Sekte - “Profet” tė vetėshpallur

Shko poshtė

Profetet e veteshpallur

Mesazh  Zattoo prej 25.05.12 19:35

“Jezu Krishti” i SiberisėThellė nė malet Taiga tė Siberisė jeton Vissarioni, lider i njė kulti, i cili i ngjason Jezu Krishtit dhe qė pretendon se ėshtė zėri i Zotit. Ai njihet si “mėsuesi” i 4.000 ithtarėve, i cili nė shikim tė parė duket krejtėsisht normal. Me kalimin e kohės, megjithatė, ai nis tė tėrheqė vėmendjen me besimin e palėkundshėm nė jashtėtokėsorė dhe shkatėrrimin pėrfundimtar tė Tokės. E nė gjithė predikimet e tij pėr UFO-t dhe Ditėn e Gjykimit, ai pėrcillet me ovacionet e ithtarėve besnikė.

Ish-polici i trafikut, Sergei Torop, e quan veten “Vissarion” dhe thotė se ėshtė vetė Jezu Krishti, i cili sjell nė Tokė zėrin e Zotit, falė njė pėrvoje mistike qė e kishte pėrjetuar qysh nė vitet nėntėdhjetė, kur e kishte “kuptuar” se nė fakt ėshtė riinkarnimi i shpėtimtarit tė shenjtė. “Jezu Krishti” siberian ėshtė bėrė temė e njė dokumentari tė metrazhit tė shkurtėr tė televizionit rus “Vice”.

Me flokėt tė gjatė, mjekrėn tė dendur dhe veshjen, Torop vėrtet i ngjason fizikisht Jezu Krishtit dhe kjo gjė duket se ėshtė mė se e mjaftueshme qė mbi 4.000 ithtarėt e tij tė besojnė se ai ėshtė vėrtet i biri i Zotit. Me kėtė “dėshmi” megjithatė mjaftohen edhe dhjetėra e mijėra besimtarė tė tij nėpėr tė gjithė botėn, tė cilėt vetėm sa shkojnė e shtohen me kalimin e kohės.

Nė shikim tė parė, ata duken sikur njerėz krejtėsisht normalė qė shėtisin herė pas herė nė tė kaluarėn, por kur njėherė anėtarėt e kėtij sekti nisin t’i shpjegojnė nė mėnyrė tė hollėsishme besimet e tyre, gjėrat nisin tė bėhen tė ēuditshme. Pas vetėm disa frazave, bėhet e ditur se rrėfimi ka nisur nė njė drejtim klasik sekti dhe mė pas nė tė pėrfshihen edhe jashtėtokėsorėt dhe pritjet e Ditės sė Gjykimit.

Torop ėshtė shembulli i fundit i adhurimit tė “kulteve tė personalitetit” nė Rusi – njė obsesion kombėtar qė daton qysh nga ditėt e Rasputinit. Si Lenini ashtu edhe Stalini ua kanė imponuar rusėve qė tė pėrqafojnė figurat e fuqishme dhe tė adhurojnė besime fetare.

Kritikėt nė Rusi e kanė akuzuar Vissarionin se po e plaēkit komunitetin e tij luajal, pėr pėrfitime personale.

Gjatė viteve tė fundit ai kishte udhėtuar nė Francė, Itali dhe Holandė pėr tė “konvertuar” besimtarė tė rinj, edhe pse pretendon se vizitat e tij ishin sponsorizuar nga nikoqirėt dhe se Kisha e tij nuk pėrfiton para.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekte - “Profet” tė vetėshpallur

Mesazh  Siroco prej 10.08.12 20:25

Sekti i “profetit” tė vetshpallur

Prokurorėt rusė ngritėn akuza tė abuzimit tė fėmijėve ndaj anėtarėve tė njė sekti fetar musliman, i cili mbajti disa prej fėmijėve nė bodrume nėntokė pėr mė shumė se dhjetė vjet.

Akuzat mė tė rėnda bien mbi themeluesin 83-vjeēar tė sektit, Faizrakhman Satarov, i cili e konsideron veten njė profet tė dėrguar prej Zotit.

Sekti vazhdoi funksionimin e tij pėr mė shumė se njė dekadė, nė Kazan, kryeqytetin e Republikės sė Tatarstanit, ku mbizotėrojnė besimtarėt muslimanė.

Pasi pretendoi se i erdhi frymėzimi hyjnor dhe u vetshpall profet, njė pretendim qė bie ndesh me principet themelore tė islamit, Satarov urdhėroi 70 ndjekės tė tij qė tė ndėrprinin kontaktet me botėn e jashtme dhe tė jetonin nė qeli tė nėndheshme, qė ai kishte ngritur brenda banesės sė tij.

Tė paktėn 20 fėmijė, tė moshės nga njė deri nė 17 vjeē, jetuan nė kėto qeli pėr vite me radhė, disa prej tė cilėve pa parė kurrė dritėn e diellit.

Lajmi ka tronditur banorėt e Kazanit, njė qytet kozmopolitan me 1,5 milionė banorė, ngritur nė pikėtakimin midis lumenjve tė Vollgės dhe Kazankės.

Kazanka, pėr shkak tė popullsisė sė tij tė pėrzier, konsiderohet nė mbarė vendin si njė shembull i pėrkryer i harmonisė dhe tolerancės fetare.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ndėrron jetė profeti i vetėshpallur

Mesazh  Luli prej 03.09.12 22:41

Ndėrron jetė profeti i vetėshpallurI vetėshpallur profet dhe udhėheqėsi i Kishės sė Bashkimit, Sun Myung Moon, ndėrroi jetė ditėn e hėnė nė moshėn 92-vjeēare.

Praktikat e tij fetare ishin bėrė tė famshme nėpėrmjet ceremonive masive tė martesave, nė tė cilat me mijėra ēifte lidheshin nė martesė njėkohėsisht, ndonėse nuk e njihnin njėri-tjetrin, pas njė kombinimi tė bėrė nga kisha.

Sipas Moon, kombinimi i bazuar nė kritere tė panjohura pėr publikun ishte njė garanci pėr njė martesė tė shėndetshme.

Myung Moon pretendonte se me miliona persona ishin anėtarė tė kishės sė tij nė tė gjithė botėn, por kritikėt nuk rreshtėn sė e akuzuari pėr “shpėlarje” tė trurit dhe pėrfitim nga profetizimet e rreme.

Kisha me qendėr nė Seul, kryeqyteti i Koresė sė Jugut, ka disa dhjetėra besimtarė edhe nė vendin tonė.

Moon ndėrtoi gjatė jetės sė tij njė perandori ekonomike, duke ngritur gazeta, fabrika armatimi, universitete dhe menca e kompani ushqimore.

92-vjeēari vuante prej dy javėsh prej pneumonisė. Njė zi 13-ditore u shpall nga Kisha e Bashkimit, ndėrsa funerali i tij u programua nė 15 shtator.

”Ai ishte babai unė dhe njė profet i dėrguar nga Perandia. Trupi i tij u krijua posaēėrisht nga Zoti, prandaj shpresonim qė do tė jetonte pėrtej njė shekulli”, deklaroi ndihmėsi i tij, Bo Hi Pak, pėr gazetarėt.

Djali mė i ri i Moon, Hyung-jin Moon, ėshtė shndėrruar nė pasardhėsin e tij nė krye tė kishės.

I lindur nė Korenė e Veriut, Moon gjithmonė pretendoi se nė moshėn 15-vjeēare i erdhi frymėzimi hyjnor dhe se qė prej atėherė fliste me Zotin.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sekte - “Profet” tė vetėshpallur

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi