Pse duhet t`i kushtoni vėmendje ėndrrave

Shko poshtė

Pse duhet t`i kushtoni vėmendje ėndrrave

Mesazh  Odin prej 23.06.12 22:44

Pse duhet t`i kushtoni vėmendje ėndrraveĖshtė e mundur qė ju tė kontrolloni ėndrrat tuaja, dhe t`i pėrdorni ato pėr tė rregulluar humorin. Kur Frojdi i qojti ato si rruga mbretėrore ndaj tė pandėrgjegjshmes, shkencėtarėt mendojnė se koha e gjumit ėshtė njė lloj joga psikologjike, qė ėshtė vitale pėr mirėqėnien emocionale dhe shėndetin.

Njerėzit tė cilėt kujtojnė ėndrrat e tyre, shėrohen mė shpejt nga depresioni pas divorcit, dhe madje edhe ėndrrat e kėqija kanė njė funksion tė dobishėm, duke na lejuar emocionet negative tė kanalizohen. T`i kushtoni vėmėndje ėndrrave tuaja, ju ndihmon tė zgjidhni probleme, tė luftoni frikėn dhe tė pėrmisoni jetėn tuaj.

Pse nuk i mbajmė mėnd ėndrrat?

Studiuesit vlerėsojnė se 95% ose mė shumė e materialit tė ėndrrave harrohet pasi ato zbehen shpejt pasi ne tė zgjoheni. Deri nė 90 pėr qind e pėrmbajtjes sė tyre humbet brėnda 10 minutave.

Pse disa ėndrra duken aq reale aq sa duket sikur kemi qarė apo qeshur?


Disa zona tė trurit tė cilat proēesojnė emocionet dhe imazhet, janė mė tepėr aktive gjatė gjumit, njė arsye pse ėndrrat duken aq tė gjalla duke na dhėnė dhe emocione tė forta. Ėndrrat duken mė reale gjatė fundit tė gjumit tė natės, njė arsye mė tepėr pse ėndrrate gėzueshme apo tė trishtuara na zgjojnė pupthi dhe pėr kėtė arsye ėndrrat e gjumit janė mė tė memorizueshme.

Parashikojnė ėndrrat tė ardhmen?

Ėndrrat kryesisht nxjerrin frikėn e pandėrgjegjshme, shpresat, disa prej tė cilave mund tė realizohen.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi