Pse harrojmė?

Shko poshtė

Pse harrojmė?

Mesazh  xxxadixxx prej 24.07.12 23:49

A e dinit se truri nuk ėshtė vetėm organi i mėsimit por edhe i harresės?
Keni filluar tė harroni shpesh kohėt e fundit, ju duken tė panjohur njerėzit, ngjarjet, keni filluar tė pyesni disa herė pėr tė njėjtėn gjė, a ju ka ndodhur tė harroni diēka tė cilėn e keni planifikuar ta merrni me vete kohė mė parė nė njė udhėtim? Lexoni pak shkrimin e mėposhtėm.
Specialistėt e shohin mė me vend pėrdorimin e fjalėve “mungesė pėrqendrimi”, “humbje pėrqendrimi” nė vend tė problemit tė harresės. Njė nga shenjat e para tė sėmundjes sė sklerozės sė shfaqur nė pleqėri mund tė jetė dhe harresa. Kujtesa ėshtė funksioni mė i rėndėsishėm i trurit tone i cili mundėson depozitimin e tė dhėnave dhe kthimin e tyre sa here qė kėrkohen. Ky proces realizohet me anė tė qelizave tė trurit tė quajtura neurone, sinapseve, lidhjeve mes qelizave dhe disa mekanizmave kompleksė. Krahas kujtesės edhe funksionet e tjera si perceptim, pėrqendrim, gjykim janė po aq tė rėndėsishme sa ajo dhe tė gjithė bashkė pėrbėjnė tėrėsinė e funksioneve mendore.
Truri nuk shėrben vetėm pėr mėsim, nė tė njėjtėn kohė ėshtė dhe organi i harresės!
Pike sė pari duhet tė dimė se truri nuk shėrben vetėm pėr tė mėsuar por edhe pėr tė harruar. Kujtesa e njeriut ėshtė si njė i sėmurė me sklerozė. Njeriut i duhet tė harrojė natyralisht pėr tė vazhduar jetėn dhe pėr tė pėrjetuar pėrsėri ndjenja si emocioni, gėzimi, hidhėrimi.

Cilat janė shkaqet e harresės?

Ka shumė shkaqe tė cilat nxisin harresėn. Mė tė shpeshtat janė:
• depresioni
• mungesa e pėrqendrimit
• momentet e ankthit
• kushtet stresuese tė jetesės
• pagjumėsia
• uria
• marrja me mė shumė se njė punė kur mėson diēka tė re
• mos njohja e teknikave tė mėsimit dhe kujtesės
• mund tė ndikojnė edhe shqetėsime fizike si anemia, ndryshimet e nivelit tė sheqerit nė gjak, mungesa e vitaminave, sėmundja e tiroideve...

Nėse keni filluar tė harroni shumė…
• kontaktoni njė mjek specialist (psikiatėr, neurolog) pėr njė kontroll mė tė detajuar
• nėse ėshtė e nevojshme tė bėhen teste neuropsikologjike
• mund tė kėrkohen edhe analiza laboratorike si analizat e gjakut, EEG, MRG/BT.

Faktorėt tė cilėt e plakin trurin

• trashėgimia gjenetike
• Depresioni, stresi
• Ateroskleroz (forcimi i enėve tė gjakut)
• trauma e kokės
• Epilepsia
• nivel i ulėt i arsimimit
• Obeziteti
• Hipertensioni, Hiperlipidemi, Diyabetes mellitus
• cigarja, alkooli
• sėmundjet tiroidale
• mungesa e vitaminės B 12 (sindroma neuroanemike),
• Demans (Alzheimer vs), tumor i trurit

Kur duhet ta analizojmė seriozisht harresėn?

Harresa duhet vlerėsuar seriozisht dhe duhet kontaktuar me njė neurolog apo psikiatėr nėse ndikon nė jetėn sociale tė personit, aktivitetet e tij tė pėrditshme ēfarėdo grupmoshe qoftė personi. Ka disa shenja treguese tė shndėrrimit tė harresės nga njė ankesė nė njė sėmundje.
Nėse rreth jush ka njerėz me kėto shenja:
• nėse harron ngjarjet dhe temat e folura sė fundmi
• nėse e kuptoni se ka filluar tė harrojė fjalėt qė do tė thotė
• nuk njeh tė afėrmit
• harron shpejt personat e njohur sė fundmi
• nėse ka filluar tė pyesė shpesh tė njėjta gjėra
• nuk mund tė bėjė llogari
• harron takimet
• e ka tė vėshtirė tė gjejė vendet e njohura, humbet
• nuk mund tė vendosė dhe zgjidhė problemet, atėherė do ishte me vend tė zhvillohej njė vizitė tek specialisti

Nėse dėshironi njė tru tė shėndetshėm…
• pėrpiquni tė qėndroni larg stresit, shqetėsimit dhe mėrzisė
• tregohuni tė kujdesshėm ndaj ushqyerjes sė ekuilibruar dhe kontrolloni peshėn
• merrni produkte me antioksidues
• formoni njė rregull ushqyerjeje dhe gjumi cilėsor
• qėndroni larg cigares dhe alkoolit
• bėni ushtrime tė pėrshtatshme me moshėn,
• komunikoni me njerėzit dhe merrni pjesė nė aktivitete sociale • mėsoni gjėra tė reja dhe komplekse
• zgjidhni fjalėkryqe, luani shah dhe merruni me aktivitete mendore
• lexoni libėr, dėgjoni radio dhe shikoni televizor. Pėrpiquni tė jepni opinionin tuaj dhe tė diskutoni ndėrkohė qė lexoni, dėgjoni apo shikoni tv.
• mėsoni fjalė nga gjuhė tė huaja
• besoni dhe mos harroni tė luteni
• merrni pjesė nė aktivitete si meditimi
• mbani tė forta lidhjet me familjen dhe miqtė tuaj
• mos dilni nė pension, punoni vazhdimisht pėr njė qėllim
• bėni njė plan
• vizitohuni rregullisht tek mjeku dhe mundohuni tė zbatoni kėshillat e tij.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi