Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Shko poshtė

Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  Kill me prej 23.07.12 23:04


Kur Vaso Pasha do tė shkruante nė fund tė 1800-ės se "feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria", besoj do tė kishte parasysh mė shumė se njė thirrje kombėtare pėr shpėtimin e kombit, faktin se bashkėkombėsit e tij nuk ishin edhe aq fetarė sa ky element tė pėrbėnte njė ēelės propagande apo thirrjeje pėr zgjim kombėtar, por ishte e kundėrta, pra fakti qė nuk ishin fetarė aspak.Nė ditėt e sotme ndajmė tė gjithė tė njėjtin mendim, se te shqiptarėt, edhe pse tė ndarė nė disa fe, ekziston tradita e mirė e tolerancės fetare dhe e njė harmonie bashkėjetese midis feve tė ndryshme, gjė qė na bėn tė krenohemi dhe ta trumbetojmė si njė vlerė tė madhe tė shoqėrisė sonė. Dhe padyshim qė ėshtė e tillė.


Gjithashtu janė tė shumtė ata qė mendojnė se shqiptarėt janė popull pagan dhe kjo shihet nė shumė artikuj dhe nė forume ku njerėzit shprehen pėr kėtė temė. Edhe pse termi paganizėm haset shpesh, asnjė nuk e ka tė qartė domethėnien e saktė tė tij, por pėrdoret si argument pėr tė dėshmuar se ne shqiptarėt jemi tė shkėputur nga feja, qė nuk ka rėndėsi tė madhe nė jetėn tonė tė pėrditshme e deri diku edhe nė sensin e tė thėnit si tė "pa fe", jo nė kuptimin negativ tė fjalės.Por pse mendohet qė ne jemi paganė, dhe pse nė shoqėrinė shqiptare ka ekzistuar toleranca fetare? Asnjė nga kėto dy argumente nuk shpjegon saktė thelbin e tyre ndaj dhe marrin tone propagande.

 Pėr tolerancėn nė pėrgjithėsi mund tė themi se ėshtė karakteristikė e shoqėrive apo individėve tė civilizuar, tė emancipuar, qė dinė tė dallojnė qartė kufijtė e jetės sė tyre me ato tė tė tjerėve. Ėshtė e ēuditshme qė njė shoqėri e prapambetur si jona, nė kohė tė ndryshme shumė larg civilizimit evropian, tė ketė pasur njė tolerancė tė tillė, qė dhe vendet mė tė zhvilluara na e kanė zili. Toleranca na vjen nga civilizimi? Absolutisht jo. Arsyeja e vetme dhe e qartė qė shqiptarėt kanė qenė dhe janė tolerantė, ėshtė se atyre nuk u bėhet shumė vonė pėr fenė, nuk e kanė atė si tregues tė identitetit tė tyre dhe as pjesė pėrbėrėse tė jetės sė tyre tė pėrditshme.

E kam fjalėn nė pėrgjithėsi, duke mos marrė parasysh grupe tė caktuara religjiozėsh apo besimtarėsh qė janė njė pakicė e vogėl.

 Gjatė komunizmit ne ishim i vetmi vend ateist nė botė. Edhe Bashkimi Sovjetik e vendet e tjera tė diktaturave komuniste, pavarėsisht se denigruan fenė dhe propagandonin kundėr saj, nuk arritėn kurrė ta ndalonin atė, tė mbyllnin vendet e kultit e tė shpallnin tė jashtėligjshme praktikimin e riteve tė saj. Dhe jo ēuditėrisht shumica e popullsisė shqiptare gjatė asaj periudhe e mbėshteste kėtė, duke bėrė qė dhe sot numri i atyre qė konsiderohen ateistė tė jetė jo pak i ndjeshėm.Ndėrsa ata qė mbrojnė teorinė e popullit pagan kėrkojnė tė shkėputen nga debatet religjioze. Ata gabojnė nė terminologjinė e tyre, sepse tė jesh pagan nuk do tė thotė qė tė mos besosh nė zot, por tė besosh nė shumė zota. Paganizmi si njė nga format mė tė vjetra tė fesė nė botė, praktikuar pothuaj nė tė gjitha kulturat e hershme e qė ne sot e njohim me emrin mitologji, ishte feja politeiste, pra qė besonte nė shumė perėndi, ku secila kishte “funksionin” e saj.Pėrkrahėsit e paganizmit sot, edhe pse argumentojnė nė mėnyrė tė gabuar, kanė tė drejtė, sepse shoqėria shqiptare ėshtė mė tepėr pagane sesa e kundėrta. Po tė shohim kalendarin e festave, e veēanėrisht se ēfarė ndodh gjatė tyre, vėmė re se shqiptarėt festojnė tė gjitha ditėt fetare sipas mėnyrės sė tyre. Kėshtu ndodh kur ėshtė "Bajrami". E bėjnė nė mėnyrė pagane, pa qenė nevoja tė shkojnė nė xhami. Kur janė "Krishtlindjet", edhe pse jemi njė shoqėri me shumicė myslimane, pėrsėri gjithė vendi zien nga atmosfera e festės. Dhe mesazhe urimi u dėrgojmė tė gjithė tė dashurve tanė, duke harruar se ēfarė besimi i pėrkasin. Po ashtu festojmė edhe Vitin e Ri, si dhe ditėn e verės, apo ndonjė festė tjetėr qė nuk ka lidhje mė fenė.

E njėjta gjė ndodh edhe pėr ata mė mistikėt qė duan tė kėrkojnė fatin e tyre nė vende tė shenjta. Mjaftojnė qė tė shkojnė, po se janė teqe bektashinjsh, kisha ortodokse apo katolike, nuk bėjnė dallim.

 Festojmė festat e tė tjerėve dhe e kundėrta. Ja pra qė ne shqiptarėt mė shumė se monoteistė, pavarėsisht fesė qė i pėrkasim, veprojmė si politeistė, pėr tė cilėt feja nuk bėn diferencim, por rėndėsi ka qė besojnė.
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  Kill me prej 23.07.12 23:11

Nė gadishullin tonė vihet re se historikisht shtetet, qė u krijuan, u krijuan nė bazė pėrkatėsie dhe identiteti fetar popullsish racialisht heterogjene. Pėrjashtimi i vetėm ka qenė shteti shqiptar, i cili u ringrit nė bazė tė pėrkatėsisė kombėtare duke e shmangur nė mėnyrė tė hapur atė fetare. Si i tillė, shteti shqiptar nuk ka qenė aspak i mirėpritur nė gjirizin fetar ballkanik, por dhe mė gjerė, ndaj dhe ėshtė luftuar smirėzisht nga tė gjithė "fqinjėt" e protektorėt e tyre saqė vazhdon dhe sot tė jetė i ndarė nė masė tė madhe pikėrisht pėr shkak tė politikave me bazė fetare.

Armiqtė mė tė sėmurė, vatra tė reaksionit antishqiptar dhe agjentė asimilues kanė qenė dhe janė ende pikėrisht kishat e xhamitė e teokracive pėrreth, si imponuese tė ideologjisė fetare kundėr ideologjisė kombėtare. Nė kėtė kėndvėshtrim vėrehet tėrė thelbi i ekzistencės sė shtetit kombėtar shqiptar pėrbri shteteve fetare fqinje me popullsi tė prejardhjeve jovendase, kryesisht sllavo-turanike.

Duke parė kėtė qėndrim ėshtė e pamundur qė njė shqiptar i cili kėrkon shtet kombėtar tė flasė mirė pėr fenė apo tė mbėshtesė fenė, kur DI qė feja (sidomos dy trajtat mė virulente tė saj islamizmi dhe ortodoksizmi) dhe fetarėt janė pėrgjegjėsit kryesorė pėr shpėrbėrjen, devijimin dhe asimilimin racor e kulturor tė kombit tė tij.

Shtetet fqinje janė nė tėrėsinė e tyre historike dhe aktuale ēorba biologjike me ideologji "tė pastėr" fetare. Ėshtė njė farė kompensimi ku "ndyrėsia" biologjike i detyron tė jenė fanatikė tė "pastėrtisė" ideologjike. Kjo "pastėrti" ruhet, zhvillohet dhe shėrben si themeli kryesor i identitetit tė tyre shtetėror, si shenjė dhe vlerė identifikuese e grigjave tė tyre.

Duke qenė se ky realitet ėshtė i qartė pėr ta nė nivel administrativ, vetiu iu shfaqet njė urrejtje patologjike pėr ēdo gjė qė nuk i nėnshtrohet procesit tė sajuar ideologjik. Kthehet nė imperativ rrėnimi i ēfarėdo elementi qė nuk pėrqafon ideologjinė fetare, qė ka paturpėsinė tė mos jetė si ta, apo qė shfaq dhe njė farė "krenarie" tė natyrshme dhe tė vetishme kundėr ideologjisė sė tyre. Elementi perceptohet si armik qė duhet hequr qafe. Urrejtja e tyre nė kėtė rast ėshtė praktike, sepse shtetformimi kombėtar me baza biologjike ėshtė prej natyre kundėrshtar i shtetformimit ndėrkombėtar mbi baza fetare dhe ėshtė kjo urrejtje qė i nxit tė pėrpiqen tė asimilojnė ose asgjėsojnė ēdo gjė qė nuk i pėrket grigjės, qė nuk ėshtė infektuar nga feja e tyre, kundėrshtarin e "zotit", shqiptarin e pafé.

Grekėt, bullgarėt e rumunėt e hėngrėn identitetin e tyre me bukė gjatė sundimit romako-bizantino-otoman, u pėrzien me ēdo send qė ranė nė kontakt, iu pėrfundua lavazhi trunor nė kohėn e Bizantit e u ritrajtėsuan tashmė mbi baza fetare dhe me gjak sllav-turanik. Sllavėt e mėvonshėm janė ata qė u edukuan qė nė foshnjėri nga bizantinizmi, kur ky kishte marrė formėn e plotė aziatike, dhe vetėm atė identitet njohin. Tė dy palėve iu dha nė fund lustra nga otomanėt dhe u pėrmbaruan si grigja fetare. Identiteti i tyre ėshtė identitet artificial fetar qė vjen si pasojė e njė kultivimi sistematik teorik, jo si pėrbėrje natyrore kombėtare nė zhvillim tė lirė.

Nė krahun e kundėrt qėndrojnė shqiptarėt, tė cilėt (siē e kish vėnė re dhe sllavi Karaxhiē njė shekull mė parė) ishin njė komb i vetėdijshėm pėr veēantinė e tij biologjiko-kulturore dhe qė kombėsia e tyre nuk lidhej kurrkund me pėrkatėsinė fetare, aq sa (nė dallim nga tėrė tė tjerėt rrotull) feve tė mos iu kushtohej rėndėsi nė kėndvėshtrimin kombėtar. Kjo veēori unike e shqiptarėve nė tėrė kontinentin, e mbase dhe nė botė, ėshtė vėnė re nga tė gjithė administratat fetare rrethepėrqark. Kjo veēori perceptohet si rrezik i shkallės sė parė sepse jep njė shembull dhe krijon kushtet e vetvetishme tė njė regjimi jofetar! Pėr mė tej perceptohet si moskokėēarje dhe sfidim ndaj helmit dhe shpėrndarėsve tė helmit, dhe sė bashku me vijėn e pandėrprerė biologjike ka sjellė tėrė mėrinė e vazhdueshme tė abrahamikėve kundėr nesh.

Pavarėsisht se mund tė duket thjeshtim i tepruar dalja nė krahun fetar, ky ėshtė gjithė thelbi i kėsaj ēėshtjeje: Feja qė disave iu bė komb dhe qė jo pak syresh i gėrreu dhe nga trupi ynė! Nėse nuk kuptohet kjo atėherė jemi naivė, sepse nuk ka Serbi, Bullgari, Greqi, Rumani, Turqi, Bosnje, Mal tė Zi, Kroaci pa helmin fetar abrahamik. Kėto janė grupime artificiale tė droguara dhe feja ėshtė helmi qė i mban bashkė. Nė fakt nuk ka shtet nė gadishull, veē nesh, qė mos t'ia detyrojė ekzistencėn e vet fesė, apo mė saktė abrahamizmit. Mendoni ca pėr kėtė... dhe mprihni dhėmbėt.

Antiteizmi duhet tė jetė nga parimet bazė tė organizmit kombėtar shqiptar, sidomos kur antiteizmi praktikisht shėrben dhe si veēues (nga gjithė "tė tjerėt" rreth e rrotull pa pėrjashtim) me vijėn e vet tė zjarrit.

Nė vazhdim tė kėsaj dua ta theksoj kėtu se feja e ka humbur tashmė dhe ndonjė dinamikė tė perceptuar dhe agresivitetin e nevojshėm pėr t'i shėrbyer kombit tonė. Ajo nuk i pėrshtatet nevojave tė kombit shqiptar nė shekujt e ardhshėm.

Nė kėto ēaste ne kemi arritur kristalizimin ideologjik dhe pėrcaktimin kombėtar qė nuk e pėrfshin fenė as si pjesė tė kombformimit, as si pjesė tė identitetit kombėtar dhe as si nevojė tė regjimit administrativ. Ēfarė do tė thotė se ēdo gjė qė fetė abrahamike ofrojnė nė rrafshin kombėtar ėshtė vetiu antikombėtare, ndihmon nė pėrēarje e sjell elementė qė nuk janė tė kulturės burimore dhe qė as nuk zhvillojnė apo fuqizojnė kulturėn kombėtare, pėrkundrazi bien ndesh me parime kombėtare duke imponuar vlera tė tjera popujsh tė tjerė apo dhe mė keq administratė tė huaj.

Nė zbatime konkrete, antiteizmi, si antifetar me synim tė qartė dhe tė ngurtė e me bazė vendase ideologjike qė buron nga pėrcaktimi shqiptar i kombit (ku feja nuk bėn pjesė), ėshtė arma moderne qė duhet tė mėsojė tė pėrdorė shqiptari i shekullit tė 21-tė.

Kjo armė mund tė pasurohet me paganizėm vendas pėr tė shtuar bazėn ideologjike, por gjithnjė duke ruajtur tiparet nihiliste qė pėrdor pėr shkatėrrimin e feve tė huaja dhe zbythjen e kombeve fetare qė na rrethojnė.

Njė antiteizėm i formuluar nė kėtė mėnyrė pėr nevoja vendore ėshtė i pajisur siē duhet pėr t'i bėrė ballė dhe ateistėve tė kombeve fqinje apo ateizmit ndėrkombėtar (e pėrdor termin nė pamundėsi tė njė tjetri mė tė saktė) qė promovohet sot pėr arsye shkombėtarėzimi tė kombeve fetare, kryesisht atyre perėndimore, dhe qė ka ngarkesė tė paligjshme ideologjike qė del jashtė kuadrit tė ateizmit si qėndrim i thjeshtė. Ne nuk na prek drejtpėrdrejt ky lloj i ateizmit ndėrkombėtar, por na prek tėrthor duke shtuar numrin e ateistėve nė kombet e tjera e duke i bėrė "jofetarė si ne".

Kėto konstatime na vėnė kėsisoj pėrpara armės sė re ideologjike qė duhet tė zgjedhė njė shqiptar i sotėm. Duhen njerėz qė dinė tė kuptojnė koncepte themelore tė organizimit dhe tė zhvillimit kombėtar dhe dinė tė njohin dhe tė pėrvetėsojnė mjetet e nevojshme pėr mirėmbajtjen e kėsaj strukture e mbi tė gjitha tė dinamikės. Ēka do tė thotė se sulmi ideologjik kundėr ēdo feje ėshtė i dėshiruar nė ēdo situatė dhe alternativa qė ofrohet ėshtė kultura burimore pagane shqiptare. N.q.s. kjo kulturė nuk ėshtė ende e fuqizuar siē duhet, atėherė secili fillon nga puna.
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  Fakiri prej 25.07.12 22:10

Prof.i nderuar pėrse mendoni se paganizmi qenka shpėtimi jonė?!!!! Kur tė gjithė ne kemi mėsuar se edhe kur ishim paganė nuk ishim tė bashkuar fiset ilirie,pastaj edhe ateizmin e mbajtėm mėse njė gjysėm shekulli dhe as ky nuk arriti tė na bashkoj por pėr kundrazi krijoi ndarje tė shumta duke shpikur armiq imagjinare dhe luftėn e klasave. Nė qoftėse mendon nė thėnjė e tė shumė nderuarit rilindasit tonė Vasko Pashės: "Feja e shqiptarit ėshtė SHQIPTARIA" me keq ardhje po e themė se nuk e paskeni kuptuar thelbin e saj e thėnė nga ky rilindas.... Nuk duhet tė fėrkohem me njėri tjetrin rreth besimeve fetare ato janė gjėra shumė individuale secili e ka pėr veti beson apo nuk beson dhe nė ēka beson ndrėsa kombi ėshtė e pėrbashkėt jonė aty tė gjithė duhet tė jemi tė vendosur pėr ta mbrojtur vlerėn dhe dinjitetin e saj,sepse jemi tė gjithė shqiptarė dhe nė botė ėshtė veē se njė SHQIPĖRI dhe se SHQIPĖRI tjetėr askund nuk ka.....
avatar
Fakiri

536


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 27.07.12 22:00

SHPREHJA E FAMSHME ''FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA''NUK ESHTE ASPAK NJE SHPREHJE QE DUHET LIDHUR ME FENE,BILE-BILE KJO DUHET MARRE SI FSHIKULLIM QE I BEHEJ RELIGJIONEVE TE KOHES POR EDHE POPULLIT,QE TE MOS SHKONTE VERBERISHT PAS GENJESHTRAVE TE KISHAVE DHE XHAMIVE,SEPSE QELLIMI FINAL SI I NJERES ASHTU EDHE I TJETRES MBETEJ SHKOMBETARIZIMI DHEEEEE,PER TE SHPETUAR SHQIPERINE QE PO E SHQYENIN NGA TE KATER ANET TURQIA ME ISLAMIZIMIN,GREQIA ME KRISTIANIZIMIN APO SERBIA ME SLLAVIZIMIN NGRITI NE KUPE TE QIELLIT SHQIPTARIZMEN.
CDO INTERPRETIM TJETER QE I BEHET KESAJ SHPREHJEJE LAPIDARE ESHTE SA ABSURD AQ EDHE I VARFER. E MARRE NE KONTEKSTIN E KOHES KJO SHPREHJE ESHTE GDHENDUR NE MEMORIEN HISTORIKE TE SHQIPETAREVE SI NJE KRENARI E LIGJSHME E MBIJETESES DHE EKZISTENCES KOMBETARE.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  vetem eshte me mire prej 29.08.12 21:48

feja apo sekti bektashian eshte nje pasqyrim midis paganizmit te hershem dhe besimeve te kesaj kohe ; nje mixer midis paganizmit ,islamit dhe krishterimit ne te gjitha format e tij .

dikur u be nje perpjekje qe kjo te behej nje fe unike e vetme e njohur ne shqiperine e shqiptarew te ballkanit , por nuk pati rezultat ;


te paret tane nuk njiheshin per artin e dijes , tregtise , qyteterimit dhe rjedhimisht fese , te paret tane ishin luftetare , mercenare dhe kjo ishte mire per ata derisa u krijuan fete monoteiste si islami dhe krishterimi .

kur dikur behej lufte dhe ndertiheshin perandori per qyteterim dhe pushtet , tani behej lufte dhe ndertoheshin perandori si qellim pushtetin e erret fetar pa qyteterim , nje mizori e paskrupullt dhe menyre e mire per te prishur dynjane , ku ne si popull shqiptar e kemi vuajtur me shume se kushdo popull dhe e vuajme ende .

feja e shqiptarit nuk eshte shqiptaria por eshtew mbijetesa , kur te kapercehet ky realitet atere mund te flasim per cka eshte dhe cka beson shqiptari.
avatar
vetem eshte me mire

Di nje gje , qe s'di asgje.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi