Kontrolli i populesise me ane te fese

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 20.06.12 23:26

Kontrolli i popullsise me ane te fese

Mijera pyetje>>>>>>>>>Nje pergjigje…

Po ben disa kohe qe me ka rene ne dore Bibla dhe disa revista te Kulles se Rojes(Jehovai) .Perderisa I kisha mendova qe ti lexoja dhe ti studjoja.Me shume per kureshtja se sa per besim fetar.Me Biblen nuk jam mare shume se s’kam patur kohe,por revistave u kam nxjerre “uje te zi”.Keshtu qe njohurite rreth saj I kam te kufizuara.

“Kulla e Rojes lajmeron ardhjen e mbreterise se Jehovait.”

Besoj se te gjithe e keni lexuar kete dhe e dini se per cfare flet kjo reviste.Disa te shtyre nga kureshtja e disa nga besimi. Bashke me kete reviste te vjen ne dore edhe tjetra shoqeruese e saj e cila ka me shume shkence se sa fe.Revista Zgjohuni(Me duhet ta pranoj qe eshte vertet e mire nese kerkon dije rreth shkencave te natyres por edhe me tej).
Keto revista shoqerohen me nje liber tjeter qe quhet:”Cfare na meson vertete Bibla?”

Pikerishte ketu dua te ndalem……
Duke e lexuar sote ne kapitujt e saj u ndala te kapitulli qe fliste per te vdekurit.Diku te faqet 61 deri ne 63 fliste per Adamin edhe Even.Se si shkelen keshillen.Si u denuan dhe vdiqen me mekate.Se ne sote vdesim ngaqe jemi te denuar per mekatin qe beri Eva me Adamin.E BLABLABLABLABLABLA.Ca gjera pa lidhje qe me inatosen.

Nuk u inatosa pa arsye.Ai thoshte se ne kopshtin ku banonte Eva dhe Adami kishte larmishmeri pemesh,dhe ne qender te kopshtit ishte nje peme e cila ishte e ndaluar per ta.. “Mos hani nga pema e njohjes te se mires dhe te se keqes” Keshtu citohej atje.Tani gjithkujt I lindi pyetja natyrshem.Pse te mos hanin nga ajo peme?Nese Zoti(Jehovai)eshte I miri dhe Satanai eshte I keqi,pse e ndalonte ai dallimin midis te dyve?Cfare sekreti fshihej pas mantelin te bardhe?E shume e shume pyetje qe te lodhin po ti permensesh.

Me pas(pasi lartesohej Ai si I plotfuqishmi dhe I gjithedituri)thuhej se Eva e hengri pemen e ndaluar,dhe beri edhe Adamin qe ta hante.Dhe se keshtu nuk veproi vete por e shtyu Satanai.

Keshtu Zoti u zemerua edhe I ndeshkoi.Nese Ai ishte I gjithedituri dhe I gjithefuqishmi pse nuk e parashikoi kete levizje te Satanait?Nese ai kishte meshire pse I denoi aq rende ata?Me vdekje!!!Se keshtu thuhej aty:Pasi hengren pemen ata vdiqen…
Pastaj thuhej qe te bijte e Adamit dhe Eves vuajne per mekatin e prinderve te tyre.
Nje gje s’mora vesh une!!!!Kur ata vdiqen femijet e tyre kush I beri…?Se Adami dhe Eva na lane shenden pasi u “vrane”…!
E shume e shume e te tjera qe te dhembe koka e shpirti kur I lexon….

NJE THES ME BRROCKULLA…….

PeRfUnDiMi>>E gjithe kjo rryme fetare eshte vecse nje perralle nga e kaluara…Nese do te keni ngene edhe do te lexoni nje nga keto cudira fetare do te shihni se si bien ne grope me kembet e tyre.Do te shihni se si revisten e muajit te kaluar e hedhin poshte me revisten e muajt pasardhes…E shume e shume mangesi e te tjera.

E gjthe kjo me con ne perfundimin se:feja eshte nje vegel ne duart e dikujt.Me te luan kur merzitesh,behesh I pasur kur nuk ke para,behesh I famshem kur te mungon personaliteti etj.

KeShiLlE>>Mos u besoni shume librave fetare.Kushdo qofte eshte shkruar nga njeriu.Njeriu e beri njeriu e zhben.Nese fjala e zotit ekziston(eshte e sigurt qe po)nuk eshte ne libra apo kulte besimi.Ajo gjendet brenda gjithkujt.Edhe nje I pafe e ka zotin gjithmone prane.Se ne fund te fundit ..

<……..Eri…….>

avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  clee prej 20.06.12 23:49

mbejn pershtypje dhe kto tipat e jehovait qe tvin der me der kshu si shpirtera te padjallzum e dun me t msu mraft pika.....

clee

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  suela123 prej 20.06.12 23:58

pa ofenim se secili eshte i lire te besoje ku te doje por ata qe besojen ne kete fe patjeter qe o kane probleme mendore si prsh u eshte bere lavazh truri ose dicka tjeter pasi eshte nje fe e cila nuk te lejon te dhurosh gjak prsh babai vajzes ne rast se ajo eshte e semure dhe ka shume nevoje..pra me pak fjale e lene ate te vdese...plus thone qe pasi vdes ringjallesh perseri madje ne keto broshurat e fundit qe kam gjetur para deres thoshte se ka ardhur koha qe jahovai tja fali njerezve makatet qe ka bere dhe do ti lere ata te jetojne pafundesisht..por kjo vvetem me nje kusht qe te pendohehs para jahovait....pffff me vjen shume gjynah per ata njerez qe jane vetvrare per kete fe duke besuar ne budallalleqe ku nje nga keta persona ka qene dhe fqinja ime....e urrej me gjithe zemer kete pseudofe...:\\\\
avatar
suela123

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Anon prej 21.06.12 2:01

religjionet npergjithsi vijne nga i njejti zinxhir,sa per fund jo gjithkush eshte i detyrum ta mbaj fene po kshu ndodh kur ta imponon tjetri !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 21.06.12 11:43

Nuk desha qe te zgjatesha me tej por ne broshurat e tyre ka shume e shume histori te tjera qe nuk kane fare kuptim...
Ringjallja,Vdekja,Besimi....Jane te gjitha genjeshtra pasuese......(Duke u bazuar te keto broshura)
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Mission prej 21.06.12 19:26

Jaovajsit apo deshmitaret e jehovait so do qe ti quajme,jane nje kulte tjeter i rrezikshme asgje me shume.Dhune psikologjike,perjashtimi social i atyre qe ndjekin"traditat dhe zakonet"eshte nje nga te paktete qe mund te thuahet herazi.dhe nje sekt qe nuk respekton lirin e besimtarve,ata jan te ngarkuar me detyre te studiojne revistata cdo jave,duke kryer edhe sherbimin e perditshem dere me dere.Atyre nuk i del koha per asgje pervecse studimit qe duhet te ngrihet ne mesim ne fund jave.duket shum qarte qe ata po i bejn lavazh trurit..
avatar
Mission

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Anon prej 22.06.12 14:58

Deshmitaret e jehovait jane menaxhim i muratorve boteror " Illuminati " rendi i ri boteror po afrohet !
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 22.06.12 15:27

Rendi i Ri Boteror nuk ka per te ndodhur kurreeeeeeeeee.Nje lagje fshati nuk ben dote bashke jo me nje Bote te tere.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  lonnaa prej 23.06.12 23:10

ariu shkruajti:Rendi i Ri Boteror nuk ka per te ndodhur kurreeeeeeeeee.Nje lagje fshati nuk ben dote bashke jo me nje Bote te tere.
sa per kureshtje lexoni diqka nga feja islame noshta ju ndihmojne...dhe jam e sigurt qe do vereni dallimin mes kesaj dhe te tjerave !
avatar
lonnaa

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  lonnaa prej 23.06.12 23:14

ariu shkruajti:Mijera pyetje>>>>>>>>>Nje pergjigje…
Po ben disa kohe qe me ka rene ne dore Bibla dhe disa revista te Kulles se Rojes(Jehovai) .Perderisa I kisha mendova qe ti lexoja dhe ti studjoja.Me shume per kureshtja se sa per besim fetar.Me Biblen nuk jam mare shume se s’kam patur kohe,por revistave u kam nxjerre “uje te zi”.Keshtu qe njohurite rreth saj I kam te kufizuara.
“Kulla e Rojes lajmeron ardhjen e mbreterise se Jehovait.”
Besoj se te gjithe e keni lexuar kete dhe e dini se per cfare flet kjo reviste.Disa te shtyre nga kureshtja e disa nga besimi. Bashke me kete reviste te vjen ne dore edhe tjetra shoqeruese e saj e cila ka me shume shkence se sa fe.Revista Zgjohuni(Me duhet ta pranoj qe eshte vertet e mire nese kerkon dije rreth shkencave te natyres por edhe me tej).
Keto revista shoqerohen me nje liber tjeter qe quhet:”Cfare na meson vertete Bibla?”
Pikerishte ketu dua te ndalem……
Duke e lexuar sote ne kapitujt e saj u ndala te kapitulli qe fliste per te vdekurit.Diku te faqet 61 deri ne 63 fliste per Adamin edhe Even.Se si shkelen keshillen.Si u denuan dhe vdiqen me mekate.Se ne sote vdesim ngaqe jemi te denuar per mekatin qe beri Eva me Adamin.E BLABLABLABLABLABLA.Ca gjera pa lidhje qe me inatosen.
Nuk u inatosa pa arsye.Ai thoshte se ne kopshtin ku banonte Eva dhe Adami kishte larmishmeri pemesh,dhe ne qender te kopshtit ishte nje peme e cila ishte e ndaluar per ta.. “Mos hani nga pema e njohjes te se mires dhe te se keqes” Keshtu citohej atje.Tani gjithkujt I lindi pyetja natyrshem.Pse te mos hanin nga ajo peme?Nese Zoti(Jehovai)eshte I miri dhe Satanai eshte I keqi,pse e ndalonte ai dallimin midis te dyve?Cfare sekreti fshihej pas mantelin te bardhe?E shume e shume pyetje qe te lodhin po ti permensesh.

Me pas(pasi lartesohej Ai si I plotfuqishmi dhe I gjithedituri)thuhej se Eva e hengri pemen e ndaluar,dhe beri edhe Adamin qe ta hante.Dhe se keshtu nuk veproi vete por e shtyu Satanai.
Keshtu Zoti u zemerua edhe I ndeshkoi.Nese Ai ishte I gjithedituri dhe I gjithefuqishmi pse nuk e parashikoi kete levizje te Satanait?Nese ai kishte meshire pse I denoi aq rende ata?Me vdekje!!!Se keshtu thuhej aty:Pasi hengren pemen ata vdiqen…
Pastaj thuhej qe te bijte e Adamit dhe Eves vuajne per mekatin e prinderve te tyre.
Nje gje s’mora vesh une!!!!Kur ata vdiqen femijet e tyre kush I beri…?Se Adami dhe Eva na lane shenden pasi u “vrane”…!
E shume e shume e te tjera qe te dhembe koka e shpirti kur I lexon….
NJE THES ME BRROCKULLA…….
PeRfUnDiMi>>E gjithe kjo rryme fetare eshte vecse nje perralle nga e kaluara…Nese do te keni ngene edhe do te lexoni nje nga keto cudira fetare do te shihni se si bien ne grope me kembet e tyre.Do te shihni se si revisten e muajit te kaluar e hedhin poshte me revisten e muajt pasardhes…E shume e shume mangesi e te tjera.

E gjthe kjo me con ne perfundimin se:feja eshte nje vegel ne duart e dikujt.Me te luan kur merzitesh,behesh I pasur kur nuk ke para,behesh I famshem kur te mungon personaliteti etj.
KeShiLlE>>Mos u besoni shume librave fetare.Kushdo qofte eshte shkruar nga njeriu.Njeriu e beri njeriu e zhben.Nese fjala e zotit ekziston(eshte e sigurt qe po)nuk eshte ne libra apo kulte besimi.Ajo gjendet brenda gjithkujt.Edhe nje I pafe e ka zotin gjithmone prane.Se ne fund te fundit ..

<……..Eri…….>

Sa per kureshtje merrni lexoni diqka nga feja islame...ndoshta do ju ndihmojne te qartesoni gjerat...dhe jam e sigurt qe do vereni dallimin mes ketyre!(vetem keshille apo sygjerim)
avatar
lonnaa

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Arb prej 24.06.12 1:06

Ariu.
Mijera pyetje , nje pergjigje? Vertete ka nje pergjigje, ai eshte Islami.
Zberthyes i gjith asaj qe na rrethon dhe do te na rrethoje deri ne Diten e Fundit.

Mbase nuk eshte e hijeshme qe te flasim per Islam, tek kjo teem , ku thelbi jane dy fete tjera. Por nese na duhet nje pergjigje , atehere pse mos te mundohemi t'a gjejme edhe ne rrafshe tjera,,,sepse kundethenie te ketij lloi, asnjeher nuk do t'i gjejshe ne Islam (gjithmon e duke u bazuar ne nje logjike te shendoshe dhe mendje te ndritur)

1 keshille: Nese vertet je ne kerkim te nje pergjigje, ate do e gjejshe jam i bindur, sepse edhe ky personi ne kete video te meposhtme e kerkoi me ngulm NJE PERGJIGJE dhe e gjeti, sa qe tashme historin e tije te GJETJES SE PERGJIGJES e tregon me knaqesi, per t'i orjentuar edhe te tjeret qe jane kerkim....
http://www.youtube.com/watch?v=iDMh7djswz0
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Antin prej 24.06.12 8:14

Ariu, nuk eshte vetem ky religjon qe duhet pergenjeshtruar por te gjithe religjonet kane perralla te tilla per femije dhe njerez naiv qe u besojne verberisht. Nuk me vjen mire qe paragjykon vetem nje besim. Edhe une i kam lexuar ato revista, dhe nuk jane materiale qe te mesojne per keq, madje te mesojne te besh nje jete te shendetshme, te qete dhe me moral. E mira e kesaj feje eshte se ata nuk besojne ne jeten pertej vdekjes dhe kjo me pelqen, ata thone qe parajsa eshte ne toke, pasi toka i ka te gjitha mundesite per t'u dukur si parajse: pyjet, lumejte, lulet, dielli, fushat, malet, bukurite e ndryshme natyrore etj. dhe e keqja eshte se ata nuk festojne asnje feste, as te pakten ditelindjen e tyre, dhe se besojne qe njerezit e mire nje dite do te ringjallen dhe do te gezojne token. Kjo me duket me teper si nje perralle. Megjithate, ky besim (fe) nuk eshte fare me i demshem sesa feja myslimane sepse ai nuk ka rituale dhe tradita kaq ekstreme dhe fanatike sa islamizmi. Duke nisur qe nga veshja.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 12:28

[/quote]Sa per kureshtje merrni lexoni diqka nga feja islame...ndoshta do ju ndihmojne te qartesoni gjerat...dhe jam e sigurt qe do vereni dallimin mes ketyre!(vetem keshille apo sygjerim)[/quote]

Faleminderit per keshillen dhe sugjerimin.
E kam studiuar edhe fene Islame,madje e pranoj me kreanari qe kam qene ne krahet e saj.Pas nje fare kohe per mua ekzistonte vetem Islami.
Por me pas u shkeputa,dhe "u zgjova".
Pasi mu hapen syte,pashe edhe mangesite e saj.Jo te shumta por ka.
Keshtu jam terhequr per nje fare periudhe pa afat.
Gjate kesaj kohe po bej nje studim mbi fete,dhe kam arritur ne perfundimin se:
Nuk ka fe qe eshte e paster.Njeriu e ka perdhosur edhe me te qarten.
Nuk ka fe pa nje genjeshter.E madhe ose e vogel qofte.
Nuk ka fe qe ka nje mur midis te keqes dhe te mires.Te gjith kane nje hendek.
Te gjitha fete ekzistente jane dege te nje feje..
Por se te kujt,duhet ta gjeni vete.............
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 12:33

Antin shkruajti:Ariu, nuk eshte vetem ky religjon qe duhet pergenjeshtruar por te gjithe religjonet kane perralla te tilla per femije dhe njerez naiv qe u besojne verberisht. Nuk me vjen mire qe paragjykon vetem nje besim. Edhe une i kam lexuar ato revista, dhe nuk jane materiale qe te mesojne per keq, madje te mesojne te besh nje jete te shendetshme, te qete dhe me moral. E mira e kesaj feje eshte se ata nuk besojne ne jeten pertej vdekjes dhe kjo me pelqen, ata thone qe parajsa eshte ne toke, pasi toka i ka te gjitha mundesite per t'u dukur si parajse: pyjet, lumejte, lulet, dielli, fushat, malet, bukurite e ndryshme natyrore etj. dhe e keqja eshte se ata nuk festojne asnje feste, as te pakten ditelindjen e tyre, dhe se besojne qe njerezit e mire nje dite do te ringjallen dhe do te gezojne token. Kjo me duket me teper si nje perralle. Megjithate, ky besim (fe) nuk eshte fare me i demshem sesa feja myslimane sepse ai nuk ka rituale dhe tradita kaq ekstreme dhe fanatike sa islamizmi. Duke nisur qe nga veshja.


Do te sjell kritika edhe per fete e tjera vetem me lini pak kohe.
Nuk ka fe por ka zot.........!!!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 12:35

Arb shkruajti:Ariu.
Mijera pyetje , nje pergjigje? Vertete ka nje pergjigje, ai eshte Islami.
Zberthyes i gjith asaj qe na rrethon dhe do te na rrethoje deri ne Diten e Fundit.

Mbase nuk eshte e hijeshme qe te flasim per Islam, tek kjo teem , ku thelbi jane dy fete tjera. Por nese na duhet nje pergjigje , atehere pse mos te mundohemi t'a gjejme edhe ne rrafshe tjera,,,sepse kundethenie te ketij lloi, asnjeher nuk do t'i gjejshe ne Islam (gjithmon e duke u bazuar ne nje logjike te shendoshe dhe mendje te ndritur)

1 keshille: Nese vertet je ne kerkim te nje pergjigje, ate do e gjejshe jam i bindur, sepse edhe ky personi ne kete video te meposhtme e kerkoi me ngulm NJE PERGJIGJE dhe e gjeti, sa qe tashme historin e tije te GJETJES SE PERGJIGJES e tregon me knaqesi, per t'i orjentuar edhe te tjeret qe jane kerkim....
http://www.youtube.com/watch?v=iDMh7djswz0

Do te flas edhe per Islamin por me vone.
Duhet ta dish qe edhe Islami ka mangesite e tij.
Nuk ka perfekt sote,por vetem mangesi......!!!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 12:37

Sa per kureshtje merrni lexoni diqka nga feja islame...ndoshta do ju ndihmojne te qartesoni gjerat...dhe jam e sigurt qe do vereni dallimin mes ketyre!(vetem keshille apo sygjerim)

Faleminderit per keshillen dhe sugjerimin.
E kam studiuar edhe fene Islame,madje e pranoj me kreanari qe kam qene ne krahet e saj.Pas nje fare kohe per mua ekzistonte vetem Islami.
Por me pas u shkeputa,dhe "u zgjova".
Pasi mu hapen syte,pashe edhe mangesite e saj.Jo te shumta por ka.
Keshtu jam terhequr per nje fare periudhe pa afat.
Gjate kesaj kohe po bej nje studim mbi fete,dhe kam arritur ne perfundimin se:
Nuk ka fe qe eshte e paster.Njeriu e ka perdhosur edhe me te qarten.
Nuk ka fe pa nje genjeshter.E madhe ose e vogel qofte.
Nuk ka fe qe ka nje mur midis te keqes dhe te mires.Te gjith kane nje hendek.
Te gjitha fete ekzistente jane dege te nje feje..
Por se te kujt,duhet ta gjeni vete.............
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Antin prej 24.06.12 13:00

ariu shkruajti:
Do te sjell kritika edhe per fete e tjera vetem me lini pak kohe.
Nuk ka fe por ka zot.........!!!
ti thua "nuk ka fe, por ka zot" une do te thoja te kunderten: "Ka fe por s'ka zot". Nese fete jane te rreme, une do te shtroja pyetjen: a nuk ishin pikerisht keto fe qe na kane sjelle njohjen me Zotin? dhe nese nuk duhet t'u besojme feve, atehere nuk duhet t'i besojme as teorive qe ata kane per "Zotin"...
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 14:33

Antin shkruajti:ti thua "nuk ka fe, por ka zot" une do te thoja te kunderten: "Ka fe por s'ka zot". Nese fete jane te rreme, une do te shtroja pyetjen: a nuk ishin pikerisht keto fe qe na kane sjelle njohjen me Zotin? dhe nese nuk duhet t'u besojme feve, atehere nuk duhet t'i besojme as teorive qe ata kane per "Zotin"...

JO.Keto fe nuk na njohen me Zotin por,na flasin rreth tij.Askush nga mijra sektet nuk ka thene une bera te mundur qe Zoti erdhi ne Toke.Apo ja ku e keni Zotin,ky eshte.
Ato thone Zoti erdhi per kete e kete pune.Ose,ja kush eshte Zoti.(nje fuqi e madhe e cila....e njihni historine.)

Ai qe qendron mbi ne sote do te ulet nen nesh neser.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  suela123 prej 24.06.12 14:39

une kam lexuar edhe kuranin edhe biblen edhe dhjaten e re madje tani kam ne duar edhe biblen e djallit dhe kam arritur ne perfundimin qe ZOTI nuk ekziston..te gjitha keto libra e keto fe jane krijuar vetem per arsye politike vetem per interesa...muhameti krijoi shtetin e ri arab....krishterimi lindi ne shtratin e renies se fuqise skllavopronare ku besimi i njerezve tek perendite kishte rene ne piken me te ulet te mundshme.ne keto kushe kerkohej nje besim i ri nje psikollogji e re qe te ringjallte shpresen tek njerezit per te erdhmen..historia e krishterimit lidhet ngushte me DHjaten e vjeter dhe Biblen..ku eshte dhjata e vjeter?..seshte me pasi papa e modifikoi ate sipas interesave te tij duke formuar ate te re..jezusi i nazaretit do te ndihmonte popullin pra ishte per popullin kjo gje e ben ate komunistin e pare ne toke...pra te dyja fete krishterimi dhe islamizmiu mbeshten ne besimin monoteist te hebrenjve te lashte pasi politeizmi nuk kishte me sukses tek populli..te tilla jane edhe minifete e tjera si engjelloret,deshmitarete jahovait etj..cdo gje eshte krijuar me pikmerine me te madhe qe ne lashtesi duke u bere nje sistem qeverisjeje ne nje fare menyre....ndaj une jam dakort me ato qe thote ANtini " ka fe por ska Zot"
avatar
suela123

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Antin prej 24.06.12 15:08

e ty te lumte goja moj Suela, mendova qe jam i vetmi ateist ketu, por njerez te zgjuar si ti jane te rralle. Pa i lexuar te gjitha keto qe ke lexuar ti: Kuran, Bibel, dhiaten e re dhe te vjeter, biblen e djalllit etj nuk arrin ne konkluzione te tilla. Por keta qe lexojne vetem fene e tyre dhe asgje tjeter, qendrojne te palevizshem ne mendimet e tyre fundamentaliste. Vendet me varferi ekstreme jane popujt me fetar. S'ka nevoje per komente te teperta. Nje filozof ka thene: "Zoti eshte genjeshtra me e madhe qe i eshte bere ndonjehere njerezimit". dhe sa per ty Ariu, une "zotin" e kam njohur permes fese se une fakte te tjera nuk kam pare.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  suela123 prej 24.06.12 16:41

flm Antin...edhe une ty gjithashtu te pergezoj per mendimet dhe intelektin qe ke..:)))
avatar
suela123

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Arb prej 24.06.12 19:34

ariu shkruajti:
Do te flas edhe per Islamin por me vone.
Duhet ta dish qe edhe Islami ka mangesite e tij.
Nuk ka perfekt sote,por vetem mangesi......!!!

Mangesi munde te gjejshe edhe ate me bollek, por jo ne Islam, por ne nje pjese te atyre qe i thone vetes mysliman, kurse ne fakt jane nga me te devijuarit, gje qe dhe mesimet fetare islame thone, se ata qe do te kene ndeshkimin me te rende nga te gjithe do te jene myslimanet dyftyrsha (munafik).
Me beso, se asnje kunderthenie nuk do te gjejshe ne Kur'an dhe ne hadithe( sahi-te vertete) te Muhamedit a.s. E n.q.s dichka do te duket kontradiktore per momentin, po te analizojsh gjerat edhe me thelle , do te kthjellohen plotesht (madje dhe duke u konsulltuara edhe me dijetaret e fese).
Me qe thua se ne duar ke patur mesime fetare Islame (shpresoj qe te ishte Kur'ani) dhe nuk ke gjetur, ate qe vertet e kerkon, kame frike se sa do qe te qemtosh, nje pergjigje te sakte dhe te prere, nuk do mundesh ta gjeshe dot ne asnje fe (monoteiste), sepse Islami eshte e fundit fe mbi toke si Vazhdimsi e te gjitha feve , qe kane thirur ne Njeshmerine eZotit.

Ne kontekst te saj, do te sherbehesha me nje ngjarje. Ishte nje plak qe jetonte ne kohen e Muhamedit a.s. e qe per cdo pyetje qe i sillej ne mendje, sa do thjeshte qe ishte (ne lidhje me fene), shkonte e pyeste Muhamedin a.s.e qe ky cdo here ishte i gatshem t'i pergjigjej.Nje dite Muhamedi a.s. kishte te ftuar nje grupe eproresh dhe udheheqesish te disa popujve te tjere qe s'ishin myslimane dhe po ua shpjegonte fene islame , ne nder kohe , troket ne dyer plaku, per nje pyetje te castit qe po e mundonte, Muhamedi a.s. pasi e degjon pyetjen e plakut, i lutet atije qe ta priste paksa, shkaku se kishte detyre mjafte te rendesishme, t'ua mesonte fene Islame eproreve. Menjeher pas kesaj, vjen Xhibrili, a,s, (engjulli qe i transmetoi ajetet kur'anore) dhe i thote: Duhet qe te kthehesh tek plaku dhe t'i japish pergjigjen , sepse me kot qe mundohesh t'ua mesojsh fene e Allahut atyre eproreve, ato as qe do te duan te degjojne per ate dhe si te tille Allahu u'a ka verbuar syte e mendjes dhe u'a ka mbyllur zemrat per t'a kuptuar Ate (deri sa ata vet nuk do te ndryshojne sjelljen e tyre)....

p.s. Lutem qe ti te jeshe ne meshiren e Krijuesit dhe ta kuptosh Ate dhe rrugen qe te chon ne njohjen e Tije.


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 24.06.12 19:35, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : ())
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 24.06.12 21:44

O Arbi,me kete ti po thua qe une nuk e dua Islamin dhe Ai mi ka mbyllur syte e mendjes.
Por e ke gabim.Une kam qene ne Islam.Nuk e kerkova une por me erdhi vete,dhe qe ate dite gjthcka me shkonte per mrekulli.
Por pasi u shkeputa,pash edhe disa mangesi te vogla.(Por prape ngelen mangesi)
Mos me quani satanist sepse kritikoj.Me quani te tille nese perkrah.
Do te kthehem ne Islam pasi te jem qartesuar i gjithi.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Antin prej 24.06.12 23:03

O Arbi sa per kontradiktat e kuranit (dhe bibles) i gjen ne kete faqe: http://www.explorerunivers.com/t2091-religjioni-kontradikta-dhe-absurditete?highlight=kontradikta+dhe+absurditete
si dhe mund te lexosh librin qe ka dale se fundmi me titull : "libri qe kisha (dhe xhamia) jote nuk do te te lejonte kurre ta lexoje". Ky liber qe kam lexuar kohet e fundit eshte teper interesant dhe i trajton te gjitha fete (besimet) ne bote dhe historine dhe prejardhjen e tyre. Absurditetet dhe mashtrimet e ketyre besimeve. Ju keshilloj ta lexoni me vemendje dhe me llogjike, pastaj ejani dhe komentoni ketu sa te doni.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  lonnaa prej 24.06.12 23:07

ariu shkruajti:O Arbi,me kete ti po thua qe une nuk e dua Islamin dhe Ai mi ka mbyllur syte e mendjes.
Por e ke gabim.Une kam qene ne Islam.Nuk e kerkova une por me erdhi vete,dhe qe ate dite gjthcka me shkonte per mrekulli.
Por pasi u shkeputa,pash edhe disa mangesi te vogla.(Por prape ngelen mangesi)
Mos me quani satanist sepse kritikoj.Me quani te tille nese perkrah.
Do te kthehem ne Islam pasi te jem qartesuar i gjithi.
degjo mos ma merr per te keq te lutem por nuk po mund te kuptoj se ne qfar menyre e the pasi te jem qartesuar i gjithi...dhe per keto mangesi ne islam e ke problem te mi tregosh ? Faleminderit...
avatar
lonnaa

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Arb prej 25.06.12 0:43

Ah ariu.
"kontradikta" qe jane sjellur ne ate teme per Kur'anin, jane totalisht lojra fjalesh dhe madje qesharake, natyrisht qe mjafton kjo, kur nuk ka te tilla per ti gjetur vertete. Teksti i saj nise me keto fjale "Na ishte njėherė zoti...Duke nisur me absurditetet ",,, epo ky njeri qe ne start na tregon qellimin e tije, nise nga absurdi, dhe doemos ne absurd do perfundoje, pastaj cdo gje mund te duket absurde, e per njerez te tilla "kontradikta" , "mangesi" "leshime" ka sa te duash....mjafton qe te keshe kohe t'i shkruajsh... ky lloi eshte gjithsesi, lloji i atyre qe cfardo fakti dhe mrekullie t'u tregosh,,,, ata serisht nje pergjigje e kane : -Absurd.
Me e lehte dhe me e paster eshte sikur ti vet te futesh leximit te Kur'anit dhe nje mende t'i gjeshe ata "kotradikta", jo te sherbehesh me te tilla, sepse ai qe ka shenuar ata s'ka patur guximin ta lexoj as dhe nje here te vetme Kur'anin.

Ki durimin ta degjojshe kete ligjerat rreth Kur'anit dhe Islamin, e ligjeruar ne njerin nga Universitetet me me fame Boterore, dhe te kuptosh se si ka mundur t'i gjeje ata "kotradikta" kur cdo shkronje dhe fjale ne te , eshte rregulluar dhe e vendosur me persosmeri qe te jape shpjegime shtese , ne lidhje me gjera te caktuara.
http://www.youtube.com/watch?v=kmSYqz5ZLS8


Edituar pėr herė tė fundit nga Arb nė 25.06.12 0:45, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : s)
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Arb prej 25.06.12 0:53

ariu shkruajti:

Do te kthehem ne Islam pasi te jem qartesuar i gjithi.

Me pelqen kjo fjali, faktikisht ne Islam kthehen vetem ata te cilet jane qartesuar plotesishte dhe qe orvaten qe te gjejne shpjegimin e vertete te jetes dhe krijimit te saje ne kete Toke. (nuk po flas per myslimanet me bateria, ata te cilet jane te tille vetem se kane trashigimi familjare, apo te tjere qe i thone vetes mysliman, por asgje nuk dine rreth saj , as qe praktikojne.)
avatar
Arb

113


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Xhemajl prej 26.06.12 1:03

Antin shkruajti:e ty te lumte goja moj Suela, mendova qe jam i vetmi ateist ketu, por njerez te zgjuar si ti jane te rralle. Pa i lexuar te gjitha keto qe ke lexuar ti: Kuran, Bibel, dhiaten e re dhe te vjeter, biblen e djalllit etj nuk arrin ne konkluzione te tilla. Por keta qe lexojne vetem fene e tyre dhe asgje tjeter, qendrojne te palevizshem ne mendimet e tyre fundamentaliste. Vendet me varferi ekstreme jane popujt me fetar. S'ka nevoje per komente te teperta. Nje filozof ka thene: "Zoti eshte genjeshtra me e madhe qe i eshte bere ndonjehere njerezimit". dhe sa per ty Ariu, une "zotin" e kam njohur permes fese se une fakte te tjera nuk kam pare.
Dua ta di ti si ateist, ku motivohesh ne jete, per cfar jeton, cili eshte qellimi juaj?
avatar
Xhemajl

310


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Antin prej 26.06.12 17:32

Xhemajl shkruajti:Dua ta di ti si ateist, ku motivohesh ne jete, per cfar jeton, cili eshte qellimi juaj?
- Une Xhemajl jetoj sepse kam lindur dhe s'kam ndonje qellim te caktuar vecse ta jetoj kete jete te vetme me te gjitha te mirat qe na ofron natyra, por pa lenduar askend. Une jetoj i lire dhe nuk kufizohem nga rregullat absurde fetare: bej cfare te dua, shkoj ku te dua, por e rendesishme eshte te kenaqesh ne jete, pa i bere keq askujt. Perndryshe nese e duam dicka me zemer dhe nese nuk e marrim ate se keshtu dashka besimi fetar, kjo eshte fatkeqesia me e madhe e jetes.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Anon prej 26.06.12 18:18

ariu shkruajti:Rendi i Ri Boteror nuk ka per te ndodhur kurreeeeeeeeee.Nje lagje fshati nuk ben dote bashke jo me nje Bote te tere.

Nese ti pretendon qe Illuminati nuk do e kete boten ne dore i nderuar MIK ajo po ndodhe po nuk e veren dot ! Shiko pak nga ana politike " Lindjen e mesme - Ameriken - Federaten ruse - ISRAELIN " bej nje dallim ne mes kesaj kush qenka okupuesi i gjith provincave boterore ?
Kur ta gjesh kte pytje ateher ta lejoj te thuash se nuk do kete rend te ri boteror TI PO E SHEH QE DHE NE SHQIPERI KEMI OKUPIM apo je ne gjum e nuk mendon as nuk sheh ? Rendi i ri boteror po afrohet
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Ariu prej 27.06.12 13:39

Benxhamin. shkruajti:Nese ti pretendon qe Illuminati nuk do e kete boten ne dore i nderuar MIK ajo po ndodhe po nuk e veren dot ! Shiko pak nga ana politike " Lindjen e mesme - Ameriken - Federaten ruse - ISRAELIN " bej nje dallim ne mes kesaj kush qenka okupuesi i gjith provincave boterore ?
Kur ta gjesh kte pytje ateher ta lejoj te thuash se nuk do kete rend te ri boteror TI PO E SHEH QE DHE NE SHQIPERI KEMI OKUPIM apo je ne gjum e nuk mendon as nuk sheh ? Rendi i ri boteror po afrohet

Kurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrree.Rendi i Ri Boteror nuk ka per te ndodhur kurrrrree.Iluminati ka ne dore boten por jo fatin e saj.Nese ata nxjerrin informata kaq te rendesishme,e kane nje arsye.Vetem te frikesojne njerezimin dhe te jetojne mes kaosit.Sepse kaosi u jep fuqi.Luften e perdorin per te hapur kaos dhe politiken per ta mbajtur kaosin gjalle.
Upssssss.Me duket se u zgjova.....:P
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

116


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Anon prej 28.06.12 0:33

hahah! ke tdrejte lufta ndodh per pasuri " lufte per interes " po muratoret jane gjithandej po sikur te shihje ne thelb te gjitha institucionet , qeveria , lojart , kengtaret ku ta di un ... kontrollohen nga kjo organizate sdmth qe jane krijuar vetem per palidhje ka dicka qe po synojne e ajo eshte rendi i ri boteror ! Ajo do te ndodh me paqe ose ta kuptosh me mire do vi si "TREND" - RISI per popullaten e ky plan besoj qe nuk do deshtoj.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Anon prej 28.06.12 0:38

Arb shkruajti:
ariu shkruajti:

Do te kthehem ne Islam pasi te jem qartesuar i gjithi.

Me pelqen kjo fjali, faktikisht ne Islam kthehen vetem ata te cilet jane qartesuar plotesishte dhe qe orvaten qe te gjejne shpjegimin e vertete te jetes dhe krijimit te saje ne kete Toke. (nuk po flas per myslimanet me bateria, ata te cilet jane te tille vetem se kane trashigimi familjare, apo te tjere qe i thone vetes mysliman, por asgje nuk dine rreth saj , as qe praktikojne.)

Nese me lejohet ti them dhe un dy fjali per kto gjera !
Askujt si inponohet te futet ne FE dihet qe islami eshte dominante e ska ndonje gabim ne te,po dicka qe duhet ta kemi parasysh eshte se FEJA nuk eshte dhune ka persona qe jane ateist pa "FE" por qe i luten zotit kjo nuk do te thote se ata nuk besojne "KRIJUESIN" por nuk bazohen ne ndonje nga kto fete dominante ! Falemnderit
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kontrolli i populesise me ane te fese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi