Njė tjetėr lidhje midis mendjes dhe shėndetit fizik

Shko poshtė

Njė tjetėr lidhje midis mendjes dhe shėndetit fizik

Mesazh  xxxadixxx prej 18.07.12 17:35

Degradimi mendor mė i rrezikshėm sesa mendohej
Njė tjetėr lidhje midis mendjes dhe shėndetit fizik – njė studim i ri tregon se dobėsia mendore ndikon nė jetėgjatėsi.


Humbja e lehtė e aftėsisė njohėse – ose MCI – ėshtė njė fazė e ndėrmjetme midis rėnies mendore tė plakjes normale dhe humbjes sė theksuar tė kujtesės – ose demencė apo degradimit mendor.

Studim u paraqit nė Konferencėn Ndėrkombėtare tė Shoqatės sė Alzheimerit qė po zhvillohet (14 – 19 korrik) nė Vancouver tė Kanadasė. Pas njė vėzhgimi 5 vjeēar, autorėt konstatuan se njerėzit me MCI dhe ata me humbje tė theksuar tė kujtesės janė nė njė rrezik tė konsiderueshėm mė tė lartė pėr tė vdekur nė krahasim me njerėzit me funksione normale njohėse.

Shkencėtarėt i bazojnė kėto rezultate nė shqyrtimin e 733 personave tė moshės 70 vjeē e lart nė qytetin e Nju Jorkut

Sipas studimit, personat me MCI kishin mbi 2 herė mė shumė gjasa pėr tė vdekur gjatė 5 vjetėve tė studimit, nė krahasim me personat, truri i tė cilėve punonte normal.

Ndėrsa njerėzit me humbje tė theksuar kujtese – ose demencė – kishin mė shumė se 3 herė gjasa pėr tė vdekur gjatė sė njėjtės periudhė 5 vjeēare tė studimit.

Autorėt thonė se puna e tyre thekson rėndėsinė e zbulimit tė hershėm dhe vėzhgimit tė humbjes sė lehtė tė aftėsisė njohėse – jo vetėm pėr parandalimin e mundshėm tė Alzheimerit, por edhe pėr zgjatjen e jetės.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njė tjetėr lidhje midis mendjes dhe shėndetit fizik

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 24.07.12 21:26

ESHTE FAKT QE LIDHJA E SHENDETIT MENDOR ME ATE FIZIK QENDROJNE SI MISHI ME THOIN.POR KETU DUA TE SHTOJ SE BOTA SHPIRTERORE ESHTE NJE TJETER ELEMENT QE DUHET PERMENDUR PASI NJERIU NUK MUND TE KUPTOHET PA TE TRE KETA ELEMENTE PERBERES.
NESE SHPIRTI ESHTE I PASTER,ATEHERE KEMI SHTRAT TE PERSHTATSHEM PER TE FORMESUAR TRUP TE SHENDETSHEM DHE NJE SHENDET TE FORTE.KJO PUNE KA AKOMA SQARIME POR NUK MUND TE NDALEMI AQ GJATE SEPSE GJITHSECILI KA DIAPAZONIN,KENDVESHTRIMIN DHE HORIZONTIN E VET PER KETO GJERA...
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi