Procesi i tė mėsuarit efektiv

Shko poshtė

Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  Illyrian.Angel prej 07.07.12 11:40

Ridvan Bunjaku - Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektivKjo analizė ėshtė e bazuar nė Konin e mėsimit tė adaptuar nga Dale. Autorė tė ndryshėm e interpretojnė nė mėnyra tė ndryshme konin origjinal tė Dale:
-Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektiv

Ky rezultat ėshtė pėr njė herė, pra kur veprimi nė shtyllėn e mesme (leximi, ... bėrja e gjėsė reale) bėhet njė herė. Po ēka nėse e pėrsėrisim veprimin? Pėrsėritja ėshtė nėna e mėsimit, apo jo?
Nėse gjėnė reale e bėjmė 2 herė, a do ta dimė 180%? Jo, pėrqindja realisht nuk mund tė jetė mė e madhe se 100%. Herėn e parė do ta mbajmė nė mend 90%, herėn e dytė 90% tė asaj qė ka mbetur,dmth. tė 10%shit, qė i bie, 99%.
Nėse tekstin e lexojmė 2 herė, a do ta mbajmė nė mend 20%? Pėrafėrsisht. Herėn e parė 10%, herėn e dytė 10% tė 90%shit tė mbetur qė ėshtė 9%, pra gjithsej 19%.

Praktika tė mira pėr procesin e tė mėsuarit efektiv:

-Leximi: 10%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 94tė.

-Dėgjimi i fjalėve: 20%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 45tė.

-Shikimi i fotove: 30%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 28tė.

-Dėgjim dhe pamje: 50%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 15tė.

-Tė folurit: 70%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 9tė.

-Tė bėrit: 90%
100% (me saktėsi 2 shifra pas presjes) arrihet nė herėn e 5tė.


avatar
Illyrian.Angel

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  durres prej 01.03.14 14:02

a eshte e vertet
avatar
durres

durres nona fare eshte bo

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  dianaa2000 prej 22.03.14 13:37

sa ka efekt kjo a aasht e vertet
avatar
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Procesi i tė mėsuarit efektiv

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi