Zoti - Ligji i Unversit !

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:12

edon shkruajti:Urime ateiste koherat ne vijim do jene per ne ateistet sepse bota me zhvillimin e shkences do shkoj drejt ateizmit.Humbje shprese per besimtaret.
ATEIZMI ka nxitur perparimin gjithmone, po te vini re ketu keta qe mbahen besimtare, akoma nuk kane mesuar te shkruajne sakte shqipen. Nuk e gjen nje ateist qe s'di te shkruaje mire.

Antin

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 17:13

skgj Ufo
jam dakort me ju cuna
qe i fshijne dmth qe i kane lexuar..ne kjo na intereson..
ZGJOHUNI NJEREZ..NESE DONI TE BESONI TE DICKA AJO ESHTE VETJA JUAJ...
FEJA ESHTE PADRON I SHUME NJEREZVE QE PO VRITEn NEPER BOTE,,MOS U BENI DHE JU ROBER TE SAJ
nese doni te besoni ..bejeni..por jo duke ju perkushtuar fese ..
keshille (studioni pak menyren sesi jane perhapur fete dhe cfare ndikimi kane sot ato neper bote dhe eja flasim pastaj)

peace and love

Gerta Gerta

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ufo prej 11.07.12 17:15

Antin shkruajti:aha qenke edhe ti Ufo ateist. te pergezoj! Deri tani u beme kater: Une, ti, Gerta, Edoni, por keta po ia fshine materialet Edonit vetem se thote te verteta.

Duhet flolur me gjuhė tolerance edhe kėta fetarėt kanė njė serė pikpyetjesh nė kokat e tyre por ne me durim dhe me butėsi duhet qė t'u tregojmė rrugėn e vėrtetė tė ndriēuar nga shkenca dhe arsyea, ka kohė qė se kam hapur kėtė forum pasi e ndjeva se s'ke se ē'bė mė kėtu por sot se di se si mė doli parasyve emri i tė nderuarit Estilen por e shoh se ky forum ka po ato mendėsi dhe dashakeqėsi pėr grupe dhe komunitete tė caktuara siq janė edhe ateistėt..Mė e mira do ishte qė s'duhet bėrė debate koti me injorantėt mesjetarė fondamentalistė tė ē'do ngjyre qofshin, koha dhe historia do i seleksionojė vetė ata, ne mos jo atehere tė gjithė ne duhet ti lutemi sė bashku Zotit qė ne shohim, SHKENCES DHE ZHVILLIMIT

Respekte nga njė antar i vjetėr i Explorer Univers, i ēensuruar dhe maltrajtuar nga moderatorėt. !

Tung

Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:22

Me vjen keq qe te paska ndodhur keshtu Ufo, por mos u deshpero, po te mblidhemi te gjithe ateistet do fitojme se e kemi intelektin me te zhvilluar! Por eshte frika se na fshijne argumentet dhe faktet reale.

Antin

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Fikrro prej 12.07.12 4:09

Ju kisha lutur tė gjithė anėtarėve tė kėtij forumi ta shijojn forumin dhe shkrimet kėshtu siē janė, jeni tė lirė tė jepni mendimet tuaja, tė postoni ēdo temė qė i pėrshtatet natyrės sė forumit...por jo edhe tė ndezni debate mes anėtarėve (fetare - jofetare).

Kėtė ''problem'' e kemi pasur muaj mė parė dhe pėr shkak tė konflikteve tė njėpasnjėshme mes anėtarėve ėshtė mbyllur pėrkohėsisht forumi, por fatmirėsisht ėshtė rihapur pėrsėri!

ExplorerUnivers nuk ėshtė njė fushėbetejė besimesh dhe i tillė do tė mbetet?!

Fikrro

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Cimi Elezi prej 12.07.12 13:08

Bukur e thua Fikrro,por je nje prej besimtareve me te thekur,ku fshin postimet e ateisteve

Cimi Elezi

251


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 12.07.12 13:32

http://youtu.be/b3PcO8Uhx_s besoj se kjo do ju qetesoje te gjitheve

Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Anon prej 12.07.12 13:34

- Ke tdrejte gresa nuk po hap debate por thjesht dua ta shuaj ate sepse kam pa ketu tema qe frikohen te bashkohen njerezimi e te komunikojne ne lidhje me zotin. Un nuk po them qe jam fetar i perkrah te gjith fete e botes por AJO qe dua ta ndaj me tjeret e te ju them eshte vetem fjala e OSHO-s qe kam mesuar shum nga ai " Zoti eshte vet jeta , Nese nuk doni ti thoni ZOT thuaj UNIVERS " Vetem se ai ekziston si burim i gjith ekzistences.
Sa per luftra A KA FAJ ZOTI ? Ajo eshte politike per "pasuri" Okupim pronash e kshu me radhe. Gjith krijesat jane te lira te veprojne ashtu sic e mendojn vetvetiu por sipas nje thenje "DO PERGJIGJEN TE SHPIKESI I ARTIT TE NJERIUT" ose thene ndryshe "KRIJUESI I ARTIT" djalli nuk ekziston ajo eshte mungesa e te mires , personalisht askush nuk ta imponon te mendosh ate qe ke ne koke por ZOTI nuk eshte fajtor per ate se cfar mendon ti apo ai tjetri.
E VETMJA GJE QE MUND TA KUPTONI SE ZOTI EKZISTON ESHTE MOS TE MENDONI FARE - Mbylluni ne nje vend te qete kudo qofte ajo dhe shikoj rete se si levizin ato skan mendje per te nuk eshte problem se Zoti ekziston apo jo "ATO NUK VRASIN NJERI TJETRIN" behu dhe ti ashtu do ta takosh SUNDUESIN jo me larg se ne momentin kur ti pranon gjithcka ne mendjen tende dhe lejon te rjedhin gjerat pa pengese. FALEMNDERIT per mirkuptim.

[/quote]

Anon

407


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 12.07.12 13:36

He u qetesuat

Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Anon prej 12.07.12 13:38

Fikrro shkruajti:Ju kisha lutur tė gjithė anėtarėve tė kėtij forumi ta shijojn forumin dhe shkrimet kėshtu siē janė, jeni tė lirė tė jepni mendimet tuaja, tė postoni ēdo temė qė i pėrshtatet natyrės sė forumit...por jo edhe tė ndezni debate mes anėtarėve (fetare - jofetare).

Kėtė ''problem'' e kemi pasur muaj mė parė dhe pėr shkak tė konflikteve tė njėpasnjėshme mes anėtarėve ėshtė mbyllur pėrkohėsisht forumi, por fatmirėsisht ėshtė rihapur pėrsėri!

ExplorerUnivers nuk ėshtė njė fushėbetejė besimesh dhe i tillė do tė mbetet?!

Fikro i nderum per cfar eshte ky web-sajt ? Lejo njerezit te japin mendimet e tyre por te jene te permbajtur tlutem , dua qe ti shoh mendimet e shqiptareve se per cfar mendojne se ekzistojn e si e mendojn SUNDUESIN qofte ai ateist apo fetare , sa me shum te zgjerohet kjo teme aq me shum mesojm dicka nga njeri tjetri nuk eshte e thene te mbyllet prap "TI SJE PERGJEGJES PER ASKEND" Te gjith jane te lire te japin ato qe duan ketu.
Falemnderit!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

407


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 12.07.12 13:39

avatar
Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 12.07.12 15:43

o lapso..e morem vesh mo burre ske pse e poston 3 here :PPP
hallall per mendjen qe ke..je rehat

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ekonomisti prej 12.07.12 19:03

te gjith flasin mbi te verteten , askush ate ne vend nuk e vendos, te gjith flasin per drejtesi , rrall se gjen njeri te drejte te gjith flasin mbi shendetin , lumturin urojne njeri tjetrin por rrall gjene njerez te shendosh dhe te lumture , te gjith njerzit nuk jane asgje tjeter vecse egoista te medhenje , OSHO thot frikacak te medhenj . ata e kane me mire te vuajn, ta humbin gjith jeten kote ne fund te shprehen se i ka jeta keto . ka disa me te mencur se mendojne se jan normal, sesa te behen pak me te vetdijshem dhe ta shikojne realitetin si eshte e jo si duhet , fjala duhet eshte fjal e shemtuar ta perdorish ne te shkuaren . nuk ka dicka qe duhet te jet drishe ne momentin qe ajo eshte ashtu si eshte , kush je ti qe duhet ta gjykosh ate kur natyra e ka sjell ne egzistenc , ti dhe veten jote e ke dhurat. njerzit jane aq shum ne xhungel te thell sa gjithmon pasi ndodh dicka mekanizmi i mendjes krijon projeksione imagjinare dhe ne shprehemi se duhet , e duhet dhe gjithmon e pozicionojme veten ne gabim. osho thot se ne e krijojme promblemin , imagjinata jone eshte promblemi , humbsia . ne imagjinojme mbi dica .. se do na dashuroj e dashura shume apo cfardoqofte vjen momenti i finalizimit ajo nuk na dashuron ky eshte nje realitet pra promblemi eshte i imagjinates jone se do na dashuroj.ne momentin e takimite te imagjinates me realitetin , imagjinata jone pothuaj se eshte gjithmon humbese. njeriut sot eshte i kufizuar shum ngusht ngado te shkoj ai do perplaset ne gabim sepse ai i ka krijuar kaq shum mure vetes sa eshte i rrethuar nga te gjitha anet . por n atyra e tij kerkon ushqim , natyra e tij eshte e gjall kerkon te livizi , por si mund te levizesh ne nje shoqeri te kufizuar ti nga do te shkosh do gjendesh ne gabim sepse ne tash i kemi pranuar sugjestonet nga shoqeria , familia , fet si te verteta . ne nje manastir ne indi piria e cait te malit eshte i ndaluar rreptesishte eshte mekat te pish caj mali , te konsiderosh pirien e cait te malit mekat me mir mos pjet me per te tjera . crendesi ka kjo ata konsiderojne cain mekat ne dicka tjeter , dikush tjeter dicka tjeter pak a shum eshte i njejti promblem por thjeshte drishon forma , por njeriu i sotem eshte shume i ulet ai nuk mund te depertoj ne esence ai ka ngecur ne boten e formave . e vetmia menyr per tu cliruarit eshte heqia e mureve , rregullave vetem pa rregulla brenda vetes jote mund te jesh i lir ,mirnjohes falenderues ndaj egzistences .
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 13.07.12 19:43

ekonomisti shkruajti:te gjith flasin mbi te verteten , askush ate ne vend nuk e vendos, te gjith flasin per drejtesi , rrall se gjen njeri te drejte te gjith flasin mbi shendetin , lumturin urojne njeri tjetrin por rrall gjene njerez te shendosh dhe te lumture , te gjith njerzit nuk jane asgje tjeter vecse egoista te medhenje , OSHO thot frikacak te medhenj . ata e kane me mire te vuajn, ta humbin gjith jeten kote ne fund te shprehen se i ka jeta keto . ka disa me te mencur se mendojne se jan normal, sesa te behen pak me te vetdijshem dhe ta shikojne realitetin si eshte e jo si duhet , fjala duhet eshte fjal e shemtuar ta perdorish ne te shkuaren . nuk ka dicka qe duhet te jet drishe ne momentin qe ajo eshte ashtu si eshte , kush je ti qe duhet ta gjykosh ate kur natyra e ka sjell ne egzistenc , ti dhe veten jote e ke dhurat. njerzit jane aq shum ne xhungel te thell sa gjithmon pasi ndodh dicka mekanizmi i mendjes krijon projeksione imagjinare dhe ne shprehemi se duhet , e duhet dhe gjithmon e pozicionojme veten ne gabim. osho thot se ne e krijojme promblemin , imagjinata jone eshte promblemi , humbsia . ne imagjinojme mbi dica .. se do na dashuroj e dashura shume apo cfardoqofte vjen momenti i finalizimit ajo nuk na dashuron ky eshte nje realitet pra promblemi eshte i imagjinates jone se do na dashuroj.ne momentin e takimite te imagjinates me realitetin , imagjinata jone pothuaj se eshte gjithmon humbese. njeriut sot eshte i kufizuar shum ngusht ngado te shkoj ai do perplaset ne gabim sepse ai i ka krijuar kaq shum mure vetes sa eshte i rrethuar nga te gjitha anet . por n atyra e tij kerkon ushqim , natyra e tij eshte e gjall kerkon te livizi , por si mund te levizesh ne nje shoqeri te kufizuar ti nga do te shkosh do gjendesh ne gabim sepse ne tash i kemi pranuar sugjestonet nga shoqeria , familia , fet si te verteta . ne nje manastir ne indi piria e cait te malit eshte i ndaluar rreptesishte eshte mekat te pish caj mali , te konsiderosh pirien e cait te malit mekat me mir mos pjet me per te tjera . crendesi ka kjo ata konsiderojne cain mekat ne dicka tjeter , dikush tjeter dicka tjeter pak a shum eshte i njejti promblem por thjeshte drishon forma , por njeriu i sotem eshte shume i ulet ai nuk mund te depertoj ne esence ai ka ngecur ne boten e formave . e vetmia menyr per tu cliruarit eshte heqia e mureve , rregullave vetem pa rregulla brenda vetes jote mund te jesh i lir ,mirnjohes falenderues ndaj egzistences .

I nderuar ekonomist,
Me nje pjese te shkrimit tuaj jam shume dakort,sepse problemi i pare i vertet eshte ne mendjet e mentalitet tona,sepse njerezit kane ndertuar vertete mure jofizike qe i pengojne te jene open-minded.
Por ne fakt njeriu nuk eshte i ulet sikurse shkruani ju,perkundrazi .
Njeriu eshte qenia me inteligjente qe ekziston,te mrekullon aftesia e logjikes dhe mendimit te tij,permes mendimit njeriu ka arritur shume.
Gjithashtu nuk mendoj se eshte mire te thyen rregullat,rregullat jane bere per tu zbatuar ,por eshte mire te thyen mentalitet e gabuar dhe mendesite kufizuese,eshte mire te thyen dogmat fetare qe kane depertuar thelle ne mendjet e njerezve dhe po bejne makabritete.
Sigurisht qe nuk bie dakort me ty edhe me fjaline se "imagjinata jone eshte gjithmone pothuajse humbes".
Jo zoteri,imagjinata te con ne hapjen e dyerve te reja qe as dija dhe aq me pak feja nuk ju lejon.
Imagjinata i nderuar ekonomist ka bere ne te jemi ku jemi sot,te shijojme keto komoditete qe na ofron zhvillimi teknologjik.
Imagjinata eshte e pafundme dhe njeriu gjithmone ka synuar pafundesine.
Respekte .

peace and loveGerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ekonomisti prej 17.07.12 22:25

deshiroja te tregoja se ku njeri si qenie ndodhet sote ? a eshte ai i shendosh , i lumtur dhe dashamires ndaj egzistences ? a ka ai dashuri brenda vetes se tije , ku te ket mundesi dhe ta ndaj ate , apo eshte zhvendosur ne nje egoist dhe hipokrit te vertet dhe ajo qe ai ndane me te tjeret eshte nje dashuri fallco qe mund ta quaj dashuri hipokrite ! a eshte i afte ai te respektoj veten dhe te tjeret vertet.. a ka vetedije ai . apo eshte kthyer ne nje kafsh ku kryen aktivitet rutine . mendoj se njeriu sot eshte bere shume i pavetdijshem dhe ne kete ndihme te madhe ka dhen shoqeria , feja te gjith po e meson njeriun me mesime te huazuara , keto mesime njeriut ja humbin vetdijen , kur e meson dicka permendesh nuk te nevoitet ta kesh me mendien atje sepse tani ai eshte bere instikt per ty dhe ti do ta kryesh veprimin pa marr pjes vetedija , epo shoqeria njerez te tille i ka vlersuar dhe po i vlerson , rrall njerez te tregojne se si mund te zgjohesh dhe ta rritish vetdijen ku tek ti mund te lindi dija . nje gje eshte e sigur gjeni nuk behesh me dije te huazuara , te gjith mendie driturit kan prodhuar dije .
un doja te thoja se shkenca OBJEKTIVE nepermjet mendies se njeriut ka arritur shume . mendoj se te dyja shkencat duhet te vendosen ne baraspesh si shkenca objektive dhe ajo subjektive ne sot po ti vendosim ne peshore shkenca objektive po shon lart ndersa subjektivia ulet poshte e me poshte duke e ber njeriun shum te varfer shpirterishte , njeriu per ta ekulibruar kete munges krijon nje vete fiktive , fallco ku duhen shum sy te mprehte per ta dalluar realitetin. nuk jam kunder shkences , kunder fese nuk jam kunder asgjeje qe keto thone apo bejen jame vete kunder tyre kur ato mohojne pjesen tjeter , njeriu nuk mund te jete superiore nese gjerat nuk ecin ne ekuliber . cvler ka makina e mire shtepiaj cdo gje material , kur nuk egziston dashuri brenda njeriut , kjo duhet kuptuar. kjo eshte ideja ime.
regullave detyrimishte duhet tju perbahemi sepse te gjith njerzit jane unik dhe te gjith jane rregull i vecant me vete detyrimishte pa regjulla ne shoqeri krijohet kaus i madh , por rregullat duhet ta favorizojne pavarsin e njeriut . un e kisha fjalen per rregullat fetare , tradicjonale , shoqerore , familiare te gjitha keto kthehen ne mure per ne , ne keto mund ti kuptojme vet dhe te veprojme nuk eshte e nevojshme ti pasojme gjithmon , gjithmon prinderit n a mesojne se duhet keshtu e ashtu . per se ne na duhet te kopiojme kaq shume modele dhe zbatojme keto formate modelesh , nuk thom ti shikojme apo lexojme besoj se kjo tregon se ne nuk jemi dhe aq shume te afte te krijojme realitetin jon sipas deshires jone.
mirnjohie dhe rrespekt per ju.
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 17.07.12 22:32

gerta gerta shkruajti:o lapso..e morem vesh mo burre ske pse e poston 3 here :PPP
hallall per mendjen qe ke..je rehat
E bera thjesht per pak humor
avatar
Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.12 11:22

lapsi shkruajti:
gerta gerta shkruajti:o lapso..e morem vesh mo burre ske pse e poston 3 here :PPP
hallall per mendjen qe ke..je rehat
E bera thjesht per pak humor
mir bere

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 18.07.12 13:29

Jam i ri ne kete forum,dhe nje ushtare me shume per ateistet.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 18.07.12 13:50

ekonomisti shkruajti:deshiroja te tregoja se ku njeri si qenie ndodhet sote ? a eshte ai i shendosh , i lumtur dhe dashamires ndaj egzistences ? a ka ai dashuri brenda vetes se tije , ku te ket mundesi dhe ta ndaj ate , apo eshte zhvendosur ne nje egoist dhe hipokrit te vertet dhe ajo qe ai ndane me te tjeret eshte nje dashuri fallco qe mund ta quaj dashuri hipokrite ! a eshte i afte ai te respektoj veten dhe te tjeret vertet.. a ka vetedije ai . apo eshte kthyer ne nje kafsh ku kryen aktivitet rutine . mendoj se njeriu sot eshte bere shume i pavetdijshem dhe ne kete ndihme te madhe ka dhen shoqeria , feja te gjith po e meson njeriun me mesime te huazuara , keto mesime njeriut ja humbin vetdijen , kur e meson dicka permendesh nuk te nevoitet ta kesh me mendien atje sepse tani ai eshte bere instikt per ty dhe ti do ta kryesh veprimin pa marr pjes vetedija , epo shoqeria njerez te tille i ka vlersuar dhe po i vlerson , rrall njerez te tregojne se si mund te zgjohesh dhe ta rritish vetdijen ku tek ti mund te lindi dija . nje gje eshte e sigur gjeni nuk behesh me dije te huazuara , te gjith mendie driturit kan prodhuar dije .
un doja te thoja se shkenca OBJEKTIVE nepermjet mendies se njeriut ka arritur shume . mendoj se te dyja shkencat duhet te vendosen ne baraspesh si shkenca objektive dhe ajo subjektive ne sot po ti vendosim ne peshore shkenca objektive po shon lart ndersa subjektivia ulet poshte e me poshte duke e ber njeriun shum te varfer shpirterishte , njeriu per ta ekulibruar kete munges krijon nje vete fiktive , fallco ku duhen shum sy te mprehte per ta dalluar realitetin. nuk jam kunder shkences , kunder fese nuk jam kunder asgjeje qe keto thone apo bejen jame vete kunder tyre kur ato mohojne pjesen tjeter , njeriu nuk mund te jete superiore nese gjerat nuk ecin ne ekuliber . cvler ka makina e mire shtepiaj cdo gje material , kur nuk egziston dashuri brenda njeriut , kjo duhet kuptuar. kjo eshte ideja ime.
regullave detyrimishte duhet tju perbahemi sepse te gjith njerzit jane unik dhe te gjith jane rregull i vecant me vete detyrimishte pa regjulla ne shoqeri krijohet kaus i madh , por rregullat duhet ta favorizojne pavarsin e njeriut . un e kisha fjalen per rregullat fetare , tradicjonale , shoqerore , familiare te gjitha keto kthehen ne mure per ne , ne keto mund ti kuptojme vet dhe te veprojme nuk eshte e nevojshme ti pasojme gjithmon , gjithmon prinderit n a mesojne se duhet keshtu e ashtu . per se ne na duhet te kopiojme kaq shume modele dhe zbatojme keto formate modelesh , nuk thom ti shikojme apo lexojme besoj se kjo tregon se ne nuk jemi dhe aq shume te afte te krijojme realitetin jon sipas deshires jone.
mirnjohie dhe rrespekt per ju.

I nderuar ekonomist,
Faleminderit qe moret mundimin te ma sqaroni shkrimin tuaj (shume te tjere nuk do e kishin bere.)
E kuptoj qe ju keni folur per njerezit ne pergjithesi duke i pare ne nje veshtrim te pergjithshem dhe pa piken e dyshimit ju them qe jam shume dakort me ju.
Me ne fund lexova nje shkrim realist ketu.(respekte per kete)
I dashur ekonomist,
Kam vetem dicka per ti shtuar komentit tuaj.
Cdo njeri ne menyre individuale e zgjedh vet rrugen e jetes,e zgjedh vet cfare jete deshiron dhe si do qe ta bej ate.
Cdo njeri ka nje aftesi vetjake te te menduarit dhe llogjikuarit dhe eshte ai qe vendos apo jo ta ndjek ate.
Cfare dua te them me kete?
Ketu ku jetoj une ka nje xhami dhe nje kishe te madhe.Prinderit e mi me thoni shpesh shko tek xhamia dhe lutu se zoti ka per te ndihmuar per te realizuar te gjitha endrat qe ke.(Ky eshte nje model i gatshem)
Megjithese isha shume e vogel fillova te studioja kuranin si liber me shume detaje,madje di permendesh dhe nje pjese te mire te tij.(ne ate kohe mendoja se kjo ishte rruga e ndricur e allahut).
Kisha humbur vetedijen dhe ne cdo gje qe beja do ishte brenda dhe allahu dhe ne ate kohe ndihesha krenare per kete.I lutesha allahut te dilja me rezultate te mira ne provime dhe nuk studioja(prisja tme vinin notat nga qielli)
Ky ishte momenti qe kutova se modeli qe po ndiqja ishte i gabuar.Isha kthyer ne nje qenie qe merrte fryme vetem per allahun,kisha harruar veten time duke besuar tek ai,nuk kisha besim ne vetvete sepse besimi i takonte vetem atij.
Keshtu qe perfundmisht hoqa dore nga feja.
Fillova te studioja rrenjesisht shkencen ,kozmosin ,njeriun,te gjitha proceset jetesore,ndjenjat q eka e te gjitha me radhe.
Keni shume te drejte kur thoni qe shkenca ka edhe efektet e saj negative (si cdo gje..asgje nuk eshte perfekte),por te pakten une sot jam njeri,kam vetedijen time,ndergjegjen time,dhe cdo gje e bej per vete dhe nuk ia dedikoj jeten dhe shpirtin tim abstraksionit.
Une hoqa dore nga ajo qe manipulonte mendimet e mia ,por shume njerez nuk e bejne,duke u bere rrjedhimisht skllav te abstraksionit dhe librave fetare..
respekt per realizmin me te cilin flisni

peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:10

Edon.. mos ha shum m, bre.. ok..
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:14

ok por ta ha ty mamicen hahah
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:16

haje mamicen tane edhe eki ma ngat okej:p hup prej forumi ateist i mutit
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Cimi Elezi prej 20.07.12 0:18

Sju kan hije fyerjet...permbahuni pak
avatar
Cimi Elezi

251


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:19

Jo mamicen time e han babici im,por une ta ha ty nenen lope si i ka hije nje ateisti
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:22

Nje tipi si puna jote si ka hije per asgje.. me mire zhduku nga kjo bot.. mos u be penges per aske.. o pederast njeri.
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:25

Jo une sjam pengese per askend,por pengese je ti flliqesire qe ofendon ateiste pa te bere gje bre robt ti xxx prostitute
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:30

me qudit fakti se si e di nese jam vajz apo djal pasi me quajte prostitut !!???
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Cimi Elezi prej 20.07.12 0:31

Jeni ne terezi ju apo jo?...mjaft me keto budalliqe
avatar
Cimi Elezi

251


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:32

paj prostitutat ofendojne njerezit pa u bere gje si puna jote
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:33

Shko ne rrug pa kthim..
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:36

Po bij te flij me nenen tende vetem qe neser nese me ofendon edhe njehere pa te bere gje kam me ardh edhe ne realitet jo veq me tastaure.E qarte kurve?
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  angelsweett prej 20.07.12 0:40

ooo zhduku o pederast.. sdua te kem me ty.. huppp
avatar
angelsweett

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 20.07.12 0:42

fol kshtu deri sa te gjej se kam met gjet ku je e ku sje more krejt robt ti xxx oj kurve e pidhit.Do ta rrjep lekuren.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  shqipetar prej 07.09.13 3:35

Nese njerzit dhe kafshet do te perbeheshin nga takime te rastesishme atomesh, ateher do tu kishin dal shum pjese teper ketu nje cope mishi dhe aty nje organ kot, disa lloj bishash do te kishin pasur nje sy ndersa disa te tjera me shum se dy. atomet dhe ligjet mekanike nuk jane asgje kur krahasohen me dijen dhe zgjuarsine e Krijuesit Zotit flmm
avatar
shqipetar

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  gjilanasi prej 13.10.14 10:47

Ja pse shkenca nuk e mohon ekzistencėn e ZotitBiologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekėsia na ndihmojnė tė kuptojmė botėn, por ka edhe shumė gjėra tė tjera nė jetė qė mbeten mister.
Njė numėr i madh librash dhe artikujsh flasin se shkenca tashmė e ka mohuar ekzistencėn e Zotit.

Ne dimė shumė pėr Universin dhe autorėt shpjegojnė se Zoti ėshtė i panevojshėm. Ata thonė se mund ta shpjegojnė se si funksionon Universi pa nevojėn e njė “krijuesi”. A ka mundur shkenca moderne, nga fillimi i shekullit XX, tė provojė se Zoti nuk ekziston siē pretendojnė disa komentator? Shkenca ėshtė e jashtėzakonshme, na mėson pėr jetėn, botė dhe Universin.

Por nuk ka na zbuluar se pėrse u krijua Universi as ēfarė e parapriu Big Bang-un. Gjithashtu nuk shpjegon se si u krijuan organizmat e gjalla nga njė lėndė jo e gjallė. Se si u lartėsua vetėdija? Nga vjen vetėdija? Ēfarė ėshtė ajo qė na lejon neve njerėzve pėr tė kuptuar misteret e biologjisė, fizikės, matematikės, inxhinierisė dhe mjekėsisė? Dhe ēfarė na lejon pėr tė krijuar vepra tė mėdha tė artit, muzikės, arkitekturės, dhe letėrsisė? Shkenca ėshtė gjėkundi pėr tė shpjeguar kėto mistere tė thella.

Por, shumė mė e rėndėsishme se kėto enigma, pyetja qė vazhdon tė mos marrė pėrgjigje ėshtė: Pse ėshtė Universi ynė kaq preēiz, i qepur posaēėrisht pėr krijimin e jetės? Kjo pyetje ende nuk ka marrė pėrgjigje dhe ndoshta kurrė nuk do tė marrė njė zgjidhje shkencore. Kjo pasi Universi ėshtė i ndėrlikuar dhe shumė kompleks.

Pėr tė shpjeguar sjelljen kuantike-mekanike madje dhe tė njė grimce tė vogėl kėrkon faqe e faqe tė njė matematike jashtėzakonisht tė avancuar. Pse janė edhe grimcat mė tė vogla tė materies nė mėnyrė tė pabesueshme kaq komplikuara? Duket se ka njė tė fshehtė tė madhe, “menēuri” ose struktura, apo njė plan pėr tė ngatėrruar edhe elementin mė tė thjeshtė tė natyrės. Dhe situata bėhet shumė mė e frikshme kur ne zgjerojmė pikėpamjen tonė pėr tė gjithė kozmosin.

Pse ēdo gjė pėr tė cilėn ne kemi nevojė pėr tė ekzistuar, ekziston? Si ėshtė e gjitha kjo e mundur pa ndonjė fuqi tė jashtme e fshehtė pėr tė orkestruar me saktėsi dhe grimcat elementare tė nevojshme pėr krijimin e tė gjitha bazave tė jetės? Njė matematikan i madh britanik, Roger Penrose nė bazė tė parametrave fizike tė Universitet ka pėrllogaritur mundėsinė e krijimit tė jetės. Sipas tij mundėsia ka qenė 1 pjesėtuar pėr 10, nė fuqi tė 10 dhe sėrish nė fuqi tė 123. Ky numėr ėshtė aq afėr zeros sa ndokush e imagjinon.

bota.al
avatar
gjilanasi

414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi