Sqarimi i Agjendės Misterioze Perandorake tė Izraelit

Shko poshtė

Sqarimi i Agjendės Misterioze Perandorake tė Izraelit

Mesazh  M986 prej 05.08.12 18:33

Kur Harry Belafonte deklaroi se Presidenti Amerikan George W. Bush ishte “terroristi mė i madh tė botė”, ishte e qartė se ai nuk e kishte studiuar kėtė subjekt mjaftueshėm, pasi qė dallimi famėkeq i takon Izraelit dhe jo Bushit, ai me siguri ka vėnė nė dukje njė kuptueshmėri tė madhe mbi subjektin dhe mė me shumė guxim sesa shumica e politikanėve dhe liderėve sot.

Por Izraeli ka njė dallim tė veēantė qė vazhdimisht shmang vėmendjen e shtypit, dijetarėve dhe politikanėve. Ėshtė shteti i vetėm nė botė qė vazhdimisht ka filluar lufta tė padrejta pėr njė opinion “xhentil”, dhe madje edhe tė eskaloj luftėn duke qenė pasqyrim i pjesės sė botės qė janė tė pafuqishėm qė tė bėjnė diēka konkrete pėr ta parandaluar atė.

Pjesa tjetėr e botės, kjo ėshtė, pėrveē Islamit!

Pėrgjigjja e qėllimshme barbare dhe joproporcionale ushtarake e Izraelit ndaj rezistencės Islamike Sunite me kapjen e njė ushtari armik nė Rripin e Gazės, dhe kapjet e dy ushtarėve tjerė nga rezistenca Islamike Shia nė Juglindje tė Libanit, jo vetėm qė pėrbėn njė krim tjetėr lufte tė Izraelit por njashtu e vendos Izraelin pėr dėnim eventual ndėshkues qė do tė jetė proporcional me tė gjitha ato krime lufte. As profeti David (Davud) as Solomoni (Sulejmani) asnjėherė nuk kanė bėrė lufta sipas modelit Izraelit, me njė kod etik barbar qė lejon pa dallim bombardimin dhe shkatėrrimin e mbarė popullsisė civile, burra, gra dhe fėmijė, nė shtėpitė e tyre, fshatra, tempuj, dhe strehimore (60 persona janė vrarė nė njė strehimore nga bombat nė Kana, duke pėrfshirė 37 fėmijė) njashtu si dhe shkatėrrimi i aeroporteve civile, rrugėve, urave, termocentraleve tė energjisė elektrike, hidrocentraleve etj, dhe zhvendosjen e pothuajse gjysmėn e popullsisė sė vendit si refugjatė qė ikin pėr tė shpėtuar jetėt e tyre.

Dikush mund tė pyes veten se pėrse Hebrenjtė e Izraelit qė kanė jetuar nė paqe me Myslimanėt nė Botėn islame pėr mė shumė se njė mijė vjet para lindjes sė Shtetit Euro-Ēifut tė Izraelit, akoma nuk kanė pyetur veten se a janė nė tė vėrtetė Hebrenj sunduesit e Izraelit, apo ata janė Euro-barbarė qė e fshehin veten si hebrenj.

TRI FAZAT E KRYE-PLANIT

Kjo ese sugjeron ekzistimin e tri fazave kryesore nė shpalosjen misterioze tė Krye-planit pėrmes tė cilave Izraeli kėrkon tė realizoj fatin e tij. Krye-plani ėshtė duke kulminuar nė kėtė kohė kur tė ashtuquajturit “njerėz tė zgjedhur” janė kthyer nė mėnyrė misterioze pas 2000 vjetėsh qė ta kėrkojnė si tė tyren Tokėn e Shenjtė. Fati i tyre pėrfundimtar, ata besojnė, se ėshtė qė tė sundojnė botėn nga ajo qė duket se ėshtė njė Shtet i rivendosur biblik i Izraelit me lokacion nė Tokėn e Shenjtė. Ky fat pėrfundimtar duket se sė shpejto do tė realizohet, pra ka edhe pak kohė pėrderisa njerėzit tė kuptojnė subjektin nga perspektiva e Islamit. Nė sqarimin e kėtyre tri fazave tė Krye-planit, mund tė sqarohen edhe shumė ngjarje historike tė politikės ndėrkombėtare dhe ekonomisė pėrgjatė disa dekadave tė fundit.

Nė fazėn e parė, qė ka zgjatur pėr njė kohė tė gjatė, Pakti Britanik (Pax Britanica) qė nisi shumė luftėra tė ēuditshme koloniale nė pjesėn tjetėr tė botės dhe qartazi ia doli nė “lirimin” e Tokės sė Shenjtė nga sundimi mirėdashės mysliman, dhe qė kryesoi nė lindjen e njė shteti mashtrues Euro-Ēifut tė Izraelit. Gjatė gjithė rrugės bota ka qenė dėshmitare e kėsaj ngjarjeje tė ēuditshme dhe tė pashpjegueshme tė zotimit laik britanik, nė Deklaratėn Balfour tė vitit 19117, angazhimi i qeverisė laike britanike ofroi njė atdhe kombėtar nė Tokėn e Shenjtė pėr popullin Hebre. Kjo mundėson sqarimin e tezės pėr atė fiksim britanik mbi Tokėn e Shenjtė.

Duhet tė theksohet me kujdes se pėr tė vėnė veten si shtet sundues nė botė, Britanisė i duhej qė tė marr hapat e parė drejt kontrollit tė parave nė botė. Dhe kėshtu stėrlina britanike u bė monedha ndėrkombėtare, ndėrsa Britania u bė ekselenca huadhėnėse e parave nė botė. Kjo ka qenė njė ngjarje unike nė historinė monetare.

Pastaj nė fazėn e dytė tė kėtij krye-plani – njė fazė qė akoma ėshtė nė progres dhe qė do tė zgjas pėr njė kohė mė tė shkurtėr se e para – njė Pakt Amerikan (Pax Americana), rend botėror qė zėvendėsoi Paktin Britanik dhe ka vazhduar nė mėnyrė misterioze qė tė mbroj Shtetin Euro-Ēifut arrogant, agresiv dhe ekspansionist tė Izraelit me vota tė panumėrta tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. Ky rend-botėror njashtu ka nisur luftėra nė favor tė Izraelit, kėshtu qė ta bėjė botėn tė sigurt qė Izraeli tė rritet nė njė superfuqi tė armatosur nukleare. Nė vend tė luftėrave spektakulare qė ia dhanė Britanisė statusin e shtetit sundues, u deshėn dy luftėra botėrore qė tė sjellin transferimin e pushtetit nga shteti i parė sundues tek i dyti.

Kjo tezė i ofron lexuesit njė sqarim mbi atė obsesion misterioz amerikan ndaj Tokės sė Shenjtė.

Lidhur me kėtė, njė komponentė monetare gjatė procesit tė paraqitjes sė SHBA-ve si shteti sundues i botės pasi qė dollari amerikan zėvendėsoi stėrlinėn britanike si monedhė ndėrkombėtare, dhe kėshtu SHBA-tė u bėnė ekselenca huadhėnėse e parave nė botė.

Historia e kėtyre dy shteteve sunduese, Britanisė dhe SHBA-ve, sugjeron se kushdo qė arrin kontroll ndaj parave tė botės, mund qė njashtu tė kontrolloj botėn. Kontrolli ndaj parave mund tė pėrdoret qė tė parandaloj qarkullimin e pasurisė pėrmes ekonomisė, kėshtu duke siguruar se i pasuri gjithnjė do tė mbetet i pasur dhe i varfėri, nė njė varfėri tė pėrjetshme. Kontrolli ndaj parave mund njashtu tė pėrdoret pėr tė blerė besnikėrinė e tė pasurit qė nė mėnyrė konstante do tė bohej mė i pasur, dhe qė do ti bashkėngjitej shtypėsit dhe do ti asistonte atij nė kontrollimin e botės. Kjo njashtu do tė dobėsonte tė varfrit kėshtu qė ata do tė ishin tė pandihmė pėr ti rezistuar shtypjes. Kjo ėshtė pikėrisht gjendja e botės sot, dhe pėrbėn njė qėllim tė rėndėsishėm tė krye-planit.

Dhe mė pas faza e tretė, dhe pėrfundimtarja e krye-planit, Pakti Judaik (Pax Judaica), njė rend botėror ėshtė nė tė zėvendėsuar Paktin Amerikan. Kapėrcyelli nga shteti i dytė tek i treti dhe i fundit shtet sundues i botės nė krye-plan ėshtė pėrsėri paraqitja e njė serie tė luftėrave tė ēuditshme. Izraeli si shpejti do tė zėvendėsoj SHBA-tė si shtet sundues i botės, dhe kur kjo tė ndodh, njė Ēifut me siguri do tė sundoj botėn nga Jerusalemi dhe do tė pretendoj se ėshtė Mesihu (Mesia) i vėrtetė! Por ai nuk do tė jetė Isai (Jezusi) Mesihu i vėrtetė. Pėr mė tepėr Profeti Muhamed ka sqaruar se ai do tė jetė Dexhalli Mesihu i rremė (Anti-Krishti).

Ne jemi nė tė vėrtetė shumė afėr kulminacionit tė kėtij krye-plani djallėzor qė ėshtė shpallur nė mėnyrė alarmante qėkur ishulli i vogėl Britanik tronditi botėn disa shekuj mė parė kėshtu duke u bėrė shteti i parė sundues nė historinė post-Biblike (qėkur Davidi (Davudi) dhe Solomoni (Sulejmani) krijuan shtetin e parė sundues nė botė.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

TERRORIZMI DHE KRYE-PLANI

Mesazh  M986 prej 05.08.12 19:38

Kapėrcimi nga faza e parė nė tė dytėn e krye-planit ishte iniciuar pėrmes njė akti tė terrorizmit tė planifikuar me kujdes, d.m.th. vrasja e Dukės sė Madh Franz Ferdinand nga Austro-Hungaria nė Sarajevė nė verėn e vitit 1914. Ata qė planifikuan vrasjen (vallė Trotski ishte pjesė e komplotit?) njashtu kanė planifikuar gjurmė tė rreme tė kėmbėve nė skenėn e krimit qė ēonte nė Rusi. Kjo i hapi rrugėn Luftės sė Parė Botėrore, qė nga ana tjetėr, ėshtė pėrdorur me sukses nė copėtimin e Perandorisė Osmane dhe pėr tė “ēliruar” (d.m.th. nga perspektiva ēifute) Tokėn e Shenjtė.

Kapėrcimi nga faza e dytė nė tė tretėn e krye-planit ishte njashtu inicimi i njė akti tė terrorizmit tė planifikuar me mė pak kujdes, qė d.m.th. 9/11 sulmi terrorist mbi Amerikėn. Kėsaj radhe gjurmėt e rreme tė kėmbėve ishin planifikuar nė skenėn e krimit qė tė ēojnė drejt Arabėve dhe Muslimanėve, dhe kjo krijoi mundėsitė pėr njė SHBA arrogante dhe me njė pushtet tė dehur dhe Euro aleatėt e saj tė nxisin njė seri luftėrash (qė akoma janė nė progres) qė tė imponojnė kontrollin total mbi resurset madhore tė naftės nė botė qė nuk ishin tė kontrolluara - pas luftės Amerikane nė Afganistan dhe Irak, dhe luftės sė Izraelit nė Liban, Rripin e Gazės, dhe pėrfundimisht nė Siri dhe Iran. Lufta nė Venezuelė njashtu duket e pashmangshme.

Luftėrat e sotme njashtu i lejojnė SHBA/Izraelit qė tė pėrfundimisht tė kontrollojnė sistemin e parave elektronike tė botės qė sė shpejti me siguri do tė zėvendėsoj paratė e letrės kur Dollari amerikan tė bie nė kolaps. Legjislacioni i Anti-terrorizmit dhe luftės mbi terrorizmin (qė ėshtė njė eufemizėm pėr luftė ndaj Islamit) pėrfundimisht do tė hap rrugėn, nė emėr tė sigurisė ndėrkombėtare, pėr vendosjen e njė sistemi tė si monetar ndėrkombėtar tė parave elektronike. Ky sistem i tillė monetar do ta bėjė botėn akoma mė tė sigurt pėr Izraelin pasi qė tė gjithė ata qė guxuan ta kundėrshtojnė Izraelin viheshin nė shėnjestėr si terrorist dhe kėshtu mund qė pasuria e tij nė mėnyrė elektronike mund qė ti shkurtohet.

Pika mė e rėndėsishme qė kjo ese vė nė dukje ėshtė se bota tash mė ndodhet nė atė moment tė kohės kur faza e dytė e krye-planit po kulminon dhe faza e tretė po fillon.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PROFETI MUHAMED, KRYE-PLANI DHE 666

Mesazh  M986 prej 05.08.12 19:41

Unė besoj se Profeti Muhamed ka profetizuar kėto tri faza tė krye-planit (qė d.m.th. sistemin e fundit botėror) pėrmes sė cilit Dexhalli Mesihu i rremė (Anti – Krishti) pėrfundimisht do tė pėrmbushte misionin e tij tė shtirjes sė Mesihut tė vėrtetė dhe kėshtu duke sunduar botėn nga Shteti Mashtrues i Izraelit nė Tokėn e Shenjtė. Profeti ka thėnė:

“… kur Dexhalli tė jetė liruar ai do tė jetojė nė tokė pėr dyzet ditė – njė ditė sa njė vit – njė ditė sa njė muaj – njė ditė sa njė javė – dhe gjitha ditėt e tij (ditėt e tjera tė mbetura) do tė jenė si ditėt tuaja.”
(Sahih Muslim)

Ai njashtu ka profetizuar, atė qė u bė i njohur si Hadhithi i Tamim Dari, se faza fillestare e Dexhallit, d.m.th. faza e parė e misionit tė tij qė do tė zgjas pėr “njė ditė sa njė vit”, do tė jetė njė ishull i specializuar nė spiunazh, dhe gjendej diku rreth njė muaj rrugė pėrmes detit nga Arabia. Unė besoj se ky ishull nuk ka mund tė jetė tjetėr pos Britanisė!

Bibla pėrshkruan nė mėnyrė tė njėjtė procesin trefazėsh qė do tė kulminoj me njė sistem ndėrkombėtar monetar tė parave elektronike dhe me Anti-Krishtin duke sunduar botėn nga Jerusalemi. Kėshtu deklarohet:


“…dhe ai i bėn tė gjithė, si tė voglin ashtu dhe tė madhin, tė pasurin dhe tė varfrin, tė lirin dhe tė lidhurin, qė tė marrin nga njė shenjė nė dorėn e tyre tė djathtė, apo nė ballė, dhe kėshtu asnjė njeri nuk mund tė blejė apo shes, pėrveē atij qė kishte shenjėn, apo emrin e bishės, apo numrin e emrit tė tij. Kėtu ėshtė urtėsia. Lėreni atė qė ka njohuri tė numėroj numrin e bishės, pėr atė ai ėshtė numėr i njeriut, dhe numri i tij ėshtė gjashtėqind – tri pika - dhe gjashtė.”
(Zanafilla: 13:16-18)

Kur simbolika religjioze e biblės analizohet nė mėnyrė tė qartė zbulon se numri “gjashtėqind” nė lidhje me Anti-Krishtin i referohet fazės sė parė tė krye-planit qė ka zgjatur pėr njė kohė tė gjatė dhe ka dėshmuar emergjencėn e shtetit tė parė sundues tė historisė post-Biblike dhe Paktin Britanik. Numri “tri pika” i referohet fazės aktuale tė dytė qė po zgjat pėr njė periudhė mė tė shkurtėr tė kohės dhe dėshmon emergjencėn e shtetit tė dytė sundues dhe Paktit Amerikan. Dhe pėrfundimisht numri “gjashtė” i referohet fazės sė tretė dhe tė fundit tė krye-planit ku dhe Anti-Krishti pėrfundimisht do tė kompletoj misionin e tij dhe do tė paraqitet nė formėn njerėzore qė tė sundoj botėn nga Jerusalemi dhe nga njė shtet mashtrues sundimtar i Izraelit me Paktin Judaik.

Karakteristika mė dallueshme e kėtij krye-plani qė po pason ėshtė se qė nga fillimi i hershėm, me kryqėzatat Euro-Krishtere, e deri mė sot, ka qenė shtypės i pazot, dekadent, mashtrues dhe barbar. Vetėm ata qė janė tė shurdhėr, memecė dhe tė verbėr nuk do ti njihnin dėshmitė e mėsipėrme tė hirėsisė hyjnore.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sqarimi i Agjendės Misterioze Perandorake tė Izraelit

Mesazh  john abraham prej 05.08.12 22:51

1-Rreth vitit 70 ... Roma shoi te gjitha kryengritjet judaike te zelotve.
Shume Judenj u detyruan te mergonin, por gjithmone paten kujdes qe te ruanin gjeanoligjite dhe kulturat e tyre.

2- Judenjte u infiltruan mire ne shoqeri te larta dhe ndikuan ne menagjimin e politikave te tyre, sa ne 325 u mblodh keshilli i Nikeas ku u vendos fe zyrtare krishterimi, Pse?
Sepse vetem duke njohur mesimet e bibles, judenjte do te kishin bere te mundur qe ne nje fare kohe te quheshin popull i zgjedhur, ashtu si i quan bibla.

3-Rreth viteve 1000 na lindi nje urdh i ashtuquajtur milicia e krishtit (Templaret), ky urdher ne 1099 u fut ne Jeruzalem...

Urdheri ne fjale nuk pranoi kurre te luftoje ne kryqezatat e tjera perpos asaj ne token e shenjte. Pse valle?

4- Shekulli i 19-te ishte me mizori..... filloi pergatitja per te marre Palestinen dhe per ti dhene fund kryqezates se nisur gati njemije vjet me pare......

Khalifati ra, palestina u mor dhe u be gati per Judenjte.

5-Ne vitin 1948 bandat sioniste sulmojne Deir Jasin, ku masakra qe ndodhi ishte e pa imagjinueshme ...... gjymtyre qe gjendeshin rruges!

6-2001 "sulmohet" USA nga terroriste, normalisht qe keta nuk ishin afganet, por faji do tu kalonte atyre... pse?
Per te mos egzistuar nje rrezik kundra Izraelitve filloi nje fushate anti terror.

7- Sot, sapo ka filluar nje fushate revolucionesh ne boten Arabe, ku "luftetare te shenjte" po financohen dhe mbeshteten nga perendimi.... ku kjo merr vleren qe NATO po ben XHIHAD!

Keta pika mund te duken te komplikuara, por jo nese informohemi me mire.
Ne kohe te ndryshme prifterinj dhe kronikasn te ndryshem mallkonin dhe shkruanin letra se ne europe kishte ngulur rrenje nje familje mbreterore Judaike.... familje te tilla gjendeshin shume ne territorin francez.

Nga vinin keto familje?
Izraelitet kane pasur gjithmone nje "fiksim" te tyrin; te ruanin gjeanologjite, dhe mos tju duket e habitshme kur ne fronin e Jeruzalemit te shfaqet nje mbret i cili do te pretendoje se e ka prejardhjen nga Dera e Davidit.

Kush do te jete ky Mbret?
Sipas teksteve te testamentit te ri ai do te jete "ANTIKRISHTI"
ndersa sipas haditheve te profetit te bekuar Muhamed salAllahu alejhi we selem ai do te jete Nje Mbret Mesi, dhe I derguari i Zotit e quan "MESIU MASHTRUES (DEXHAL).

Asnjehere Izraelitet nukl harruan se nga vinin dhe vete emri i shtetit te tyre "SION" eshte emer biblik dhe realizimi i nje endrre Mesianike.

Sot po shikohet se bota po zhytet ne kriza te shumta dhe nje bamires do te pritej me shume deshire dhe do te pranohej gjeresisht, por kush do te jete ky bamires?

Izraelitet dhe shteti sionist besojne se Mesia qe do te vjere do te sjelle serish epoken e arte te Solomonit, dhe duke pare se kush jane sot bankieret me te medhenj ne bote eshte lehte te kuptohet se c'fare mashtrimi po na behet.

Finalizimi.... Lufte!
Por kete here perpos krahut te forte te shpates na duhet edhe nje mendje e mprehet....
Normalisht Isai alejhi selem (Jezusi) do te jete ai qe do te zhduke "sistemin e mashtruesit (dexhalit)" ..!

Per me shume:
http://www.explorerunivers.com/t3502-perandoria-e-luciferit?highlight=perandoria+e+luciferit

I nderuar M986 ishte nje kenaqesi e veqante te lexoja nje artikull te tille, All-llahu ta shperblefte!

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PĖRGJIGJJA NDAJ SHTYPJES

Mesazh  M986 prej 06.08.12 2:10

Myslimanėt qė jetojnė nė epokėn moderne qė moti janė inspiruar nga princi i besimtarėve, Malcom X, qė njėherė ia ka adresuar kėtė subjekt dhe ka dhėnė pėrgjigje tė ndryshme ndaj shtypjes qė kanė pėrjetuar skllevėrit. “Shtėpia e skllevėrve” ishte subjekt i shtypjes sė njėjtė si “fushė skllevėrish”. Qė tė dyja ishin pa liri “tė jashtme” dhe kėshtu nė njė skllavėri “brendshme” por pėrderisa “fusha e skllevėrve” urrente shtypjen dhe skllavėrinė, “shtėpia e skllevėrve” i nėnshtrohej asaj, qė identifikohej me zotin e skllevėrve dhe pranonte skllavėrinė e tij. Ata e kishin aq tė shpėrlarė trurin dhe “pėrbrenda” tė verbėr kėshtu qė u bėnė shtojcė e zotit tė skllevėrve. Ata ishin aty gjithnjė ti shėrbenin zotit tė skllevėrve, kurdo qė ai kėrkonte, dhe ēfarėdo qė ai kishte nevojė. Kur zoti i skllevėrve ishte i sėmurė, “shtėpia e skllevėrve” do tė ndjente dhembjen dhe vuajtjen e zotit tė saj dhe do ti thoshte zotit tė saj: “ne jemi tė sėmurė!” “Shtėpia e skllevėrve” ishte edhe “pėrbrenda” edhe nga “jashtė” skllav. Ajo u bė pjesė sistematike e skllavėrisė (i verbėri “pėrbrenda” gjithnjė pėrfundon si skllav). Zoti i skllevėrve shpėrbleu “shtėpinė e skllevėrve” si shėrbimin e tij mė besnik duke “ia lyer me gjalpė” bukėn e tij. Ai akoma bėn kėshtu sot me njė vizė amerikane, apo me vende pune dhe me mbrojtjen nė kėmbim tė mbėshtetjes politike pėr fisin nė pushtet!

Sot rreth botės “shtėpia e skllevėrve” ka ngritur veten deri nė atė shkallė saqė ėshtė bėrė lider i komuniteteve myslimane.

“Fusha e skllevėrve” nga ana tjetėr ishte “nga jashtė” njė skllav por “pėrbrenda” njė njeri i lirė. Pėr shkak tė asaj lirie “tė brendshme”, “fusha e skllevėrve” kishte kapacitetin tė “shoh” dhe tė njoh shtypjen dhe ligėsinė e zotit tė skllevėrve, dhe kėshtu e urreu atė me gjithė zemėr dhe shpirt. “Fusha e skllevėrve” asnjėherė nuk iu nėnshtrua shtypjes dhe ligėsisė, por pėrkundrazi, dėshironte tė rifitonte lirinė dhe tė shpėrbėj sistemin e skllavėrisė.

Dhe kėshtu “fusha e skllevėrve” iu pėrgjigj shtypjes dhe skllavėrisė nė njė mėnyrė qė ishte anti-sistematike. Zoti i skllevėrve qė ishte njė shtypės ishte armiku i saj me tė cilin asnjėherė nuk do tė luante futboll apo kriket. Prandaj ajo kurrė nuk do tė drejtoj futbollin apo kriketin e sotėm tė garave tė Kupės Botėrore. Nė vend tė kėsaj, kur shtėpinė e zotit tė skllevėrve e kishte kapluar zjarri “fusha e skllevėrve” i lutej Zotit qė tė dėrgoj njė erė tė fuqishme qė do ta digjte tė gjithė shtėpinė. Zoti i skllevėrve pėrbuzi “fushėn e skllevėrve” dhe i bėri qė ata tė paguajnė njė ēmim tė tmerrshėm pėr refuzimin e tyre qė ti nėnshtroheshin dhe tė bėheshin pjesė qė do ti nėnshtroheshin sistemit tė skllavėrisė.

Myslimanėt qė ndjekin me besnikėri Profetin Muhamed janė “fusha e skllevėrve” sot! Fusha e skllevėrve qė guxon ti ofroj njė rezistencė ushtarake shtypjes barbare tė Izraelit nė Tokėn e Shenjtė dhe gjithkund tjetėr janė sot tė demonizuar si terroristė. Sikur Malcom X tė ishte gjallė sot, ėshtė mėse e qartė se ai do tė deklarohej si njė “terrorist” dhe njė “rrezik i madh i sigurisė”. Hyrja e tij nė shumicėn e vendeve tė Karaibeve me siguri se do tė ishte e ndaluar.

Aleanca Anglo-Amerikano-Izraelite, qė sot po sundon botėn, njė herė demonizoi Kongresin Kombėtar Afrikan tė Afrikės sė Jugut (ANC) si njė organizatė terroriste. Nė fakt ANC-ja nė atė kohė ishte e pėrbėrė ekskluzivisht nga “fusha e skllevėrve”! Sot, natyrisht se kemi njė betejė shtėpi-skllevėrish/fushė-skllevėrish brenda ANC-sė. Luftėtarėt e lirisė sė djeshėm tė “fushės sė skllevėrve” rreth mbarė botės me siguri kthehen nė varrezat e tyre pasi qė fėmijėt e tyre ia dalin mbarė si sundues dhe janė transformuar nė njė Masė e “shtėpisė sė skllevėrve”.

Si njė pasqyrė e plotė e bombardimeve tė vazhdueshme tė Izraelit mbi Gazėn dhe Libanin qė kanė vazhduar, dhe siē Izraeli po vazhdon tė zgjeroj luftė tė ēmendur tė shkatėrrimit, ndoshta pėr tė testuar Iranin nėse ka armė nukleare, kėshtu qė mund tė presim mė shumė njerėz tė kėtij vendi pėr tė denoncuar Izraelin pėr krimet e tij tė luftės. Politikanėt, megjithatė, pėr fat tė keq vėshtirė se grumbullojnė identitetin dhe qėndresėn qė tė thėrrasin njė bel kur vetė Izraeli duket se ėshtė beli!

avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sqarimi i Agjendės Misterioze Perandorake tė Izraelit

Mesazh  Arsenic prej 06.08.12 11:18

M986 shkruajti:

Myslimanėt qė ndjekin me besnikėri Profetin Muhamed janė “fusha e skllevėrve” sot!


Perėndimi nuk ka frikė nga religjioni muhamedanė sepse atė edhe ashtu e kontrollon nė mėnyrė indirekte aq sa i shkon edhe pershtati por qellimi kryesor eshte FUSHA E NAFTĖS.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖNDVĖSHTRIMI I KRISHTERĖ MBI KĖTĖ SUBJEKT

Mesazh  M986 prej 06.08.12 12:44

Shumė tė krishterė deklarojnė se lindja e Shtetit Euro-Ēifut tė Izraelit ka qenė njė akt i hirėsisė hyjnore qė ka pėrmbushur profecinė Biblike. Ishte njashtu hirėsi hyjnore, sipas kėndvėshtrimit tė tyre, qė sqaron me sa duket kthimin e mrekullueshėm tė Ēifutėve nė Tokėn e Shenjtė qė ta kėrkojnė atė si tė tyren pėrafėrsisht 2000 vjet pasi qė ata u dėbuan prej aty me dekret hyjnor.

Njerėzit e tillė tė devijuar nuk ndalen tė marrin nė konsideratė se Euro-rendi-botėror nė thelb pagan, dekadent dhe shtypės qė “ēliroi” Tokėn e Shenjtė nga sundimi mysliman mirėdashės, dhe e bėri tė mundur rikthimin e Ēifutėve nė atė Tokė tė Shenjtė ka qenė njė instrument i njė hirėsie tė tillė hyjnore qė ėshtė i papajtueshėm me tė vėrtetėn me paganizmin, dekadencėn dhe shtypjen.

Ata besojnė se Shteti i sotėm Euro-Ēifut i Izraelit ėshtė i dizajnuar qė tė sundoj botėn dhe se ky ėshtė fati qė pėrfundimisht do tė realizohej me kurorėn e lavdisė sė Vetė Zotit, nė njė person tė Mesihut tė vėrtetė, birit tė Mėrisė sė Virgjėr, qė kthehet tė sundoj botėn nga Jerusalemi. Ata besojnė se fundi i historisė qė tė jetė tani afėr, dhe kur ai materializohet ata besojnė se kjo do tė konfirmonte pretendimin e krishterė si tė vėrtetė. Njėkohėsisht ata insistojnė se ēdo hap tė pėrgjakur qė Izraeli merr pėr tė zgjeruar kontrollin ndaj territorit dhe tė imponoj autoritetin e tij mbi rrethimin e botės Arabe/Myslimane duhet doemos tė pėrkrahet kėshtu qė tė pėrmbush profecinė e korruptuar imperialiste Biblike (“ēdo vend mbi tė cilin shkel kėmba juaj do tė jetė i juaji”; Ligji i Pėrtėrirė: -11-24.). Ata mbyllin sytė ndaj gjakut tė pafajshėm qė derdh Izraeli pasi qė ata besojnė se vallja e luftės sė ligė tė Izraelit ėshtė moralisht dhe shpirtėrisht e justifikuar nė kontekst tė pėrmbushjes sė profecisė Biblike.

Sipas mbėshtetėsve tė krishterė, sjellja e Izraelit mund tė duket si ajo e njė agresori, por ekziston njė filozofi misterioze morale diku nė univers (ndoshta nė Hollywood) qė e shfajėson Izraelin dhe e justifikon si njė ndėshkim hyjnor shtypjen dhe thertoren e papėrmbajtur qė ai e ka shpėrthyer mbi Arabėt, tė Krishterėt si dhe mbi Myslimanėt.

Ata konsiderojnė se tė gjithė qė kundėrshtojnė dhe i rezistojnė Izraelit janė tė kėqij. Dhe pasi qė ndjekėsit e vėrtetė tė Profetit Muhamed mbesin forca e vetme rezistuese e Shtetit agresor Euro-Ēifut, kėshtu ata i konsiderojnė myslimanėt si njerėzit mė tė kėqij nė botė. Kur David Abdullah pyeti “A mos ėshtė ēmendur Izraeli?”, dhe Raffiqeu Shah kur paralajmėroi “Mos qani pėr Izraelin kur tė vjen ndėshkimi”, ata me siguri fajėsojnė “tė devijuarit” e kėtyre dy shkrimeve implicite mbi lidhjen myslimane nė emrat e tyre. Ata janė tė bindur se myslimanėt duhet tė jenė fiset e liga tė Gogut (Jexhuxhėve) dhe Magogut (Maxhuxhėve) qė janė cekur nė skripturat e tyre, dhe se Profeti Muhamed duhet tė ketė qenė Anti-Krishti.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Rusia (Gogu) dhe Persia (Irani) kundra "popullit te zgj

Mesazh  john abraham prej 06.08.12 15:01

Ne testamentin e vjeter qe eshte liber i shenjte per Judenjte dhe per te krishteret gjithashtu, eshte nje profeci kundra Iranit.

Profecia gjendet tek libri i ezekeilit kapitulli 38 dhe 39; aty flitet se si Gogu dhe Persia (Irani i sotem) do te duan te shkaterrojne Izraelin dhe popullin e zgjedhur, por Zoti do ti shkaterroje keto dy kombe dhe Populli Jude do te kete dru zjarri per rreth 7 vjet (nafta)!

Normalisht dikush me te drejte mund te pyes se "mire per perset qe e dime se kush jane, por kush eshte Gogu?" ....
Sipas disa autorve te krishtere Gogu identifikohet me Rusin, dhe duke pare qendrimin e Rusit anti perendim persa i perket qeshtjes se Iranit atehere nuk duhet te habitemi kur te krishteret dhe Judenjte do te dalin dhe te na thone se po realizohet nje profeci biblike.


Por edhe nje pjese e muslimanve do ta kete punen keq ne lidhje me keto profeci, keto do te jene te ashtuquajturit "VEHABI" apo si ju pelqen atyre ta quajne veten "selefi".

Njeri nga dijetaret e tyre ka thene qe torah (testamenti i vjeter) nuk ka ndryshuar ne tekst, por i kane ndryshuar vetem kuptimin.

Po ku do te filloje ngaterresa e vertete?
Normalisht qe ne kur'anin fisnik flitet se popullit te beni Israilve (cifutve) do tu kthehet sundimi; lexojme:

Ne u kumtuam nė libėr beni israilėve: "Ju do tė bėni shkatėrrime dy herė nė tokė dhe do tė tejkaloni duke bėrė zullum tė madh".Kur erdhi koha e premtimit tė parė, Ne dėrguam kundėr jush njerėz Tanė, qė ishin tė fuqishėm e tė ashpėr (sulmues) dhe ata hulumtuan (rreth e pėrqark) pėrreth vendit (duke mos u frikėsuar). E ai (ndėshkim) ishte vendim i prerė.Pastaj, Ne ua kthyem juve mbisundimin kundėr atyre, ju pėrforcuam me pasuri e me djem dhe ju shtuam mė sė shumti. Nėse bėni mirė, bėni pėr vete, e nėse bėni keq, bėni kundėr vetes. E kur vjen koha e fundit (herėn e dytė Ne i dėrgojmė) qė t'ju shėmtojnė fytyrat tuaja, qė tė hyjnė nė xhaminė (Aksa) sikurse hynė herėn e parė dhe qė tė shkatėrrojnė rrėnjėsisht atė qė arrijnė. (Kuran 17: 4-7).

Pasazhi kuranor, mund te marre interpretime te ndryshme por nje gje eshte e sigurte, muslimanet do te mashtrohen, ose me sakte disa jane mashtruar, prandaj kemi hasur edhe ne disa fetwa mga "vehabite" qe palestinezet duhet te largohen nga toka e tyre dhe tjua lirojne ate cifutve....

Keshtu, vehabite do te jene ata qe do tu japin te drejte "beni israilve" dhe do te krijohet nje konfuzion akoma me i madh se ky qe eshte ne lidhje me teologjine dhe politikat qe do te ndjekin disa vende.avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KĖNDVĖSHTRIMI ĒIFUT MBI KĖTĖ SUBJEKT

Mesazh  M986 prej 06.08.12 18:13

Nėse kėndvėshtrimi evangjelist i krishterė i kohės bashkėkohore ėshtė aq vėshtirė qė tė tretet, e ēfarė mund ti bėjmė atėherė kėndvėshtrimit Ēifut qė beson se Jezui ishte njė “bastard” dhe njė Mesih i rremė, dhe Muhamedi ishte njė Profet i rremė?

Shumica e ēifutėve besojnė se lindja e Izraelit modern dhe rikthimi i ēifutėve nė Tokėn e Shenjtė paralajmėron ardhjen e menjėhershme tė Mesihut tė vėrtetė qė do ta sundoj botėn nga Jerusalemi dhe kėshtu vlefshmėria e tillė e sė vėrtetės nė judaizėm. Njė vlefshmėri e tillė e sė vėrtetės nė Judaizėm, ata besojnė, se do tė shfuqizoj pretendimet krishtere dhe islame ndaj sė vėrtetės, dhe njashtu do tė konfirmojė se Ēifutėt janė “njerėzit e zgjedhur” tė cilėve Zoti ua ka garantuar Tokėn e Shenjtė nė mėnyrė tė pakushtėzuar deri nė pėrjetėsi.

Tani sekularizmi i civilizimit modern perėndimor ka drejtuar shoqėrinė perėndimore gjithnjė e mė shumė drejt ateizmit dhe pazotėsisė. Perėndimi njashtu ka edhe njė rekord tė neveritshėm tė shtypjes sė jo-Evropianėve.

Njerėzit qė adhurojnė Zotin e Abrahamit (Ibrahimit) nuk mund tė jenė aleat me ata qė mbajnė njė rekord tė njė ateizmi tė tillė, paganizmi dhe shtypjeje. Por ēifutėt e Izraelit besojnė se ėshtė e drejtė hyjnore qė tė pėrdoret ēfarėdo qoftė e nevojshme pėr tu arritur qėllimi i sundimit tė botės nga Jerusalemi pasi qė “fundi” arsyeton “mjetet”. Ajo qė i duket si shtypje e barbarizėm kritikės sė Izraelit ndaj Muslimanėve Ismailitė ėshtė, sipas tyre, ndėshkim hyjnor qė ėshtė justifikuar nė Torah. Si kėshtu?

Arabėt dhe myslimanėt janė pasardhės tė birit tė Abrahamit (Ibrahimit), Ismailit qė ėshtė dėnuar nė Torah kėshtu:

“… njė gomar i egėr i njė njeriu; dora e tij kundėr ēdo njeriu (d.m.th. ai ėshtė njė bandit), dhe dora e ēdokujt kundėr tij (d.m.th. mbarė njerėzimi do ta urrej atė dhe do tė luftoj kundėr tij).”
(Zanafilla: -16:12)

Torah njashtu nė mėnyrė tė gabuar ka shpallur se Toka e Shenjtė i ėshtė dhėnė pasardhėsve tė Abrahamit pėrmes Isakut (Ismaili ėshtė pėrjashtuar nė njė mėnyrė tė gabuar si njė farė e paligjshme) dhe qė Izraelitėt pretendojnė pėr titullin e veprės sė Tokės sė Shenjtė tė mbetet i vlefshėm pavarėsisht se a janė ata tė drejtė nė mirėsjellje:

“Dije pra se nuk ėshtė pėr drejtėsinė tėnde qė Zoti e ka dhėnė kėtė tokė tė mirė pėr ta zotėruar; sepse ti je njė qafė e fortė e popullit.” (Ligji i Pėrtėrirė 9:6)

Por mė alarmante se tė gjitha nė Torah janė kufijtė e Tokės sė Shenjtė: Nė atė ditė Zoti bėri njė besėlidhje me Abrahamin, duke i thėnė:

“Pėr pasardhėsit tu E jap kėtė tokė, nga lumi i Egjiptit deri tek lumi i madh, lumi Eufrat ... “
(Zanafilla: -15:18)

Lexuesi tani mund tė kuptojė lidhjen mes shtrembėrimit nė njė Torah tė korruptuar dhe nė njė Izrael qė gjithnjė e nė mėnyrė alarmante kėrkon tė zgjeroj kufijtė territorial.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

KUR’ANI DHE TOKA E SHENJTĖ

Mesazh  M986 prej 06.08.12 22:31

Kur’ani bėn njė deklarim me rėndėsi vendimtare nė lidhje me tė krishterėt dhe ēifutėt e caktuar qė pėrfundimisht do tė dalin nė histori. Qė thotė:

“Gjithsesi ti do ta vėresh se ēifutėt dhe ata qė i pėrshkruan Zotit shok (idhujtarėt) janė njerėzit me armiqėsi mė tė fortė kundėr besimtarėve (myslimanėve). Ndėrsa do tė vėresh se mė tė afėrmit si miq pėr besimtarėt janė ata qė thanė: “Ne jemi tė krishterė”. Kėtė ngase prej tyre (tė krishterėve ka dijetarė dhe tė devotshėm), dhe se ata nuk janė kryeneē. “
(Kur’an, el-Maideh, 5:82)

U ndalon myslimanėve shoqėri dhe aleancė me aleancėn Judeo-Krishtere:
“O ju qė besuat (nė kėtė Kuran), mos i zini ēifutėt dhe krishterėt (e tillė) pėr miq dhe aleat, sepse ata janė miq dhe aleat tė njėri-tjetrit. E kush prej jush miqėson ata, ai ėshtė prej tyre; Vėrtetė, zoti nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.”
(Kur’an, el-Maideh, 5:51)

Ka korrigjuar gėnjeshtrėn rreth Ismailit:
“Pėrkujtoju nė kėtė Libėr (historinė) e Ismailit! Ai ka qenė shumė besnik nė premtim(premtoi tė bėhej kurban) dhe i dėrguar, profet. Ai urdhėronte familjen e tij me faljen e namazit dhe me zeqatė (lėmoshė), dhe ishte shumė i pranueshėm te Zoti i tij.”
(Kur’an, Merjem, 19:54-5)

Njashtu ka korrigjuar gėnjeshtrėn lidhur me garancinė e supozuar tė pakushtėzuar tė Tokės sė Shenjtė pėr popullin e Izraelit. Pėrkundrazi, zoti i lartėsuar ua ka dhėnė atyre Tokėn e Shenjtė me kusht pėr “besimin nė Allahun” dhe “sjellje tė drejtė”:

“… dhe Ne kemi shėnuar nė Zebur (Torah) dhe Psalmet (tė Davudit) se (vetėm) robėrit Tonė tė mirė do ta trashėgojnė tokėn (d.m.th. Tokėn e Shenjtė).”
(Kur’an, Prfetėt, 21:105)

Ky pohim i Kur’an ėshtė mbėshtetur nga Psalmet:

“Por zemėrbutėt do ta trashėgojnė tokėn (d.m.th. Tokėn e Shenjtė); dhe do tė kėnaqen nė bollėkun e paqes.” (Psalmet, 37:11)
“Tė drejtėt do ta trashėgojnė tokėn (d.m.th. Tokėn e Shenjtė), dhe do tė banojnė aty pėrgjithmonė (d.m.th. me kusht qė ata tė mbeten tė drejtė).” (Psalmet, 37:29)
“Tė bekuar janė ata qė janė zemėrbutė, sepse ata do ta trashėgojnė tokėn (d.m.th. Tokėn e Shenjtė).” (Mateu, 5:5)

Kur’ani ka sqaruar se ēdoherė qė bijtė e Izraelit shkelin kushtet hyjnore tė trashėgimisė sė Tokės sė Shenjtė (d.m.th. besimin nė Zot dhe sjelljen e mirė) zoti I Lartėsuar i dėboi ata nga kjo Tokė. Dėbimi i parė u zhvillua pas vdekjes sė Solomonit (Sulejmanit) si pasojė e asaj qė ata “thoshin gėnjeshtra pėr Allahun” (d.m.th. rishkrimin e shkrimeve tė shenjta pėr tė trilluar gėnjeshtra). Ata u internuan nė Babiloni. Pas kthimit tė tyre nė Tokėn e Shenjtė ata pėrsėri shkelėn kėto kushte hyjnore kur u rebeluan kundėr Profetėve tė Allahut dhe vranė disa nga ata. Ata madje mburreshin se kishin kryqėzuar Jezuin. Si pasojė e kėsaj ata pėrsėri u dėbuan nga Toka e Shenjtė.

Pas kėtij dėbimi tė fundit qė u zhvillua nė prag tė refuzimit tė Mesihut tė vėrtetė dhe tentimit pėr kryqėzim tė tij, zoti I Lartėsuar deklaroi:
“…nėse ju ktheheni (d.m.th. nė Tokėn e Shenjtė me ligėsinė dhe shtypjen tuaj), Ne do tė pėrgjigjemi (me ndėshkimin Tonė).”
(Kur’an, bijtė e Izraelit, 17:

Bijtė e Izraelit sot janė kthyer nė Tokėn e Shenjtė me mė shumė ligėsi dhe shtypje se kurrė mė parė, dhe kėshtu duhet tė jetė mėse e qartė pėr ata qė mund tė njohin ligėsinė dhe shtypjen qė dėnimi Hyjnor ndėshkues siē ėshtė premtuar nė Kur’an ėshtė gjithmonė i sigurt.

avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sqarimi i Agjendės Misterioze Perandorake tė Izraelit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi