Konfirmohet lidhja mes gjenialitetit dhe ēmendurisė

Shko poshtė

Konfirmohet lidhja mes gjenialitetit dhe ēmendurisė

Mesazh  xxxadixxx prej 14.06.12 21:04

Njė hulumtim i kryer nė Suedi ka treguar lidhjen mes gjenialitetit dhe ēmendurisė.
Skizofrenia dhe ērregullimet bipolare janė mė tė shpeshta tek njerėzit krijues dhe inteligjentė. Idenė e ka zhvilluar grupi shkencėtarėsh, tė cilėt po ashtu vuajnė nga ērregullimet mendore.
Kay Redfiels Jamison, nga shkolla e mjekėsisė ”Johns Hopkins”, e cila po ashtu vuan nga ērregullimi bipolar, ka treguar qė testi i inteligjencės tė cilin e kanė bėrė njė numėr 16-vjeēarėsh nga Suedia, ka treguar qė te fėmijėt me inteligjencė tė lartė ekzistojnė shumė shanse pėr zhvillimin e njė prej ērregullimeve mendore.
”Rezultatet kanė treguar se personat, tė cilėt janė tė avancuar mendėrisht kanė katėr herė shanse mė tė mėdha pėr tė zhvilluar ērregullimin bipolar”, thotė Jamison.
Piktori i njohur holandez, Vincent Van Gogh dhe autori Jack Kerouac ishin gjeni, por po ashtu kanė treguar tendenca edhe pėr vetėshkatėrrim. Ajo qė ėshtė e paqartė ėshtė pse qeniet njerėzore e kanė tė zhvilluar kėtė karakteristikė.
Ideja pėr gjenitė problematikė dhe shkencėtarėt e ēmendur ndoshta ėshtė diēka mė shumė se vetėm thėnie.
Hulumtimet tregojnė qė ērregullimi bipolar dhe skizofrenia janė tė lidhura me kreativitetin e lartė dhe inteligjencėn. Gjatė hulumtimeve u pa se gjeni i njohur si DARPP-32 ėshtė fajtori kryesor pėr lidhjen mes gjenialitetit dhe ēmendurisė.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi