Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:18

KUSH ESHTE E VERTETA?

Egziston apo jo Zoti....?

Kush e krijoi kete univers?

Kush e miremban universin....?

A e mohon llogjika egzistencen e Zotit....?

Kush eshte me e mira per njeriun... Ateizmi apo feja?

le ti shohim keto pyetje dhe te tjera avash avash....!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:21

Ateizmi mohon vleren njerezore ndersa feja e dergon ne nivele shume te larta...

Njeriu eshte veper madheshtore e Allahut, ndaj mjere ai qe perbuz dhe e nencmon vepren e Allahut
(MUHAMEDI SALaLLAHU ALEJHI WE SELEM)
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:27

ateizmi eshte paqe,fete jane dhune.Kush eshte me e mire per njerezimin dhuna apo paqja?
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:31

edon shkruajti:ateizmi eshte paqe,fete jane dhune.Kush eshte me e mire per njerezimin dhuna apo paqja?

Normalisht qe paqja eshte me e mire per njerezimin.....

Ne kuranin fisnik shkruhet:
.. kush vret nje njeri eshte si kur te kishte vra te gjithe njerezimin!!!

ndersa nga ana tjeter sipas botes ateiste nje femije nuk konsiderohet i gjalle pa mbushur dy jave.... ups!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:32

Edon, le ta bejme pak me te komplikuar... por me terheqese kete teme ....

c'fare eshte njeriu per ju ateistet?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:34

Njeriu eshte nje specie e cila fale fatit dhe selektimit,ka dominuar mbi speciet tjera.
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:35

.... ok po pergjigjem une:

Ateistet e quajne qenien njerezore "nje qenie e evoluar nga majmunet".... por a mund ti besohet mendjes se nje majmuni? pse atehere une duhet tju besoj ateisteve?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:36

Vertet ashtu shkruan ne kura,po me thuaj ti sa vargje kuranore gjinden,dhe behet thirrje per vrajsen e mosbesimtareve dhe jo muslimaneve?
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:36

edon shkruajti:Njeriu eshte nje specie e cila fale fatit dhe selektimit,ka dominuar mbi speciet tjera.

Kush e beri kete selektim dhe nga ta di une qe ju keni te drejte ne kete qe thoni.... kur ju ne fakt nuk besoni ne "mendjen" njerezore?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:38

edon shkruajti:Vertet ashtu shkruan ne kura,po me thuaj ti sa vargje kuranore gjinden,dhe behet thirrje per vrajsen e mosbesimtareve dhe jo muslimaneve?

Ne shume vargje.... por cili nga me te medhenjte e ateisteve dhe cili ne kete foreum do te rrije duarkryq nese i sulmojne familjen pronen dhe kombin e tij????

avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:39

O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.

Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė. A duhet me deomos te besoj ne diqka te imponuar?
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:39

Le ta bejme me te thjeshte Edon.... c'fare te shtyn ty te besosh qe ke te drejte ne keto qe thua?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:41

edon shkruajti:O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.

Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė. A duhet me deomos te besoj ne diqka te imponuar?

Sakte dhe paster!

Ne kohen qe erdhen Ajetet kuranore.... nje gje ishte e sigurte.... besimet e kota po lulezonin dhe po lulezonin edhe masakra te shumta qe vinin nga keto fe..... por ne asnje menyre muslimani nuk sulmon dike qe nuk e sulmon me pare.... dhe ne asnje menyre muslimani nuk sulmon dike qe nuk ndjell neveri dhe mizori ne bote....

shkurt e shqip Islami permison boten....
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:43

Pergjigju i nderuar ketu ne keto vargje kuranore,nuk po therret per mbrojtje te tokave,por ketu po jep urdher per vrasjen e cifuteve dhe te krishtereve,a duhet pa tjeter te gjithe te jemi musliman,kur askujt si pelqen kjo fe?
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:44

Edon nga e di ti qe ju ateistet keni te drejte???? kjo eshte pyetja e shekullit..... Te lutem Edon pergjigju tregoje veten nje ateist te denje!!!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 17:46

edon shkruajti:Pergjigju i nderuar ketu ne keto vargje kuranore,nuk po therret per mbrojtje te tokave,por ketu po jep urdher per vrasjen e cifuteve dhe te krishtereve,a duhet pa tjeter te gjithe te jemi musliman,kur askujt si pelqen kjo fe?

Lufte, Xhihad ne islam eshte konsideruar edhe haxhi i nje gruaje....

Xhihad ne islam behet edhe me pene, jo vetem me arme!

Vete fjala xhihad ne islam ka kuptimin e perpjekjes ne rrugen e Zotit....

Aishja r.a., nėna e besimtarėve tė drejtė e tė vėrtetė, tregon se e ka pyetur tė Dėrguarin e Allahut (a.s.): 7/E shohim Xhihadin si veprėn mė tė vyer. A tė marrim pjesė edhe ne nė Xhihad?" Pejgamberi a.s. i tha: "Jo! Xhihadi mė i mirė (pėr ju, gratė) ėshtė haxhi mebrnr." (1520)
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:48

2:191-2 (kjo fjalė urdhėron vrasjen e jobesimtarėve)


2:221 (kjo fjalė kėrcėnon me dėbim nė Xhehnem ata qė martohen me jobesimtar)


3:188 (besimi i paraprinė bamirėsisė/ndihmės)


4:18 (pėr jobesimtarė dhe ata qė kthehen nė ēastin e fundit)4:76 (luftoj jobesimtarėt se gjithnjė luftojnė pėr djallin?!!)4:89 (ndalohet shoqėrimi me jobesimtarė dhe urdhėrohet vrasja e tyre)4:137 (kurrė nuk do falen ata qė u paraqitėn labil nė besim)


Anetare te nderuar kush nga ju pajtohet qe kjo fe eshte fe e paqes?
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:51

4:150-151 (duhesh tė besosh gjithēka qė tha Allahu dhe pengameri i ti, pėrndryshe do dėbohesh n'Ferr)

4:160-1 (kundėr hebrenjve)

5:33 (ndėshkimi i luftėtarėve qė kundėrshtuan Muhamedin)

5:41 (Allahu i nxit disa njerėz tė mekatojnė e pastaj i ndėshkon?!!)[/color]

Allahu na qenka ne kete rast edhe djalli edhe ndeshkuesi!
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:55

5:72 (kundėr krishterėve)
5:73 (kundėr krishterėve)
5:80 (Dėbohen myslimanėt qė shoqėrohen me jobesimtarė)


6:6 (Shumė gjenerata u shkatėrruan nga Allahu)
6:27-28 (gjithė jobesimtarėt janė gėnjeshtar?!!)


6:128 (pėrpos tė pėrzgjedhurve tė Allahut, tė gjithė kan me u dėrgu nė zjarr)
6:157 (Mosbesimi ėshtė mėkati mė madhi)


7:71 (Dėbohen ata qė nuk besuan sakt)8:7 (shkatėroni jobesimtarėt)8:50 ("shijoje ndėshkimin e djegies" i thonė engjujt jobesimtarėve)
8:59-60 (jobesimtarėt janė armiq)9:5 (Vriti idhujtarėt kudo qė ti gjesh)
9:17 (kundėr paganėve)
9:34 (kundėr krishterve dhe hebrenjve)
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 17:57

Tash shtrohet pyetja ne bote kane egzituar me miliarda njerez,musliman kane qene vetem nje pjese e vogel e njerezimit,musliman qe kane falur namaz kane qene vetem nje pjese e stervogel e njerezimit.A bie kjo qe i tere njerezimi do perfundoj ne fer.Keshtu po na thot kurani.
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:01

edon shkruajti:2:191-2 (kjo fjalė urdhėron vrasjen e jobesimtarėve)


2:221 (kjo fjalė kėrcėnon me dėbim nė Xhehnem ata qė martohen me jobesimtar)


3:188 (besimi i paraprinė bamirėsisė/ndihmės)


4:18 (pėr jobesimtarė dhe ata qė kthehen nė ēastin e fundit)4:76 (luftoj jobesimtarėt se gjithnjė luftojnė pėr djallin?!!)4:89 (ndalohet shoqėrimi me jobesimtarė dhe urdhėrohet vrasja e tyre)4:137 (kurrė nuk do falen ata qė u paraqitėn labil nė besim)


Anetare te nderuar kush nga ju pajtohet qe kjo fe eshte fe e paqes?

E shikon i nderuar se ju i merrni gjerat shabllon dhe kur beni keshtu kundershtoni edhe veten.... a nuk te thashe pak mesiper qe islami te meson si te mbrosh pasurine dhe kombin por qe urren ata qe nisin luften....
vargu i pare qe ke sjelle ne kete koment eshte Bekare 190 qe thote:

Bekare:190. Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).
191. Dhe luftoni ata kudo qė t'i zini, dėboni prej vendit ata sikurse ju pėrzuan ata juve. Provokimi (fitneja) ėshtė mė i rėndė se vrasja. Mos i luftoni ata pranė xhamisė sė shenjtė (Qabes) deri qė ata t'ju luftojnė juve aty, e nėse ju sulmojnė, atėherė sulmoni edhe ju ata. I kėtillė ėshtė ndėshkimi ndaj pabesimtarėve.


Ku eshte e keqja ne kete varg,,, hajde ti marrim me rradhe!!!!

avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:02

Por mos harro pyetjen e shekullit qe te bera mesiper Edon!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:06

edon shkruajti:Tash shtrohet pyetja ne bote kane egzituar me miliarda njerez,musliman kane qene vetem nje pjese e vogel e njerezimit,musliman qe kane falur namaz kane qene vetem nje pjese e stervogel e njerezimit.A bie kjo qe i tere njerezimi do perfundoj ne fer.Keshtu po na thot kurani.

Po te gjithe ata qe sbesuan, madje nje varg kuranor thote:
Nėse i bindesh shumicės sė njerėzve qė gjenden nė tokė, ata do tė tė shmangin nga rruga e Allahut. Ata ndjekin vetėm hamendjet. Ata vetėm gėnjejnė.(kuran 6:116)

Kjo eshte e vertete mjafton te shohim boten sot..... imoraliteti ne kulm, lgbt shoqata qe duan te drejtat e tyre.... po keta nuk e dine se e drejta e tyre eshte asgjeja sepse vete ata jane asgje.... vrases, perdhunues prostitucion e me radhe,,,, kjo eshte shumica dhe ne mendjen tone e dime te gjithe qe kjo eshte gabim...... madje edhe ateistet!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 18:06

Si thoni a nuk eshte super qesharak Kurani,ja po fillojme:


36:8-10 (Allahu i ka VERBERU jobesimtarėt qė MOS TA SHOHIN TE VERTETEN, meqė kan me u djeg prapseprap)


36:43 (nėse Allahu ėshtė nė disponim tė tillė, ai do i pėrmbyt tė gjithė)


37:22-23 (edhe gratė e jobesimtarėve kan me u dėbu nė Ferr pavarėsisht si u sillėn)37:57 (Ke mbarrue po nuk i pėlqeve Allahut)


38:8 (Dėbohen ata qė DYSHOJNE)38:79-85 (Allahu lejoj Iblisin ti largon mashtron njerėzit qė ta mbushin Ferrin; pėrveē atyre rrobėrve tė njėmend)


39:8 (Thuaj jobesimtarėve tė kėnaqen TANI, se mandej kan me vuajt pėrgjithmon)40:63 (jobesimtarėt janė tė korruptuar)40:73 (kundėr krishterėve)42:16 (MOS DISKUTO pėr Allahun pėrndryshe -FERRI)43:65-66 (Dėbohėn ata qė DISKOTOJNE)44:56 [Myslimanėt u shpėtuan nga fatkeqėsia e Ferrit, tė tjerėt kan mbarru)
45:7-8 (jobesimtarėt janė gėnjeshtar mėkatues)46:31 (Nėse i beson Muhamedit, atėhere ke me vuajt mė pak... hahahaha)48:6 (Pason Ferri nga Allahu nėse ke mendu njė mendim tė keq pėr te)48:29 (Kėta tė Muhamedit janė mizor ndaj jobesimtarėve dhe tė mėshirshėm ndaj vetės)
58:14-15 (kėrcėnim kundėr shoqėrimit me jobesimtarėt)
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:07

Hej Edon merri me radhe sepse te kam kthyer pergjigje.... ndaje mendjen nje here per nje varh pastaj i marrim te gjithe vargjet me rradhe, ok......

Pyetja e shekullit akoma eshte aty!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 18:09

I nderuar po me thuaj ore cfare te diskutoj me ty,po une ti shfaqa vetem disa vargje kuranore ku behet thirrje per luftim dhe imponim te domosdoshem per ateistet,krishteret,dhe cifutet,po ca thua ore po pse te me imponohet mua islami kur sme pelqen aspak kjo fe???
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:11

"Unė e njoh ateizmin kryekėput jo si rezultat, aq mė pak si njė veprimtari: ai vetėkuptohet te unė si njė instinkt. Unė jam shumė kurioz, tepėr dyshues, tepėr i guximshėm qė tė lė tė mė pėlqejė njė aq e vrazhdė pėrgjigje si ajo. Perėndia ėshtė njė pėrgjigje e vrazhdė, njė jodelikatesė kudėr ne mendimtarėve - nė thelb, edhe vetėm njė ndalim i thjesht i vrazhdė : ju nuk duhet tė mendoni !"

Kush e ka thene kete dhe a pajtohesh me kete ti Edon?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:14

edon shkruajti:I nderuar po me thuaj ore cfare te diskutoj me ty,po une ti shfaqa vetem disa vargje kuranore ku behet thirrje per luftim dhe imponim te domosdoshem per ateistet,krishteret,dhe cifutet,po ca thua ore po pse te me imponohet mua islami kur sme pelqen aspak kjo fe???

Nuk te ka imponu askush dhe ne asnje varg te kuranit nuk imponohet feja,,, mos u bej i mjere.... ne kuran thihet se ne fe nuk ka dhune:

Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm. 2:256

Por ashtu si thote ajeti 2:190-191 une do te luftoj kundra teje nese ti me sulmon dhe me merr token dhe do te te perze nga tokat e mia ashtu si me perzure ti.......
Une nuk filloj lufte!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:17

Edon..... a beson se njeriu erdhi prej majmuni apo jo?
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 18:18

Atehere kjo i bie qe kurani eshte libri me kontrakdikore,sepse ne ate varg thuahet qe nuk ka imponim ne fe,ndersa ne vargjet tjera filitet imponim i vazhduar,dhune,urrejte,dhe lufte. Po ty a te ben pershtypje kjo video e thjeshte?
Skam cte diskutoj me me ty,kjo video 2 minuteshe dhe ato vargje kuranore qe te tregova flasin gjithqka tani te pershendes,sepse koha eshte e qmuar!
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:21

edon shkruajti:Atehere kjo i bie qe kurani eshte libri me kontrakdikore,sepse ne ate varg thuahet qe nuk ka imponim ne fe,ndersa ne vargjet tjera filitet imponim i vazhduar,dhune,urrejte,dhe lufte. Po ty a te ben pershtypje kjo video e thjeshte?
Skam cte diskutoj me me ty,kjo video 2 minuteshe dhe ato vargje kuranore qe te tregova flasin gjithqka tani te pershendes,sepse koha eshte e qmuar!

Po koha eshte e qmuar..... dhe une po te pergjigjem.... hajde ti marrim vargjet nje e nga nje me rradhe.... dhe te shohim se kush ka te drejte.... pastaj ti mos ik pa me kthyer pergjigje, per pyetjen e shekullit... forca Edon.... tregoje veten se je ateist i denje....

Kurani nuk ka kontradita, thjesht te meson qe askujt nuk i duhet imponuar feja dhe askush nuk duhet te lejohet qe te te zabtoje ty dhe pasurine tende....

Une jam gati ti marrim vargjet nje e nga nje.... nuk me mjafton mua qe ti ti marresh copy-paste te kundershtosh veten dhe te thuasdh se po humb kohe me mua..... forca beje edhe nje perpjkeje!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:35

"Unė refuzoj tė provoj se ekzistoj", thotė Zoti, "sepse prova mohon besimin, dhe pa besim unė jam asgjė."
(Douglas Adams)


Shprehje e madhe ateiste.... tani une te pyes ty Edon... me jep proven e Ateismit qe une te besoj ne ideologjine e saj!

Forca mor burre mos u dorerzo, sepse do te te jap disa gjera te bukura//....

Ja nje gje te bukur, une e kam proven e besimit tim te vertetuar nga shkenca egzakte......

Edvin Hubble zbuloi qe universi ishte ne zgjerim.... por kete e ka thene Allahu ne kuran ne kohen e padijes totale.... si ka mundesi?

Por ka edhe prova te tjera...forca mos u dorezo... tregoji vlerat e Ateizmit!


Edituar pėr herė tė fundit nga john abraham nė 29.07.12 18:40, edituar 1 herė gjithsej
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:39

john abraham shkruajti:"Unė e njoh ateizmin kryekėput jo si rezultat, aq mė pak si njė veprimtari: ai vetėkuptohet te unė si njė instinkt. Unė jam shumė kurioz, tepėr dyshues, tepėr i guximshėm qė tė lė tė mė pėlqejė njė aq e vrazhdė pėrgjigje si ajo. Perėndia ėshtė njė pėrgjigje e vrazhdė, njė jodelikatesė kudėr ne mendimtarėve - nė thelb, edhe vetėm njė ndalim i thjesht i vrazhdė : ju nuk duhet tė mendoni !"

Kush e ka thene kete dhe a pajtohesh me kete ti Edon?

Te pyeta edhe per kete dhe nuk me ktheve pergjigje kete e ka thene NICE..... nje mendimtar i madh, ufffff....

Tani me sill vetem nje varg nga kurani qe ndalon mendimin dhe kerkimin? Forca!

avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 18:47

O ju qe besoni se keni "babe" majmunin..... kush jua mesoi kete; a nuk ishte valle Darvini?

Vete Darvini shprehet ne nje leter derguar nje mikut te tij ne kete menyre:
"Gjithnje del ne pah dyshimi i tmerrshem se nese bindjet e mendjes se njeriut, e cila ka evoluar nga mendja e kafsheve me te ulta, kane ndonje vlere apo jane te besueshme.
A do ti besonte dikush mendjes se majmunit , nese do te egzistonte bindje ne nje mendje te tille?".


Por sot disa njerez jane me fanatike se Darvini ne lidhje me origjinen e njeriut!!!

Edon meqenese u largove atehere nuk mundem te them gje tjeter vetem se jeni nje injorant nga dija e religjionit dhe nuk mund te arsyetoni as ne baze te ideologjise suaj..... per kete nuk me ngelet gje tjeter vetem se tju them kujdes djale..... nuk mund te marresh disa shkrime copy-paste ose disa vargje pa i analizuar dhe te vish e te hudhish vrer ne kete forum....

Une te uroj gjith te mirat dhe shpresoj qe nje dite te reflektosh me thelle mbi keto gjera.

Diskutimi me ty merr fund ketu... une po dal dhe nuk besoj se do te futem as ne oren 22 meqenese ju nuk deshironi te humbni kohe me mua!

Pershendetje te gjithve!
avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  M986 prej 29.07.12 19:26

edon shkruajti:Pergjigju i nderuar ketu ne keto vargje kuranore,nuk po therret per mbrojtje te tokave,por ketu po jep urdher per vrasjen e cifuteve dhe te krishtereve,a duhet pa tjeter te gjithe te jemi musliman,kur askujt si pelqen kjo fe?

Ja po tė pėrgjigjem unė, se kėtė varg e di pėrmendėsh dhe mund tė tė flas pėr tė 24 orė, dhe po sa e lexova e nuk mund tė rrija i qetė pa u inkuadruar.

Si pikė e parė Allahu nuk flet pėr tė gjithė krishterėt dhe pėr tė gjithė ēifutėt nė kėtė varg, por flet pikėrisht pėr ata qė ti sot dhe shumica apsolute kanė rėnė pre e atyre. Qė vazhdon vargu mė tej, se edhe ju do tė bėheni si ato, kjo nėnkupton, se nėse ndjekim trendin e tyre, qė na e kanė servuar aq mirė, apsolutisht nė ēdo cep tė jetės, kjo elitė e famshme, quaje si tė duash, civilizim apo si tė duash.
Krishterėt dhe ēifutėt gjithnjė kanė qenė armiq tė njėri tjetrit gjatė historisė, kur u bėnė kaq miq tė mėdhenj. dhe si paska mundėsi qė Muhamedi qė nuk dinte shkrim lexim kur iu shpall Kuranu, ta dijė njė gjė tė tillė, para 1400 vjetėve. apsurde apo jo.
Ka shumė pėr tu folur mbi kėtė ajet, por po i bie shkurt, Allahu i paralajmron muslimanėt qė mos tė bien pre e krishterėve dhe ēifutėve tė tillė, tė cilėt sot po e sundojnė botėn, se pėrndryshe edhe ata do tė bėhen si ata. kemi shumė shembuj Arabia Saudite, aleati mė i madh i alenacės judeo-krishtere, pranvera arabe e nxitur nga kjo aleancė me njė sy, e shumė e shumė gjėra tjera, por kjo ėshtė esenca e kėtij vargu.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 29.07.12 22:23

M986 shkruajti:
edon shkruajti:Pergjigju i nderuar ketu ne keto vargje kuranore,nuk po therret per mbrojtje te tokave,por ketu po jep urdher per vrasjen e cifuteve dhe te krishtereve,a duhet pa tjeter te gjithe te jemi musliman,kur askujt si pelqen kjo fe?

Ja po tė pėrgjigjem unė, se kėtė varg e di pėrmendėsh dhe mund tė tė flas pėr tė 24 orė, dhe po sa e lexova e nuk mund tė rrija i qetė pa u inkuadruar.

Si pikė e parė Allahu nuk flet pėr tė gjithė krishterėt dhe pėr tė gjithė ēifutėt nė kėtė varg, por flet pikėrisht pėr ata qė ti sot dhe shumica apsolute kanė rėnė pre e atyre. Qė vazhdon vargu mė tej, se edhe ju do tė bėheni si ato, kjo nėnkupton, se nėse ndjekim trendin e tyre, qė na e kanė servuar aq mirė, apsolutisht nė ēdo cep tė jetės, kjo elitė e famshme, quaje si tė duash, civilizim apo si tė duash.
Krishterėt dhe ēifutėt gjithnjė kanė qenė armiq tė njėri tjetrit gjatė historisė, kur u bėnė kaq miq tė mėdhenj. dhe si paska mundėsi qė Muhamedi qė nuk dinte shkrim lexim kur iu shpall Kuranu, ta dijė njė gjė tė tillė, para 1400 vjetėve. apsurde apo jo.
Ka shumė pėr tu folur mbi kėtė ajet, por po i bie shkurt, Allahu i paralajmron muslimanėt qė mos tė bien pre e krishterėve dhe ēifutėve tė tillė, tė cilėt sot po e sundojnė botėn, se pėrndryshe edhe ata do tė bėhen si ata. kemi shumė shembuj Arabia Saudite, aleati mė i madh i alenacės judeo-krishtere, pranvera arabe e nxitur nga kjo aleancė me njė sy, e shumė e shumė gjėra tjera, por kjo ėshtė esenca e kėtij vargu.

Te falenderoj nga thellsia e zemres per kete koment i nderuar...
Allahu ta shperblefte!

Une pashe qe Edoni kishte hapur shume tema kundra Islamit dhe mora mundimin qe ti beja nje sfide te drejteperdrejte.....

Normalisht, une me Edonin nuk mund te flas ashtu si mund te flase me nje njeri te kalibrit tuaj i nderuar.... dhe kete e kam pare ne disa temat te tuat edhe pse i kam lexuar shpejt dhe jo i perqendruar ne to...

Me vjen mire qe permende shtetin Saudit, dhe aleancen e saj me politikat Sioniste.... pranveren arabe, etj, por me beso se keto as ne enderr nuk mund ta imagjinoj se i kupton Edoni (pa dashur ta fyej)....

Edoni nuk kupton as ideologjine e tij, madje mund te them se une kam lexuar shume me shume autore ateiste se ai......

C'fare ti them une Edonit, ti them se ne 1099 te krishteret vrane cifute dhe muslimane kur pushtuan palestinen, apo ti them se kishat ungjillore ngrejne lart flamurin Izraelit....? do ti behej koka sallate....dhe do te fillonte te fliste percart pastaj... apo ti them se vete Darvini financonte nje kishe ungjillore???

avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 23:35

Po ne ate periudhe kryesisht Ateistet e kane pesuar me shume,kur kisha e mallkuar i digjte ne turre te druve,sepse vetem ateistet e shpetuan boten nga erresira e mesjetes,ku dominonte feja!

avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 29.07.12 23:42

M986 shkruajti:
kemi shumė shembuj Arabia Saudite, aleati mė i madh i alenacės judeo-krishtere, pranvera arabe e nxitur nga kjo aleancė me njė sy, e shumė e shumė gjėra tjera, por kjo ėshtė esenca e kėtij vargu.
Pse a ty dhe ketij Johnit,po ju konvenojne regjimet e gadafit dhe te asadit a,nje fjale e urte popullore thote" Mos e pyet se te tregon vet" pra ju keni dalur prej kohesh ne siperfaqe,po e tregoni fytyren e juaj,qe jeni pro diktatures,dhunes,terrorit,tmerrit,siq po bejne mercenaret sirian.Kam nje lajm te hidhur per luftetaret e pranveres arabe,sepse asgje nuk do te ndryshoj per mire,ngase ata serish po e perqafojne islamin,i cili i pruri ne mjerim te thelle.Kjo po vertetohet ne Tunis,Egjip,dhe Libi ku atje qe nje vit asgje ska ndryshuar,sepse vet islami eshte ai i cili te shpie ne mjerim!
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  M986 prej 30.07.12 0:03

edon shkruajti:
M986 shkruajti:
kemi shumė shembuj Arabia Saudite, aleati mė i madh i alenacės judeo-krishtere, pranvera arabe e nxitur nga kjo aleancė me njė sy, e shumė e shumė gjėra tjera, por kjo ėshtė esenca e kėtij vargu.
Pse a ty dhe ketij Johnit,po ju konvenojne regjimet e gadafit dhe te asadit a,nje fjale e urte popullore thote" Mos e pyet se te tregon vet" pra ju keni dalur prej kohesh ne siperfaqe,po e tregoni fytyren e juaj,qe jeni pro diktatures,dhunes,terrorit,tmerrit,siq po bejne mercenaret sirian.Kam nje lajm te hidhur per luftetaret e pranveres arabe,sepse asgje nuk do te ndryshoj per mire,ngase ata serish po e perqafojne islamin,i cili i pruri ne mjerim te thelle.Kjo po vertetohet ne Tunis,Egjip,dhe Libi ku atje qe nje vit asgje ska ndryshuar,sepse vet islami eshte ai i cili te shpie ne mjerim!

Ufffffffff, edhe sikur tė ta sqaroj ti pėrsėri nuk do ta kuptosh, dhe nuk tė fajėsoj pėr kėtė, edhe mua mė ėshtė dashur shumė kohė, lexim e hulimtim derisa e kuptova realitetin e hidhur tė botės nė tė cilėn po jetojmė, nuk e pėrkrah asesi as gadafin as asadin, pėrkundrazi. por edhe ato ishin dhe vazhdojnė tė jenė njerėz tė garniturės sė njėjtė edhe kėto qė vijnė njashtu. Do mundohem tė sjellė njė temė pikėrisht pėr Sirinė nė kėtė forum, dhe ndoshta atėherė do ta kuptosh, sadopak.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 30.07.12 0:09

Jo i nderuar e kuptoj plotesisht dhe ne fakt je shume gabim,sepse ti nuk e din qe pikerisht eshte islami i cili pjell kesi lloj diktatoresh,prandaj islami duhet te zhduket nga faqja e dheut,ne menyre qe femijet te shijojne jeten e jo si atje qe po e perjetojne nje ferr te vertete.
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  M986 prej 30.07.12 0:21

edon shkruajti:Jo i nderuar e kuptoj plotesisht dhe ne fakt je shume gabim,sepse ti nuk e din qe pikerisht eshte islami i cili pjell kesi lloj diktatoresh,prandaj islami duhet te zhduket nga faqja e dheut,ne menyre qe femijet te shijojne jeten e jo si atje qe po e perjetojne nje ferr te vertete.

Ky ėshtė mendimi yt, e po mirė pra tento ti dhe zhduke e do e shohim se si do pėrfundosh! Kanė munduar shumė para teje ta zhdukin por nuk ja kanė dalė, ti mė duket se shumė filma po shikon, apo dikush tė ka bėrė larje truri, Ēfarė ėshtė problemi me ty, apo ateizmi ose paganizmi ta paska fshirė trurin fare.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  Kill me prej 30.07.12 0:24

feja ben larje truri e jo ateizmi,sepse ju fetaret jeni ata te cilet thoni se dielli sillet rreth tokes,dhe se zoti fshihet pas qiellit te kalter hahahaha
avatar
Kill me

294


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  M986 prej 30.07.12 0:33

john abraham shkruajti:
M986 shkruajti:
edon shkruajti:Pergjigju i nderuar ketu ne keto vargje kuranore,nuk po therret per mbrojtje te tokave,por ketu po jep urdher per vrasjen e cifuteve dhe te krishtereve,a duhet pa tjeter te gjithe te jemi musliman,kur askujt si pelqen kjo fe?

Ja po tė pėrgjigjem unė, se kėtė varg e di pėrmendėsh dhe mund tė tė flas pėr tė 24 orė, dhe po sa e lexova e nuk mund tė rrija i qetė pa u inkuadruar.

Si pikė e parė Allahu nuk flet pėr tė gjithė krishterėt dhe pėr tė gjithė ēifutėt nė kėtė varg, por flet pikėrisht pėr ata qė ti sot dhe shumica apsolute kanė rėnė pre e atyre. Qė vazhdon vargu mė tej, se edhe ju do tė bėheni si ato, kjo nėnkupton, se nėse ndjekim trendin e tyre, qė na e kanė servuar aq mirė, apsolutisht nė ēdo cep tė jetės, kjo elitė e famshme, quaje si tė duash, civilizim apo si tė duash.
Krishterėt dhe ēifutėt gjithnjė kanė qenė armiq tė njėri tjetrit gjatė historisė, kur u bėnė kaq miq tė mėdhenj. dhe si paska mundėsi qė Muhamedi qė nuk dinte shkrim lexim kur iu shpall Kuranu, ta dijė njė gjė tė tillė, para 1400 vjetėve. apsurde apo jo.
Ka shumė pėr tu folur mbi kėtė ajet, por po i bie shkurt, Allahu i paralajmron muslimanėt qė mos tė bien pre e krishterėve dhe ēifutėve tė tillė, tė cilėt sot po e sundojnė botėn, se pėrndryshe edhe ata do tė bėhen si ata. kemi shumė shembuj Arabia Saudite, aleati mė i madh i alenacės judeo-krishtere, pranvera arabe e nxitur nga kjo aleancė me njė sy, e shumė e shumė gjėra tjera, por kjo ėshtė esenca e kėtij vargu.

Te falenderoj nga thellsia e zemres per kete koment i nderuar...
Allahu ta shperblefte!

Une pashe qe Edoni kishte hapur shume tema kundra Islamit dhe mora mundimin qe ti beja nje sfide te drejteperdrejte.....

Normalisht, une me Edonin nuk mund te flas ashtu si mund te flase me nje njeri te kalibrit tuaj i nderuar.... dhe kete e kam pare ne disa temat te tuat edhe pse i kam lexuar shpejt dhe jo i perqendruar ne to...

Me vjen mire qe permende shtetin Saudit, dhe aleancen e saj me politikat Sioniste.... pranveren arabe, etj, por me beso se keto as ne enderr nuk mund ta imagjinoj se i kupton Edoni (pa dashur ta fyej)....

Edoni nuk kupton as ideologjine e tij, madje mund te them se une kam lexuar shume me shume autore ateiste se ai......

C'fare ti them une Edonit, ti them se ne 1099 te krishteret vrane cifute dhe muslimane kur pushtuan palestinen, apo ti them se kishat ungjillore ngrejne lart flamurin Izraelit....? do ti behej koka sallate....dhe do te fillonte te fliste percart pastaj... apo ti them se vete Darvini financonte nje kishe ungjillore???

I nderuar John, vėrtetė mė bėhet qejfi shumė pasi qė vėrej njerėz si ju nė kėtė forum. Unė edhe nė jetėn private me shokėt dhe miqtė e mi i diskutojmė kėto tema, hulumtojmė mbi to, dhe pikėrisht edhe nė kėtė forum atė jam munduar ta bėj, d.m.th. tė sjell tema tė kėsaj natyre qė njerėzit pėrfundimisht tė vetėdijėsohen se ēfarė po ndodh pėrreth nesh.

E sa pėr injorantėt (pa dashur tė ofendoj) ata kanė perde edhe para edhe prapa syve dhe nuk mund tė shohin, ju e dini kėtė shumė mirė besoj nga Kurani Fisnik ku Allahu i Madhėruar thotė: "Ata kanė sy por nuk mund tė shohin, ata kanė veshė por nuk mund tė ndėgjojnė, ata kanė zemra por nuk mund tė ndjejnė, ata janė si kafshėt".

Edhe njė herė tjetėr e shkruajta kėtė varg tė Kuranit kėtu, dhe mu vėrsulėn kėto ateistat, se Zoti im ofendueka, dhe se ata asnjėherė nuk do ta besojnė njė Zot tė tillė, dhe se unė qenkam mendjembyllur e fanatik, por unė e di se ata edhe para se ta dėgjojnė kėtė varg, nuk kanė besuar, apo ndoshta thellė nė vete beojnė se kėtė e thotė edhe psikologjia e njeriut, por ashtu shtiren, gjoja nė trend me kohėn qė ėshtė duke i shkelur e vazhdon ti shkel.

Vetėm njė gjė dua ta vė nė dukje, pėr ata njerėz si ju, qė dėshirojnė ti lexojnė shkrimet e mija se: "Pėrderisa njė anije po pėrmbytet dhe ti nuk mund ta parandalosh atė, ti duhet tė largohesh nga ajo anije, dhe ti paralajmėrosh tė tjerėt qė ta bėjnė tė njėjtėn gjė. Anija e botės tash mė po pėrmbytet! Dėshmitė janė gjithkund rreth nesh dhe dhimbshėm tė dukshme si drita! Por ata qė janė tė verbėr nuk mund ta vėrejnė dot se anija po pėrmbytet. Ata pėrdorin blloqet e ēeqeve, apo fuēitė e armėve tė tyre, qė tė vendosin veten rreth botės si udhėheqės. I verbėri udhėheq tė verbėtin pėrderisa tė gjithė nuk humbasin dhe tė pėrmbyten si populli i Nuh-it (paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė)."

Respektet mė tė mėdha nga unė i shumė nderuar,


avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti ... apo mos egzitenca e Zotit?

Mesazh  john abraham prej 30.07.12 22:00

edon shkruajti: Pse a ty dhe ketij Johnit,po ju konvenojne regjimet e gadafit dhe te asadit a,nje fjale e urte popullore thote" Mos e pyet se te tregon vet" pra ju keni dalur prej kohesh ne siperfaqe,po e tregoni fytyren e juaj,qe jeni pro diktatures,dhunes,terrorit,tmerrit,siq po bejne mercenaret sirian.Kam nje lajm te hidhur per luftetaret e pranveres arabe,sepse asgje nuk do te ndryshoj per mire,ngase ata serish po e perqafojne islamin,i cili i pruri ne mjerim te thelle.Kjo po vertetohet ne Tunis,Egjip,dhe Libi ku atje qe nje vit asgje ska ndryshuar,sepse vet islami eshte ai i cili te shpie ne mjerim!

Une nuk jam pro atyre diktatorve i nderuar.... kurre!
Ju ne nje koment mesiper keni shktruar se keta diktarore jane pjelle e islamit... a jeni i sigurte per kete??? Mos ishte shtet islamik shteti i kadafit??? A sa keq, mendoja se jeni me i informuar....

Nejse qe te kuptosh paksa mbi "pranveren Arabe" shikoje kete video qe ka qene publikuar ka kohe ne rrjetin Facebook....!avatar
john abraham

347


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi