Nazistėt nė kėrkim tė teknologjise se lashte indiane

Shko poshtė

Nazistėt nė kėrkim tė teknologjise se lashte indiane

Mesazh  Zattoo prej 22.06.12 13:08

Nazistėt nė kėrkim tė teknologjise se lashte indianeNuk ka pikė dyshimi qė Vimanat(anijet fluturuse antigravitacionale) ishin tė ushqyera nga njė energji qė ėshtė thjesht antigraviteti. Bharadvajy i Zgjuar tregon pėr mė shumė se 70 autoritete dhe tė paktėn 10 ekspertė nė fushėn e fluturimit. Kėto burime tashmė kanė humbur.

Vimanat ishin tė mbajtura nė njė tip hangari tė quajtur Vimana Griha dhe nė tekste thuhet se pėrdornin njė lėndė tė lėngshme tė verdhė, e disa herė njė lloj pėrzierje me bazė mėrkuri, por qė gjithsesi shkruesit nuk e kishin shumė tė qartė se nga se pėrbėhej saktėsisht.

Megjithatė, Vimanat pėrdornin mėnyra tė ndryshme shtytje, pėrfshirė kėtu edhe motorėt reaktivė. Ėshtė shumė interesant fakti se, nazistėt ishin tė parėt qė vunė nė pėrdorim motorrėt reaktivė pėr raketat e tyre V-8, ose si quheshin ndryshe “bombat zukatėse”.

Hitleri dhe nazistėt kishin njė interes tė veēantė pėr Indinė dhe Tibetin. Ekspedita nga shkencėtarė nazistė ishin tė pėrvitshme nė kėto vende, duke filluar qė nga vitet ’30, me qėllim sigurimin e informacionit. E ndoshta pikėrisht prej kėtyre njerėzve, ata arritėn tė merrnin informacionin e shumtė shkencor qė dispononin.

Duke i’u referuar tekstit Dronaparva, pjesė e Mahabaratas dhe Ramajanas, njė Vimana pėrshkruhet nė formė sferike. Mund tė udhėtojė nė ēdo drejtim qė dėshiron. Me shpejtėsi shumė tė madhe dhe tė pėrdorė gjithashtu mėrkurin pėr udhėtimet e saja.

Nė njė tjetėr burim indian, Samarin: “Vimanat ishin makina tė hekurta fluturuese, tė lėmuara dhe tė puthitura shumė mirė, qė udhėtonin nė sajė tė mėrkurit, i cili lėshohej pas nė formė flake gjėmuese”. Ėshte kurioz fakti se, shkencėtarėt rus kanė zbuluar disa objekte qė ata i kanė quajtur instrumenta tė lashtė navigimi, tė pėrdorur nė anije fluturimi.

Kėta instrumenta ata i kanė gjetur nė disa shpella nė Turkesatn dhe nė shkretėtirėn e Gobit. Objektet janė gjysmė sferik, prej xhami ose porcelani dhe pėrfundojnė me njė formė konike me njė pikė mėrkuri nė brendėsi.

Nė “Mahavira tė Bhavabhutit”, njė tekst i Jain, i shekullit tė tetė, por qė i referohet burimeve tė lashta, ne lexojmė:
“Njė karrocė ajrore, Pushpaka, merr shumė njerėz pėr nė kapitalin e Ayodhias. Qielli ėshtė plot me makina tė shkėlqyera fluturuese, tė errėta si nata, por tė vėzhgueshme nga drita tė forta vezulluese e tė verdha.”

Vedat antike indiane, shpjegojnė se Vimanat ishin me madhėsi e forma tė ndryshme, duke pasur dhe emra sipas formės, si p.sh. formė elefanti, shqiponje etj.

Fatkeqėsisht, sipas dėshmive shkencore, u pėrdorėn pėr luftė. Atlantasit, pėrdorėn makinat e tyre pėr luftė, tė quajtura Valiksi, tė cilat ishin nė gjendje tė vinin nėn kontroll botėn, sipas teksteve indiane. Atlantasit, tė njohur si Asvins nė tekstet indiane, ishin teknologjikisht mė tė zhvilluar sesa indianėt.

E megjithatė, nuk janė gjetur tekste qė tė pėrshkruajnė hollėsisht teknologjinė e atlantasve. Nė tekstet e lashta indiane, anijet atlantase, jepen tė ngjashme me Vimanat, por shumica e tyre janė nė formė cigareje dhe udhėtojnė edhe nėn ujė e deri edhe nė hapėsirė.

Duke iu referuar Eklal Kueshanas, autor i studimit “Kufiri i fundit”, kėto makineri fluturuese pėrdornin forca anti-gravitacionale dhe kishin fuqi shtytėse pėrafėrsisht deri nė 80 000 kuaj fuqi. “Ramayana, Mahabarata” flet pėr njė luftė tė tmerrshme, qė u zhvillua rreth 10-12 000 vjet mė parė mes atlantasve dhe indianėve tė lashtė.

Mbretėria Atlantis dhe Perandoria Rama, pėrdorėn armė tė shkatėrrimit nė masė nė kėtė luftė. Kėto armė qė pėrshkruhen nė kėto tekste nuk ishte e mundur qė tė kuptoheshin nga lexuesit dhe transkriptuesit e kėtyre shkrimeve, deri gjysmė shekulli pėrpara.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi