Perversiteti i pinguinėve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Perversiteti i pinguinėve

Mesazh  Luli prej 11.06.12 0:00

Perversiteti i pinguinėvePėr dy vite, nga 1911 deri nė vitin 1913 shkencėtari britanik, George Marray Levick zgjodhi si habitat Polin e Jugut. Ai studioi me imėtsi pinguinėt e la trashėgimi dorėshkrime qė pėr kohėn nuk u botuan, pasi konsideroheshin shumė “perverse”.

Shkak i mosbotimit tė dorėshkrimeve shkencore tė tij janė bėrė konkluzionet e arritura prej tij pėr pinguinėt, qė i cilėson “shpendė perversė”, transmeton TCH. Pėr dy vjet, shkencėtari britanik kishte vėnė re se pinguinėt kishin raporte seksuale mes meshkujsh, pėrdhunonin femrat, madje edhe nė grup, vrisnin tė vegjėlit e tyre, madje hera-herės ēiftėzoheshin edhe me femra tė ngordhura edhe pse ato mund tė kishin ditė tė tėra pa jetė.

Nė 100 vite, studiues e biologė tė tjera kanė pėrkufizuar kush me nota mė tė larta e kush mė pak “perversitetin” e pinguinėve dhe muzeu i Historisė Natyrore nė Londėr, vendosi tė bėjė publike dorėshkrimet “sekrete” tė George Marray Levick.

Studimet e shkencėtarit britanik nė Polin e Jugut janė pikė referimi nė kohėt moderne pėr shumė shkencėtarė e biologė qė mundohen tė kuptojnė mė mirė botėn bimore e shtazore nė kushte ekstreme tė natyrės.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Perversiteti i pinguinėve

Mesazh  clee prej 16.06.12 11:05

wow shum interesante..kujt ja merte mendja qe kto krijesa te lezecme mund te ishin perverse....

clee

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Perversiteti i pinguineve

Mesazh  Tanki prej 16.06.12 15:10

Nuk eshte asgje perveq se i jep ushqim !!!
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi