Arafati ishte helmuar

Shko poshtė

Arafati ishte helmuar

Mesazh  Luli prej 04.07.12 13:55

Mjekėt: "Arafatin mund ta kenė helmuar me pluton"
Vejusha dhe vajza e Arafat-it


Gjurmė plutoni radioaktiv, nė sasi tė larta dhe anormale, tek veshjet dhe sendet qė mbante Yasser Arafat nė ditėt e fundit tė jetės.

ZVICĖR - Njė zbulim ky qė do tė rishohė tezėn e njė helmimi tė mundshėm tė ish-liderit palestinez. Kjo del prej analizave laboratorike, tė bėra nė Zvicėr, sipas emitentit panarab Al Jazeera.

Arafat vdiq nė 11 nėntor 2004 nė njė spital ushtarak tė Percy, nė periferi tė Parisit. Analizat e fundit u kryen nė kampione biologjike, tė marra nė veēanti tek furēa e dhėmbėve e Arafat, qė iu morėn vejushės sė liderit palestinez nga drejtuesit e spitalit tė Percy. "Pėrfundimi ėshtė se kemi gjetur njė nivel domethėnės plutoni nė kėto kampione”, ka thėnė drejtori i Institutit tė Radios-Fizike tė Lozanės, Franēois Bochud.

Zbulimi ushqen tanimė dyshimet e njė helmimi tė mundshėm tė ish-liderit palestinez. Rreth 50 mjekėt qė kujdeseshin pėr Arafat nuk ditėn tė jepnin kurrė njė shpjegim tė saktė tė arsyeve tė njė pėrkeqėsimi tė shpejtė tė shėndetit tė tij.

Palestinezėt akuzuan Izraelin se komplotoi pėr vdekjen e tij, ndėrkohė qė sipas tė tjerėve, fundi i liderit historik tė Olp do tė ishte nė favor tė Hamas. Pėr tė konfirmuar tezat e vdekjes prej helmimit nga plutoni do tė duhej tė nxirret trupi i Arafat dhe tė bėhein tė tjera analiza, ka thėnė drejtori i Institutit tė Lozanės.

Plutoni ėshtė pėrdorur nė 2006 nė Londėr pėr tė helmuar ish-spiunin rus, Alexander Litvinenko.
/M.A./
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arafati ishte helmuar

Mesazh  Tanki prej 06.07.12 13:24

Edhe Dr. Ibrahim Rugoven e kan Helmuar ne te njejten menyr pra me an te rrezatimit !!!?
avatar
Tanki

Njeriu nė krahasim me mendimet e tij, ėshtė sikur se njė gotė prej qelqi i zhytur nė fundin e oqeanit.

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arafati ishte helmuar

Mesazh  Berti69 prej 07.11.13 21:26

Konfirmohet, Arafat-i u helmuaNjė studim i shkencėtarėve zviceranė ka zbuluar se, niveli i poloniumit nė trupin e Jaser Arafatit ishte 18 herė mė i lartė se niveli normal.

Tė dhėnat e tyre, mbėshtesin idenė se lideri palestinez mund tė jetė helmuar me element radioaktivė.

Zbulimi i “Al Jazeera-s” nė vitin 2012, tashmė ėshtė vėrtetuar edhe nga ekspertiza mjeko-ligjor.

Sė shpejti rrjeti televiziv, do tė realizojė njė dokumentar pėr detajet e vdekjes sė Arafatit.

Sipas tė dhėnave mjekėsore pėr Arafatin, ai vdiq nė vitin 2004 nga njė goditje nė tru pėr shkak tė rregullimeve tė qarkullimit tė gjakut. Trupi i tij u zhvarros vitin e kaluar pas pretendimeve pėr helmim.

Pėrveē zviceranėve, paralelisht pėr vdekjen e Arafatiti po hetojnė francezėt, rusėt dhe ekspertėt palestinezė. Njė zyrtar rus tha muajin e kaluar se nuk kishin gjetur shenja poloniumi.

Polonium -210 ėshtė njė substancė radioaktive e fortė. Ajo gjendet nė doza tė vogla nė ushqim dhe krijohet vetė nga trupi, por mund tė bėhet fatale nėse gėlltiten doza tė larta.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arafati ishte helmuar

Mesazh  Luli prej 03.12.13 19:18

Arafat vdiq nga pleqėria, thonė hetimet francezePresidenti i ndjerė palestinez Yasser Arafat nuk ka vdekur nga helmimi por nga shkaqe natyrore, thuhet nė njė raport tė hetuesve francez.

Testet e kryera nė mbetjet mortore tė Arafatit, sipas kėtij dokumenti, tregojnė qė ish-presidenti “vdiq nga mosha e shtyrė, pas njė infeksioni” qė kishte pėsuar dhe jo nga helmimi me polonium qysh dyshohet.

Sipas radios France Inter, i cili ka cituar burime pranė ekipit hetimor, kėto tė dhėna pritet tė bėhen publike pas pak ditėsh.

Mbetjet e Arafat ishin zhvarrosur pas njė kėrkese tė familjes sė presidentit tė ndjerė, e cila dyshonte se ai ishte helmuar e nuk kishte vdekur nga shkaqe natyrore.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Arafati ishte helmuar

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi