Gjurmė kėmbe 120 milionė vjeēare…

Shko poshtė

Gjurmė kėmbe 120 milionė vjeēare…

Mesazh  Odin prej 25.06.12 0:38

Gjurmė kėmbe 120 milionė vjeēare…Dukurit e veēanta, tė ndodhura nė tė shkuarėn, tė cilat pėr pjesėn mė tė madhe tė njerėzve modernė pėrbėjnė njė Tabu, apo pse jo dhe njė mashtrim -gjithmonė sipas tyre, tashmė me kalimin e kohės po zėnė njė vend tė madh nė ditarin e shkencės dhe tė fakteve qė paraqiten.

Dukuri tė tilla si skelet gjigandė, shumė civilizime tė shquara me fenomene enigmatike por tė zhdukura -qė albobserver.com gjithmonė ėshtė kujdesur t’i pasqyrojė me mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme- tė cilėt deri para pak vitesh refuzoheshin dhe pėrgėnjeshtrohej origjinaliteti i tyre, deri nė momentin kur u desh ndėrhyrja dhe faktimi i dukurisė nga paleontologėt dhe arkeologėt qė tė bindej njė pjesė madhe e njerėzve.

Nė Indi ekziston dhe aty si dhe nė shumė vende tė tjera tė botės, gjurma e njė kėmbe gjigande. Gjurma ndodhet nė tempullin Lepakshi. Kjo gjurmė ėshtė shumė e famshme dhe pėr nga na afetare nė Indi, pasi aty ėshtė vendi ku zogu Jatayu u rrėzua nė pėrpjekje e sipėr pėr tė shmangur pengėmarrjen e Shita nga Ravana.

Nga hinduistė tė tjerė, referohet si gjurma e Hanuman, qė nė tė dy rastet bėhet fjalė pėr dy perėndi tė Hinduistėve, tė cilėt kanė marrė njė rol kryesor nė eposin Ravana. Kėshtu, ndoshta pėr herė tė parė kemi tė bėjmė me njė fakt tė pathyeshėm tė asaj epoke…

Kjo gjurmė, nuk mbanė ujė nė thellėsinė e saj, edhe pse gjendet mbi njė shkėmb granit, kjo duket qartė dhe nga fotografitė e paraqitura, ku brenda njė shkėmbi granit, kemi gjurmėn e njė putre gjigande.

Lepakshi, ndodhet nė zonat e veēuara dhe tė shkreta tė Indisė, pranė kufijve midis Andra Prades dhe Karnataka.

Ėshtė njė nga njėqind dhe hynė nė tetėshen mė tė shquar tė tempujve Skandapurana, ku adhurohet Shiva.

Sot, Lepakshi, ėshtė njė fshat shumė i vogėl dhe ndodhet 122 kilometra larg Bangkalor. Fshati nuk ka asgjė tjetėr pėr tė ekspozuar e treguar veē tempullit dhe gjurmės gjigande. Nė vendndodhjen e gjurmės, gjendet dhe njė skulpturė e mistershme, e cila gjykohet tė jetė krijuar rreth 2.300 vjetė mė parė dhe i ngjan njė numėratori tė rrumbullakėt tė njė telefoni fiks.

Por, gjurma e kėmbės ēmohet nga arkeologėt dhe paleontologėt 120 milion vjeēare!
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi