Rrjetet sociale kunder botes reale

Shko poshtė

Rrjetet sociale kunder botes reale

Mesazh  Luli prej 18.06.12 11:11

Rrjetet sociale kunder botes realeNuk ka dyshime se media sociale na jep mundėsinė tė organizojmė marrėdhėniet tonė nė botėn reale dhe na krijon gjithashtu mundėsinė pėr tė njohur njerėz tė rinj jashtė dritares dixhitale.

Por rrjetet sociale kanė edhe njė efekt tė kundėrt nė kualitetin e jetės sonė. Nė njė sondazh rezulton se 24% e njerėzve kanė humbur ngjarje reale, ironikisht pėr shkak se janė marrė me dokumentin e atyre tė mėparshmeve nė rrjetet sociale.

Nė tė gjithė botėn, pėrdoruesit e Facebook shpenzojnė 10.5 milionė minuta nė ditė duke lundruar nė kėtė faqe, kėtu nuk pėrfshihet navigimi me anė tė telefonit. Kjo do tė thotė se 20 vite kohė ditore shpenzohen duke jetuar online dhe jo offline.

Pėrdoruesit nga India, SHBA, France, Britani, Australi, Zelandė e Re dhe Singapor, mesatarisht kalojnė mė shumė se 20 minuta nė ditė nė Facebook. Portali i shkollimit online Scholls.com, ka publikuar disa tė dhėna mbi ndikimin pozitiv dhe negativ tė rrjeteve socialiste nė botėn reale.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rrjetet sociale kunder botes reale

Mesazh  Neo prej 10.08.12 21:18

Sot ēdo gjė aq e dixhitalizuar, saqė jeta offline ka vdekurSociologu dhe teoricieni i rrjeteve shoqėrore Nathan Jurgenson pohon qė jeta offline, pa qasje ne internet, nė fakt nuk ekziston mė.

Teknologjia ėshtė e integruar nė jetėn tonė tė pėrditshme, ndėrsa interneti ėshtė bėrė elementi pėrbėrės i shoqėrisė moderne, prandaj ėshtė e pamundur “tė dilet nga rrjeti”.

Nėse nuk zgjidhni mėnyrė vetmitare tė tė jetuarit, nė shkretėtirė, larg nga teknologjia, por edhe atėherė dikush do tė bėjė reportazh pėr kėtė gjė dhe do ta vėrė nė internet, kėshtu qė ikje nga dixhitalizimi nė fakt nuk ka. Jurgenson, para pak kohe ka publikuar esenė e tij pėr jetėn offline nė revistėn “The New Enquirer”, nė tė cilėn pohon qė njerėzit, tė cilėt anojnė nga mėnyra “jodixhitale” e jetės, jashtė internetit dhe rrjeteve shoqėrore, nė fakt jetojnė nė iluzion, sepse sot ėshtė gjithēka aq e dixhitalizuar, sa qė jeta offline nė fakt nuk ekziston mė.

Siē pohon Jurgenson, termi i jetės offline ėshtė shfaqur nė kohėn kur jeta online ėshtė bėrė realitet, prandaj offline do tė nėnkuptonte ēdo gjė qė nuk publikoni nė internet. Sot nuk ekziston mė dallimi nė mes kėtyre dy termeve dhe ēdo gjė ėshtė e varur nga interneti.

“Tė fikni telefonin dhe tė largoheni nga rrjetet shoqėrore, nė fakt nuk do tė thotė ikje nga rrjeti. Logjika e mediave shoqėrore na ndjek edhe pasi dalim nga interneti. Nuk ekziston ajo jetė offline, ėshtė vetėm termi i fetishizuar tė cilin pohojnė disa individė, qė mund ta arrijnė, por gjithmonė fjala ėshtė pėr iluzionin”, shpjegon Jurgenson.

Jeta nė rrjet, nė fakt, na mundėson shijimin e botės fizike, ashtu siē nuk kemi pasur mundėsi nė kohėn para internetit. Sot, kur e lini telefonin nė shtėpi dhe shkoni nė shėtitje, jeni tė kėnaqur qė e keni lėnė atė copė tė teknologjisė nė shtėpi dhe qė pėr njė kohė do tė pushoni nga kontrollimi i mesazheve, e-mail-ve, lajmeve nė rrjetet shoqėrore.

Ajo ndjenjė e relaksimit mundėson shijim mė tė mirė tė botės fizike, ndėrsa ky shijim nuk do tė ishte i mundshėm, po tė mos kishit ditur se ēfarė do tė thotė tė jeni tė lidhur nė rrjet.

/shekulli/
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi