Me anė tė Mashtrimit?

Shko poshtė

Me anė tė Mashtrimit?

Mesazh  M986 prej 29.07.12 16:14

Me anė tė Mashtrimit

["Me anė tė mashtrimit do tė Pushtojmė." – Motoja e Mosadit
Victor Ostrovsky ishte njė agjent me karrierė nė Mosad. Ai u largua nga agjencia e fshehtė izraelite dhe u kthye nė Kanadanė e tij amtare, ku dhe ai shkroi librin e tij – mė tė shitur- Me anė tė Mashtrimit-. Ai ėshtė agjenti i vetėm i Mosadit qė ėshtė larguar nga kjo agjenci, pėr tė diskutuar aktivitetet e tij tė fshehta, dhe ka mbetur gjallė pėr mė shumė se njė vjet.
"Mossad" do tė thotė "me anė tė mashtrimit" nė hebraisht. - C.M.]

[Nga _The Village Voice_, Prill 6, 1993]

ME ANĖ TĖ MASHTRIMIT?

Agjenti tradhtar i Mosadit Victor Ostrovsky i tregoi Zėrit se Inteligjenca Izraelite mund tė ketė qenė prapa bombardimeve tė Qendrės Tregtare Botėrore. Mosadi kishte motivin dhe mundėsinė, potencon Ostrovsky, libri i tė cilit flet pėr ditėt e spiunazhit qė ka shkaktuar zhurmė tė madhe nė Izrael ashtu siē ėshtė ngritur nė listėn e shitėsit mė tė mirė nė Evropė dhe Amerikė. Ostrovsky pranon se ai nuk ka “asnjė fije dėshmie” qė tė mbėshtes teorinė e tij, qė sipas meje ėshtė tejet e dyshimtė.
Por duke konsideruar: Kryeministri Yizthak Rabin menjėherė dėbon nė njė mal me dėborė nė Liban 400 palestinez tė dyshuar qė kanė ndihmuar Hamasin, njė grup fundamentalist qė kishte vrarė gjashtė ushtarė izraelit. Dėbimi ishte njė “Gabim i madh i Kryeministrit”, thotė Ostrovsky, duke theksuar se mediat ndėrkombėtare dhe qeveritė kanė dėnuar ashpėr Izraelin.

Nė ndėrkohė, intifada kishte marrė njė kthesė tė re vdekjeprurėse. Nxitur nga dėbimi, fundamentalistėt palestinez kanė vrarė 12 izraelit qė arrinte shifrėn mė tė lartė tė viktimave pėr njė muaj qė nga Dhjetori i vitit 1987, kur dhe ka filluar intifada. Tė dėshpėruar nga goditjet e palestinezėve, mediave ia tėrhoqėn vėmendjen nga 400 tė dėbuarit palestinez qė ngritėn nė mal. Rabini kishte nevojė pėr njė plan qė nė pėrgjithėsi do tė diskreditoj nė pėrgjithėsi myslimanėt dhe palestinezėt nė veēanti kėshtu qė Izraeli do tė shfaqej nė media si hero.

Mosadi mė pas krijoi njė skemė dinake, thotė Ostrovsky. Inteligjenca e parė izraelite rrjedh nga Judy Miller i New York Times qė Hamasi ka shtabin qendror nė Fairfax, Virxhinia, dhe po u dėrgon instruksione terroristėve pėrmes faksit dhe postės. Gazeta Times publikon artikullin nė faqen e parė, duke e pėrdorur si njė lajm qė i mbėrthehet faktit se Izraeli veē sa ka arrestuar tre arab amerikan nga Ēikago qė ishin nė qelitė terroriste tė organizatės Hamas. Duke ndjekur, storjen e Times, LKD dhe institucionet tjera hebraike nxitin keqdashje pėr qelitė islamike palestineze tė terrorit qė operojnė nė Amerikė.

Kėshtu pasi qė kishin pėrgatitur opinionin publik dhe veē mė i kishin infiltruar xhamitė radikale nė New Jersey dhe Brooklyn ku Abdul Rahmani predikonte sikurse El Said Nosair-i ishte falur, Mosadi, thotė Ostrovsky, nė mėnyrė shumė tė kujdesshme ka rekrutuar njė bashkėpunėtor tė ngushtė tė turmės sė zgjimit tė Popullit tė verbėr Egjiptian. Brendia ėshtė rekrutuar nė atė qė Ostrovsky e quan “operacion tė flamujve tė rremė”. Arabėt “mendonin se ai ėshtė rekrutuar nga njė agjent iranian apo libian.” Pohon Ostrovski. Ai asnjėherė nuk ka dyshuar se ai nė fakt ėshtė “drejtuar” nga Mosadi.

“Mbajtėsit” e Mosadit mė pas imagjinuan bombardimin e Qendrės Tregtare Botėrore. Por bomba, thotė Ostrovski, kur nuk ka pasur pėr qėllim qė tė shpėrthej. Supozohet se Mosadi i ėshtė lajmėruar CIA-sė nė fund tė kohės, kėshtu duke u bėrė heronj tė ēastit. “Unė shoh ekspertėt nė televizor qė thonė se kullat nuk mund tė mbajnė barrėn e kėsaj bombe sa njė ton kamionė.” Bomba mund tė ketė shpėrthyer para kohe, sqaron mė tej Ostrovski.

Ostorovski vė nė dukje se nė tė kaluarėn Mosadi nė mėnyrė efektive ka pėrdorur kėtė modus operandi. Nė vitet e hershme 1950-ta, Mosadi ka rekrutuar agjentė qė tė bombardojnė Ndėrtesat amerikane nė Kajro, me shpresė se do tė nxisin njė pėrēarje mes SHBA-ve dhe Gamel Abdul Naserit. Kur faktet u bėnė tė njohura nė Izrael, skandali solli rrėzimin e qeverisė.

Sipas Ostorovskit, nė vitin 1984 Mosadi ka shpėrthyer bomba jashtė ambasadės sė SHBA-ve nė Riad, kryeqytetin e Arabisė Saudite, duke pretenduar se e ka kryer aktin njė grup i panjohur radikal Saudit. Ostorovski njė anėtar i Mosadit nė kohė, pohon se qėllimi ishte qė tė dobėsohen relacionet mes SHBA-ve dhe Arabisė kėshtu duke i treguar SHBA-sė se regjimi ishte i brishtė dhe gati pėr tė rėnė.

Por asnjėra nga kjo nuk sqaron se pėrse Mosadi do tė vendoste dhjetėra mijėra amerikan – mesa duket shumica prej tyre Hebrenj - nė rrezik.
- R.I.F.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi