Historia e vertete e Satanait...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 05.07.12 22:11

A eshte vertete Djalli ashtu si ne e njohim?

Te gjithe e njihni historine e Djallit dhe besoj se te gjithe jemi te familjarizuar ne emrat e shumte te tij.
Disa nga ne e njohin me emrin Djall e disa me emrin Satana.Ka edhe te tjere qe e quajne Iblis ose shume nofka te tjera.
Une po perdor emrin Satana sepse me duket me I bukur.

Pra ne kete teme po shtroj pyetjen: A eshte vertete Satanai si e njohim me?

Shumica mendojne qe po dhe ne veprat qe ai kryen nuk ka falje.
E po sote une po them te kunderten.Ai nuk eshte si ne e njohim dhe pamja e tij eshte shume e ndryshme nga ajo qe ne perdorim per te trrembur femijet.

Sipas historise fetare Satanai nuk iu perkul Adamit dhe me kete veper ai fyeu Zotin dhe gjithe punen e tij.Per kete veper Zoti e largoi nga mbreteria e tij dhe bashke me te,te gjithe ata qe e perkrahen.Ai vendosi roja ane e mbane mbreterise ne rast se Satanai kthehej me mendje te keqe.
Keshtu ai dhe gjithe perkrahesit e tij deshen s’deshen u larguan me premtimin se do te mernin hak dhe se nje dite te gjithe do te ktheheshin ne vendin qe u takon me te drejt.

Ata gjeten si vend-banim te pershtatshem Token dhe u vendosen te gjithe aty.E me tej,e me tej.
Kjo histori vazhdon e vazhdon.

Une nuk bie dakort me kete sepse e gjitha eshte ne favor te Zotit,dhe nuk eshte neutrale.
Kjo gje me mundonte gjithmone,dhe shume here flija me mendimin se nje dite do ta gjeja pergjigjen e sakte.Ja tek erdhi dhe dita dhe une po e ndaj ate me ju.

Shpresoj qe pas ketij leximi te keni nje pikeveshtrim te ri per Satanain dhe ndjekesit e tij.
E gjithe historia e lart permendur eshte deri diku e sakte por ka shume gjera te pathena dhe te mbajtura sekret.

A ishin te gjithe ne mbreterine e Zotit engjej.Si na dalka tani nje pjese qe na qenka e sojit djall?
Kjo pjese qe nuk u perul,ndaj kujt mbajti kete qendrim?Sepse nese do te ishte djallezore nuk do te ishte perulur qe me krijime te hershme?A ishin keta qe nuk u perkulen,shumica apo pakica?Pse Zoti mbajti kete qendrim ndaj tyre?Nese Ai eshte meshire plote pse nuk e fali kete kryengritje?
Keto pyetje me mundonin dhe nuk me linin ta beja gjumin rehat!!!

Ja tek nje dite me vjen pergjigja, ne te cilen nuk ka kundershtim.

Historia e vertete e Satanait dhe ndjekesve te tij.(JO E PLOTE)(THJESHT THELBI)..

Satanai ka qene nje engjell.Nje prej engjejve me te larte te mbreterise.Fuqite e tij ishin te medha po ashtu edhe posti qe ai mbante.

Nje dite Ai zbulon dicka rreth Zotit dhe krijimeve te tij.Me kete Ai nuk ra dakort madje edhe kundershtoi.Keta pakenaqesi e shfaqi edhe haptazi,por ky ishte nje gabim I madh.Me kete ai e coi delen ne strofken e luanit.

Menjehere u kundershtua me force dhe madje iu hoq edhe posti.Vetem se shfaqi pakenaqesine e tij ndaj drejtuesit te gjithesise.Ata qe u trreguan sy hapte dhe qe nuk paten frike e mbeshteten Satanain madje edhe bene nje revolte kur Ai u shkarkua nga posti.

E gjitha kjo ishte shume per Zotin.Ai pa se situata po I dilte nga duart dhe se shume shpejte te gjithe do te rebeloheshin.Keshtu Zoti mori vendimin se Satanai dhe ndjekesit e tij(rebelet)ishin kundra mbreterise(jo e vertete)dhe per kete ata duhet te denoheshin.

Nje mbledhje u mbajt ku Zoti kerkoi qe Satanai te largohej menjehere,dhe qe te ishte i sigurt qe nuk do te kishte me revolta deboi edhe rebelet e tjere.

Ata u debuan dhe u mallkuan ne perjetesi,sepse jane te pavdekshem.Inati I tyre dhe revolta shpertheu si mine me sahat,por ishte teper vone.Ata u debuan.

Keshtu gjeten si vend-banim te pershtatshem Token dhe u vendosen aty,duke pritur qe nje dite te marin vendin qe u takon.

Per te mos patur nje kundersulm,Zoti mbajti nje takim sekret me Satanain.Ne kete takim u vendos qe Toka te ishte nen sundimin e Djallit dhe qielli nen sundimin e Zotit.Ne kete menyre u vendos nje “paqe” midis te dyjave paleve.

Qe ate dite Satanai shtrin pushtetin e tij edhe me tej, duke hyre ne zemrat e njerezve dhe duke i shtyre ata qe te dalin kundrejt Zotit.Ne kete menyre Satanai mban premtimin e dhene qe nuk do te bente nje lufte.

Dhe lufta vazhdon,por pa shkelur premtimin e dhene.Ai e mban fjalen,por ne pakt nuk u permend gje qe ndalohej lufta me njerez.

Persa i perket pamjes se Satanait:
Ai ishte nje engjell si gjithe te tjeret por me nje bukuri qe nuk e kishin te tjeret.Edhe kur u debua ai mbajti te njejten pamje.

Keshtu qe perrallat edhe filmat nuk e shprehin qarte pamjen e tij.Ai ishte, eshte dhe do te mbetet nje krijese engjellore dhe me nje bukuri te rralle.Askush nga ne nuk mund te shtremberoje pamjen a tij ashtu si askush nga ne nuk e di historine e plote dhe te vertete.

Kjo ishte perralla e vertete dhe e verteta perralle.Nga kjo nuk mund te nxiren perfundime sepse perfundime nuk dalin nga kjo histori.
Por nje gje eshte e sigurt:Nje dite te gjithe do te kthehen ne postet e tyre te mepareshme.Ne ato poste qe u takojne me te drejte, pasi ata jane pronare te vetem te karrikeve qe kane zene pluhur.


<......Eri........>
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  elvis sejdija prej 06.07.12 3:57

shiko shoku deri diku e ke me vend historin edhe un kam degjuar dhe di qe ka qene engjell por un nuk e kuptoj se si mundesh ti te pergojosh zotin dhe te thuash ishte keshtu e keshtu zoti mbajti nje takim te fshehte me djallin the ti pse mos e kishte frik zoti djallin kurr jo po pse nuk the kur u takuan pin edhe nga nje cigare ama o burr flet per djallin me nje simpati zoti ta ka dhenne ate jet qe ke dhe eshte ai zot qe te ben qe te flesh edhe te mos zgjohesh me kurr
avatar
elvis sejdija

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 06.07.12 13:02

elvis sejdija shkruajti:shiko shoku deri diku e ke me vend historin edhe un kam degjuar dhe di qe ka qene engjell por un nuk e kuptoj se si mundesh ti te pergojosh zotin dhe te thuash ishte keshtu e keshtu zoti mbajti nje takim te fshehte me djallin the ti pse mos e kishte frik zoti djallin kurr jo po pse nuk the kur u takuan pin edhe nga nje cigare ama o burr flet per djallin me nje simpati zoti ta ka dhenne ate jet qe ke dhe eshte ai zot qe te ben qe te flesh edhe te mos zgjohesh me kurr

Ja tek del ne pah fundi i historise.
Satanai eshte krijese qe kurr nuk do te kuptohet nga njerezimi.Ashtu si dhe Zoti nuk eshte kuptuar deri tani.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  A.Angel prej 06.07.12 13:24

Pra ti qe thua qe ai eshte nje krijes e keqkuptuar , atehere pse te gjith njerezit qe besojne tek ai jane njerez te degjeneruar.Se po te ishte ai i mire edhe perkrahesit e tij do ishin njerez paqesor.
avatar
A.Angel

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Albi4all prej 06.07.12 15:13

ky tipi paska fol me vet santanin edhe po e ditka historin e vertet hahaha nese santani qenka qaqe i fort kush e krijoi ate
ate e krijoi Allahu xh.h. dhe nuk ka nevoj qe qe te bej luft me santanin a po me kedo tjeter mjafton te thot behu dhe behet
njerz rrespekt frig per Zotin e gjithsis krijuesin e gjithqkahje
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

129


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  wolf27 prej 06.07.12 15:40

elvis sejdija shkruajti:shiko shoku deri diku e ke me vend historin edhe un kam degjuar dhe di qe ka qene engjell por un nuk e kuptoj se si mundesh ti te pergojosh zotin dhe te thuash ishte keshtu e keshtu zoti mbajti nje takim te fshehte me djallin the ti pse mos e kishte frik zoti djallin kurr jo po pse nuk the kur u takuan pin edhe nga nje cigare ama o burr flet per djallin me nje simpati zoti ta ka dhenne ate jet qe ke dhe eshte ai zot qe te ben qe te flesh edhe te mos zgjohesh me kurr
nje pyetje po satanain kush e krijoi,si arriti e liga ne zemren e tij sepse ne dime se 1 dhe krijuesi i gjithckaje eshte zoti.
avatar
wolf27

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Jasin prej 06.07.12 17:58

Historia e refuzimit te Iblisit per ti bere sexhde Ademit...ne suren hixhr pershkruhet shume qarte...ajetet (28-42)


Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: “Unė po krijoi njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė.

E kur ta pėrsosė atė (nė formėn e njeriut) dhe do t’i japė atij shpirtin qė ėshtė krijesa Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde”.

Tė gjithė engjėjt tok, bėnė sexhde.

Pėrpos Iblisit. Ai refuzoi tė jetė me ata qė bėnė sexhde?”

Ai tha: “O Iblis, ē’ėshtė ajo qė ti mos jeshė me ata qė bėnė sexhde?”

Ai tha: “Nuk ėshtė pėr mua t’i bėjė sexhde njė njeriu qė e krijove nga balta e terur, e zezė e me erė”.

(All-llahu) tha: “Dil pra, prej aty, tiqofsh i mallkuar!

Vėrtet, mallkimi kundėr teje qoftė deri nė ditėn e gjykimit”.

(Iblisi) Tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn kur ata (njerėzit) tė ringjallen!
(Zoti) Tha: “Ti je prej tė afatizuarve. deri nė kohėn e ditės sė caktuar”.

(Iblisi) Tha: “Zoti im, pėr shkak qė mė pėrzune (mė largove), unė do t’ua zbukurojė (tė kėqiat) atyre sa tė jenė nė tokė (nė kėtė botė) dhe tė gjithė ata do t’i largojė nga rruga e drejtė!”

Pėrveē robėrve tė Tu, tė cilėt i ke bėrė tė sinqertė.

Madhėria e Tij) Tha: “kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (e qartė)”.

Se ndaj robėve tė Mi (tė sinqertė) nuk ke kurrėfarė force (as fizike as mendore), pėrveē atyre tė humburve qė vijnė pas teje.

avatar
Jasin

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershndetje

Mesazh  Marisol prej 06.07.12 19:52

Une nuk e di keshtu hisotrin e SATANAJT
Djalli ishte engjuli i Drites (Luciferi) Ai ishte engjull shum i fuqishem, kurubin.Dhe Ai eshte dhe tani p vetem tani nga engjel eshte shendruar ne Djall.Me perpara kishte detyren e engjellit te Drites Ai ishte Kurubin.
Tani prap eshte kurubin po nuk ka detyren e negjullit te derites po eshte nje engjull i vdekjes.


Une historin e Tij e di keshtu:
Luciferi ishte shum i bukur, por papritur atij i hyri smira dhe xhelozia ne shpirt
u be shum tamaqar dhe kihse inate dhe urrejtje ndaj nerjiut
Po ai gjithashtu kishte inate se perendia rrinte me shume me Jezuin qe ne qeill e ka emrin Emanuel (Mikael).
Satanai kishete shum inat qe krijesa e pare qe kishte Krijuar Perendija Qe Jezui Emanueli (MiKAEL) Ai donte qe Ai te ishte i pari me i perferuari i Perendis sepse Ai Satanai ishte Engjelli me i bukur
dhe prandaj donte qe te Ishte i Perzgjedhuri i Preferuaru i ZOTIT
por nuk ishte keshtu keshtu qe Luciferi zinte rradhen e dyt
Ai gjithashtu adhuronte qe te ishte i adhuruar i fuqishem Ai donte qe te ishte si ZOTI donte qe te ti thurnun lavde, kenege, ta adhuronin ashtu sic Adhuronin ZOTIN.
Kur Perendiaj krijoj token Satanai u be me shum xhelloz U inataos me shum Perendia Adamit i kishte falur nje Bot te tren per te te teren per Adamin Adamit i kishe dhen nje trup dhe adami mund te sundonte Token dhe mund te sundonte Kfeshta.
Djallit i erdhi shum inat per kete Ai filloj te Urrente Adamin
Perendia e donte shume Adamin dhe ai gezoheshe me te dhe Perendia per Adamin Krijoj Gruan EVEN qe ne kete menyre ata te dy EVa dhe ADAMI te mund te mbushnin token me pasardhes qe dhe ata te dy te krijinin jete dhe te beheshun ne kete menyre ADAMI dhe EVA beheshin te ngjashem me perendine Ata mund te krijonin Jete.
Kurse Djalli nuk mund ta benet nje gje te tille
Ai ishte nje Engjull qe do ti sherbente Perendise dhe tani duhet ti sherbente dhe njeriut.

Dhe duhej ti perkulej atij !
Kjo GJe SATANAIT nuk i pelqeu fare fare
A donte te ishte i plotfuqishem dhe sundues Ai donte qe te Adhurohej.
Perendia e Mori vesh se cfar kishte ne Zemren E SAtanait ai e kuptoj qe ai kishte urrejtje dhe mllef e xhelozi NDaj njeriut dhe Perendai e pERZURI Satanajn nga Mbreterija e tij dhe e malkoj ate, atehere Djalli i Indinjuar iku ne TOK ku aty pa Even e Adamin
KUR pa njerzit Atij i erdhe ne mendje nje plan dashakeq
Ai e Dinte mire qe PERENDIA i kishte dhene urdher ADAMIT dhe EVES te mos hanain nga pema e Dijes se mires dhe se keqes.
Keshtu qe Djalli vendosi te Mashtronte njeriun me kete Ai do merrte hak ndaj Zotit dhe do bente qe dhe njeriu te ishte i mallkuar si puna e tij.
DHe meqense ADAMI dhe EVa ishin krijesat e para njerezore ai mund te bnte te mundur qe te gjith njerzit te Adhuronin SATANAIN { per mendimin tim Djalli ja ka arritur qellimit ): } Dhe duke pasur nen Sundim ADamin ai mund te kishe nen sundim dhe TOKEN e keshtu ai do ishte i adhururar si Perendia.
Keshtu qe Djali e Mashtroi Even e Adamin ata hengeren nga peme e ndaluar e u mallkuan dhe mallkimi u trashegua dhe njerzimi u denua me Vdekej.
SATANIT JU BE QEJFI DHE JU PLOTESUA DESHIRA

POr kjo deshir nuk ju realizua asshtu sic duhet se Peeeeerendia beri nje plan dhe Perendia me ane te planit te TIJ i dha nje mundesi te dyt njeriut.
Per kete Arsye u kryqezua KRIshti per te shlyer mekatin e Adamit.avatar
Marisol

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 07.07.12 21:39

Ju lutem kushtoini vemendje historise se me siperme dhe me pas lini komente.
Une nuk permenda gje qe isha ne ate kohe prezent.Une thjesht shpreha mendimet e dikujt tjeter.Dhe besoj se koj histori e ka dicka te vertete.
Pse e gjitha ajo qe ne dime eshte ne favor vetem te njerit?
Pse ishte e ndaluar pema e dallimit midis te mires dhe te keqes?
Por me kryesorja:Cfare fshihet pas mantelit te bardhe?
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Arsenic prej 07.07.12 21:45

Shtrohet pyetja se ku ka njeriu aftesi te dalloj Djallin nga Zoti, dhe nga ku e dinin Profetet e Religjioneve se kishin perpara nje Demon apo nje Engjell.

Ndoshta edhe Demoni dhe Djalli mund te flasin ne emer te Engjellit dhe Zotit.
avatar
Arsenic

83


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 07.07.12 21:52

E po sipas Bibles njeriu eshte i afte te dalloje midis te mires dhe te keqes pasi hengri pemen e dallimit,e cila ishte e ndaluar.

Eshte pothuajse e pamundur te dallosh nje engjell nga nje djall,sepse jane te njejte ne paraqitje.

PO..Ata mund te flasin ne emer te engjellit madje edhe te shtiren si te tille.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  rexhinalda prej 08.07.12 14:55

po zoti nga eshte krijuar??
asnjeher sdo ta dijme pergjigjen e sakte te ketyre gjerave
gjithcka mbetet mister dh ete gjitha ato gjerat per te cilat flitet mbeten vetem fjale.....
avatar
rexhinalda

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  met bega prej 09.07.12 1:07

a mund te shpjegoje dikush a ka kuptim e mira pa te keqen?prandaj personazhi i satanait duhej patjeter ne kete histori ndryshe te gjitha teorite dalin te pakuptimpta se kur themi gishti madh e krasojme me gshtin e vogel prandaj na del i madh.

pa ekzistencen e te volit nuk ka mbeshtetjen e duhur eksistenca e te madhit ashtu si edhe e mira me te keqen erresira me griten afersia me largesine i forti me te dobtin e keshtu me rradhe; pra qe dua te them ishte e pamundur historia krijimit dhe vazhdimit pa pranine e satanait dhe per fat te keq njerezvz sot dhe gjithmone do i dali nje pyetje pa pergjigje se si mund te vazhdonte universi vetem me te miren dhe pa te keqen pa erresiren e te tjera;źr mendimin tim monotoni e perjetshme sikur ekipi i spanjes te ishte éé veta dhe te gjithe shoke ne ndeshje pa gola.per mua me mire 90minuta ndeshje i forti me te dobtin sesa pasime te fortesh qe nuk vrapojne.

imagjinojeni njehere universin me engje qe zbatojne urdhra pa pushim dhe pa pasur mundesine te kuptojne te miren duke qene i pamundur krahasimi me te keqen qe e futi satanai ne loje se perpara atij ishte vetem e mira pa tekeqen.per mua ka zot po jo me fron mantel te bardhe kopshte me ujvara dhe virgjeresha per xihadin apo profeta qe presin e percjellin njerzit e mire duke kenduar aleluja


avatar
met bega

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ju lutem baza mė e sakt ėshtė nė aspektin religjioz

Mesazh  leotrimi89 prej 11.07.12 14:21

zoti ka krijuar meleket (engjujt) nga drita si dhe xhindet nga flaka pa tym si dhe krijesa tė tjera dhe tė gjithė jetonin nė mbretėrin e zotit mirėpo zoti vendosi tė krijonte njeriun si krijes tė re mėkėmbės nė tokė dhe kur e krijoi urdhėroi qė tė gjithė ti bėnin sexhde (perulje nė form respekti) dhe tė gjithė melekėt u pėrkulen por lloji tjetėr i krijesave qė ishin xhindet dhe prijesi i tyre iblisi u mbajt mendje madh se si ti pėrkulem unė njė krijese tė re aq tė ulėt tė krijuar nga dheu kur unė jam krijuar nga zjarri dhe jam mė i menqur dhe nuk iu perul dhe ishte mendjemadhėsia qė e largoi dhe zoti deshi ta shkatėrronte por iblisi i kėrkoi afat, kohė deri ne njė periudhė qe ta afatizonte dhe zoti i madherishėm e afatizoi atė pėr ta ndėshkuar dhe shkatėrruar deri nė kiamet deri nė ditėn e ringjalljes kur tė gjithė e marrin vendin e vet tė merituar dhe iblisi u betua para Allahut se do tu dal robėrve tu (njerėzve) nga para e nga prapa e nė tė dy anėt dhe sdo tė lė metodė pa pėrdorur pėr ti shmangur robėrit e tu dhe ti bėjė pėr vete pėrpos atyre qė janė tė sinqertė. Dhe gjithmonė njeriu ėshtė nė luftė me shejtanin duke u bėrė ballė ngacmimeve tė tijė deri nė kiamet.

Kėshtu ėshtė verzioni mė i vėrtetė i gjithė profetėve tė zotit deri te profeti i fundit i Zotit Muhamedi paqja qėftė mbi tė dhe mbi gjithė tė dėrguarit e zotit Isain (Jezusin), Musain (Moisiun), Ibrahimin (Abrahamin), Dautin, Nuhun (Noan) dhe tė gjithė profetėt e Allahut. Tė gjithė profetėt Zoti i dėrgoi me mision pėr ti drejtuar njerėzit nė rrugen e bukur tė Zotit njė ashtu siq kishte premtuar Zoti, dhe ata qė do tu besonin shpalljeve shejtani nuk do tė kishte ndikim mbi ata ndėrsa tė tjeret janė tė humbur pėrveq atyre qė i ruan zoti njė.

Ēdo profet u dergua te populli i vet pėr ta kthyer nė rrugen e Zotit. Isai (paqja qoft mbi tė) u dergua te hebrenjt e Izraelit, Musai (paqja qoftė mbi tė) u dergua te faraoni Ramses i egjiptit dhe tė gjithė te popujt e caktuar deri te profeti i fundit ku pas tė cilit nuk do tė ketė mė shpallje deri nė kijamet e ai ėshtė Muhamedi paqja doftė mbi tė i cili u dergua tek njė popull qė nė atė kohė ishte nė shkaterrim dhe injorant me shpalljen e fundit Kuranin e cila i verteton edhe shpalljet e mėparshme Ungjillin e Isait, Tevratin e Musait Fletushkat e Ibrahimit dhe tė tjera paqja qoftė mbi kėta lajmėtar ė tė Allahut.

Muhamedi a.s. u dergua pėr tė gjitha botėrat ku lexoi Kuran jo vetem para njerėzve por edhe para xhindeve nė botėn (dimensionin) e tyre dhe sipas disa dijetareve komentues thuhet se ka edhe nga xhindet besimtar tė cilet besuan dhe bejne vepra tė mira megjithatė ėshtė diskutabil fakti se nė ditėn e gjykimit a do tė hyjnė nė xhenet ata apo jo kėtė vetem zoti e di ky mbetet argumenti mė i plotė pėr rreth kėsaj dhe unė nuk po e them nga vetja por thjesht kapini shkrimet e shenjta dhe lexoni, Unigjillin, Kuranin, dhe sa tė mund tė gjeni ku sot ėshtė shumė leht tė gjeni dhe do tė vini te ky fakt i pakundershtueshem.

Pėr tė gjitha kėto ne bazohemi nė shkrime apo edhe mendime tona e zoti e di mė sė miri Zoti i botėrave, Krijuesi, I Gjithmėshirshmi, Sunduesi, Falėsi, I gjithė Dijeshmi. zoti na falt nese gabojm me mendimet tona apo edhe shkruajm diēka ēka ėshtė gabim dhe na drejtoftė nė rrugen e sė vėrtetės dhe shpėtimit. Amin
avatar
leotrimi89

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Xheki

Mesazh  Xhevat-Tafaj prej 11.07.12 16:30

Satani apo Iblisi siq njifet nė Islam nuk ka qen njeri prej engjejve, dhe as nuk ka qen me i fuqishmi. Iblisi bene pjese ne grupine e Egjinve(Xhindeve). Shejtani eshte armiku me i madh i njeriut dhe nuk ka si te jet i mir, kur ai mundohet ne qdo menyr ta devijoj njeriun nga rruga e drejt e adhurimit te vetem nje zoti.
avatar
Xhevat-Tafaj

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  fairy taile prej 25.11.12 17:16

diku ne nje forum ku organizohen fakte historike...te te gjitha feve krijohej nje lidhje logjike e pranueshme nga te gjitha kendveshtrimet fetare ,thuhej se : satani eshte nje prej tre krye engjejeve ...te cilit ju dha pushtet ashtu si dy te tjerve ... poooor ai dhe egoja e tije sa vinin edhe rriteshin bashk me forcen e vet ( te dhen prej zotit) ...dhe ne momentin kur zoti kerkonte te misheronte vullnetin e vet ne formen njerzori , nderhyn luciferi ( satani) dhe gjith ngjizjen e qenejes qerzore ( eva dhe adami ) e shendrron ne mekatare duke jetuar ne te ...si menyra e vetme per te sunduar token ....lufta mes se mires dhe se keqes nuk behet per token por per shpirtin ( e njerzimit) se dominimi i njeres forc perben humbjen per tjetren ... duhet then se tek ne ,bashkjeton e mira ( altruizmi ) me te keqen ( egoizmi) , ne jetet tona kemi fakte per egzisztencen e te dyjave ... jemi ne , edukimi, bindjet tona qe na cojn drejt nje zgjedhje!!! ....per sa i takon ..plotmeshirshmeris se zotit ...nuk mund te falet gjithshka ...denimi i merituar i dikujt eshte shembulll per te tjeret , nje mase qe fitorja qoftė edhe permes frikes te jet ne krah te se mires.....
e theksoji se nga te gjitha burimet kjo eshte hiostoria me e sakte e konfirmuar si e besueshme....
avatar
fairy taile

besimi fitohet permes eksplorimit....

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Arb prej 26.11.12 1:24

ariu shkruajti:Ju lutem kushtoini vemendje historise se me siperme dhe me pas lini komente.
Une nuk permenda gje qe isha ne ate kohe prezent.Une thjesht shpreha mendimet e dikujt tjeter.Dhe besoj se koj histori e ka dicka te vertete.
Pse e gjitha ajo qe ne dime eshte ne favor vetem te njerit?
Pse ishte e ndaluar pema e dallimit midis te mires dhe te keqes?
Por me kryesorja:Cfare fshihet pas mantelit te bardhe?

Se ckeni imagjinate te bujshme sa qe dhe Ezopi do tua kishte ziline :-)

Po pse aq turbullira i krijoni mendjes, per gjera aq te thjeshta?
Djalli u krijua per te vetmen arsye, ai u krijua qe te jete sprove per tere njerezimin. Po mos te ishte djalli nuk do te kishte kuptim jeta dhe bota, sepse te gjith do te jetonin te lumtur ne harmoni te skajshme, ne keto kushte as Toka dhe format fizike te saja nuk do te ishin te duhur. Ajo qe do te ishte idealja ne kete mes, do te ishte qe ne te gjith si race njerezore te jetonim ne Parajse! Rrjedhimisht po te mos ishte djalli, nuk do te duhej te egzistonte as Ferri.

Edhe pse djalli beri rebelimin (me deshiren e tije) e gjitha ka qene nga Vullnti i Krijuesit. Sepse Krijuesi na krijoji ne kete bote si test per boten e perjetme dhe si te tille nuk mund te funksiononte qellimi po te mos ishte sprova dhe ndikimi epshit.

Me habit tentativa dhe kerkesa yte , kur flet per "barabarsi" mes Krijuesit dhe krijeses( ne rastin konkret djallit), ai u krujua (dhe cdo gje qe ka ne qiell dhe ne toke) nga Krijuesi, tash nuk mundem te kuptoj, pse duhet te quhet "lufte" dhe te percaktohen rregullat e "barabarsise" kur absolutisht njihet, se Krijuesi nuk ka nevoje per krijesat, por te vetmet krijesat jane ato qe kane (duhet te kene) nevoj per Zotin.

Djalli eshte nga te humburit dhe detyra e tije eshte qe te terheq sa me teper njeres ne mosbesim dhe mohim te Zotit, (kurse ai vet betohet ne besim ndaj Tije), qe ne jeten e pertejme te kete sa me shume pasues te tije ne Ferr. Dhe kjo do te jete FITORJA E VETME E TIJE, sepse numri i njeresve qe do ta pasojne ate dhe do te jene nga te humburit do te jete shume here me i madh se numri i njerezve qe do te jene te shpetuar ne boten e pertejme, gjate gjithe historise se njerezimit.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 26.11.12 1:28, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : !.)
avatar
Arb

114


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  fairy taile prej 26.11.12 9:28

Arb shkruajti:
ariu shkruajti:Ju lutem kushtoini vemendje historise se me siperme dhe me pas lini komente.
Une nuk permenda gje qe isha ne ate kohe prezent.Une thjesht shpreha mendimet e dikujt tjeter.Dhe besoj se koj histori e ka dicka te vertete.
Pse e gjitha ajo qe ne dime eshte ne favor vetem te njerit?
Pse ishte e ndaluar pema e dallimit midis te mires dhe te keqes?
Por me kryesorja:Cfare fshihet pas mantelit te bardhe?

Se ckeni imagjinate te bujshme sa qe dhe Ezopi do tua kishte ziline :-)

Po pse aq turbullira i krijoni mendjes, per gjera aq te thjeshta?
Djalli u krijua per te vetmen arsye, ai u krijua qe te jete sprove per tere njerezimin. Po mos te ishte djalli nuk do te kishte kuptim jeta dhe bota, sepse te gjith do te jetonin te lumtur ne harmoni te skajshme, ne keto kushte as Toka dhe format fizike te saja nuk do te ishin te duhur. Ajo qe do te ishte idealja ne kete mes, do te ishte qe ne te gjith si race njerezore te jetonim ne Parajse! Rrjedhimisht po te mos ishte djalli, nuk do te duhej te egzistonte as Ferri.

Edhe pse djalli beri rebelimin (me deshiren e tije) e gjitha ka qene nga Vullnti i Krijuesit. Sepse Krijuesi na krijoji ne kete bote si test per boten e perjetme dhe si te tille nuk mund te funksiononte qellimi po te mos ishte sprova dhe ndikimi epshit.

Me habit tentativa dhe kerkesa yte , kur flet per "barabarsi" mes Krijuesit dhe krijeses( ne rastin konkret djallit), ai u krujua (dhe cdo gje qe ka ne qiell dhe ne toke) nga Krijuesi, tash nuk mundem te kuptoj, pse duhet te quhet "lufte" dhe te percaktohen rregullat e "barabarsise" kur absolutisht njihet, se Krijuesi nuk ka nevoje per krijesat, por te vetmet krijesat jane ato qe kane (duhet te kene) nevoj per Zotin.

Djalli eshte nga te humburit dhe detyra e tije eshte qe te terheq sa me teper njeres ne mosbesim dhe mohim te Zotit, (kurse ai vet betohet ne besim ndaj Tije), qe ne jeten e pertejme te kete sa me shume pasues te tije ne Ferr. Dhe kjo do te jete FITORJA E VETME E TIJE, sepse numri i njeresve qe do ta pasojne ate dhe do te jene nga te humburit do te jete shume here me i madh se numri i njerezve qe do te jene te shpetuar ne boten e pertejme, gjate gjithe historise se njerezimit.
avatar
fairy taile

besimi fitohet permes eksplorimit....

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

....

Mesazh  fairy taile prej 26.11.12 9:37

jam dakort edhe e teorin tende ....njeriu eshte nje qenje e ulet ( mekatare) , hyjnore( shpirterore) , e pavarur smund te ishte nje robot i zotit se ckuptim do te kishe ....lufta zot/ satan....sigurisht qe satani , deshirat , epshet dhe cdo tendenc negative jan sprova per te merituar ose jo parajsen...pooooor qellimi i zotit nuk ishte te krijonte nje qenje eksperimentesh ( pavarsisht se keshtu rezultoji ) ai kerkonte te misheronte frymen njerzore ....toka do ish vend i banuar nga njerez , real , te prekshem jooooo shpirtera !!!!rrjedhen e historis e ndryshoji vetem luciferi ..solli sfiden , luften gjith te keqijat e njerzimit........nqs historia do ishte thjesht nje negociat mes zotit dhe luciferit ateher perse jezusi kryqezohet per te pastruar njerzimin nga e liga...???
avatar
fairy taile

besimi fitohet permes eksplorimit....

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ciroi82 prej 27.11.12 13:55

ka vetem nje zot ai eshte JEHOVA
avatar
Ciroi82

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Tikon prej 27.11.12 14:19

Me sa po shoh e lexoi ketu,konkludoi se te gjithe,me perjashtim te disave,qekan te thekur per perralla e qyfyre...He me ju lumte o qyfyrexhinjte e koheve moderne,kriza po i jep efektet e veta edhe ne psikologji.
avatar
Tikon

Jeta eshte e shkurter,por ajo behet me e shkurter kur qendron mbi toke me kembet e tua por pa ''koken'' tende...

66


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Fjori prej 27.11.12 14:34

Edhe vete fete kur u krijuan e kishin me ata njerezit e asaj kohe ;po kta tani duhet te ishin gdhendur pak po ne fakt kane rrjedhe fare sikur i terheq dikush me fije nga lart (si kukullat e koses envereit ne teater).Frikacaket .
avatar
Fjori

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  strange star prej 27.11.12 16:38

ariu shkruajti:E po sipas Bibles njeriu eshte i afte te dalloje midis te mires dhe te keqes pasi hengri pemen e dallimit,e cila ishte e ndaluar.

Eshte pothuajse e pamundur te dallosh nje engjell nga nje djall,sepse jane te njejte ne paraqitje.

PO..Ata mund te flasin ne emer te engjellit madje edhe te shtiren si te tille.

Disa persona mendojne se engjejt nuk mund te shihen.Ne qofte se nje njeri sheh dicka ne forme engjelli,te tjeret mendojne se ka qene nje demon(djall).Po pse nuk pyesni veten se cfare perfitimi do te kishte djalli ne qofte se do tu shfaqej njerezve si engjell??? ASGJE.... Vetem se do ti tallte ata,por edhe kjo tallje nuk e favorizon ate sepse vetem sa do ti shtonte njerezve besimin ne ZOT. Pra dalim ne konkluzionin se Asgje Nuk Eshte E Pamundur
avatar
strange star

Mos u dorezo ...edhe sikur te jeshe ne caste te veshtira3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  number3 prej 03.01.13 22:48

Satani ka qene nje engjull shum i ndyre saqe ka dashur ti marr pushtetin PERENDISE son te dashur dhe ka dashur per tia hedh ja perkete e hoqi PERENDIA por se shpejti do i vij fundi kur KRISHTI BIRI I PERENDISE do ja kepus koken.......njerez lexoni biblen dhe lutuni ashtu sic ua ndjen shpirti dhe u premtoj se do e shihni te ver8en sepse edhe un kshu e kam pare
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  number3 prej 03.01.13 22:52

ZOTI asnjehere nuk e krijoji te keqen e keqja lindi nga mos bindja e ZOTIT si satani e shum engjuj tjere budallej bene krye dhe nese keta pendohen me gjith zemer ZOTI i fal
avatar
number3

njeri thjesht

159


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Jetmira prej 15.07.13 17:21

avatar
Jetmira

655


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Gabriel prej 15.07.13 18:53

Mos adhuron gje Satanin ti ARIU'?
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 26.07.13 22:57

Bohan shkruajti:Mos adhuron gje Satanin ti ARIU'?

Jo.Thjesht hap tema per te qe te shoh pasuesit e tij,pasi "shume hiqen virgjeresha por jane prostituta".
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 26.07.13 23:03

Dua ti pergjigjem videos qe ka hedhur Katilja ne koment!

Derisa Gjoni genjeu dhe perdori hilet e Satanait per te infektuar Biblen kjo e ben ate nje pasues te tij.
Por kjo arrin edhe ne konkluzionin qe:Bibla eshte e deformuar,derisa Gjoni beri keto dredhi atehere pse te tjeret duhet ti kene shpetuar tundimit te SatanaIT?
Po sikur ne Bibel Satanai te kete hedhur edhe fjalet e tij.E provoi edhe ne Kur'an kur ju hoq Muhamedit si Xhibrili dhe filloi gjoja shpalljen,por u kuptua,pasi Xhibrili ja bente gjithmone shpalljet ne krah te djath kurse Satanai ja beri nga krahu i majte!

Gjithe kjo ne c'perfundim na nxjerr? (A jemi duke jetuar me shpalljet e Zotit apo me shpalljet e Satanit?)
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  adiotr prej 27.07.13 22:32

ariu satani ska pas mundsi me qit fjal ne bibel ,te aj paragrafi kur thot do te jemi te ngjajshem me te ka qen fjala kur te shfaqet jezusi ,do te jemi te ngjajeshem me te me jet te pasosur e jo zot siq thu ti
sepse jemi i vetmi ppopull se e besojm se mesia ka ardhur per shpetimin ton e jui muslimanet sebashku me hebrenjet e shum tjere e presin hala,e ka shum mundsi me qen viktim e ANTi KRISHTIT
avatar
adiotr

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 28.07.13 16:14

Perderi sa Jezui ishte biri i Zotit kjo e bente ate nje Zot me te drejta te plota.
Ne do te jemi te ngjashem me te?OK.
Kjo ne ben ne Zoter.Ky eshte kufri me i madh qe mund te behet.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  55 prej 30.07.13 16:51

Per te ditur historin e vertete duhet te pyesim vete Satanin dhe jo ndonje tjeter.
Ne qofte se Satani eshte i keq une dua te di me shume per te se cdokush tjeter.
Under my name there is no God but only me.-SATAN.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 30.07.13 18:42

Kjo eshte e ver8.
Vetem ai e di historine e vertete.Vetem ai i di arsyet.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  aqua prej 13.09.13 23:35

Shkrim jashte teme...
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  aqua prej 13.09.13 23:59

Shkrim jashte teme...
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 15.09.13 14:03

Shkrim jashte teme...
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  aqua prej 15.09.13 14:48

Shkrim jashte teme...
avatar
aqua

;.

jxs JX&

jxth
JXAM
JXYA
JXVET

.173


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  besnikpertan prej 16.09.13 15:20

Ti ariu mos ta ka hyre shejtani ne trup apo je bashkepuntor i tina,zoti na rujt.
avatar
besnikpertan

Te gjithe kuptojn por nuk e kuptojn si e kuptojn.

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  wolf27 prej 16.09.13 22:24

Little Professor shkruajti:Per te ditur historin e vertete duhet te pyesim vete Satanin dhe jo ndonje tjeter.
Ne qofte se Satani eshte i keq une dua te di me shume per te se cdokush tjeter.
Under my name there is no God but only me.-SATAN.
kush je ti qe kerkon shpjegim nga luciferi apo zoti, shpjegoja ekuacionin bubuzhelit dhe prit qe ta kuptoje, aq kupton njeriu
avatar
wolf27

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 17.09.13 10:27

besnikpertan shkruajti:Ti ariu mos ta ka hyre shejtani ne trup apo je bashkepuntor i tina,zoti na rujt.
Zotu te ruajt,sh mire  e the.

Ndoshta une kam zbuluar sekretin,dhe ti fli gjum.Se gjumi te "rrit"!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  besnikpertan prej 17.09.13 12:44

O ti i menqur a e di ti qe duhet te largohesh sa me shume nga shejtani,por si duket ti qenke shmangur nga ai dhe nuk mund te dalesh me edhe po te deshirosh te paska zene terri o i nderuar,te duket vetja i forte ne kete bote por qfare do te besh ne boten tjeter,ai dreqi me duket te ka mashtruar duke ta dhene fuqin qe ti e mbizotron ne njerz,por ai me vone do te terhiqet dhe do te thote un sjam me ty.
Kalofsh mir i nderuar e me mir shko fli se sa te rrish tere naten me miqte e tu t'famshem dhe zoti edhe ty ishalla t'run.
avatar
besnikpertan

Te gjithe kuptojn por nuk e kuptojn si e kuptojn.

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 17.09.13 13:24

besnikpertan shkruajti:O ti i menqur a e di ti qe duhet te largohesh sa me shume nga shejtani,por si duket ti qenke shmangur nga ai dhe nuk mund te dalesh me edhe po te deshirosh te paska zene terri o i nderuar,te duket vetja i forte ne kete bote por qfare do te besh ne boten tjeter,ai dreqi me duket te ka mashtruar duke ta dhene fuqin qe ti e mbizotron ne njerz,por ai me vone do te terhiqet dhe do te thote un sjam me ty.
Kalofsh mir i nderuar e me mir shko fli se sa te rrish tere naten me miqte e tu t'famshem dhe zoti edhe ty ishalla t'run.
Hahahahahah.Une fuqi nga dreqi.hahahahahhahaha
E ke gabim.Fuqia ime rrjedh prej dickaje tjeter,por edhe sikur te te jepja me detaje te tere historine nuk e besoj se nje mendje e fjetur dhe e shplare nga perrallat do e kuptonte.
Une nuk jam Satanist por realist.
Besoj ne Krijues dhe madje jap jeten per kauzen e drejte.Satanai eshte keqkuptuar vetm kaq po them.
Ja pershembull.Ne Kuran thuhet vetem se iblisi eshte mallkuar por ka leje te veproje ne Toke.Qiellit nuk i afrohet dote sepse do te digjet.
Une nuk kam thene te njejten gje me larte?!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Tema-historia e vertet e satanit

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 15:27

Tema historia e vertet e satanit e postuar nga ariu,me plot te drejt ende nuk kam pare kso njerzish,ai eshte adhurues i shejtanit.
Nje tem e shpikuar po me vjen keq se qfare mendje te degjeneruar paska,kete e ka shpikur vet apo i kan ndimuar shejtani vet.
Edhe emrin satanai e ju duket i bukur budalles smund te them tjeter veqse eshte homo dhe eshte dashuruar ne te,me siguri i plotson nevojat seksuale me te.
Ai eshte veq nje qime e b---s te satanait te tij.
Do te vjen koha kur do te doj ta rreh gojen e vet shuplaka.
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 29.10.13 16:49

Pike se pari meso te shkruash paster dhe qarte gjuhen shqipe.
Se dyti kur e perdor lirshem fjalen homo pse fjalen b... e le pergjysme? Intelekt i vecante qenke.
Se trreti dhe ketu dua te ndalem: Kush je ti? Avokati im? Gjykatesi im? Apo ndonje i njohur imi?
Kush ta jep te drejten ty te ofendosh,pergojosh dhe hamendesosh rreth meje.
Liria e nje individi mbaron aty ku fillon liria e tjetrit.Askerkush nuk ka te drejte te cenoje lirine e nje individi,pasi askerkush nuk eshte i kompletuar.Gjithkush eshte me te meta.

Dhe se fundmi:Se kujt i besoj dhe se kujt i sherbej une puna ime.Ti e ke Zotin tend,lutju dhe perkulu me frike dhe respekt.Une e kam Zotin tim.I lutem dhe perkulem me respekt dhe frike.Tung
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 16:57

Nji pyetje nga kush e merr kete liri,a e din qe me temat e tua dikush ndihet i fyer.sa per mua beso ku te duash.
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 29.10.13 17:05

Nese dikush ndihet i fyer nga dicka e postuar nga une,si duhet te ndihem une nga banalitetet e tua?
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 17:08

Ariu shkruajti:Nese dikush ndihet i fyer nga dicka e postuar nga une,si duhet te ndihem une nga banalitetet e tua?
more pergjigju pyetjes,satania te jep ket liri ty
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 29.10.13 17:13

Shkruhet Satanai.
Po ty kush te jep lirine qe te cenosh lirine time? Mos ndoshta kjo eshte edukata e fese tende?
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 17:20

nga feja jam msuar te jem i meshirshem e i mir,por jo kunder dreqrve e satanijave.
ndihem shume i fyer nga kto tema tua,sikur ti shkruante ve t satania


Edituar pėr herė tė fundit nga kushtrimipeja nė 29.10.13 17:32, edituar 2 herė gjithsej
avatar
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e vertete e Satanait...

Mesazh  Ariu prej 29.10.13 17:25

Po mos i lexo re.Qenke ekzemplar i pashoq.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi