Tre metamorfozat e shpirtit

Shko poshtė

Tre metamorfozat e shpirtit

Mesazh  Fjori prej 23.07.12 19:41

Po citoj ketu :komente mbi librin "Keshtu foli Zarathustra"te Friedrich Nietzsche,nga Osho.
Tre metamorfozat e shpirtit jane:si behet shpirti gamile,gamilja luan dhe luani femije.
Gamilja eshte nje kafshe ngarkese,e gatshme te nenshtrohet,kurre te mos rebelohet.Ajo nuk thote "jo" asnjehere.....Kjo eshte ndergjegja njerezore me e ulet.....Ne ndergjegjen e gamiles ka gjithmone nevoje per dike qe ta drejtoje dhe ti thote "Ti duhet te besh kete"
Luani eshte nje revolucion.Fillimi i revolucionit eshte nje jo e shenjte.....Luani nuk ka nevoje per lider,ai eshte i mjaftueshem ne vetvete.Ai nuk lejon askend t`i thote :"Ti duhet"-kjo eshte fyese per krenarine e tij.Ai thote vetem :"Une dua".Luani eshte pergjegjesi dhe perpjekje e stermadhe per te dale nga zinxhiret.

Por edhe luani nuk eshte pika me e larte e zhvillimit.Pika me e larte eshte kur edhe luani peson nje metamorfoze dhe behet femije.Femija eshte i pafajshem....Femija eshte kulmi i pastertise,i sinqeritetit,i autencitetit,i aftesise pranuese,eshte kulmi i ciltersise per ekzistence.
-Por thomeni vellezer,c'mund te beje femija qe as luani s'e ben dot?
-Femija eshte harrim e pafajesi,eshte nje fillim i ri,nje loje,nje rrote vetelevizese,nje levizje e pare,nje "po" e shenjte.

Atehere te nderuar anetare,une e ndjej veten te luani,shume veshtire per t'u bere femije,por jo e pamundur.
Po ju?
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tre metamorfozat e shpirtit

Mesazh  Fjori prej 24.07.12 11:20

Sic duket qenkeni te "gamilja",po une e di qe ka edhe "luane",po ku jane?
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  netaa prej 26.07.12 23:23

Une jam nje luan dhe nje me pak cilesi femijerore

quote="Fjori"]Sic duket qenkeni te "gamilja",po une e di qe ka edhe "luane",po ku jane?[/quote]
avatar
netaa

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tre metamorfozat e shpirtit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi