E vėrteta mbi Sirinė

Shko poshtė

Nė Siri veprojnė forca speciale britanike

Mesazh  Zattoo prej 10.02.12 19:50

Sipas Moskės, nė Siri veprojnė forca speciale britanikeForca speciale tė Britanisė sė Madhe dhe Katarit po veprojnė nė territorin sirian, ka deklaruar zėvendėsministri i Jashtėm rus, Mihail Bogdanov.

Deklarata e Bogdanovit pėr agjencinė e lajmeve “Itar-Tass” vjen pas zėrave tė qarkulluar nė ditėt e fundit nė mediet ndėrkombėtare.

I menjėhershėm ka qenė reagimi i Londrės zyrtare pėrmes Foreign Office. “Britania e Madhe nuk ka trupa nė terren nė Siri”, ka deklaruar njė zėdhėnės pėr agjencinė e lajmeve “ANSA”.

Ndėrkohė, tė paktėn 13 persona janė vrarė sot nė Alep dhe njė numėr i pacaktuar tė

plagosur nga zjarri i hapur nga forcat e sigurisė pėr tė shpėrndarė manifestuesit.

Lajmin e bėjnė tė ditur aktivistėt e tė drejtave tė njeriut, sipas tė cilave vrasjet janė regjistruar nė lagjet kryesore tė qytetit, Firdaus, Marge dhe Kalasa.

Po nga tė shtėnat e trupave qeveritare, rreth 40 civilė nė Meze, lagje e Damaskut, ku po mbahej njė korte anti-regjim kanė mbetur tė plagosur, shtojnė burimet.

Ndėrsa mė herėt ishte raportuar pėr 39 tė vdekur nė Homs, edhe kėtu si pasojė e ofensivave qeveritare kundėr fraksioneve tė rezistencės popullore.

Njė mjek fliste pėr mbi 30 trupa tė pajetė tė mbėrritur nė njė spital tė improvizuar nė lagjen Bab Amro, prej ditėsh e kthyer nė skenė masakrash.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  rebelisistemit prej 11.02.12 13:30

Ajo qe po ndodh ne Siri eshte lufte ne shume fronte, lufte frontale, propagandistike e mashtruese...civlet siriane po masakrohen nga forcat qeveritare ne njeren ane e ne anen tjeter po masakrohen edhe nga mercenaret e Natos, te cilet po luajne loje te dyfishte ne kurriz te popullsise civile...perfundimi...nuk ka sesi te jete ndryshe nga ai i Libise..nje vend i shkaterruar e i kthyer ne germadhe ku mbizoteron kaosi e bandat e armatosura, po behen dicka normale e nje vend ne te cilin jane stacionuar 12000+ trupa amerikane, ne mbrojtje te puseve te naftes..
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Odin prej 17.03.12 21:49

E vėrteta mbi Sirinė - E thėnė nga goja e Henry Kissinger-it"Jam vertet i befasuar se si ia ben Asad te qendroje akoma ne pushtet.Ne te kaluaren babai i tij ishte i vetmi lider arab qe me ka mundur.Ne 1973,po te mos ishte per Anvar Sadat (presidenti egjitpjan i asaj kohe),atehere Hafiz al-Assad,babai i te riut Asad do kishte mundur perendimin,sepse Siria e asaj kohe,njesoj si kjo e tanishmja,eshte qendra me e forte e rezistences arabe ndaj perendimit.

Jam i sigurte qe pa ndihmen e Sadat,do kishim pasur nje lufte kundra Izraelit dhe arabet do kishin fituar ndaj Izraelit.

Ne (Izraeli apo USA??) kemi bere gjithēka ēfare kishim ne dore kundra Iranit dhe Sirise.
Personalisht isha ne dijeni te te gjitha ofertave qe i kemi bere Asad per tu larguar nga Irani,por ai nuk u frikesua dhe tek ai une pashe figuren e te atit qe me kishte mundur ne te njejten menyre ne 1973.

Tashme,eshte qe prej muajit maj te 2011 qe po mundohemi te destabilizojme regjimin e tij,po nuk arrijme ta trondisim dhe kjo me kujton forcen e perandorise mongoliane qe kishte marre gjithe Azine qendrore dhe Meslindjes sa hap e mbyll syte,por u ndal vetem pas mureve te Damaskut.

Ajo qe me ben ēudi eshte se Siria,edhe pse eshet nje shtet pa pasuri te medha dhe gati e varfer,zoteron infrastruktura kaq te forta dhe te qendrueshme.Ka ushqime te magazinuara qe mjaftojne per 5 vjet dhe mbulon nevojat e vendit ne sherbimin sanitar dhe energjitik.Ushtria siriane eshte e perbere nga me shume se 500 mije njesi,por ne arritem te shkepusim e korruptojme vetem 1500 prej tyre ne gjithe keto muaj,dhe nuk arrijme dot ti perēajme plotesisht edhe pse eshte nje shtet me rreth 40 etni te ndryshme.

Pa dyshim qe shumica e popullit eshte ne krahun e Asad dhe shteti perkrahet nga Irani,Rusia dhe Kina.Nuk na ngelet gje tjeter vetem te mundohemi ta bejme te shpertheje nga brenda,Duhet te vazhdojme te mbajme larte zjarret qe kemi ndezur dhe ta djegim totalisht.Ne nuk mund te heqim dore nga interesat tona dhe duhet te vazhdojme ta destabilizojme per te arritor ate qe duam " !!! - tha Henry Kissinger.

Burimi : New Yorker
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Asad

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 18.03.12 20:40

Asad do marri fund pushteti i tij sepse populli do ta vras asad do perfundoj si gadafi e meriton ai po e vret popullin e tij ne syt e gjith botes por gjithsesi ai do perfundoj si gadafi vafte ne ferr
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Zbulohen emailat e dashnoreve tė Assadit?

Mesazh  Gjinkalla prej 19.03.12 16:40

Pasi gazeta britanike “Guardian” botoi emailat - tė cilat thuhet se i pėrkasin presidentit tė Sirisė Bashar al-Assad, e nė tė cilat diktatorit sirian mė sė shumti komunikon me gruan e tij Asma dhe me disa miq - nė mediat e botės janė publikuar edhe mesazhet qė ai ia ka nisur dashnoreve tė mundshme.
The “Sunday Times” ka publikuar emailat tė cilat presidenti sirian i ka pranuar nga tri gra, tek tė cilėt ato pėrsėrisin se ai po ju mungon. Gruaja e tretė shkruan: "Nuk mund ta paramendoj jetėn pa ty”.

Siē citojnė mediat britanike, “adhurueset” e Assadit janė identifikuar si ndihmėse tė tij nė sektorin pėr marrėdhėnie me publikun.

Nė njė tjetėr email ai ka njė foto tė njė femre tė panjohur, nė rroba tė brendshme.

Ndonėse ditorja izraelite “Haaretz” nė fillim tė shkurtit ka shkruar se grupi i hakerėve - i njohur si “Anonymous” - ka thyer emailin e tij (shifra ishte 12345), nuk ishte e mundur qė tė verifikohet saktė vėrtetėsia e tė gjithė emailave.

Megjithatė, nė qoftė se ajo qė thuhet ėshtė e vėrtet, mund tė kuptohet se presidenti sirian ishte i varur nga kompjuterėt dhe teknika, se pėrdor iPad, se shkarkon kėngė nga iTune, dhe se e gruaja e tij kėnaqet nga shopingu i rrobave tė shtrenjta, orendive dhe bizhuterisė.
avatar
Gjinkalla

150


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ēfarė po ndodh realisht nė Siri?

Mesazh  M986 prej 30.07.12 2:12

Kush ėshtė Asadi? Kush janė kryengritėsit? Kė pėrfaqėsojnė ata? Cila ėshtė agjenda e tyre?

Nė mėnyrė qė tu pėrgjigjemi kėtyre pyetjeve ne duhet qė tė fillimisht tė njihemi me tė dyja anėt e medaljes.

Ajo qė sionistėt bėnė nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore nė Marrėveshjen e Versajės, ata copėtuan Perandorinė Osmane. Disa territore tė kėsaj Perandorie i vendosėn nėn kontrollin e francezėve, dhe pjesėn tjetėr ia dhanė britanikėve. Egjipti ra nė duart e britanikėve, edhe Jordani edhe Iraku njė territor shumė i madh, Libani iu dha Francės gjithashtu edhe Siria. Ishte qeveria sioniste franceze e cila nė vitin 1960 solli familjen Asad nė pushtet nė Siri.

Aleuitėt qė janė njė sekt i vogėl i dalė nga shiat, qė ata besojnė se Aliu r.a. ėshtė i shenjtė, e diēka e tillė ėshtė e pavėrtetė, ėshtė shirk (mosbindje e urdhrit tė Allahut), e kjo ėshtė ajo qė ata besojnė. Ky sekt i dalė prej shiave qė pėrbėn rreth 12% tė popullsisė nė Siri, kėtij sekti iu dha pushteti e fuqia ushtarake nga francezėt, ndėrsa Hafez Asadi u zgjodh si sundues.
Hafez Asadi zbatoi mbi myslimanėt sunni sirian tė njėjtėn mėnyrė shtypjeje tė dhunshme qė u zbatua edhe kundėr myslimanėve tunizian e egjiptianėve nga ana e Hosni Mubarakut. E kur myslimanėt sirian suni u ngritėn nė revoltė kundėr Hafez Asadit, ai i masakroi ata, dhjetėra mijėra njerėz, nė mėnyrė qė tė mbante pushtetin e tij. Qeveria e shijave aleuit nė Siri nuk ka autoritet moral, nuk ka autoritet fetar e as tė drejtė demokratike pėr tė sunduar Sirinė.

Por askush nuk mund ti rrėzonte ata nga pushteti, jo, sepse sionistėt i mbėshtetėn ata, ishin sionistėt ata qė i mbajtėn nė pushtet. Derisa erdhi koha qė ata diktatorė mė nuk u nevojiteshin sionistėve dhe kėshtu qė duheshin rrėzuar nga pushteti. Pra e njėjta revoltė si ajo e Libisė po ndodh edhe nė Siri, e ne jemi duke dėgjuar tė njėjtėn histori si me Gadafin, se edhe Asadi ėshtė diktator. Po sigurisht se edhe ai ėshtė diktator, ēfarė ka tė re kėtu? Na thanė se Gadafi ishte diktator, por edhe kjo ishte e ditur qė mė parė, ēfarė ka tė re kėtu? Gjatė gjithė viteve tė kaluar njė gjė e tillė ėshtė e ditur, dhe kjo nuk ėshtė diēka e re. Por kush i mbajti ata nė pushtet? Ishin sionistėt ata qė e bėnė kėtė, e nė kėtė mėnyrė revoltat po ndodhin edhe nė Siri. Por Rusia e Kina nuk duan tė dėgjojnė. Siria nuk ka naftė, Libia kishte naftė, por Siria ka portin detar tė Tartusit, njė bazė ushtarake ruse, ajo ėshtė e vetmja bazė detare qė Rusia ka nė Mesdhe, ajo nė Siri. Pra nėse sionistėt marrin nė dorė Sirinė, ashtu siē bėnė me Libinė, atėherė i themi lamtumirė Rusisė, si fuqi ushtarake nė Mesdhe.

Por ka edhe mė tepėr, sionistėt besojnė se rruga drejt Tehranit kalon nė Damask, sepse Siria me Iranin janė aleatė me njėri tjetrin, e nėse shėnjestra e tyre ėshtė Irani, ėshtė e logjikshme qė fillimisht ata tė rrėzojnė aleatėt e Iranit nė Siri. E kjo ėshtė arsyeja e luftimeve nė Siri, ndėrsa forcat e armatosura turke po luajnė tė njėjtin rol qė luajtėn edhe forcat e armatosura egjiptiane nė Libi. Ushtria turke po fut armėt nė territorin sirian, po dėrgojnė njerėz atje, po i armatosin ata me armėt e sionistėve e me dollarėt e sionistėve. E kėta tė marrė, kjo ėshtė fjala e duhur nė kėtė rast, kėta luftėtarė tė marrė nuk arrijnė ta kuptojnė se ata po luajnė lojėn e sionistėve nė kėtė konflikt pėr tė rrėzuar regjimin sirian.

Nėse ju dėshironi qė tė rrėzoni nga pushteti njė diktator, dikush i cili po ju dhunon, dikush i cili nuk ka asnjė tė drejtė morale fetare e demokratike pėr tė sunduar mbi ju, atėherė ju keni tė drejtė qė tė pėrpiqeni e tė ēliroheni prej shtypjes. Kjo e drejtė nuk mohohet aspak. Allahu ka thėnė nė Kuran: Allahu ju ka lejuar qė tė ngriheni kundėr shtypjes e dhunimit. Nuk u duhet njė rezolutė e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr tė bėrė diēka tė tillė, Allahu ua ka dhėnė kėtė tė drejtė nė Kuran. Por Allahu ju ka ndaluar qė tė krijoni miqėsi e aleancė me sionistėt, aleancėn jude-krishtere. Janė ata tė cilėt qėndrojnė pas kėtyre kryengritjeve nė Siri.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Arb prej 30.07.12 13:57

Jo. Pra, kjo do te thote se cfar do qe te ndodhe ne Siri, e gjitha eshte lufta mes Rusise dhe Kines, me Perendimoret dhe Izraelin?

Kete shume pak e kap logjika.
Se Asadi eshte nje diktator qe perkrahet nga Irani, Rusia dhe Kina, kjo eshte me se evidente, por eshte e pa-kapshme qe kryengritesit te jene nen urdherat e sionisteve. Nodshta Sionistet mund te kene interes ne zhdukjene Asadit, (ketu i lidh nje interes kryengritesit me sionistet, ashtu siku SHBA- kishte interes qe ta hiqte Millosheviqin qafesh , por qe e gjitha kjo ishte ne INTARES te shqiptareve) por nuk do te thot se i gjith plani eshte i sionisteve. Kjo eshte e tera nje farse megallomanie e sionisteve , se vetem ata jan udheheqsit me te medheje te cfar do qelule ne bote , te cdo ndryshimi eventaul ne bote, qe ndikojne ne cdo udheheqes ne bote ... aq sa dhe psikopatet si Brejvik dhe Holms, jane nen "agjenturen e tyre" Sepse sot 1 prind nuk mund te jete ndikues absolut ne familjen e tije te ngushte , e le me nje grusht njerezish ndikues ne tere boten.

Gjithsesi , Pranvera arabe mund te duket nje objekt i lezetshem manovrimi te sionisteve, por realiteti do te jete ndryshe, sepse Zoti nuk i ndihmon qellimkqiut qe te arrije cakun!...
avatar
Arb

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  john abraham prej 30.07.12 22:24

... te nderuar, ne pergjithsi e ashtuquajtura "PRANVERA ARABE" eshte nje "revolucion" sionist, por qe per ushtare perdor "muxhahedine" muslimane.... keta muxhahedine ja dhane Libine Izraelit.....

Sot disa muslimane jane aq te verber sa nuk kuptojne se c'fare po ju ndodh; nuk mendojne se per shume vite palestinezet luftojne me gure, ndersa per keta muslimanet e tjere qenka ndryshe...keta dalin direkt ne proteste me granata dhe tanke...! SPONSOR GJENERAL "SOROS"!

Por kjo nuk ishte dicka e papritur sepse kjo eshte bere si plan shume kohe me perpara dhe ka filluar te zbatohet, kur nacionalistet Arabe u ngriten kundra Kalifatit.....

Shteti saudit eshte zhytur ne injorance totale sa nuk kupton se shume shpejt do ti vije fundi bashke me sionizmin...por mua me shume me habit dhe me acaron fakti kur disa pseudo dijetare vehabi dalin e thone qe shteti saudit eshte vendi i Tehudit.......kur ne fakt ishin keta te mjere qe e shkaterruan kalifatin.....!

InshAllah muslimanet i hapin syte dhe e kuptojne realisht se per ke luftojne.
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  john abraham prej 30.07.12 22:31

Kjo video eshte postuar ne kete forum tek tema "PERANDORIA E LUCIFERIT" eshte video me e fundit e ketij seriali, por do te vashdoje akoma... sa te gjej kohen spese kohve te fundit kam qene paksa i zene....

Kjo video flet qarte se si musliamnet u mashtruan dhe se si Judeo-kristianet punojne ne dem te muslimanve!!!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  M986 prej 30.07.12 23:04

I nderuar,
Shumė falemnderit pėr ndėrhyrjen nė temė, dhe pėr informacionet plotėsuese qė i keni postuar aty, si duket edhe ju qenkeni shumė i informuar mbi kėtė ēėshtje, po ja qė fatkeqėsisht nuk kemi ēfarė tė bėjmė une edhe tek tema tjetėr e shkruajta kėtė citim, dhe ja po e shkruaj prap: " Pėrderisa njė anije po pėrmbytet dhe ti nuk mund ta parandalosh atė, ti duhet tė largohesh nga ajo anije, dhe ti paralajmėrosh tė tjerėt qė ta bėjnė tė njėjtėn gjė. Anija e botės tash mė po pėrmbytet! Dėshmitė janė gjithkund rreth nesh dhe dhimbshėm tė dukshme si drita! Por ata qė janė tė verbėr nuk mund ta vėrejnė dot se anija po pėrmbytet. Ata pėrdorin blloqet e ēeqeve, apo fuēitė e armėve tė tyre, qė tė vendosin veten rreth botės si udhėheqės. I verbėri udhėheq tė verbėtin pėrderisa tė gjithė nuk humbasin dhe tė pėrmbyten si populli i Nuh-it (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė)."

Fundja e fundit, gjėrat janė paraparė kėshtu tė ndodhin nga Allahu i Lartėsuar, dhe kėto janė pikėrisht shenjat e ditės sė Fundit, por varet se kush i vėren dhe i njeh ato. Khalifati me siguri se do tė kthehet dhe pikėsisht nė shtetin e tashėm pro-sionist tė Arabisė Saudite, nga Imami i shumė pritur nga muslimanėt, Imam el-Mehdi, qė do tė jetė pasardhės i Profetit tonė tė dashur, Profetit Muhamed (paqja dhe mėshira e Allahut tė lartėsuar qofshin mbi tė), edhe Isai a.s. do tė kthehet dhe do tė sundoj botėn me sistemin e khalifatit, dhe pikėrisht nga Jerusalemi, ky ėshtė fati i Jerusalemit, dhe nė fund sėrisht do tė kthehet nėn sundimin e muslimanėve, me sundues Mesihun e vėrtetė (Isain a.s.) dhe kjo ngjarje do tė vulos historinė.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

cfare ndodh realisht ne siri

Mesazh  kitara-61 prej 04.08.12 21:06

M986 i nderuar
nese ka mundesi te me japish nje sqarim shume te shkruter ne lidhje me iranin cfare roli ka pas,cfare te mirash i ka sjell fese Islame ,,dhe se a eshte e vertet kjo thenje qe e kam lexuar neper forume(meqe forumeve nuk u besoj shuem) se Pejngamberi s.a.v.s ka thene se armiqt e Islamit do te jen:cifutet, romaket dhe perset
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  M986 prej 05.08.12 0:48

kitara-61@hotmail.com shkruajti:M986 i nderuar
nese ka mundesi te me japish nje sqarim shume te shkruter ne lidhje me iranin cfare roli ka pas,cfare te mirash i ka sjell fese Islame ,,dhe se a eshte e vertet kjo thenje qe e kam lexuar neper forume(meqe forumeve nuk u besoj shuem) se Pejngamberi s.a.v.s ka thene se armiqt e Islamit do te jen:cifutet, romaket dhe perset

E nderuar/i nderuar, sipas pseudonimit supozoj qė jeni femėr, po nuk ka lidhje, si qė tė jetė,

Do mundohem tė ju jap njė pėrgjigje me ato njohuri qė kam, ėshtė shumė e vėrtetė se shumica dėrmuese nė Iran i pėrkasin sektit tė Shijave, qė sipas neve Sunive (flas pėr vete pasi unė i takoj sektit sunni dhe medhhebit Hanefi) ata janė tė devijuar, pasi pranojnė pėr Zot Allahun, por pėr profet nuk pranojnė Muhamedin, dhe kjo bie nė kundėrshtim me Kuranin, kur zoti dėnon ata qė nuk pranojnė Muhamedin si lajmėtar apo profet.

Ėshtė e njohur edhe gjatė historisė, se persėt kanė qenė zjarrputista, njė gjė tė tillė edhe unė e kam vėnė nė dukje pėrmes disa shkrimeve kėtu, nėse i keni lexuar, Por me ardhjen e Islamit, ata pėrqafuan kėtė fe, por ja me anė tė disa komploteve arritėn sėrrish tė devijojnė (pra me sektin shija).

Ėshtė njė hadith ku Profeti Muhamed ka thėnė se Dexhalli (Antikrishti) do tė dal nga Isfahani (njė qytet nė Iranin e sotėm) dhe do tė pasohet nga 70 000 ēifut, tė veshur me veshjen perse, qė ka dy variante, ose Irani ėshtė kryekėput i devijuar, pra me sektin e tyre, ose qė bie nė kundėrshtim kjo me kėtė qė do ta them se, nėse kjo ėshtė kėshtu, pėrse atėherė Izraelit aq shumė i pengon ky regjimi aktual, qė me do e mos kėrkon qė ta rrėzoj, pra kjo vė nė dukje sipas disa dijetarėve se, regjimi momental i Ahmadinexhatit edhe pse shia por mbron Islamin nė pėrgjithėsi, akoma ka diēka tė Islamit, pasi qė Izraeli dhe aleatėt e tij dėshirojnė qė ta shfarosin kėtė regjim, dhe tė sjellin njė regjim si nė vendet ku veē mė u pushtuan Libia, dhe ja tash edhe Siria siē duket i vjen fundi.

Por zoti e di mė sė miri, kėrkoj ndjesė se e zgjata pak si shumė, por dėshiroja qė tė jem mė i qartė se kjo ėshtė njė temė shumė e gjerė e nuk mund tė sqarohet me dy fjalė, dhe fundja e fundit ky ėshtė mendimi im, qė e kam konstatuar nga leximi, dhe dėgjimi i shumė dijetarėve, por mund qė mos tė jetė i sigurt. Pėrseri them zoti e di mė sė miri.

Respekte dhe ēdo tė mirė,
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

M986 i nderuar

Mesazh  kitara-61 prej 05.08.12 10:54

mua me duket me e arsyeshme varianta se ato jane te devijuar dhe shkaku pse izraeli nuk e sulmon eshte ajo se eshre aleat i izraelit...dhe Ahmedin Nexhad nuk me jep naj shenj ti thuash se i mbron muslimanet,,e duekt qe vetem imiton nje gje te tille...se derisa nje pjes e madhe i takon sektit shija ateher si arrin te mbijetoj ahmedin nexhat ne pushtet?!?! ju faleminderit shume per keto informata i nderuar
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

M986

Mesazh  kitara-61 prej 05.08.12 11:01

harrova edhe dikca sektet ne islam nuk eshte mire te ndahen...kto qe permende hanefi ..kto jan vetem shkolla mendimesh..po mendoj se nuk eshte mire qe te etiketohemi me sekte...suni,,shija,,selefi,,,etj...shkollat me sa di une hanefi shafi maleki.hambeli jane shkollat ma te miraaaa,,

Suretu El Name(159)
Vertet ato qe percan fene ne grupe(sekte) ti (Muhamed)nuk ke kurfar pergjegjesie.C'eshtja e atyre eshte vetem tek zoti,Ai do ti njoh me ate qe punuan.
https://www.youtube.com/watch?v=dLIDJuFrtag&feature=player_embedded
me mirkuptim

avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  M986 prej 05.08.12 17:18

[quote="kitara-61@hotmail.com"]harrova edhe dikca sektet ne islam nuk eshte mire te ndahen...kto qe permende hanefi ..kto jan vetem shkolla mendimesh..po mendoj se nuk eshte mire qe te etiketohemi me sekte...suni,,shija,,selefi,,,etj...shkollat me sa di une hanefi shafi maleki.hambeli jane shkollat ma te miraaaa,,

Suretu El Name(159)
Vertet ato qe percan fene ne grupe(sekte) ti (Muhamed)nuk ke kurfar pergjegjesie.C'eshtja e atyre eshte vetem tek zoti,Ai do ti njoh me ate qe punuan.
https://www.youtube.com/watch?v=dLIDJuFrtag&feature=player_embedded
me mirkuptim

Nuk e di ai ėshtė mendimi i juaj pėr Iranin dhe pėr Ahmadinnexhad-in, nuk e di unė i tregova mendimet e mija mė lartė, nejse, Po ėshtė shumė e vėrtetė se nuk duhet tė ndahemi nė sekte, ajo ėshtė mėse e sigurtė dhe ja ju keni cekur edhe ajetin nga Kurani qė dėnon njė gjė tė tillė, por kėto ndarje sektesh janė pasojė e komploteve tė mėdha qė ndodhin mbi Islamin dhe qė kanė pėr tė ndodhur akoma mė shumė, por do tė vijė edhe ajo ditė qė Islami do tė bashkohet, dhe nuk do tė ketė mė sekte, do tė ketė njė udhėheqės Imamin e nderuar, Imam el-Mehdi, nė atė kohė nuk do tė ketė sekte, suni-shia, dhe nė kohėn e Isait a.s. qė do tė mbretėroj drejtėsia dhe Islami nė botė,
Respekte dhe ēdo tė mirė,
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  kitara-61 prej 05.08.12 17:53

sidoqoft faleminderit per mendimet qe ndajtem
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  john abraham prej 05.08.12 23:07

kitara-61@hotmail.com shkruajti:M986 i nderuar
nese ka mundesi te me japish nje sqarim shume te shkruter ne lidhje me iranin cfare roli ka pas,cfare te mirash i ka sjell fese Islame ,,dhe se a eshte e vertet kjo thenje qe e kam lexuar neper forume(meqe forumeve nuk u besoj shuem) se Pejngamberi s.a.v.s ka thene se armiqt e Islamit do te jen:cifutet, romaket dhe perset

Pershendetje i nderuar!

Eshte e drejte qe te krijohet paksa konfuzion ne kete histori, por nga ana tjeter eshte edhe dicka e lehte per te kuptuar rolin e Iranit ne historine e islamit....

Shiat asnjehere nuk kane shtene qofte edhe nje plumb kundra Izraelit, vetem ka bere kercenime boshe nganjehere, por nga ana tjeter gjithmone ka dashur te sulmoje saudine, arsyet dihen pak a shume; fetare!

Nga ana tjeter tani kemi nje saudi paksa "pro cifute" dhe pro sioniste , dhe ka shume te ngjare qe kjo e fundit te ngrihet bashke me vendet sioniste dhe te sulmoje Iranin dhe preteksti do te jete se po bejne nje lufte te shenjte (xhihad)... ah jo, NATO NUK BEN XHIHAD!

Pse duket se disa muslimane sunnite mbrojne Iranin dhe kritikojne saudine?

Kjo eshte nje pyetje dhe dileme qe shume njerez jane teper konfuz dhe e kane teper te veshtire tani me te kuptojne planet sioniste...!

Saudia ka thyer urdherin e Allahut duke u bere aleate me Sionizmin.
Saudia nuk po kupton se po sjell ne jete planet djallzore te Mesiut Dexhal, dhe po kontribon per ta sjellur ate ne fronin e Jeruzalemit!

Per c'fare na duhet akoma ne kembe Irani ne muslimanve Sunni?
Irani historikisht ka qene kundra sunnive, por kete here nese bie Irani, merr nje goditje te forte edhe ekonomia boterore dhe resursi me i madh ne bote si nafta kalon automatikisht ne dore te sionistve, dhe ky ishte i vetmi resurs qe kishte bota arabe.

Duke bere qe edhe nafta te bie ne dore te tyre dhe duke bere sunnite (disa) miq te sionistve, atehere asgje nuk ngelet mangut per te promovuar rendin e ri boteror qe do te jete rendi i Dexhalit.

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

john abraham

Mesazh  kitara-61 prej 06.08.12 0:49

ju faleminderit ,,,une kam menduar se Sionistet iranin e kan ne dore qe me pare(edhe naften e iranit) dhe kam menduar se per ket skan aryeje pse ta sulmojn??
faleminderit per infot...
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Arsenic prej 06.08.12 11:43

Si Irani (muhamedanė shiitė) po ashtu Arabia (muhamedanė suni-wahabi) janė vegla amerikane dhe luajnė lojėn e tyre por kjo ėshtė aq pėrfide sa nuk mund tė kuptohet nga masat e gjėra tė cilat nė mėnyrė qorre anojnė nga njėra anė duke urrejtur per vdekje tjetren.

Vegla kryesore dhe me e lehte per manipulim eshte RELIGJIONI.

Kush e ka percjellur nga afer mund ta kete pare ne Irak ku fillimisht prapa akteve te konflikteve mes shiiteve dhe sunit-wahabive gjendeshin sigurimet sekrete siē ishte rasti i kapjes se agjentit anglez ne gjuajtjen e bombes para xhamise.

Pra mjafton nje xixe qe te niset nga sigurimet sekrete dhe pastaj punen e bejne vete te tjeret (shiite-suni-wahabi) sepse eshte religjioni qe i mbush me urrejtje per te vazhduar "luften e drejte" sepse kuptohet ne koken e tyre "e verteta" eshte ne anen e tyre dhe se kundershatari eshte devijues i rruges se zotit.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

paradox

Mesazh  kitara-61 prej 06.08.12 18:48

ti ke te drejt qe thua se te te dy palet nuk eshte ne rregull edhe te suni edhe te shija.....po per ket nuk ndikon religjioni(Islami) ndikon ajo qe ato e keqkuptojn religjionin...ne Islam nuk pranohen sekte
Suretu El Name(159)
Vertet ato qe percan fene ne grupe(sekte) ti (Muhamed)nuk ke kurfar pergjegjesie.C'eshtja e atyre eshte vetem tek zoti,Ai do ti njoh me ate qe punuan.e ke edhe linkun(kam komentu me siper) me siper ku Dr.zekir naik shume bukur e ka sqaruar...ju faleminderit
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  john abraham prej 09.08.12 22:32

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  john abraham prej 11.08.12 18:29

avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  gjinkallushe prej 04.09.12 14:18

Gazetari Vedat Xhymshiti nė RTK tha:
Nė Siri nga shiat (alevi) Asadi konsiderohet si riinkarnjim i Zotit te ky njeri mizor (shirk i hapur ne kulminacion)
zoti i ndihmofte vellezerit dhe motrat ne Siri dhe kudo ne bote
avatar
gjinkallushe

Jam teper xheloze

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Gabriel prej 04.09.12 17:51

Behet fjale per "SAS"
Jan Forca Speciale Fantazme, te cilat nuk figurojne ne dokumentat e shtetit por
qe punojne per shtetin.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Amerika nė prag tė nderhyrjes nė Siri

Mesazh  Kill me prej 30.09.12 14:46

Amerika nė prag tė nderhyrjes nė SiriDuket se po bėhet gati terreni pėr ndėrhyrje ushtarake nė Siri, pa marrė parasysh se rusėt dhe kinezėt vazhdojnė me qėndrimin se do tė vėnė veto nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė ndaj ēdo propozimi qė diskuton pushtimin e forcave tė huaja nė Siri.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, nė njė konferencė pėr shtyp tha dje se sipas raporteve tė inteligjencės amerikane, qeveria siriane ka transferuar njė pjesė tė armėve tė saj kimike, ndoshta pėr tė parandaluar rėnien e tyre nė duart e kryengritėsve.

Panetta tha se njė pjesė e arsenalit kimike u transferua nė vende tė panjohura pėr shėrbimet amerikane tė inteligjencės, ndėrsa pjesa mė e tyre gjendet ende nė bazat ushtarake siriane, nėn kontrollin e rreptė tė qeverisė.

"Ne nuk e dimė saktėsisht se ku janė transferuar armėt", tha kreu i Pentagonit.

Duhet tė theksohet se kjo ėshtė hera e parė qė Pentagoni ka konfirmuar transferimin e armėve kimike nė Siri nė lokacionet e panjohura pėr CIA-n. Kjo, sipas zyrtarėve amerikanė, ėshtė diēka shqetėsuese. Realisht, rreziku mė i madh qėndron nė faktin se armėt mund tė kapen nga rebelėt, por Pentagoni dėshiron tė drejtojė rrėfimin nė opsionin se ato armė mund t’i marrė Garda Revolucionare e Iranit. Panetta nuk pranoi tė konfirmojė apo ta mohojė kėtė mundėsi, por lė tė hapur mundėsinė pėr njė skenar tė tillė qė do tė ishte njė shkas pėr qėllim tė ri: invadimin e Sirisė dhe pėrmbysjen e Assadit, plus presioni shtesė politik nė Iran.

Nuk duhet shkuar larg nė tė kaluar pėr t’u kujtuar se amerikanėt e kanė vėnė si “linjė tė kuqe” ēfarėdo pėrdorimi apo transferimi tė armėve kimike. Kėto ishin pikėrisht fjalėt e Presidentit Barack Obama. Nėse shkojmė pak mė tej nė tė kaluarėn, mund tė kujtohemi se ishin pikėrisht armėt kimike preteksti pėr pushtimin e Irakut. E ardhmja ka treguar se tė tilla armė Irak nuk i kishte.

Megjithatė, Siria pa dyshim se ėshtė njė rast ndryshe. Siria ka sasi tė mėdha tė armėve kimike, veēanėrisht sarin, cianid “gazin mustardė”, e kjo nuk mund tė mohohet. Assadi disa herė ka cekur se as nė ēmenduri nuk do tė pėrdorte armėt kimike kundėr popullit tė vet dhe nė territorit e vet, por se ato shėrbejnė vetėm pėr mbrojtje kundėr armiqve tė jashtėm. Megjithatė, siē dėshmuan muajt e kaluar, SHBA nuk ėshtė e gatshme pėr tė dėgjuar kėtė arsyetim, kėshtu qė qėndrimi i tyre ėshtė i prerė: AssadI do tė pėrdorė armė kimike pėr spastrim etnik!

"Kjo mund tė krijojė njė precedent pėr pėrdorimin e armėve tė shkatėrrimit nė masė nėn mbikėqyrjen tonė. Ky ėshtė njė kėrcėnim i madh pėr sigurinė tonė kombėtare", ka thėnė njė zyrtar i paidentifikuar i SHBA-ve pėr “Wall Street Journal”.

Obama ėshtė pėrpjekur kohėt e fundit pėr tė zbutur tehun duke thėnė se "ėshtė i sigurt se armėt kimike nė Siri janė nė vende tė sigurta". Megjithatė, ky raport i Pentagonit shkakton dyshimin pėr tė mbėshtetur tezėn se ato nuk janė tamam nė vende tė sigurta. Dhe kjo ėshtė karta me tė cilėn Pentagoni do tė pėrpiqet qė tė luaj. Ndėrsa, nėse ia dalin qė ato armė t’i ndėrlidhin me Iranin, fitorja do tė jetė e dyfishtė pėr Pentagon.

Tani ėshtė e qartė se fuqitė perėndimore janė ngatėrruar shumė nė kėtė konflikt qė tė tėrhiqeshin pa realizimin e qėllimit. Nga ana tjetėr, gjendja nė terren tregon se rebelėve po u humbet forca. Beteja pėr qytetin kryesor Aleppo po zgjatė disa ditė, ndėrsa kryengritėsit janė para tėrheqjes. Autoritetet siriane kanė dėrguar njė mesazh tė drejtpėrdrejtė te tė gjithė celularėt nė vend: "Rebelė, loja ka mbaruar".

Ngadalė po bėhet e qartė se rebelėt, pavarėsisht ndihmės sė jashtme, aktualisht nuk kanė kapacitete pėr njė fitore ushtarake kundėr ushtrisė shtetėrore dhe shkatėrrimin e regjimit. Duket se mėnyra e vetme pėr tė ndryshuar kėtė ėshtė ndėrhyrja e jashtme. Por, Rusia nuk e ka ndėrmend tė rri duarkryq dhe tė lejojė kėtė. Ministri i Jashtėm rus, Sergei Lavrov, nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė sulmoi ashpėr vendet perėndimore pėr shkak tė qasjes sė tyre ndaj situatės nė Siri.

Thuhet se insistimi qė vetėm ushtria siriane tė shuaj zjarrin nė fakt inkurajon kryengritėsit pėr tė intensifikuar dhunėn e tyre. Nė kėtė aspekte vlen tė theksohet se tė gjitha studimet e pavarura kanė treguar se nė kėtė luftė tė dyja palėt kanė bėrė njė seri tė krimeve tė luftės. Lavrov thotė se mėnyra mė e shpejtė pėr t'i dhėnė fund dhunės ėshtė kthimi nė Manifestin e Gjenevės, qė ėshtė i bazuar nė planin e paqes tė Kofi Ananit, e qė parashikon krijimin e njė qeverie kalimtare, nė tė cilėn do tė merrnin pjesė tė dyja palėt, nė mėnyrė qė tė krijohej njė kornizė pėr dialog dhe zgjedhje demokratike tė garniturės sė re udhėheqėse.

Plani u mbėshtet fillimisht nga tė gjitha anėt, por festimi ishte jetėshkurtėr, sepse Perėndimi dhe opozita siriane shpejt e bllokoi Manifestin.

"Ata qė kundėrshtojnė implementimin e tij po e shtyjnė Sirinė thellė nė humnerėn e luftės sektare”, ka thėnė Lavrov. Por, ai foli badihava. Sekretarja amerikane Hillary Clinton disa orė mė vonė njoftoi se Shtetet e Bashkuara do tė rrisin ndihmėn financiare pėr opozitėn siriane.

Tash ėshtė bėrė e qartė se asgjė nuk do tė ketė nga zgjidhja diplomatike, sepse asnjėra palė nuk do kėtė ta pranojė. Nga ana tjetėr, as konflikti i tillė nuk mund tė vazhdojė pėrgjithmonė, sepse shpejtė nė Siri nuk do tė mbetet asgjė qė ėshtė me vlerė pėr tė luftuar pėr tė. Pėr kėtė janė tė vetėdijshėm tė gjithė, ndaj nuk duhet habitur se pse Pentagoni tėrhoqi rrengun kryesor pėr tė bėrė gati terrenin pėr zgjidhjen e kaosit sirian.

Vija e kuqe u kalua, ēfarė tani?
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Asgardian prej 01.10.12 3:20

Nje gje me shkon ne mendje dhe neper blogje ku diskutohet per kete shtet . Te gjithe fajet ja hedhin USA s se pse nuk nderhyn, por te gjithe keta qe ankohen per USA-n do e shanin per nderhyrje ne punet e brendshme te nje shteti sovran, por dihet qe ka interesa te ngushta nga Rusia (e vetmja baze ushtarake ne mesdhe qe asaj i ka mbetur + shitjet e armeve qeverise se Asaad it, edhe kina ne anen tjeter .

Gjithmone demokracia dhe te drejtat e njeriut vijne me shume mundime.Edhe ata qe i kane sot,pra perendimi psh Franca i ka fituar permes nje rruge te mundimshme dhe jo qe te nesermen e prerjes se kokes se Luigjit te 18.U desh riardha e Burboneve,Napoleon Bonoparti dy Luftera Boterore qe kemi kete nivel te drejtash njeriu qe ka sot Franca.Jam i sigurte qe nese francezet e viti 1789 do ti dinin se sa gjate do te prinsin per te arritur enderren e tyre,ndoshta nuk do te luanin prapanicat fare per te bere Revolucionin.

Edhe shqiptare ndoshta po ta dinin qe do tju duheshe 20 vjet qe tju hiqeshin vizat apo qe te hynin ne NATO,ndoshta nuk do te leviznin prapanicen e te benin Levizjet historike,por do tja linin PPSH-se dhe do te hanin buke me djathe dhe do te visheshin me pantallona doku dhe do te ngushelloheshin qe jemi mire keshtu se kemi nje siguri.Por mendime te tilla jane komplet kunder rrjedhes historike,prtandaj historia nuk i fal diktatoret dhe i ndeshkon ata nepermjet popujve qe ndoshta nuk e dine se cfare i pret te nesermen,por e dine shume mire qe e sotmja nuk shtyhet me keshtu.

Edhe ne vendet e tjera kane kaluar dhjetra vjet qe te arrihen keto.Edhe ne Libi do te duhen dhjetra vjet.

Por keto sakrifica dhe zigzake nuk duhet te justifikojne qendrimin e diktaturave dhe diktatoret,pasi po te mendonin te gjithe qe e ardhmja do te kerkoje mundime e sakrifica,atehere do te kishim mbetur ne kohen e rendit primitiv.

Rendesi ka qe filloi!Edhe ne Libi kjo ka rendesi!Te tjarat varen nga faktore te tjere dhe do te kerkojne kohen e tyre,por ama FILLOI!

Sa per Sirina Asadi vitin tjeter do te jete ne pension me Moske.Une e ve me bast po te duash.Azerbaxhani ne NATO?Mos e ngaterrove me Gjeorgjine.Ukraina eshte ne prag te ndarjes cfare flet?Pjesa perendimore Jukanovici ska marre asnje vote,jane katolike ne Perendim.Ne pjesen Lindore Timoshenko nuk merr asnje vote, jane ortodokse ruse.
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Flavius prej 01.09.13 13:40

1963 Martin Luther King Jr : "I have a dream !"

2013 Barack Obama : " I have a drone !"
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Nikobossi prej 01.09.13 20:45

o njeres nuk e kuptoni qe kjo eshte loja e amerikes per te pushtuar te gjithe lindje e mesme sic beri me egjiptin dhe irakun afganistanin dhe tjera dhe ku jane tani keto shtete te medhja tani jane  ne lufte te gjjthe kurse kete beri amerikani kurse tani po fute armet kimike sikur i ka perdorur asad ato mund ti ket perdoru bandat kriminale qe jane ne siri amerika eshte nje shtet qe kudo qe shkel skakton telashe dhe kete po ben ne siri nese amerikanet munden te futen ne siri.

por viktima e rradhes eshte irani por mos harroni se eshte kaq e lehte nese sulmohet siria nuk ka paqe ne lindjen e mesme dhe  dhe popullata siriane do vuaje me shume se tani dhe sic e dime te gjitha armet qe po ben amerika dhe eshte i vetmi shtet qe po shkateron boten po shpresoje qe te dali nje shtet i fuqishem qe ti qr....p...se po vriten tere ata ushtar per fajen e amerikes te dali veten nje shtet i vetem qe ta  beje hi ameriken se europa ka frike ta ndaloje si duket......

nese ju kujtohet kur presidenti amrikan barack obama kur u be presitend qe tja nuk ka luft  dhe deri tani  ka vrare me mijera ushtar dhe popull ketji shteti nuk i falen keto masakra qe ka bere dhe po ben......
avatar
Nikobossi

Na kanė thėnė qė duhet tė kemi sukses nė jetė.
Unė ju them se duhet tė jetojmė, ky ėshtė suksesi mė i madh nė botė.

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Odin prej 02.09.13 23:04

Vatikani jep alarmin: Siria, shkak pėr luftė botėroreVatikani ka bėrė tė ditur ditėn e sotme se bota rrezikohet nga njė konflikti global pėr shkak tė krizės nė Siri.

Sipas Monsinjor Martio Tosom tė dikasterit pėr drejtėsi dhe paqe nė Vatikan, zgjidhja e situatės nė Siri nuk mund tė jetė ndėrhyrja ushtarake. Sipas tij nė kėtė mėnyrė nuk do tė minimizohej dhuna. Por nga ana tjetėr do tė shtohej rreziku qė konflikti tė pėrhapet dhe nė vendet e tjera.

"Konflikti nė Siri ka tė gjithė pėrbėrėsit pėr tė ēuar drejt shpėrthimit tė njė lufte tė tretė botėrore", ka pėrfunduar ai.

Vetėm njė ditė mė parė Papa Franēesku ka bėrė apel qė 7 shtatori tė jetė njė ditė lutjeje dhe agjėrimi pėr paqe nė Siri.

Katolikėt shqiptarė i bashkohen thirrjes sė Papės

Thirrjes sė Papa Franēeskut pėr paqe nė Siri i ėshtė bashkuar edhe Kisha Katolike e Shkodrės.

Dom Gjovalin Sukaj thotė se gjatė kėsaj jave do ketė aktivitete tė ndryshme ku pėrmes adhurimit dhe lutjes t’i kėrkojmė Zotit paqen nė mbarė botėn.

“Mė 7 shtator nga ora 19.00 deri nė mesnatėn e kėsaj dite, tė gjithė besimtarėt t’u bashkohen lutjeve nė sheshin “Shėn Pjetėr” nė Vatikan. Dua tė shpreh britmėn qė lartohet nga ēdo anė e tokės, nga ēdo popull, nga zemra e ēdonjėrit, nga familja e vetme e madhe qė ėshtė njerėzimi. Britmė qė thotė me forcė: duam njė botė paqėsore, duam tė jemi burra e gra tė paqes, duam qė nė kėtė shoqėri tonė, tė shkatėrruar nga ndarjet e konfliktet, tė shpėrthej paqja; Kurrė mė luftė! Kurrė mė luftė! Paqja ėshtė dhuratė tepėr e ēmuar, qė duhet tė promovohet e tė mbrohet, tha Papa Franēesku gjatė thirrjes sė Engjullit tė Tėnzot nė Sheshin Shėn Pjetri nė Vatikan”, thuhet nė lajmėrimin e Kishės Katolike tė Shkodrės.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta mbi Sirinė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi