Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmės

Shko poshtė

Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmės

Mesazh  Fikrro prej 14.07.12 17:01

Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmėsJeni nė pritje tė ditės mė tė rėndėsishme tė jetės suaj, ditės sė dasmės? Atėherė ne ju themi qė, pėrveē planeve tė shumta qė po thurni nė mendjen tuaj, pėr ta organizuar atė sa mė bukur, nuk duhet tė neglizhoni edhe ato qė kanė tė bėjnė me besimet e trashėguara prej dekadash.

Pėr supersticiozėt, ekzistojnė disa veprime, tė cilat nėse i bėjnė do t’u sjellin fat dhe nėse jo, do t’u sjellin ters. Tė gjitha kėto ne i sjellim nėpėrmjet kėtij artikulli, i cili nuk duhet t’ju shpėtojė pa e lexuar…

“Tė premteve dhe tė martave nuk bėhen dasma dhe nuk udhėtohet”, kėtė na e tregon tradita popullore. Dita e dasmės dhe martesa nė kompleksin e tyre nuk janė njė gjė e thjeshtė.

Pėrtej angazhimeve tė ndryshme (kisha, restoranti, udhėtimi i muajit tė mjaltit, lista e dasmės, dhuratat, fustanet, praktikat e kėrcimit etj.), kush ėshtė supersticioze ėshtė “e detyruar” tė plotėsojė disa besime, nė mėnyrė qė tė keni “njė jetė tė lumtur sė bashku”.

Biseda tė tilla i keni dėgjuar ndoshta edhe mė parė, pėr shembull nga gjyshet tuaja, tė cilat i kanė me shumė merak “rregullat” dhe duan qė ju t’i plotėsoni ato medoemos! Fundja asgjė nuk do t’ju kushtojė nėse ndiqni disa prej besėtytnive qė ekzistojnė prej dekadash, apo jo! Por cilat janė pra kėto veprime qė mund t’ju sjellin fat dhe nė tė kundėrt disa tė tjera qė mund t’ju sjellin ters? Ne po ju sjellim tė renditura disa prej tyre:

Gjėrat qė sjellin fat:

- Tė veshėsh njė gjė tė re: kjo gjė simbolizon nisjen e njė jete tė re. Kėshtu ju mund tė zgjidhni tė blini njė komplet intim tė ri, ndėrkaq nė konsideratė merrni edhe vetė fustanin e nusėrisė.

- Tė veshėsh njė gjė tė vjetėr: nusja duhet tė mbajė me vete njė objekt tė sė kaluarės pėr tė mos harruar rėndėsinė e asaj qė ka kaluar dhe jetės sė re, si p.sh. njė karficė apo bizhuteri.

- Tė veshėsh njė gjė tė marrė borxh: ky veprim simbolizon dashurinė dhe afrimitetin me personat qė na rrinė pranė. Objekti qė do tė merrni borxh duhet tė jetė i tė afėrmve tuaj, apo i miqve mė tė ngushtė.

- Tė veshėsh diēka tė dhuruar: kjo gjė vlen pėr tė treguar dashurinė e personave mė tė dashur, qė do tė jenė gjithnjė tė pranishėm nė jetėn tuaj.

- Tė veshėsh diēka blu: kjo ėshtė njė ngjyrė qė simbolizon sinqeritetin dhe pastėrtinė nga ana e nuses. Ky rit ėshtė shumė antik qysh kur nusja vishej e gjitha me blu. Nė ditėt e sotme traditė ėshtė bėrė llastiku i ēorapeve i dekoruar me njė fjongo blu.

Gjėrat qė sjellin ters

- Pasqyra: nusja nuk duhet tė shikohet nė pasqyrė me fustanin e bardhė ditėn kur do tė martohet. Nėse ajo dėshiron vėrtet ta bėjė kėtė, duhet qė mė parė tė heqė njė kėpucė, njė vath ose njė dorashkė, nėse kjo e fundit ėshtė pjesė e fustanit.

- Unazat e martesės: nuk duhet tė blihen nė tė njėjtin moment me unazėn e fejesės. Mund tė sjellė ters, pasi ndodh qė ēiftet tė mos pėrfundojnė nė martesė.

- Unaza rreth: mos e vendosni atė asnjė ditė mė pėrpara dasmės, sepse edhe nė kėtė rast martesa nuk mund tė bėhet me personin qė keni zgjedhur tė kaloni jetėn.

- Fustani: nusja nuk duhet t’i tregojė nė asnjė mėnyrė fustanin dhėndrit para ditės sė dasmės. Nė kėtė rast thuhet se prishja e martesės ėshtė e sigurt.

- Perlat: mos i vendosni asnjėherė pėr martesė nėse janė dhuratė, kjo gjė interpretohet sikur sjell lot.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmės

Mesazh  Equinox prej 23.09.14 23:20

Burri nuk duhet ta shoh nusen para ceremonisė - nė mėnyrė qė ai tė mos e ndėrrojė mendimin nė minutėn e fundit.

Kravata e dhėndrit duhet tė jetė e drejtė - nėse nuk ėshtė do tė thotė qė ai nuk do tė jetė besnik.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmės

Mesazh  syri i art prej 24.09.14 10:20

dhe si perfundim,krejt qfar duhet per nje martes,esht te jeni te dy te dashuruar,ne mes veti...dhe te jani plotesisht te vetedijshem...te gjitha problemet krijohen ngase nuk jemi te vetedijshem,jemi si te pergjumur,me zakone e kushedi se me qfar gjerash te pakuptimta....ji e, i vetedijshem,tjerat mbesin pas...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fati dhe tersi i nuseve nė ditėn e dasmės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi