Shigjeta e zjarrit nė qiell

Shko poshtė

Shigjeta e zjarrit nė qiell

Mesazh  Luli prej 05.07.12 0:58

Shigjeta e zjarrit nė qiell mahnit australianėtNjė “shigjetė” e zjarrtė nė qiejt e Australisė Perėndimore ka mahnitur vendasit pėr 20 minuta tė hėnėn, kur njė objekt qė besohet tė jetė meteor u pėrplas nė det. Banorėt e kanė fotografuar fenomenin natyror, duke e ndarė kėtė ngjarje tė pazakontė me tė gjithė botėn. Mediat australiane kanė komentuar tė gjitha pėr tė.

Sipas shkencėtarėve, flaka qė lė pas njė meteor nuk zgjat kaq 20 minuta, por vetėm pak sekonda dhe kjo e bėn akoma mė interesant fenomenin. Daniel Jongue, menaxher nė njė lokal nė plazhin australian Perth, ku ngjarja ishte mė e dukshme, tha se fenomeni nė qiell “dukej si avull. Ishte i kuq, portokalli dhe i verdhė dhe dukej shumė i bukur”.

Meteoritėt, tė tėrhequr nga graviteti i Tokės, hyjnė nė atmosferė dhe atėherė marrin flakė duke lėnė njė gjurmė zjarri ndėrsa kalojnė. Qindra gurė qiellorė hyjnė nė atmosferė ēdo vit, por pjesa mė e madhe digjen pa arritur nė Tokė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shigjeta e zjarrit nė qiell

Mesazh  Tanki prej 06.07.12 13:29

H.A.A.R.P ose Blue Bleam ?
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi