Zoti - Ligji i Unversit !

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Anon prej 04.07.12 16:22

Pershendetje! e hapa kte teme mbase ka shum kunderthenje nlidhje me ZOTIN disa nuk besojne disa jane shum fetare e disa te tjere i mbulon frika te flasin per te.

Dua ti them ca fjale ktu qe njerezit ta kuptojne me mire se per cfar behet fjale.

Kur jeta perbehet nga KOHA e KOHA gdhend jeten e vdekjen ajo qenka nje FUQI E MADHE , e kur behet fjale per fuqin e madhe ne smund ta shohim as nuk mund te bejm nje ndeshje "BOKS" me ate ajo sigurisht qe ekziston ose thene me ndryshe ne jemi produkt i asaj ate e ka cdo njeri brenda vetes.

Nese i kushtoni pak vemendje LIGJIT TE TERHEQJES " universit " do te shihni se ai eshte ZOTI I VETEM qe ne nuk mund ta shohim nese disa kerkojne argumente nese ai ekziston eshte marrezi e thone " sikur zoti do ekzistonte nuk do dominonte IMADHI permbi TEVOGLIN po duhet te dihet dicka ne sjemi ktu nplaystation parazit e ai tna udhheq ncdo cep po jemi NJEREZ e burimin e kemi dhurate nga ai NESE VET NJERIU NUK DI TA SHFRYTZOJ AI DO PESOJ - E ZOTI KETU NUK KA FAJ , KA FAJ MENDJA E PERTACIA E PERSONIT NE FJALE.

Falemnderit uroj ta keni kuptuar sado pak ate qe thash se me vertet eshte qesharake te diskutohet ZOTI e te bejm polemika a ekziston a jo AI ESHTE GJITHMONE KETU.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Berti69 prej 04.07.12 16:52

Marrezia e Njeriut fillon kur e kerkon Zotin jashte vetes...Zoti nuk eshte jashte nesh, Ai eshte brenda Nesh.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


495


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gjinkalla prej 04.07.12 17:47

vetem njerezit e cmendur besojne zotin,si eshte e mundur zoti tu bej keq fukarave kur nuk dergon shi ne te mbjellurat e tyre
avatar
Gjinkalla

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ekonomisti prej 04.07.12 19:52

vetem njerzit e cmendur nuk besojne ne zot , vetem njerzit e perkufizuar te cmendut nga shoqeria jan njohes te egzistences , mjafton te shohesh me vetdije dhe do te konstatosh se njerzit jetojne ne nje cmenduri totale , ne nje varferi shpirterore , ne nje gjendie shume te smure psikologjike ku ata e quajn normalitet ! nese zoti egzison nuk nevoitet besimi i asnjerit , besimi nevoitet per dicka qe nuk e dim se egziston , kjo nuk eshte cesti besimi eshte thjesht ceshtie njohieje individuale respekti dhe dashurie . ne te gjith shtiremi si miq , dashamires por thell bresnda vetes jemi armiq te njeri tjetrit duke perfunduar ne nje hipokrizi te paster .
Bėhesh njeri vetėm kur fillon tė reflektosh vetė mbi gjėrat,kur oservon,kur jeton nė bazė tė vetėdijes tėnde dhe kur ke kontrollin total tė mendjes tėnde.Mendja ėshtė skllavėri,zemra ėshtė liri. osho.
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Anon prej 05.07.12 0:50

Ekonomist e ke shum te drejte " NE JETOJME NE BOTEN E CMENDUR " por si thote OSHO-ja shtiruni e veproni sikur ata perbrenda qendroni mire me veten.
Falemnderit per mirkuptim.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  elvis sejdija prej 06.07.12 4:25

ekonomisti te falenderoj per ate qe ke shkruajt ke vertet shum te drejt faleminderit dhe nje here .edhe sa per gjinkallen nese beson ne djall e jo ne zot ok por ne kete forum te lutem fol pak me llogjik se je e vetmja ketu qe kam pare se flet shum pa lidhje un nuk kam frik nga askush prandaj kam emrin e vertet edhe me foto edhe ta them ne sy ate qe kam vere trurin ne pun
avatar
elvis sejdija

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  niku magic man prej 06.07.12 18:53

mir e ki elvis edhe une e kisha qit ni foto temen po kam frik qe mos po me largojn nga forumi ta folum realitetin deri tash i fsheha vjetet e mi te vertet une jam 14 vjeqar edhe pse di shum per magjin sa per ate temen e ZOTIT aje esht njo aj esht krijusi yne absolut mos guxoni ta veni ne dyshim egzistencen e tij sepse mund ta pesoni
avatar
niku magic man

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  niku magic man prej 06.07.12 19:12

epo zoti esht njo nuk ka tjeter perveq tij
avatar
niku magic man

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  niku magic man prej 06.07.12 19:20

ishte nje shaka nuk jam 14 vjeqar por eshte e vertet qe me pelqen magjija
avatar
niku magic man

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 07.07.12 15:04

Benxhamin. shkruajti:Pershendetje! e hapa kte teme mbase ka shum kunderthenje nlidhje me ZOTIN disa nuk besojne disa jane shum fetare e disa te tjere i mbulon frika te flasin per te.

Dua ti them ca fjale ktu qe njerezit ta kuptojne me mire se per cfar behet fjale.

Kur jeta perbehet nga KOHA e KOHA gdhend jeten e vdekjen ajo qenka nje FUQI E MADHE , e kur behet fjale per fuqin e madhe ne smund ta shohim as nuk mund te bejm nje ndeshje "BOKS" me ate ajo sigurisht qe ekziston ose thene me ndryshe ne jemi produkt i asaj ate e ka cdo njeri brenda vetes.

Nese i kushtoni pak vemendje LIGJIT TE TERHEQJES " universit " do te shihni se ai eshte ZOTI I VETEM qe ne nuk mund ta shohim nese disa kerkojne argumente nese ai ekziston eshte marrezi e thone " sikur zoti do ekzistonte nuk do dominonte IMADHI permbi TEVOGLIN po duhet te dihet dicka ne sjemi ktu nplaystation parazit e ai tna udhheq ncdo cep po jemi NJEREZ e burimin e kemi dhurate nga ai NESE VET NJERIU NUK DI TA SHFRYTZOJ AI DO PESOJ - E ZOTI KETU NUK KA FAJ , KA FAJ MENDJA E PERTACIA E PERSONIT NE FJALE.

Falemnderit uroj ta keni kuptuar sado pak ate qe thash se me vertet eshte qesharake te diskutohet ZOTI e te bejm polemika a ekziston a jo AI ESHTE GJITHMONE KETU.

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 07.07.12 15:25

gerta gerta shkruajti:
Benxhamin. shkruajti:Pershendetje! e hapa kte teme mbase ka shum kunderthenje nlidhje me ZOTIN disa nuk besojne disa jane shum fetare e disa te tjere i mbulon frika te flasin per te.

Dua ti them ca fjale ktu qe njerezit ta kuptojne me mire se per cfar behet fjale.

Kur jeta perbehet nga KOHA e KOHA gdhend jeten e vdekjen ajo qenka nje FUQI E MADHE , e kur behet fjale per fuqin e madhe ne smund ta shohim as nuk mund te bejm nje ndeshje "BOKS" me ate ajo sigurisht qe ekziston ose thene me ndryshe ne jemi produkt i asaj ate e ka cdo njeri brenda vetes.

Nese i kushtoni pak vemendje LIGJIT TE TERHEQJES " universit " do te shihni se ai eshte ZOTI I VETEM qe ne nuk mund ta shohim nese disa kerkojne argumente nese ai ekziston eshte marrezi e thone " sikur zoti do ekzistonte nuk do dominonte IMADHI permbi TEVOGLIN po duhet te dihet dicka ne sjemi ktu nplaystation parazit e ai tna udhheq ncdo cep po jemi NJEREZ e burimin e kemi dhurate nga ai NESE VET NJERIU NUK DI TA SHFRYTZOJ AI DO PESOJ - E ZOTI KETU NUK KA FAJ , KA FAJ MENDJA E PERTACIA E PERSONIT NE FJALE.

Falemnderit uroj ta keni kuptuar sado pak ate qe thash se me vertet eshte qesharake te diskutohet ZOTI e te bejm polemika a ekziston a jo AI ESHTE GJITHMONE KETU.
benxhamin sh mir qe e keni hapur nje teme te tille..sjeni as i pari dhe as i fundit qe hapni tema te tilla..nese me lejoni po ju jap nje keshilli cdo njeri idete e tij i ka per veten e tij dhe nk duhet tja imponoj te tjereve..nese mendoni qe zoti ekzison atehere ky eshte mendimi juaj ..un ju kuptoj cdoni te thoni ..kur nje njeri i blatohet dicka ai frymezohet aq shume sa do qe dhe te tjeret te nhihen si ai,,nese gjeni qetesine shpirterore te feja dhe zoti atehere jeni ne rrugen e duhur,,,
une personalisht nk besoj se ekziston zoti dhe per kete kam argumentat e mia ..pra un nk gjej qetesine shpirterore te feja dhe perseri kjo per mua eshte rruga e duhur sepse keshtu ndihem e qete..
qe nuk besoj te zoti nk do te thote qe besoj te djalli apo mite te tjera..thjesht nk besoj tek keto...dhe sigurisht qe te mos besosh te zoti nk do te thote se do te besh mekate,djallezira,krime etj etj etj....thjesht ne botkuptimin tend nk ka vend per fene ,,kjo eshte e gjitha
une mendoj se nese dikush ndihet i qete shpirterisht, e ka ndergjegjen te paster, si ben dem askujt, ka nje jete te mire familjare shoqerore etj,nuk ka nevoj te besoj diku..thjesht te besoj tek vetja dhe mendimet e tij...
nje filozof(me falni qe se mbaj mend emrin) thote..feja eshte per ata qe sdine te perqafojn artin dhe kulturen por izolohen ne dogma abstrakte...
pjeserisht un zoterinj i bashkohem mendimit te tij dhe e dini pse ?
sepse sot ne bote po shoh shume luftera ,vrasje,krime ,padrejtesi ,izolim,renie te artit dhe kultures,dhe te gjitha ne emer te zotit...a ka kjo nje shpjegim,,a do zoti juaj qe te vriten mijra jete te pafajshme,a do zoti juaj ti shikoj krijesat e tij te urejne njera tjetren ne emre te tij...epo nese zoti juaj do kete un nk dua te besoj tek ai...un behem me mire zot i vetes..me mire u jap te varferve nje pjese te kursimeve te mia(me falni per mungesen e modestise ) me mire kur shoh dy femij te zihet te shkoj vet ti ndaj sesa tu ngarkoj pajimet e luftes ne shpine dhe tu them luftoni ne emer te zotit
une te pakten keshtu mendoj..shpresoj ta respektoni mendimin tim
paqa qofte me ju...peace and loveGerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 07.07.12 15:42

berti69 shkruajti:Marrezia e Njeriut fillon kur e kerkon Zotin jashte vetes...Zoti nuk eshte jashte nesh, Ai eshte brenda Nesh.
Pikėrisht, ngase njeriu nuk DI dhe nuk do ta DIJĖ kurrė, as me arsye dhe as me instinkt se, nė kėtė BOTĖ e JETĖ, eshte mė mirė ėshtė te jetosh “I MENĒUR” apo “I MARRĖ”, bėhen dhe vazhdimisht do bėhen tė gjitha GABIMET ku janė e ku s’janė ...

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ekonomisti prej 07.07.12 22:16

ligji i terheqies eshte ligj universal , ai nuk kerkon miratim , ai nuk esht ligj i themeluar ne baz te kushtetutes hipokrite .. ai esht ligj absolut , ligj qe gjithmon eshte ne veprim , ai nuk njeh te mir , apo te keqe ai vepron njejt per te dyja , ai i terheq njejt te dyja , e rendesishme eshte se si ne do ta perdorim ate , ne gjithmon e perdorim ate , perdorimi i atij ligji nuk eshte ceshtie deshire , nese ne mendojme se nuk de perdorim ate dhe ky mendim eshte perdorim i atije ligji , pra ne nuk mund te shmangemi nga ky ligji , perderisa ne nuk dalim dot nga koncepti i kohes .

vdekia e ketij ligji ndodh vetem kur ne dalim nga mendia , pra kur jemi mediativ , vetem ne nje gjendie pa mendime ne kemi dale nga ligji i terheqies ne gjendie me mendime ai punon , por promblemi qendron se ne ate e perdorim me shum per negativet, ne kete promblem eshte e veshtire ta zhdukim , per mos te thene e pamundur ne kete menire qe mundohemi .

e vetmia qe ne po bejme eshte se ne po e shumfishojme per cdo dite e me shume promblemet tona , ne per cdo dite varferohemi shume e me shum , per kete fakt kontributin me te madh e kan dhen fete dhe politikanet po ti thjeshtojme keto te dyja ngelen politikanet demonet me te medhenje qe e cuan parajsen e ketij planeti pothuajse dalngadal ne nje ferr te vertet , shum njerez te medhenj jan munduar te inkurajojne se egziston mundesia e shpetimit te jetes ne kete planet .

por shoh se ata nuk i ka prekur aspak ky provokim inkurajus, ata po e vazhdojne rrugen e njejt duket terhequr shume qeni njerzore qe jane ne gjume drejt gremines, ketu nuk egziston mundesia e ndalimit, ndrishimit te ketij realiteti . e vetmia dicka e mundeshme qe egziston eshte shpetimi i vetes jote , askush nuk mund te shpetoj aske , askush nuk eshte shpetimtar , i vetmi shpetimtar je vet ti per veten jote kur ta kuptosh thell keta ather vertet ke shpetuar , sepse nuk do te nevoitet te shpetosh dike , nuk do te nevoitet te gjykosh dike , thjeshte ather do behesh nje vrojtues i pa perfshire ne aktivitet , thjesht tensioni bije , pavetdija zhduket perher te par mund te themi se erdhe ne jet me sy hapur .
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  M986 prej 08.07.12 21:14

Gjinkalla shkruajti:vetem njerezit e cmendur besojne zotin,si eshte e mundur zoti tu bej keq fukarave kur nuk dergon shi ne te mbjellurat e tyre

E pėr njerėzit si ti Zoti thotė kėshtu: Ata kanė sy por nuk mund tė shohin, ata kanė veshė por nuk mund tė dėgjojnė, ata kanė zemėr por nuk mund tė ndjejnė, ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė kėqinj se kafshėt.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

81


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 08.07.12 21:20

i e nderuar si nuk ke turp te flasesh keshtu per nje njeri qe tashme ka nderruar jete ,turp per ty me siguri kete ta meson feja apo jo?

Gjinkalla vetem e paska thene nje mendim,qe per mua eshte me vend.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 09.07.12 16:29

M986 shkruajti:
Gjinkalla shkruajti:vetem njerezit e cmendur besojne zotin,si eshte e mundur zoti tu bej keq fukarave kur nuk dergon shi ne te mbjellurat e tyre

E pėr njerėzit si ti Zoti thotė kėshtu: Ata kanė sy por nuk mund tė shohin, ata kanė veshė por nuk mund tė dėgjojnė, ata kanė zemėr por nuk mund tė ndjejnė, ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė kėqinj se kafshėt.

ku eshte ky zoti juaj mo burre qe paska thene keshtu ??
E keni degjuar ju??
pse flisni per abstraksion??
jeni vertet te cuditshem sepse fjalet e mesiperme jane nje ofendim...
A ofendon zoti juaj...Nese po .. un skam per te besuar ndonjehere tek ai...
Ne kete forum ka shume besimtar dhe sigurisht qe te gjithe duhen respektuar per bindjet e tyre por nuk mendoj se eshte e hijshme per ju personalisht te flasin ne kete menyre ... ne emer te zotit
ps:Njerezit kafshe kan qene (majmun)..sot jane rezultat i evoluimit te tyre..:)peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 09.07.12 17:24

Ke te drejte moj Gerta, por njerezit feja i ka bere mendjembyllur.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 09.07.12 17:51

Madje keto fjalet qe ka thene ky,gjinden ne fjalite kuranore,logjikoni vet.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  M986 prej 09.07.12 21:59

gerta gerta shkruajti:
M986 shkruajti:
Gjinkalla shkruajti:vetem njerezit e cmendur besojne zotin,si eshte e mundur zoti tu bej keq fukarave kur nuk dergon shi ne te mbjellurat e tyre

E pėr njerėzit si ti Zoti thotė kėshtu: Ata kanė sy por nuk mund tė shohin, ata kanė veshė por nuk mund tė dėgjojnė, ata kanė zemėr por nuk mund tė ndjejnė, ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė kėqinj se kafshėt.

ku eshte ky zoti juaj mo burre qe paska thene keshtu ??
E keni degjuar ju??
pse flisni per abstraksion??
jeni vertet te cuditshem sepse fjalet e mesiperme jane nje ofendim...
A ofendon zoti juaj...Nese po .. un skam per te besuar ndonjehere tek ai...
Ne kete forum ka shume besimtar dhe sigurisht qe te gjithe duhen respektuar per bindjet e tyre por nuk mendoj se eshte e hijshme per ju personalisht te flasin ne kete menyre ... ne emer te zotit
ps:Njerezit kafshe kan qene (majmun)..sot jane rezultat i evoluimit te tyre..:)

Patetike, Pa dzshim se e kam dėgjuar, dhe ti e ke dėgjuar, dhe tė gjithė e kanė dėgjuar, fjalėn e TIJ, Shpalljen madhėshtore, Kur'anin Famėlartė, Dhe ai nė Tė, thotė kėshtu, "Se ky Kur'an ėshtė pėr njerėzit me arsye tė shėndoshė", Kush do qė nuk e beson atė, sigurisht se nuk i takon kėsaj kategorie tė njerėzve, e ēėshtja e besimit ėshtė individuale, se AI ėshtė i plotfuqishėm, dhe sikur tė dėshironte do tė bėnte tė gjith tė qėndronin tėrė kohėn tė pėrulur para tij, por njeriut i dha zgjedhjen e lirė, dhe i tregoi ati pėr rrugėn e drejtė dhe atė tė shtrembėrėn, dhe zgjedhja ėshtė pėrsėri e tij.

Nuk e di a ėshtė ofendim apo jo, merre si tė duash, sepse ne tė gjith jemi krijesa tė TIJ, madje edhe kafshėt, dhe AI padyshim se askujt nuk i bėn padrejtėsi, dhe gjykimi i TIJ ėshtė mė i drejti. Unė vetėm transmetova fjalėt e TIJ tė madhėrishme. sepse njerėzit e tillė vėrtetė janė tė tillė dhe fatkeqsisht nuk ka fjalė tjera pėr ti pėrshkruar, e ēdo njeri le tė gjej veten ku tė dojė, kur I Plotfuqishmi ka dhėnė tė drejtėn e zgjedhjes sė lirė, kush jam unė qė tė ndaloj njė gjė tė tillė?

peace and love
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

81


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  M986 prej 09.07.12 22:05

Shumė mirė qė paska ndėrruar jetė, dhe tash e ka vėrejtur se ajo paska qenė e ĒMENDUR, pasi qė nuk e ka nėnkuptuar tė vėrtetėn sa ka qenė gjallė, dhe tash me siguri se e ka parė se paska qenė gabim, por KOT NUK KA MĖ SHANS TĖ DYTĖ.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

81


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ekonomisti prej 09.07.12 22:14

Koncepti mbi zotin nga ana e te kuptuarit jone gjithmon po ngelet ne nivel te ulet . ne zotin e njohim me cilesit e njeriut , crendesi ka me cfar cilesie e njohim , cfardolloj imagjinate qe ne krijojme eshte thjeshte maja dicka e pa vertet , dika e perfityruar. plot dy mij vite te plota dhe fete ja ku kan fytire dhe dalin dhe flasin per zotin , duke kerkuar antare ne shoqerite e tyre egoistike . te pakten sot erdhi dita qe tregon bukur se fet kan perfunduar me genjeshtren e madhe mbi zotrat e tyre te vertet. plote dy mije vite dhe atyre nuk ju mjaftuan te vertetojne egzistencen e zotit , Jezu krishti premtoj se do te ringjallej ne diten e veshtir dhe do shpetonte njerzimin . un kuptoj se te gjitha keto tregime te lashta biblike , islamike etj. jan vetem nje patologji jan vetem mbeturina qe po lihen menjane dalgadale sepse eshte e vetmia menyr per te shpetuar . sa me i dobet , sa me i kalbur aq me i madh esht nevoja per mbeshtetie , besoj se ketu ka lindur koncepti i zotit , vetem njejte njeriu te smure , mekatar i nevoitet zoti per ti falur mekatet e tij . nje njeri i ndergjegjeshem , mirnjohes i ndershem , i zgjuar nga gjumi i thell jeton nga momenti ne momente natyreshmerin e tije , bukurit e kesaj egzistence . veshtroj kafshet qe jan kafsh jetojne jete duke mos u mbrengosur per zotin , veshtroje gjith egzistencen ajo nuk vret shum mendien per endrra ajo jeton jeten natyrshem pa iluzione , perfundimi del se njeriu mund te behet kafsha me e ulet ku i nevoitet udheheqes, fe , filozofi , moral zot. per sa kohe ai nuk clirohet nga konceptet ai ngelet ne nivelin me te ulet te egzistences.
avatar
Ekonomisti

65


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 09.07.12 22:52

M986 shkruajti:Pėrkundrazi, feja mė ka bėrė shumė mendje hapur, mė ka hapur sytė tė shoh gjėrat qė ju nuk mund ti shihni, Falėnderimi i qoftė ALLAHUT ZOTIT TĖ BOTĖVE.
Po te ishe kaq mendjehapur do te sillje ne forum edhe shkrime qe s'kane lidhje me fene dhe zotin, por ti po na predikon ketu vetem keto gjera qe i dime me kohe dhe qe s'kane nevoje te perseriten. Nje mendjehapur shkruan per te gjitha fushat. ti kujton se feja te ka hapur syte sepse keshtu eshte mendimi yt, perkundrazi feja i zhyt njerezit ne boten shpirterore dhe te zhytesh ne ate bote do te thote te jesh i mbyllur sepse harron boten dhe jeten e hapur materiale duke menduar per ate te brendshmen shpirterore. Boten sot nuk e drejton sot fuqia e fese por ajo e shkences, e perparimit dhe mendimit te lire. Vetem ateizmi ka treguar se ka nxitur progres. Vendet ku praktikohet me pak feja jane me ekonomine me te larte ne bote. Aty ku feja eshte primare jane zhytur ne erresiren e jetes shpirterore.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 09.07.12 23:05

M986 shkruajti:Shumė mirė qė paska ndėrruar jetė, dhe tash e ka vėrejtur se ajo paska qenė e ĒMENDUR, pasi qė nuk e ka nėnkuptuar tė vėrtetėn sa ka qenė gjallė, dhe tash me siguri se e ka parė se paska qenė gabim, por KOT NUK KA MĖ SHANS TĖ DYTĖ.

A ta meson feja ty keshtu ti quash njerezit e cmendur,pa i njohur fare dhe vetem perse nuk pajtohet me dicka?

Sipas teje vetem muslimanet shkojne ne parajse,kurse krishteret shkojne ne ferr apo jo?
Ne bote jemi 7 miliarde njerez,kurse musliman jane 1 miliarde,kjo i bie qe ne 6 miliarde njerez do shkojme ne ferr sepse qenkemi gabim,kurse ju do shkoni ne parajse?

Jo vetem gjinkalla por cdo njeri qe vdes,thjeshte nuk egziston me.Pra vdekja eshte mosegzistence.
Ku kemi qene para se te lindim atje do shkojme pasi qe te vdesim.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  M986 prej 10.07.12 18:12

Ēfare patetizmi, Unė si pikė e parė, jam njeri i diplomuar sa pėr informacion tėndin, kamė punė tė ndershme dhe pėr ēdo ditė ndeshem me mė shumė se 100 persona, dhe sigurisht se shumica prej tyre janė Jo-musliman, pasi qė edhe nė njė shtet tė tillė jetoj. Mė vjen keq qė duhet tė lavdėrohem, por ata aq shumė lakmohen nga sjellja dhe njohuritė qė kam, Kėshtu qė bėhen shokė me mu. Juve civilizimi modern perėndimor dhe ateizmi i imponuar aq shumė ua ka mbyllė sytė saqė nuk dini mė se ku shkoni, Trurin e keni aq tė larė dhe tė drejtuar nga dikush tjetėr, saqė po tu thonė shkoni e kėrceni nga ura, jam i bindur se do ta kishit bėrė njė gjė tė tillė. Unė njoh 5 gjuhė tė huaja i nderuar, dhe nė mos shkruaja vet pėr tema tjera sė paku do ti pėrktheja, por ja qė nuk mė tėrheqin. Mė tėrheq vetėm e vėrteta, dhe pikėrisht atė dua ta ndaj me tjerėt t'ua hap sytė, ashtu si i kam hapur edhe vet. Por e shoh se ėshtė e kotė dhe nuk shoh mė kėtu se ēfarė duhet tė argumentohet tjetėr.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

81


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  M986 prej 10.07.12 18:22

edon shkruajti:
M986 shkruajti:Shumė mirė qė paska ndėrruar jetė, dhe tash e ka vėrejtur se ajo paska qenė e ĒMENDUR, pasi qė nuk e ka nėnkuptuar tė vėrtetėn sa ka qenė gjallė, dhe tash me siguri se e ka parė se paska qenė gabim, por KOT NUK KA MĖ SHANS TĖ DYTĖ.

A ta meson feja ty keshtu ti quash njerezit e cmendur,pa i njohur fare dhe vetem perse nuk pajtohet me dicka?

Sipas teje vetem muslimanet shkojne ne parajse,kurse krishteret shkojne ne ferr apo jo?
Ne bote jemi 7 miliarde njerez,kurse musliman jane 1 miliarde,kjo i bie qe ne 6 miliarde njerez do shkojme ne ferr sepse qenkemi gabim,kurse ju do shkoni ne parajse?

Jo vetem gjinkalla por cdo njeri qe vdes,thjeshte nuk egziston me.Pra vdekja eshte mosegzistence.
Ku kemi qene para se te lindim atje do shkojme pasi qe te vdesim.

I nderuar, fillimisht ti qarėsojmė disa punė, ajo, pa marrė parasysh se veē mė ka vdekur, por ka bėrė njė ofendim aq tragjik, saqė ka marrė guximin tė quaj tė thith njerėzit qė besojnė nė ZOT tė ĒMENDUR, duke ju pėrfshirė edhe juve, edhe mua edhe 90 % tė botės qė beson fetė monoteiste. Kjo a nuk ju duket apsurde, dhe tejet ofenduese? Por ju vėrtetė ose nuk dini tė bėni dallime, ose favorizoni tė padrejtėt ashtu siē bėn e gjith bota sot.
E pėrsa u pėrket se ku shkojnė tė krishterėt e ku shkojnė muslimanėt pasi vdesin, unė nuk mund ta gjykoj njė gjė tė tillė, sepse nuk kam njė kapacitet tė tillė, Gjykimi padyshim se i takon Zotit, dhe ai ėshtė mė i miri i gjykuesve. Por unė verėbėrisht besoj atė qė thotė feja ime, dhe shpallja hynore, "se feja e vetme e pranuar te Allahu ėshtė Islami". Por duke mos ofenduar fetė e tjera. Dhe njė gjė tė tillė unė nuk e kam bėrė as pa vetėdije, e ku mė ta bėj kėtu, qė kam gjith kohėn tė mendoj.
Ndėrsa unė nuk e besoj se ėshtė mosegzistencė vdekja, dhe kėtė nuk e beson as ti, sė paku kėshtu e ke shkruar me vet fjalėn qė ke thėnė "ka ndėrruar jetė", qė d.m.th. se ajo nuk qenka mė mosekzistente por paska kaluar nė njė tjetėr cikėl tė jetės, jo nė atė qė ka qenė deri nė ditėn, apo natėn e caktuar. Kujdes se po bien nė kundėrshtim me fjalėt e tua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

81


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 10.07.12 19:53

Shprehja "ka nderruar jete" eshte imponuar nga feja dhe tashme eshte bere si ves qe nuk mund te hiqet dot. Por nuk do te thote qe me kete shprehje kuptojme domosdoshmerisht nje jete tjeter. Ndaj kuptoji gjerat mire nese di pese gjuhe, dhe mos u lavdero se pese gjuhe i dime dhe ne dhe kemi universitet. Por shkolla te jep diturine dhe jo zgjuarsine. Po te kujtoj nje shprehje te famshme "Nuk ka fe me te larte se e verteta".
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  tafa prej 10.07.12 22:47

me vemendje i lexova shkrimet e sotit dhe eshte nje debat me teper me inat se sa me argumente, sa i perket ka ndrru jete apo nuk egziston eshte veshtir te themi kur na mungon njohuria, per shembull pasi flasim ne celular zeri yne nuk egziston apo ka ndrruar formen dhe ne te njejten kohe miliona km larg tjetri e degjon, edhe pse nuk jame ndonje njohes i teologjis shpesh vras mendjen per shume gjera dhe eshte veshtir me i kuptu ne munges te dijes, por nuk ka njeri ateist ne shpyrte por mundet veq te marr rrolin e nje provokusi ateist e ne te njejten kohe ai beson ne diqka , qofte edhe vet nese nuk dine te shpjegoj.
avatar
tafa

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  inkubacioni prej 10.07.12 23:50

Zoti eshte aq i madherishem e i fuqishem e un po tronditem sa her qe po sho se qfar krijesash te shemtuar flasin dhe hapiin tema per At mua me vijne te vjellurat
avatar
inkubacioni

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Fakiri prej 11.07.12 10:53

Njė vėmendje e veēant nė Kur’an i ėshtė kushtuar MENDJES dhe gjithnjė ai (Kur’ani ) u drejtohet mendjekthjelltėve (njerėzve tė pajisur me dhuntinė e tė kuptuarit ). Ata qė nuk ishin tė zotėt t’a pėrdorin trunin (mendjen)e tyre, janė kritikuar rrept, dhe njeriut i bėhet thirje e ngutshme dhe e ngulmėt qė t’i kuptojė faktet, duke u shėrbyer me zgjuarsinė e tij. Disa individė qė konsiderohen si intelektual, pėrkundėr paaftėsisė sė tyre qė tė shėrbehen me mendjen e tyre dhe tė mendojnė si duhet,ndonėse padyshim janė shkolluar, pėrpiqen tė gjejnė njė shpjegim pėr tė mbėshtetur ateizmin e tyre,duke quar pėrpara tezat e parme (me karakter primitiv mbi zotin dhe Kur’anin si dhe nė shkrimet qė nuk zbulojnė asgjė tjetėr pėrveē kufizimit tė trunit (mendjes) tyre. Nėse vazhdojnė tė ngulmojnė nė mohimin e tyre tė pėrfytyruar mbėshtetur mbi njė njohje tė gabuar,pėrfundimisht do tė jenė tė vetmit qė do tė vuajnė nga rezultatet e hulumtimeve tė tyre.

Sipas pėrkapjes sonė tė botės,me ndihmėn e pesė shqisave tona dhe pėrcaktimit tonė tė gjėrave konkrete,me ndihmėn e vet atyre (pra pesė shqisave tona) ne ia caktojmė ēdo objekti pjesėn e saj tė brendshme dhe tė jashtme,brendinė dhe jashtėsinė e saj.Mirėpo nuk ėshtė e arsyeshme tė mendohet e brendshmja dhe e jashtmja,pėrmbajtja,vėllimi dhe sipėrfaqja e njė gjėje, pa e pasur qendrėn.Po ky mendim ėshtė shprehė fuqishėm edhe nė ajetin vijues: “Ėshtė i Pari dhe i Fundit, i Dukshmi dhe i Padukshmi”(57:3) Kjo shenjon:tėrė ate qė e njohim si tė dukshme dhe tė padukshme, si i Pari dhe si i Fundit nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm AI.
Krijuesi ėshtė i pakufi dhe i pambarim. Meqenėse ėshtė kėshtu,qė kėtej rrjedhė se ėshtė e pamundshme tė mendojmė se AI ka njė qendėr ose njė prejardhje.Pėr tė pėrcaktuar qendrėn e njė gjėje,ajo (gjė) do tė duhej t’i kishte kufijtė e vet,nė mėnyrė qė pikėtakimi i diametrave tė saj tė mund tė caktohet si njė qendėr.Mirėpo Krijuesi (Perendia) nuk ka kufi. Kur njė gjė nuk mund tė matet e as tė caktohet,ajo nuk mund tė ketė njė qendėr.E nėse njė gjė nuk mund tė ket qendėr,ajo nuk ka as zemėr,as brendėsi as jashtėsi.Dallimi ndėrmjet tė dukshmes dhe tė padukshmes (ndėrmjet botės fizike dhe jofizike) ėshtė krijuar me pesė ndijimet tuaja shqisore.Ju i quani tė dukshme tė gjitha gjėrat qė ju mund t’i shifni dhe tė padukshme ose tė brendshme ato qė i shpėtojnė shikimit tuaj.

Megjithate nėse ju do tė kishit mė shumė shqisa,pėr shembull, gjashtė shtatė ose dymbėdhjetė organe ndijimi,pėrcaktimi juaj mbi tėrė ate qė ėshtė e dukshme dhe e padukshme do tė transformohej tėrsisht.Dhe me gjasė ju do t’a quajshit tė dukshme tėrė ate qė ju tash e quani tė padukshme dhe e kundėrta.Meqė Krijuesi ėshtė NJĖ i pambarim dhe i pakufizuar,AI i shpėton koncepteve si kėtyre tė brendisė dhe tė jashtėsisė.A mund t’a merni me mend ose t’a kuptoni fillimin e njė qenjeje tė dytė pėrtej kufirit tė njė qenjeje,qė nuk ka as brendi as dukshmėri,as pjesė tė fshehur,as fillim,as mbarim e qė ėshtė pa asnjerėn nga kėto koncepte? Natyrisht qė nuk do tė mundnit.

Kėshtu pra, ne jetėsojmė, se nga ēdo pikvėshtrim i kapshėm ose i pėrfytyruar, nga e gjithė ajo qė mund tė merret me mend,vetėm Ai ekziston....
Vetėm Qenėsia e tij ėshtė e pranishme,nė tė gjitha kėto veēanti dhe tipare.Nėse ndokush mbėshtet praninė e njė qenjeje tė dytė tjetėr pos Atij ,jasht Atij,ai ėshtė nė gabim,pasojė kjo e paaftėsisė pėr tė menduar normalisht. Kjo gjendje nė terminologjinė religjioze islame ėshtė quajtur “shirk” (ose politeizėm).
Nė Kur'an pėr kėtė ajeti thotė:
“Ata nuk madhėruan ALL’LLAHUN me madhėrinė e TIJ tė vėrtetė....” [22:74]
Dhe,“Nuk e ke parė ti (Muhammed)atė qė duke e ditur,dėshirėn (epshin) e vet e respekton si ZOT tė vetin...?” [45-23]

Mos kėrkoni njė Zot diku lartė nė qiell po e kėrkuat e keni kot se nuk do tė gjeni diē tė tillė sepse njė Zot i tillė ėshtė vetėm nė imagjinatėn tuaj.Njeriu sa mė injorantė tė jetė aq mė shumė I beson kėtij ZOTI mandej nė emrin e tij ėshtė nė gjendje tė bėjė edhe krime tė tmershme pėr ta fituar atė qe e quajnė Parajsėn e tij……

Njė mistik nė njė poezi tė tij thotė:
Tek ti ėshtė thesari i enigmės sė dashurisė, tek ti,
Tek ti ėshtė burimi i bukurive tė madhėshtisė, tek ti!
Sa e sa gjendje tė fshėhta ka gjithashtu tek ti,
Talenti shpirtėror,tek ti; aftėsia,tek ti,e vėrteta,tek ti!
Po e vure re, toka e qielli, xhehennemi dhe xhenneti janė tek ti,
Rezidenca hyjnore dhe engjėjt janė tek ti,gjithsesi, tek ti!
Shihe kėndshėm veten se thelbi i gjithėsisė je ti,
Njeriu,bebja e syrit te tė gjitha qenieve je ti!

respekt pėr tė gjithė pa dallim moshe,besimi apo mosbesimi fakiri
avatar
Fakiri

998


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 11.07.12 12:05

[quote="M986"][quote="edon"]
M986 shkruajti:
Ndėrsa unė nuk e besoj se ėshtė mosegzistencė vdekja, dhe kėtė nuk e beson as ti, sė paku kėshtu e ke shkruar me vet fjalėn qė ke thėnė "ka ndėrruar jetė", qė d.m.th. se ajo nuk qenka mė mosekzistente por paska kaluar nė njė tjetėr cikėl tė jetės, jo nė atė qė ka qenė deri nė ditėn, apo natėn e caktuar. Kujdes se po bien nė kundėrshtim me fjalėt e tua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


I nderuar une kurre nuk bie ne kundershtim me fjalet e mia.Sa i perket asaj qe kam thene ka nderruar jete,kjo me ka mbet si shprehje pasi kur vdes dikush shumica thone keshtu.Madje shpesh here e perdori fjalen "o zot" por kjo sdo te thote qe besoj ne zot.Besoj se u sqarova!

avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 13:45

Nuk e kuptoj se pse i fshijne komentet kur nuk ka ofendime ekstreme. Thjesht i vret e verteta dhe duan te fitojne me cdo kusht keta besimtaret. Kur fshihen materialet e njerezve te shkolluar ashtu kot normalisht qe edhe anetaret largohen.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 11.07.12 14:00

Antin,se kuptoj perse me ftove ne kete forum,ku po tu fshijka qofte edhe nje pike presje,me fal por ky forum nuk ben per mua.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Cimi Elezi prej 11.07.12 14:07

Mos u merzisni,se keni me u mesu me keto gjona,laj,shplaj,fshij,hekuros...etj.
avatar
Cimi Elezi

251


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ufo prej 11.07.12 16:54

Antin shkruajti:Nuk e kuptoj se pse i fshijne komentet kur nuk ka ofendime ekstreme. Thjesht i vret e verteta dhe duan te fitojne me cdo kusht keta besimtaret. Kur fshihen materialet e njerezve te shkolluar ashtu kot normalisht qe edhe anetaret largohen.

Duket sheshit qė qenke antar i ri, ky forum kėshtu e ka, por mos u mėrzit ndoshta me kohėn do pėrmirsohen ose s'do arrijnė sepse kėtu tė gjithė besojnė fundin e botės ;-)
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 16:59

inkubacioni shkruajti: Zoti eshte aq i madherishem e i fuqishem e un po tronditem sa her qe po sho se qfar krijesash te shemtuar flasin dhe hapiin tema per At mua me vijne te vjellurat
hajt me shendet

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ufo prej 11.07.12 17:01

gerta gerta shkruajti:
inkubacioni shkruajti: Zoti eshte aq i madherishem e i fuqishem e un po tronditem sa her qe po sho se qfar krijesash te shemtuar flasin dhe hapiin tema per At mua me vijne te vjellurat
hajt me shendet

Me kė e keni zonjė apo zonjushe Gerta vizė Gerta ?
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:03

Sigurisht qe Gerta duket qe mbeshtet ateistet se e kam vene re ne komente. Dhe nuk e ka me ty Ufo, por me inkubacionin
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 17:04

me ate qe i kam cituar fjaet ufo

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ufo prej 11.07.12 17:05

Antin shkruajti:Sigurisht qe Gerta duket qe mbeshtet ateistet se e kam vene re ne komente. Dhe nuk e ka me ty Ufo, por me inkubacionin

Aha, ndjesė atėhere, e mora gabim, por sėrsih dua tė nėnvizoj se Ateistėt janė ajka, alfa dhe omega e kėtij blogu !
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:07

aha qenke edhe ti Ufo ateist. te pergezoj! Deri tani u beme kater: Une, ti, Gerta, Edoni, por keta po ia fshine materialet Edonit vetem se thote te verteta.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Kill me prej 11.07.12 17:10

Urime ateiste koherat ne vijim do jene per ne ateistet sepse bota me zhvillimin e shkences do shkoj drejt ateizmit.Humbje shprese per besimtaret.
avatar
Kill me

240


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:12

edon shkruajti:Urime ateiste koherat ne vijim do jene per ne ateistet sepse bota me zhvillimin e shkences do shkoj drejt ateizmit.Humbje shprese per besimtaret.
ATEIZMI ka nxitur perparimin gjithmone, po te vini re ketu keta qe mbahen besimtare, akoma nuk kane mesuar te shkruajne sakte shqipen. Nuk e gjen nje ateist qe s'di te shkruaje mire.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 17:13

skgj Ufo
jam dakort me ju cuna
qe i fshijne dmth qe i kane lexuar..ne kjo na intereson..
ZGJOHUNI NJEREZ..NESE DONI TE BESONI TE DICKA AJO ESHTE VETJA JUAJ...
FEJA ESHTE PADRON I SHUME NJEREZVE QE PO VRITEn NEPER BOTE,,MOS U BENI DHE JU ROBER TE SAJ
nese doni te besoni ..bejeni..por jo duke ju perkushtuar fese ..
keshille (studioni pak menyren sesi jane perhapur fete dhe cfare ndikimi kane sot ato neper bote dhe eja flasim pastaj)

peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Ufo prej 11.07.12 17:15

Antin shkruajti:aha qenke edhe ti Ufo ateist. te pergezoj! Deri tani u beme kater: Une, ti, Gerta, Edoni, por keta po ia fshine materialet Edonit vetem se thote te verteta.

Duhet flolur me gjuhė tolerance edhe kėta fetarėt kanė njė serė pikpyetjesh nė kokat e tyre por ne me durim dhe me butėsi duhet qė t'u tregojmė rrugėn e vėrtetė tė ndriēuar nga shkenca dhe arsyea, ka kohė qė se kam hapur kėtė forum pasi e ndjeva se s'ke se ē'bė mė kėtu por sot se di se si mė doli parasyve emri i tė nderuarit Estilen por e shoh se ky forum ka po ato mendėsi dhe dashakeqėsi pėr grupe dhe komunitete tė caktuara siq janė edhe ateistėt..Mė e mira do ishte qė s'duhet bėrė debate koti me injorantėt mesjetarė fondamentalistė tė ē'do ngjyre qofshin, koha dhe historia do i seleksionojė vetė ata, ne mos jo atehere tė gjithė ne duhet ti lutemi sė bashku Zotit qė ne shohim, SHKENCES DHE ZHVILLIMIT

Respekte nga njė antar i vjetėr i Explorer Univers, i ēensuruar dhe maltrajtuar nga moderatorėt. !

Tung
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Antin prej 11.07.12 17:22

Me vjen keq qe te paska ndodhur keshtu Ufo, por mos u deshpero, po te mblidhemi te gjithe ateistet do fitojme se e kemi intelektin me te zhvilluar! Por eshte frika se na fshijne argumentet dhe faktet reale.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Fikrro prej 12.07.12 4:09

Ju kisha lutur tė gjithė anėtarėve tė kėtij forumi ta shijojn forumin dhe shkrimet kėshtu siē janė, jeni tė lirė tė jepni mendimet tuaja, tė postoni ēdo temė qė i pėrshtatet natyrės sė forumit...por jo edhe tė ndezni debate mes anėtarėve (fetare - jofetare).

Kėtė ''problem'' e kemi pasur muaj mė parė dhe pėr shkak tė konflikteve tė njėpasnjėshme mes anėtarėve ėshtė mbyllur pėrkohėsisht forumi, por fatmirėsisht ėshtė rihapur pėrsėri!

ExplorerUnivers nuk ėshtė njė fushėbetejė besimesh dhe i tillė do tė mbetet?!
avatar
Fikrro

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Cimi Elezi prej 12.07.12 13:08

Bukur e thua Fikrro,por je nje prej besimtareve me te thekur,ku fshin postimet e ateisteve
avatar
Cimi Elezi

251


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 12.07.12 13:32

http://youtu.be/b3PcO8Uhx_s besoj se kjo do ju qetesoje te gjitheve
avatar
Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Anon prej 12.07.12 13:34

- Ke tdrejte gresa nuk po hap debate por thjesht dua ta shuaj ate sepse kam pa ketu tema qe frikohen te bashkohen njerezimi e te komunikojne ne lidhje me zotin. Un nuk po them qe jam fetar i perkrah te gjith fete e botes por AJO qe dua ta ndaj me tjeret e te ju them eshte vetem fjala e OSHO-s qe kam mesuar shum nga ai " Zoti eshte vet jeta , Nese nuk doni ti thoni ZOT thuaj UNIVERS " Vetem se ai ekziston si burim i gjith ekzistences.
Sa per luftra A KA FAJ ZOTI ? Ajo eshte politike per "pasuri" Okupim pronash e kshu me radhe. Gjith krijesat jane te lira te veprojne ashtu sic e mendojn vetvetiu por sipas nje thenje "DO PERGJIGJEN TE SHPIKESI I ARTIT TE NJERIUT" ose thene ndryshe "KRIJUESI I ARTIT" djalli nuk ekziston ajo eshte mungesa e te mires , personalisht askush nuk ta imponon te mendosh ate qe ke ne koke por ZOTI nuk eshte fajtor per ate se cfar mendon ti apo ai tjetri.
E VETMJA GJE QE MUND TA KUPTONI SE ZOTI EKZISTON ESHTE MOS TE MENDONI FARE - Mbylluni ne nje vend te qete kudo qofte ajo dhe shikoj rete se si levizin ato skan mendje per te nuk eshte problem se Zoti ekziston apo jo "ATO NUK VRASIN NJERI TJETRIN" behu dhe ti ashtu do ta takosh SUNDUESIN jo me larg se ne momentin kur ti pranon gjithcka ne mendjen tende dhe lejon te rjedhin gjerat pa pengese. FALEMNDERIT per mirkuptim.

[/quote]
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

404


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zoti - Ligji i Unversit !

Mesazh  Lapsi prej 12.07.12 13:36

He u qetesuat
avatar
Lapsi

151


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi