Nė Tokė 33 veta mbajnė mend ēdo ēast tė jetės se tyre

Shko poshtė

Nė Tokė 33 veta mbajnė mend ēdo ēast tė jetės se tyre

Mesazh  Zattoo prej 04.08.12 19:08

Nė Tokė 33 persona mbajnė ndėr mend ēdo ēast tė jetės sė vetA e dini se ēfarė keni ngrėnė pėr kafjall mė 14 shkurt 2000, ose ēfarė keni pasur veshur mė 1 tetor 1985?Njė grusht njerėzisht (deri mė tash janė regjistruar gjithsej 33 persona), mund tė kujtojnė ēdo moment tė jetės sė vet qė nga viti dhjetė i jetės e tutje

Shkencėtarėt kėtė aftėsi e quajnė kujtesė autobiografike tė jashtėzakonshme e kohė mė parė kanė zbuluar me ēfarė dallon truri i tyre nga tė tjerėt.

Ekspertė nga Universiteti kalifornian nė Irvin (UCI) kanė studiuar 11 persona me kėtė aftėsi dhe me kėtė rast nė nėntė rajone tė trurit tė tyre kanė zbuluar disa specifika nga tė cilat shumica, qė nuk ėshtė dhe pėr t’u habitur, gjendet nė rajonet e ndėrlidhura me kujtesėn autobiografike.

Sipas fjalėve tė shkencėtares Aurore Leport, faza tjetėr e hulumtimit do t’i kushtohet zbulimit tė mekanizmave qė fshihen pas kujtesės. “A ėshtė nė pyetje vetėm truri apo dhe mėnyrat me tė cilat komunikojnė struktura e tij tė ndryshme? Ndoshta bėhet fjalė pėr mekanizmi gjenetik, e ndoshta edhe molekular”, thotė ajo

Fenomenin e njohur si hipermnezi shkencėtarėt pėr herė tė parė e kanė pėrshkruar nė vitin 2006. Ata kanė vėrejtur se njerėzit me kėtė ngarkesė nuk arrijnė rezultate tė jashtėzakonshme ne teste e mbamendjes dhe se superkujtesa e tyre dallon nga kujtesa e njerėzve tė cilėt mund tė pėrsėrisin regjistra tė gjatė tė fakteve dhe numrave

Nė mesin e 33 personave qė vuajnė nga aftėsia e madhe mbajtjes ndėr mend ėshtė edhe artistja Marila Hener, e cila nė vitet e nė vitet e 70-ta dhe t- 80-ta ka luajtur nė serinė e famshme “Taxi”.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi