Varesia nga video lojrat

Shko poshtė

Varesia nga video lojrat

Mesazh  xxxadixxx prej 09.06.12 2:08Varėsia nga video lojrat, ose ndryshe mbi pėrdorimi i tyre, ėshtė pėrdorimi i tėpėrt i kompjuterit dhe lorjave qė ndėrhyjnė nė jetėn e pėrditshme. Ka patur raste kur janė raportuar lojtarė qė luajnė lojrat me “dhunė”, duke e izoluar veten nga familja, shokėt dhe forma tė tjera tė kontakteve shoqėrore, dhe qė fokusohen totalisht nė arritjet e lojės nė vėnd tė aktiviteteve jetėsore, dhe shfaqin mungesė tė imagjinatės dhe lėkundje tė humorit.

Nuk ka ndonjė diagnozė pėr varėsinė ndaj video lojrave nė literaturėn mjeksore apo psikologjike. Pėrfshirja e kėsaj si njė ē’rregullim psikologjik ėshtė propozuar dhe refuzuar pėr versionin pauses tė Manuali Diagnostikik dhe Statistik i Ē’rregullimit Mendor (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders/ DSM).

Varėsia nga video lojrat nuk pėrfshihet nė ndonjė diagnozė tė DSM-sė, gjithsesi, disa studiues pohojnė se efektet apo simptomat e video lojrave gjatė pėrdorimit tė shumtė tė tyre mund tė jenė tė ngjashmė mė varėsitė psikologjike si: pokeri, droga apo ē’rregullim i kontrollit tė impulsive njerėzore.

Nė 2007, Shoqata e Psikiatrisė Amerikane paraqiti nėse apo jo varėsia ndaj video lojrave duhej tė pėrfshihej nė DSM nė vitin 2012. Pėrfundimi ishte se nuk kishte kėrkim tė mjaftueshėm apo prova qė tė pėrmbyllnin teorinė qė varėsia ndaj video lojrave ishte njė ē’rregullim.

Kohėt e fundit duhet mos lėnė pa pėrmėndur se ka patur raste plot tė vdekjes sė njerėzve nga video lojrat, si shkak i qėndrimit tė madh duke luajtur me to.

Kėshillė: Studiuesit thonė se, njė i ri mund tė luajė video lojrat por jot ė tejkalohet sasia e kohės sė rekomanduar, pasi shkakton ē’rregullime tė ndryshme mendore dhe nė sjelljen e pėrditshme. Njė sasi prej 1-2 orėsh nė ditė ėshtė mėse e mjaftueshme, por aprovojnė dhe rastin kalimit por jo mė shumė se 3 orė, ose siē ndryshe e interpretojnė tė rinjtė, qė e shtyjnė akoma mė shumė se duan t’i njerrin fundin lojės.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi