Evropa do tė ngrihet e do tė kaplohet nga uria!

Shko poshtė

Evropa do tė ngrihet e do tė kaplohet nga uria!

Mesazh  Fikrro prej 12.07.12 17:08

Evropa do tė ngrihet e do tė kaplohet nga uria!Pėr shkak tė kushteve tė jashtėzakonshme klimatike, nė qendėr tė vėmendjes mediat e kanė kthyer studimin e vitit 2009, sipas tė cilit parashikohen ndryshime katastrofike tė motit deri nė vitin 2020, e tė cilat do tė sjellin masa emergjence, pėrfshirė edhe ato ushtarake, transmeton njoftimin Telegrafi. Ky ėshtė pėrfundimi i kėtij raporti, tė quajtur “Parashikimi i motit: 2010-2020", i pėrgatitur nga futuristėt profesionalė me kėrkesė tė Departamentit amerikan tė Mbrojtjes.

Ekspertėt thonė se ndryshimi i klimės globale do tė jetė nė gjendje tė destabilizojė edhe sistemin politik nė planet. Evropa mund tė kėrcėnohet nga uria, si dhe mund tė shtohet rivaliteti pėr rezerva tė ujit mes shteteve qė kanė armė bėrthamore.

Nė parashikimet e tyre, autorėt Peter Schwartz dhe Douglas Randall, shohin mundėsinė qė pėr shkak tė ndryshimeve natyrore oqeanet tė funksionojnė sipas ligjeve tjera. Evropa, Azia dhe Amerikėn e Veriut do tė fillojė tė ngrihen, ndėrsa hemisfera jugore do tė jetė edhe mė e ngrohtė.

Shkencėtarėt thonė se Toka ka pėsuar edhe mė parė ndryshime tė tilla.

Ky supozim veē po ndodhė nė SHBA, ku nė pjesėn qendrore dhe lindore tė shtetit sė paku 42 vetė kanė vdekur nga tė nxehtit ekstrem. Nė disa zona temperatura ka tejkaluar 40 gradė celsius. Nė Saint Louis, nė shtetin Missouri, temperatura arriti nė 46 gradė. Vetėm nė Chicago vdiqėn 10 njerėz, nė Maryland dhe Virginia 20, por viktima ka edhe nė rajonet tjera.

Numri i fatkeqėsive natyrore, shirat e rėnda dhe valėt e tė nxehtit do tė jetė dukuri e zakonshme nė tė ardhmen, thotė eksperti rus Alexey Kokorin.

"Arsye pėr kėtė ėshtė ndikimi i njeriut mbi klimėn, pėr ēka ndodhin ndryshime tė tilla. Ekspertėt llogarisin se nė 20 vitet e ardhshme pėr katėr herė do tė rritet frekuenca e fenomeneve tė rrezikshme meteorologjike", ka thėnė ai.

Nė krahasim me vitin 1960, numri i katastrofave tė tilla ėshtė rritur pėr disa herė.

Koha.net
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi