Besėtytnitė mė interesante maqedonase

Shko poshtė

Besėtytnitė mė interesante maqedonase

Mesazh  Zattoo prej 01.07.12 0:37

Besėtytnitė mė interesante maqedonase

A keni besėtytni? Nėse nuk jeni tė sigurt, shpejt do tė bėjmė njė test. Ēfarė bėni kur shihni mace tė zezė, oxhakfshirės ose kur kalendari do t’ju ballafaqojė me tė premten, me 13? Nėse menduat ose tė paktėn keni qeshur, ka mundėsi tė besoni. Edhe pse besėtytnisė emri i dytė i ėshtė “thėnie plakash”, qė duhet tė merret me diēka tė vjetėr dhe tė harruar, disa shprehi dhe besime transmetohen nga gjenerata nė gjeneratė dhe duket se janė dhe do tė mbeten kėtu. Ja disa nga besėtytnitė mė tė shpeshta maqedonase:

Patkua


Besohet se patkua e ngjitur nė derėn hyrėse tė shtėpisė e mbron shtėpinė dhe mban fat. Por, nėse vendosni pėr njė rojtarė tė tillė tė lumturisė, keni kujdes nė pozitėn e saj. Pėrkatėsisht, patkua duhet tė jetė nė pjesėn e hapur lartė qė ta “mbledh” lumturinė. Nė tė kundėrt, arrihet njė efekt i kundėrt.

Tėrfil me katėr fleta

Nė natyrė, shumė vėshtirė dhe mė rrallė gjendet tėrfil me katėr fleta, dhe me siguri kjo konsiderohet pėr bartės tė fatit.

Mace e zezė

E kundėrta e kėtyre dyjave, macja e zezė ėshtė simbol i fatkeqėsisė. Qė nga koha kur gratė qė parashikonin i mbytnin dhe i shpallnin pėr shtriga, kjo kafshė e “errėt” ua parandalon rrugėt tė gjithė atyre qė besojnė. Dihet, nėse sheh mace tė zezė kthehesh disa hapa prapa ose mė mirė, nisesh nė njė rrugė tjetėr. Qė tė mos dėgjojė e keqja.

Oxhakfshirėsi

Kjo ėshtė njėra nga besėtytnitė mė interesante tek ne. Nėse shihni oxhakfshirės, do tė keni fat. Por, kjo nuk ėshtė e gjitha! Menjėherė pasi ta shihni, kapeni njė pullė nga veshja juaj dhe nė tė njėjtin moment mendoni njė dėshirė – do t’ju realizohet! Dilema nė fund mbetet – kush e plotėson dėshirėn: oxhakfshirėsi ose ju vetė?

E Premtja 13

Prejardhje e vėrtetė e kėsaj besėtytnie nuk ėshtė e njohur. Ėshtė e lidhur me disa raste historike qė janė zhvilluar pikėrisht tė premten me datė 13 dhe mbahet deri mė sot. Sado qoftė qė nuk besoni, pikėrisht atė tė premte do tė keni arsyetim dhe sqarim pėr parkingun e plotė, fluksin e madh nė trafik, humorin e keq...

Pasqyrė e thyer

Nuk ka dikush qė nuk e njeh fuqinė shkatėrruese tė pasqyrės sė thyer. Thonė se mbeteni pafat shtatė vite tė plota, as mė pak e as mė shumė. Prandaj, kini kujdes me pasqyrat.

Monedhė

Me siguri nė fėmijėri keni gjetur ndonjė monedhė dhe ju kanė treguar se sjell fat. Ndėrsa mua edhe tani mė qesh fytyra kur gjej ndonjė monedhė.

Trokitja nė dru

Kur dikush do tė pėrmendė rezultatin negativ nga ndonjė situatė, duhet tė trokasė nė dru dhe atė tri herė pėr ta larguar tė keqen. Shpikja mė e re e njė kompanie britanike flet se kjo besėtytni ėshtė e zgjeruar, por akoma aktuale.
Ata shesin monedha druri qė mund t’i ngjitni nė portofol, nė timon ose nė celularė, qė mos dhėntė Zoti, gjendeni nė ndonjė situatė qė duhet tė trokisni nė dru, dhe dru nuk ka askund. Dhe nėse akoma pėrpiqeni tė verifikoni, ju lėmė me njė kėngė tė pėrshtatshme pėr kėtė rast – kėnaquni!

Tanja Todorovska
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi