Maria e pėrgjakur

Shko poshtė

Maria e pėrgjakur

Mesazh  Odin prej 07.08.12 19:25

Legjenda urbane - Maria e pėrgjakurNe mė shpesh e lidhim me koktejin me tė njėjtin emėr. Mirėpo legjenda pėr “Marinė e pėrgjakosur” ėshtė e vjetėr me shekuj dhe nuk ka kurrfarė lidhje me kėnaqėsinė alkoolike, jetėn e natės apo me poezinė. Ēdo version i Marisė gjatė sė kaluarės, ėshtė pikėrisht si ajo vet – e pėrgjakur.

Edhe pse shpesh njerėzit fluturojnė, dhe menjėherė e lidhin me mbretėreshėn mė tė pėrgjakur angleze Maria Tudor, ēdo tregim pėr Marinė e pėrgjakur duhet tė merret me rezervė. Maria Tudor kuptohet ka qenė mishėrim i gjakderdhjes dhe i sė keqes tė robėruara nė formė tė lashtė; ėshtė mbajtur mend pėr shkak tė asaj qė gjatė kohės sė sundimit tė saj e ka ripėrtėrirė katolicizmin nė Angli dhe ka vrarė gati 300 protestantė.

Nė histori ėshtė e njohur si tirani mė i madh anglez, duhet tė theksohet se sundimi i saj qysh nga fillimi ka qenė i drejtuar sipas interesave tė fisnikėve tė cilėt e kanė rrethuar dhe njė sėrė hapash tė gabuar politiko-ushtarak tė cilėt kanė pėrfunduar si tė dėshtuar. Ka pėrfunduar nė mėnyrė shumė tragjike, jo si tiran, por si e vetme e lėnė nga bashkėshorti, e sėmurė nga sindromi i shtatzėnisė sė rreme, e qė nė vitin 1558 tė vdesė nga kanceri nė vezore.Pra, tė kalojmė nė horrorin e vėrtetė, pėrralla dhe mite, tė cilėt flasin pėr “Marinė e pėrgjakur”. Sipas popullit Maria e pėrgjakur ėshtė shpirti i njė vajze e cila thirret nga njė tualet gjysmė tė errėsuar, me qirinj, duke e thėnė emrin e saj, varėsisht nga versioni i tregimit prej 3 deri nė 15 herė. Silleni nė rreth dy herėt e para duke e thėnė emrin prej 4 deri nė 12 herė dhe herėn e fundit e thoni duke shikuar drejt e nė pasqyrė.

Tregimi i tmerrshėm thotė se mund ta shihni figurėn e Marisė me duar tė pėrgjakura se si ju afrohet nga pas, duke ju kėrcėnuar se do t’jua nxjerrė sytė apo ndoshta do t’ju tėrheqė me vete nė pasqyrė. E kjo do tė ishte e fort...Nėse pyesni se kush ka qenė vajza, unė pyeta. Hasa nė disa tregime, dhe tė gjitha versionet janė pėr vdekjen e dhunshme tė njė vajze me emrin Maria. Disa tregime thonė se bėhet fjalė pėr Maria Vort, vajza e cila ka pėsuar nė njė aksident trafiku dhe qė atėherė shpirti i saj i shqetėsuar i ndjek tė gjithė ata qė e thėrrasin.

Sipas versioneve tė tjera bėhet fjalė pėr shtrigėn Maria e cila ka jetuar nė shekullin e 18-tė e cila nė tėrbim, duke e djegur i ka nėmur tė gjithė ata qė thonė emrin e saj tė vdekjes sė sigurt. Dhe nė fund ka njė tregim qė ėshtė mbėshtetur dhe me dėshmi se Maria ėshtė njė vajzė nga Grinvju, madje dhe se atje ekziston shtėpia e saj pėrkujtimore, si edhe varri.Pjesa e pėrgjakshme e gjithė tregimit ėshtė qė sipas legjendės Maria ėshtė vajza e njė mjeku tė shekullit tė 18-tė i cili e ka mjekuar nga sėmundja e atėhershme e pa shėruar dhe ngjitėse difteria. Pas vdekjes sė vajzės, i vetėdijshėm pėr mundėsinė pėr pėrhapjen e sėmundjes, ėshtė detyruar qė sė bashku me bashkėshorten ta varrosin Marinė sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur, fatkeqėsisht pa e vėrtetuar mirė vdekjen e saj tė sigurt.Sipas zakoneve tė atėhershme nė arkivol ėshtė vendosur njė litar i cili ka qenė i lidhur me njė zile e cila ka qenė nė sipėrfaqe tė tokės, nė rast se bėhet fjalė pėr ndonjė gabim, apo siē kanė preferuar ata tė thonė, i vdekuri ka pasur pėr tė thėnė diēka. Pėr fat tė keq, nė rastin e Marisė nuk ka qenė ashtu, nuk ka ranė zilja, e kur tė nesėrmen e kanė hapur varrin kanė pasur ēfarė tė shohin – Maria e pėrgjakur e cila thonjtė i ka vėnė nė kapakun e arkivolit duke e gėrvishtur atė pėr tė dalė jashtė.Prej atėherė shėtit nėpėr botė.

Sa ka tė vėrtetė nė cilėndo nga kėto tregime, nuk e dimė, mirėpo kam njė kėshillė tė shkėlqyer pėr ju! Thirreni Marinė dhe pyeteni atė! Nėse guxoni…!!!

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi