Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Shko poshtė

Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Mesazh  xxxadixxx prej 28.07.12 21:25

Ekosistemi tokėsor do tė pėrjetojė njė kolaps tė plotė nė vitin 2100, ky ėshtė parashikimi i shkencėtarėve. Sipas revistės “Nature” mjedisi, si pasojė e dėmeve qė shkakton njeriu, deri nė fund tė shekullit do tė arrijė nė pikėn pa kthim.

Biosfera e Tokės i afrohet periudhės sė tranzicionit nga njė sezon nė tjetrin. 22 studiues nga 15 organizata tė ndryshme shkencore ndėrkombėtare, paralajmėrojnė ndryshimet e shpejta klimaterike dhe nė humbjen e biodiversitetit. Sipas studimit, sė shpejti do tė zhduket pothuajse gjysma e ndryshimeve klimaterike qė kemi sot.

Ajo do tė zėvendėsohet me ndryshime tė reja tė cilat asnjė organizėm i gjallė kurrė nuk i ka pėrjetuar ose shijuar. Ky ndryshim do tė ndodhė shumė shpejt, duke e bėrė tė pamundur pėrshtatjen e specieve dhe tė ekosistemeve. Kjo nuk ėshtė ngjarja e parė kataklizmike e Tokės. Tashmė, nė fakt, dihet se kanė ndodhur shtatė prej kėtyre ndryshimeve: me Shpėrthimi e Kambrianit 540 milionė vjet mė parė, me pesė zhdukjet masive qė shkatėrruan rreth 90 pėr qind tė jetės nė Tokė dhe me kalimin nė Epokėn e Akullnajave para 12 mijė viteve. 22 shkencėtarėt qė e kanė bėrė kėtė studim paralajmėrojnė qeveritė qė tė marrin hapat e nevojshėm si masa parandaluse pėr shfaqjen e fatkeqėsive
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Mesazh  M986 prej 28.07.12 21:53

Pikėrisht kjo pohon atė qė unė e kam sjellur nė kėtė forum me disa shkrime, qė do tė thotė se ne po jetojmė Epokėn e Fundit, sigurisht se kėtė nuk mund ta dijė askush pėrveē Krijuesit se kur do tė ndodh, por ai dėrgon shenja dhe besimtarėt i njohin ata. Pra ja edhe shkenca po vėrteton njė gjė tė tillė se Fundi ėshtė shumė afėr!!!
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 29.07.12 14:44

PARASHIKIMET JANE HIPOTEZA.HIPOTEZAT NUK JANE FAKTE.PERPUTHJA E NGJARJES SE PARASHIKIUAR ME NGJARJEN QE DO TE NDODHE NE REALITET PERBEN PROFECI.KETA SHKENCETARE KETE HIPOTEZE NUK MUND TA KTHEJNE NE PROFECI SEPSE KJO E FUNDIT ESHTE E DUHET TE JETE PRODUKT I LIGJESESE DHE LIGJIT NATYROR PER KOHEN QE DUHET TE VIJE PAS AFRO 100-VJETESH.
''ASGJE NUK HUMBET.ASGJE NUK ZHDUKET.CDO GJE TRANSFORMOHET''
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Mesazh  Jon Sh prej 13.08.12 22:40

un mendoj se para 2100 do te ndodhi ndonje lufte. kjo do te reduktonte popullsine.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shkencėtarėt: Nė 2100 njerėzimi drejtė fundit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi