Zbulohet zemra e vėrtetė e Evropės

Shko poshtė

Zbulohet zemra e vėrtetė e Evropės

Mesazh  xxxadixxx prej 04.07.12 12:57


Zhytėsit kanė gjetur gjurmė tė tokės sė lashtė gėlltitur nga valė 8500 vjet mė parė.
Njė botė e fshehur nėn ujė gėlltitur nga Deti i Veriut - ėshtė zbuluar nga zhytėsit qė punojnė me ekipet e Shkencės nė Universitetin e St Andrews.

Doggerland, njė zonė e madhe e tokės sė thatė qė shtrihej nga Skocia pėr nė Danimarkė ishte pėrmbytur nga uji ngadalė 8500 vjet mė parė.
Divers njė nga kompanitė e naftės ka gjetur eshtrat e njė 'botė tė mbytur' me njė popullsi prej dhjetėra mijėra - qė mund tė ketė qenė dikur "zemra e vėrtetė" e Europės.

Studiuesit pretendojnė se kjo tokė nėnujore, ėshtė pėrmbytur nga cunami shkatėrrues i asaj kohe. Pretendohet se sipėrfaqja e gjetur ėshtė aq e madhe sa ia kalon shumė shteteve moderne europiane.

Studimi i bėrė pėr njė kohė tė gjatė, tregon se popullsia e pėrmbytur e kėtyre vendeve mund tė ketė qenė me dhjetėra mijėra, qė jetonin nė njė zonė qė shtrihej nga Skocia Veriore drejt Danimarkės dhe poshtė kanalit anglez deri nė Ishujt Channel.

Studimi prej 15 vitesh ka sjellė mjaft informacion pėr tė arritur nė njė konkluzion tė tillė. Janė gjetur mbetje tė ndryshme edhe nga banorėt e asaj kohe qė na bėn tė mendojmė rreth jetės qė ata kanė jetuar. Pėrsėri studiuesit vazhdojnė tė punojnė pėr studimin e shumė dėshmive tė gjetura.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi