Shikimi Magnetik

Shko poshtė

Shikimi Magnetik

Mesazh  Xhemajl prej 29.07.12 4:04

Shikimi Magnetik

Sytė thuhet sa janė pasqyra e jetės, qė duhet tė jetė e vėrtetė. Ata kanė rėndėsi tė veēantė nė jetėn e njeriut.

Shumica e njerėzve kėsaj shqise i japin prioritet ndaj shqisave tjera, sepse nė krahasim me shqisat tjera, kjo shqisė komunikon me njė pjesė mė tė madhe tė trurit dhe ne i besojmė mė shumė informacinit pamor se ēdo lloji tjetėr tė informacionit ndijor.Kjo shqisė, qė nganjėherė krahasohet me njė „videokamerė tė gjallė“, ka rėndėsinė kryesore (bashkė me „zėrin magnetik“) pėr induktimin e  gjendjes hipnotike.

Sytė kanė pushtet shumė tė fuqishėm dhe janė sigjenerator reflektues, kėshtu qė, ushtrimi i shikimt magnetik luan rol shumė tė rėndėsishėm nė ndikimin e njė individi mbi tjetrin. Nė qoftė se gjatė njė bisede me njė individ, ne e shikojmė atė nė sy, si dhe ai neve, ndikimi dhe pranimi i sugjestionit nga ai, do tė jetė shumė mė i madh sesa kur vėshtrimi i tij reflektohet diku tjetėr.

Ndikime tė tilla nuk vėrehen vetėm tek qeniet njerėzore, por nė raste tė shumta edhe tek bota shtazore e edhe te llojet mė tė ulėta. P.sh. gjarpėri vetėm me njė shikim „magnetik“ e detyron bretkocėn t’iafrohet, kurse ai e pret viktimėn me kokėn lart, dhe kur ajo i afrohet nė distancėn e caktuar 10-15 cm, me njė lėvizje tė shpejtė e gėlltit atė. Ėshtė interesant tė cekėt se aq i madhėshtė koncentrimi i gjarpėrit, sa qė edhe po t’i afrohemi deri nė njėmetėr largėsi, ai nuk e vėren praninė tonė, pra nuk reagon.

Por edhe gjatė asaj kohe, po tė lėvizet bretkoca ose tė ndėrpritet shikimi i gjarpėrit, do tė ndėrpritet edhe gjendja e bllokadės sė krijuar dhe bretkoca do tė ndėrmarrė veprim mbrojtės.

Pastaj kemi edhe shembullin e hutinit, i cili nė mėnyrė tė njėjtė si gjarpėri, rri i shtanguar dhe vetėm me shikim i detyron viktimat e veta, nė kėtė rast zogjėt, qė t’i futen nė gojė pa kundėrshtim... Kėto raste i cekėm vetėm pėr ta vėrtetuar forcėn e madhe ndikuese qė kanė sytė.Sytė paraqesin edhe anėn e brendshme emocionale.

Vetėm me njė shikim ne sy mund ta dimė se nė ēfarė gjendje shpirtėrore ėshtė individi, prandaj edhe ushtrimi i shikimit magnetik ėshtė mė se i domosdoshėm (jo vetėm pėr induktimin e gjendjes hipnotike, por edhe pėr paraqitjet nė jetėn e pėrditshme).Pėr ta zhvilluar shikimin magnetik, pėr tė pasur ndikim mbi individėte tjerė, duhet t’u pėrmbaheni disa rregullave gjatė ushtrimeve sistematike:

a)

Njėherė nė ditė duhet t’i pastroni sytė nė kėtė mėnyrė: Duhet tė futet koka (pjesa e fytyrės) nė njė enė tė mbushur me ujė tė pastėr e tė vakėt dhe tė hapėn sytė. Nė qoftė se gjatė kėsaj kohe, pėr arsye tė ndryshme, ndieni ngacmime tė pėrcjella me djegije nė sy, nuk duhet tė frikėsoheni. Kjo ndjenjė e pakėndshme pas disa ditėsh do t’ju largohetdhe ju do ta ndjeni ndikimin mirėbėrės tė kėtij veprimi. Pėr tė qenė efekti mė i shpejtė, kėtė ushtrim mund ta pėrsėritni dy herė nė ditė.

b)

Nė kėtė ushtrim duhet t’i ushtroni edhe lėvizjet e kokėrdhakėve tė syve qė tė shikojnė nė drejtime tė ndryshme. Sė pari duhet qė shikimin ta drejtoni nga ana e majtė nė tė djathtė (ose anasjelltas) aq sa ėshtė emundur 10-12 herė, pastaj shikimin ta drejtoni lart e poshtė (ose anasjelltas), prapė, aq sa ėshtė e mundur, 10-12 herė. Ky ushtrim ėshtė mirė tė bėhet mė shpesh, 3-4 herė nė ditė.

c)

Gjithashtu, edhe masazha e syve ka ndikim tė madh. Me gishtat tregues duhet qė t’i fėrkoni sytė (duke mos i shtypur fort). Sė pari kapakėt e sipėrm tė syrit, nga ana e brendshme nė drejtim tė anės sė jashtme, pastaj nė tė njėjtėn mėnyrė tė veproni edhe me kapakėt e poshtėm tė syve, 8-10 herė. Edhe ky ushtrim preferohet qė tė bėhet dy herė nė ditė. Pas 10 ditėsh tė kėtyre ushtrimeve mund tė kaloni nė ushtrimin e shikimit magentik.

d)

Uluni nė njė karrigė dhe vendosini duart nė gjunj. Shikimin drejtojeni nė njė pikė tė cilėn e ke vėnė (vizatuar) nė mur ose diku tjetėr, nė lartėsinė e syve tuaj dhe nė largėsi 1-1,5 m. Fiksmi duhet tėzgjasė 5 min. dhe gjatė kėsaj kohe nuk duhet qė t’i mbyllini kapakėt e syve, e as tė bėni ndonjė lėvizje tjetėr tė muskujve tė fytyrės. Ky ushtrim ndoshta nė fillim do tė duket i vėshtirė, sidomos pėr ata qė i kanė sytė e dobėt, por pas ca ditėsh do ta pėrvetėsoni.

e)

Uluni para pasqyrės dhe pėrqėndrojeni shikimin nė mes tė syve tuaj, nė figurėn e reflektuar nė pasqyrė. Pėr fillim do tė ishte mirė qė atė pjesė ta markoni me ndonjė simbol ose ngjyrė. Edhe kėtu si nė ushtrimin a), duhet qė tė shikoni pa i mbyllur kapakėt e syve dhe pa bėrė lėvizje tė muskujve tė fytyrės. Nė fillim ky ushtrim duhet tė zgjasė nga 5 minuta, mė pas, pėr ēdo ditė mund t’i shtohet nga njė minut, derisa tė arrihet koha prej 10 minutash. Brenda kėtyre 10 ditėve duhet qė ta koncentroni vėmendjen tuaj vetėm nė mėnyrėn e frymėmarrjes qė ajo tė jetė e thellė dhe me ritėm. Ndėrsa pas 10 ditėsh, koncentrimin mund ta orientoni nė njė dėshirė tė caktuar, p. sh.: „Unė dėshiroj tė bėjė kėtė e kėtė...“. Pasi tė arrini qė shikimin ta mbani 10 minuta, mund tė kaloni nė ushtrimin tjetėr.

f)

Zgjedhni disa fotografi tė ndryshme, mundėsisht me ngjyra, nėpėr revista dhe vendosini para vetės nė tavolinė nė largėsi 30-50 cm.Fiksojeni vėshrimin nė njėrėn nga ato, nė mes tė syve tė individit qė ndodhet aty (nė fotografi). Do tė ishte mirė ta zgjidhni fotografinė e ndonjė individi qė ka shikim tė thellė e tė mprehtė. Sė pari duhet qė tė ushtroheni, qė ta shikoni atė individ nė sy pėr 10 minuta, e pastaj pėr ēdo ditė deri sa ta arrini kohėn e dėshiruar (do tė ishte mirė mbi 20min.).

Gjatė kėsaj kohe, derisa e shikoni individin e zgjedhur, duhet ta urdhėroni (me mendime tė koncentruara) qė t’i kryej veprimet e dėshiruara prej jush.Ky ushtrim ėshtė edhe testim i aftėsive tė fituara gjatė ushtrimeve tė mėparshme dhe njėkohėsisht aplikimi i kėsaj force nė praktikė.

Dilni nė rrugė dhe fiksojeni njė individ qė po vie nė drejtimin tuaj. Ecni edhe ju nė drejtim tė tij dhe, kur tė afroheni nė distancėn e caktuar 10-20metra, shikojeni direkt nė mes tė syve me shikim magnetik dhe koncentrohuni me mendime se nė cilėn anė tė rrugės, djathtė apo majtė, t’ju largohet.

Ta keni parasysh, se gjatė koncentrimit duhet ta pėrytyroni sa mė qartė nė mendime ngjarjen qė duhet tė ndodh, pra tashihni ngjarjen pėrpara me „syrin shpirtėror“, tė kryer ashtu siē dėshironi. Pasi ta kesh kaluar kėtė ushtrim me sukses nė disa persona atėherė provojeni edhe njė tjetėr. Dilni nė rrugė dhe pėrcilleni njė individ nga prapa, nė distancė 2-4 metra. Drejtojeni shikimin magnetik nė pjesėn e prapme tė kokės dhe koncentrohuni duke e urdhėruar: “Ti duhet ta kthesh kokėn nė anėn e majtė (ose tė djadhtė)... “.

Por veprimi duhet tė jetė si nė rastin e parė, i vizualizuar nė „ekranin shpirtėror“ si i kryer. Kėtė urdhėr pėrserite disa herė, derisa individi ta bėjė atė veprim qė e keni urdhėruar ju. Kur ta arrini kėtė atėherė ju keni arritur qė tė keni ndikim mbi individin tjetėr vetėm me forcėn e shikimit dhe mendimit tė koncentruar.

Nė qoftė se nė rastet e para nuk korrni sukses, nuk duhet asesi tė dėshproheni por duhet tė vazhdoni me persona tjerė, deri sa t’ia arrini, sepse suksesi varet shumė edhe ngagjendja pėrkatėse shpirtėrore e personit nė tė cilin mundoheni tė ndikoni. Mos harroni, se kėtė forcė mund ta orientoni edhe pėr qėllime negative qė hyjnė nė rangun e magjisė sė zezė, por ju kėshilloj qė ēdo tentativė e ndėrmarrė nė atė drejtim, do t’ju kthehet si bumerang i shumfishtė, sepse vetė dialektika e ligjeve tė natyrės ėshtė e organizuar nė kėtė mėnyrė.

Sabir Krasniqi
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi