Kafshe qe bien nga qielli

Shko poshtė

Kafshe qe bien nga qielli

Mesazh  xxxadixxx prej 26.06.12 16:22

Ndersa
ka patur raporte per materiale inorganike qe bien nga qielli sic jane
gure, zalle dhe guralece, po ashtu ka patur raporte te rregjistruara per
materiale organike gjithashtu. Shprehja "po bie shi qensh dhe macesh"
mund te zgjerohet duke perfshire hardhje, krimba dhe farera te ndryshme.

Ne
vitin 1859 jane paraitur raporte te shumta qe flisnin per renie
peshqish nga qielli. Vezhguesit deklaruan se dicka po binte nga qielli
mbi trupat e tyre. Raportet shpreheshin qe deshmitaret ndjenin renien e
ketyre objekteve mbi kurrizet, qafat dhe kokat e tyre. Mbas disa
minutave u zbulua se ishin peshq te vegjel qe binin nga lart. Shume
shpejt toka u mbulua nga ata duke mbuluar nje rrip te gjere prej 80
jardesh te gjate dhe 12 te gjere.

Deshmia flet per dy shira
peshqish me intervale te shkurtra midis njeri tjetrit dhe me nje
kohezgjatje prej 2 minutash secili. Intervali midis dy shirave ishte
rreth 10 minuta. Vete kjo ngjarje ndodhi ne 11 te mengjesit. U
rregjistrua qe peshku me i madh ishte rreth 10 cm. Po ashtu ka patur
dokumentime qe flasin per renie te kafsheve dhe materie te tjera
organike gjate shekujve. Referencat datojne qe ne kohet para eres se re
ne vitin 77 dhe qe njihen si kronikat me te vjetra qe pershkruajne nje
fenomen te tille.

Renia e materies organike nga qielli eshte pare
si nje fenomen natyral i cili nuk ka asnje shpjegim real. Disa besojne
se materialet jane spostuar gjate ndonje stuhie te fuqishme dhe
depozituar diku por kjo teori nuk perputhet me rutinen e ngjarjeve. Ka
shume raste per te eksploruar; secili me materialin e tij unik, objekt
ose materie te cilat paraqesin nje mori skenaresh dhe faktesh shume
interesante. Me poshte po bej nje permbledhje te disa nga rastet e
rregjistruara:


1- Shume gaforre dhe kermij qe rane nga qielli afer Worchester, Angli ne vitin 1881.

2-
Ne vitin 1973 me mijera dhe dhjetra mijera thithlopa rane nga qielli ne
Brignoles, France gjate asaj qe u quajt nje "stuhi e cuditshme".

3- Ne Paderborn, Gjermani, me mijera midhje rane nga nje mjegull e verdhe qe levizte me shpejtesi.

4- Ne vitin 1872, krimba te zinj rane nga nje qiell i paster fare. Ato u peshkruan ne madhesine e nje mize te zakonshme.

5- Hardhje u thane se rane nga qielli ne Montreal, Quebec ne vitin 1857.

6- Nje stuhi e shpejte ne Boring, Oregon prodhoi nje shi te vertete salamandrash qe binin ne toke me mijera.

7-
Nje shi qe zgjati 1 ore dhe qe ne vend te pikave hidhte ne
toke...kashte, ndodhi ne vitin 1963 ne Kent, Angli ne zonen e Dartford.
Po aq shpejte dhe cuditshem sa filloi, po ashtu dhe perfundoi.

8-
Dy fshatar ne France raportuar qe gjethe te thara dhe te prishura
pemesh rane nga qielli gjate dy diteve te qeta dhe te kthjellta
pranvere. Ngjarja ndodhi ne Prill 1894 ne nje distance prej kater ditesh
nga njera tjetra.

9- Ne vitin 1840 nje stuhi prodhoi nje dush te
vertete gruri nga qielli. Ajo qe e ben kete rast shume te cuditshem
eshte fakti qe ne Rajket, Indi, fara qe ra nga qielli nuk ekziston ne
ate vend.

10- Ne Dublin, Irlande ka rene nje shi i vertete lajthish ne sasira shume te medha dhe me force te madhe.

11-
Nje balte e blerte e pashpjegueshme ra ne qielli ne Washington, DC ne
vitin 1978. Mbeshtolli ndertesa te tera, kafshe dhe bimesi si dhe
shkaterroi bojen e shume makinave. U tha se balta ra qielli nga nje
lartesi shume e madhe.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshe qe bien nga qielli

Mesazh  elvis sejdija prej 26.06.12 16:52

kete punen qe bien kafsh nga qielli hera e pare qe e degjoj shpresoj qe ndonje dite te bien lek dhe un te jem aty
avatar
elvis sejdija

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshe qe bien nga qielli

Mesazh  xxxadixxx prej 26.06.12 16:57

elvis sejdija shkruajti:kete punen qe bien kafsh nga qielli hera e pare qe e degjoj shpresoj qe ndonje dite te bien lek dhe un te jem aty

Hahahah po dhe un me te degjume dhe lexume e kam,se vete skam pa ndonje her.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshe qe bien nga qielli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi