Krijohet Androidi qė mund tė ‘strehojė’ shpirtin !

Shko poshtė

Krijohet Androidi qė mund tė ‘strehojė’ shpirtin !

Mesazh  Kill me prej 07.07.12 21:18

Njė ekip shkencėtarėsh rusė, po krijojnė Androidin e parė, nė tė cilin mund tė transferojmė aty… tė ardhmen tonė!

Qėllimi i tyre, citon alb-observer.com, ėshtė tė ndihmojnė Njerėzimin qė tė arrijė pavdekshmėrinė. Kjo do tė jetė e mundur duke kombinuar robotėt antropomorf me udhėtimin ndėrgalaktikorė, me qėllim qė kėshtu tė shmanget mbipopullimi i planetit dhe ta braktisin atė.

Sigurisht, sot njerėzimi nuk disponon njė teknologji tė tillė dhe do tė duhen shumė vite akoma qė kjo teknologji tė disponohet dhe tė realizohet njė projekt i tillė.

Megjithatė, njė prototip qė sapo ėshtė ndėrtuar, ėshtė bazuar nė trupin e njė Androidi, i cili teorikisht njė ditė do tė mund tė strehojė “Shpirtin e njeriut”, pra praktikisht ai ėshtė duke zhgėnjyer vdekjen vetė!

Sipas shkencėtarėve ky projekt, sado i pa imagjinueshėm dhe i pa arritshėm qė mund tė duket, mund tė realizohet deri nė vitin 2045
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi