E Verteta e Facebook !

Shko poshtė

E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX prej 17.06.12 13:29

Facebook eshte nje rrjet social i cili lejon perdorues nga egjithe bota te lidhen dhe te komunikojne midis tyre , te percjellin mendime , te shfaqin veten e tyre . Neqoftese do te egzistonte nje organizat aq e fuqishme sa te kontrollonite miliona njerez nga egjithe bota padyshim do te zgjidhte Facebook si nje nga menyrat me t mira.
Direkt pasi jeni regjistruar , kontrolluesit e ketij rrjeti te madhe njihen me te dhenat tuaja, cfare ju mendoni , cfare beni , me ke flisni dh ecfare thoni . Dhe gjeja me absurde eshte se jeni pikerisht ju qe iua thoni spontanisht . shume prej jush injorojne se pas cdo ngjarjeje eshte nje sistem i fuqishem qe jo vetem ju ka prodhuar por qe ju mban te ndare nga njeri-tjetri duke krijuar tensione te ndryshme , qe vret cdokend qe guxon tju zgjoje nga gjumi i thelle dhe duke zhvulluar tek ju ndjenjen e inferioritetit, moskomunikimit qe perhapet si nje epidemi ne cdo cep te rrugeve.
Pasi keni luftuar per lirine tuaj per demokraci, i keni mbijetuar bombes atomike , nazisteve dhe holokaustit sot jeni ju te cilet i dorezoni privacin tuaj "gjarperit t vjeter "
Ai e di qe jeni sklleverit e tij dhe mund te manipuloj mendjet tuaja te dobeta duke ju larguar cdo here dhe me shume nga individualizmi .
E meta e shoqeris tone eshte se eshte bere pjese e nje sistemi me vlera te rreme . Edhe ato pak kontakte reale qe ju kan mbetur bazohen mbi tipe pune dhe oportuniste . Madje dhe Dashuria sot eshte bere nje kontrat e finalizuar per nje rritje ekonomike sesa nj ndjenje brendshme .
POR ne Facebook gjerat ndryshojn . Te gjithe papritur jan te lumtur , te gjithe duan te flasin per jeten e tyre kaq perfekte , qe nuk e kane.
bejne gjithcka qe ne realitet per ta eshte e pamundur per shkak te nj "diktature" !!


PS: Adam Kadmon .
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee prej 17.06.12 13:48

thjesht nje mjet komunikimi eshte..vetem ne fcb qe ske asnje person real dhe nuk mund te nxjerresh asnje te dhene ...sepse ne radhe te pare te dhenat dhe komunikimin e ben sic do ti .... kshuqe skemi pse tkemi frike nga rjete sociale si fcb... lere qe na ka dal qefit fcb saqe shum persona e kan mbyllur fare ose e hapin shum pak..

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX prej 17.06.12 13:58

Vertet mendon se sduhet te kesh frike nga FB ?
Ndoshta eshte mendimi im por ka arritur nje qellim te caktuar e cila eshte " IZOLIMI" .
Nuk dua te zgjatem por mendimi im eshte me i thelle le te themi .
Gjithcka qe te rrethon mund t perbej rrezik .
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee prej 17.06.12 14:17

e vlersoj mendimin dhe paraqitjen qe i ke bere ksaj teme... thjesht dhash mendim te nje logjike me te thjesht un.... te kuptoj qe ti bazohesh ne nje bote me te thelle rreziqesh...

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Facebook eshte bere semundje e pasherueshme

Mesazh  ushtaridardan prej 17.06.12 16:39

Me te vertet Facebook eshte njeri nder sajtet me te klikueshme ne tere boten,poashtu eshte kthyer ne nje semundje te pasherueshme.Qdo i ri ,posedon FB,nese ndokush nuk ka FB ai nuk eshte ne trend me moden.
avatar
ushtaridardan

19


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  clee prej 17.06.12 22:57

seshte e thene qe dikush qe ska fcb seshte ne trend me moden.... kam qene un dikur super e fiksume mbas fcb saqe rija me ore te tera pa gjum para laptopit... sinqerisht qe kur e kam mbyllur jam ne relax total si trupor ashu dhe mendor... eshte me verte nje tip fiksimi shum i keq qe po sdite ta kontrollosh me mire mbylle fare...

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  NewBornX prej 18.06.12 7:59

clee shkruajti:seshte e thene qe dikush qe ska fcb seshte ne trend me moden.... kam qene un dikur super e fiksume mbas fcb saqe rija me ore te tera pa gjum para laptopit... sinqerisht qe kur e kam mbyllur jam ne relax total si trupor ashu dhe mendor... eshte me verte nje tip fiksimi shum i keq qe po sdite ta kontrollosh me mire mbylle fare...


pikerisht !! ti ke bere mire q e ke mbyllur por ka te tjeter qe nuk i largohen ketij "fiksimi" sa harrojne qe kan dhe nje jete reale .
avatar
NewBornX

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  syri i art prej 14.12.13 22:52

nuk mund te fajesohet mjeti asnjehere,po drejtuesi i mjetit...po i perdorem mir jan te mira po i keqperdorem jan te demshme..une personalisht shum gjera i kam arrit permes fcb,si njoftime te ndryshme,per faqe te ndryshme...po shum pak rri ne fcb,sepse po fillove te shiqosh qdo gje ne te atehere behet sikur televizori me lajme hipnotike...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Luli prej 26.10.14 0:24

Facebook ju shkatėrron jetėnTeknologjia dhe jeta - Mė poshtė do tė gjeni tė renditura disa nga situatat kryesore, me tė cilat rrjetet sociale ju largojnė nga jeta reale, duke ju “shkatėrruar” jetėn

Bota reale duket se ėshtė pėrballė njė kėrcėnimi tė vėrtetė prej botės virtuale! Pothuajse tė gjithė ata qė kanė njė adresė Facebook-u tregojnė ēdo gjė pėr jetėn e tyre: postojnė se ku janė, me kė, se ēfarė po bėjnė etj. Pra, varėsia ndaj kėtij rrejti social sa vjen dhe po bėhet mė shqetėsuese, duke qenė se shijimi i jetės reale po lihet vėrtet pas dore! Pėr tė mos shkuar edhe mė tej, mė poshtė do tė njiheni me shtatė shenja, tė cilat tregojnė se Facebook-u po ju shkatėrron ekzistencėn tuaj. Njohja ėshtė hapi i parė pėr tė kuptuar se sa e rėndė ėshtė “varėsia”.

1– Facebook po ju largon nga programet tuaja tė preferuara televizive

Kur regjistroni pjesėn finale tė serialit tuaj tė zemrės pėr ta parė nė qetėsi, bėni gabimin mė tė madh kur hapni faqen tuaj tė Facebook pėrpara se tė uleni nė divan. Duke parė radhėn e gjatė tė postimeve tė ndryshme, ju harxhoni njė pjesė tė mirė tė kohės kot, aq sa nuk keni mė dėshirė tė shihni serialin, programin apo filmin tuaj tė preferuar.

2– Facebook ju shtyn qė tė punoni keq

Kjo ėshtė njė skenė tipike: tė hėnėn nė mėngjes, shefi juaj ju ngarkon me njė detyrė qė kėrkon shumė kohė dhe seriozitet pėr t’u bėrė. Logjika ju thotė qė ta filloni menjėherė, por pastaj filloni tė mendoni se ēfarė tė keqe ka nėse kaloni njė herė nga profili juaj nė Facebook?! U tha- u bė! Nė kėtė mėnyrė kaloni orė tė tėra duke bėrė “like” dhe komente nėpėr miqtė tuaj, ndėrkohė qė faqja e excell-it pėr punėn, mbetet ende bosh dhe pėr pėrfundimin e saj kujtoheni nė momentin e fundit!

3- Facebook ju bėn njė mik tė keq

Mikja juaj mė e mirė sapo ėshtė fejuar, martuar apo pret njė fėmijė dhe ju ēfarė bėni ndėrkohė qė merrni vesh kėtė gjė?! Nė vend qė t’i dėrgoni njė pusullė tė thjeshtė urimi ose njė tufė me lule, apo ėmbėlsirė, i bėni thjesht njė koment nė profilin e saj! Nuk ėshtė aspak e rėndėsishme nėse i pėlqeni fotot qė ajo publikon! Nė rregull, ky ėshtė njė gjest mė vete, por ata tė vėrtetėt janė mė domethėnės.

4- Facebook ērregullon gjumin

Kur sapo mbyllni njė ditė tė lodhshme pune, vendosni qė tė shkoni nė shtrat nėn shoqėrinė e njė filxhani tė ngrohtė qumėshti. Por sapo ju vjen gjumi, ju shkon nė mendje njė kontroll i fundit i miqve nė Facebook, i tė rejave qė mund tė kenė ndodhur aty! Ndėrkohė qė koha kalon sėrish kot edhe gjumi ikėn bashkė me tė! Ndaj tani e dini se pėrse vuani pėr gjumė!

5 – Facebook shkakton ankth

Njė shembull i thjeshtė ėshtė ai i postimit tė njė fotoje qė ju e quani tepėr tė bukur dhe mjaft domethėnėse, nė tė cilėn mund tė keni dalė pėr shembull, me tė dashurin, shoqen e ngushtė, familjen etj., por merrni mė pak se 10 pėlqime! Edhe pse ėshtė krejtėsisht njė budallallėk, thellė nė vete ndieni njė pėrēmim social!

6 – Facebook ėshtė kthyer nė “ngushėllues“

Facebook-u ka zėvendėsuar edhe jastėkun tuaj! Dikur hallet i “qanit” me tė, ndėrsa sot i “qani” me tė gjithė nė Facebook! Aty shfryni tė gjitha mėritė tuaja, frustracionin, inatet, brengat, zhgėnjimet, apo edhe lumturitė, vetėm e vetėm qė tė tėrhiqni vėmendjen qė meritoni! Mendojeni pak nė qetėsi: a ėshtė ky njė tjetėr budallallėk qė jua ka shkaktuar Facebook?!

7 – Facebook ju bėn ziliqar

Kjo praktikisht ėshtė njė lloj frike se mos mbesni “jashtė realitetit virtual”! Ėshtė njė lloj ankthi social i cili ju shtyn tė bėni krahasime me jetėn e tė tjerėve, duke e konsideruar tuajėn perfekte, pa mungesa nė qejfe.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Zebra prej 26.10.14 8:06

Asgje nga keto sme ndodh mua nga fb..varet si e perdor dhe ca kendveshtrimi ke ne lidhje me fb
avatar
Zebra

i'm simply the best

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E Verteta e Facebook !

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi