Procesi i tė mėsuarit efektiv

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  Illyrian.Angel prej 07.07.12 11:40

Ridvan Bunjaku - Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektivKjo analizė ėshtė e bazuar nė Konin e mėsimit tė adaptuar nga Dale. Autorė tė ndryshėm e interpretojnė nė mėnyra tė ndryshme konin origjinal tė Dale:
-Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektiv

Ky rezultat ėshtė pėr njė herė, pra kur veprimi nė shtyllėn e mesme (leximi, ... bėrja e gjėsė reale) bėhet njė herė. Po ēka nėse e pėrsėrisim veprimin? Pėrsėritja ėshtė nėna e mėsimit, apo jo?
Nėse gjėnė reale e bėjmė 2 herė, a do ta dimė 180%? Jo, pėrqindja realisht nuk mund tė jetė mė e madhe se 100%. Herėn e parė do ta mbajmė nė mend 90%, herėn e dytė 90% tė asaj qė ka mbetur,dmth. tė 10%shit, qė i bie, 99%.
Nėse tekstin e lexojmė 2 herė, a do ta mbajmė nė mend 20%? Pėrafėrsisht. Herėn e parė 10%, herėn e dytė 10% tė 90%shit tė mbetur qė ėshtė 9%, pra gjithsej 19%.

Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektiv:

-Leximi: 10%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 94tė.

-Dėgjimi i fjalėve: 20%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 45tė.

-Shikimi i fotove: 30%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 28tė.

-Dėgjim dhe pamje: 50%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 15tė.

-Tė folurit: 70%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 9tė.

-Tė bėrit: 90%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 5tė.


avatar
Illyrian.Angel

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  durres prej 01.03.14 14:02

a eshte e vertet
avatar
durres

durres nona fare eshte bo

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  dianaa2000 prej 22.03.14 13:37

sa ka efekt kjo a aasht e vertet
avatar
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi