Piramidat ilire ne Bosnje!!

Shko poshtė

Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  xxxadixxx prej 09.06.12 0:22

Njė studiues boshnjak beson se ka zbuluar rrėnojat e tė parės Piramidė tė ndėrtuar nė Europė, mijėra vjet mė parė. Sipas tij ajo ėshtė vepėr e ilirėve, banorėve tė parė tė Ballkanit. Ajo ndodhet nė kodrėn e Visoēocos, ne veri te kryeqytetit Sarajevė. Zbulimi i tyre u bė nga Semir Osmanagiē, nje kėrkues profesionist i civilizimeve te lashta, qe jeton nė ShBA. Ai ka botuar nente vėllime te “Historise alternative” dhe eshte studiues i piramidave ne Ameriken Qendrore dhe Jugore. Ai beson se iliret jetuan ne rajon 27 mije vjet me pare. Studiuesi mendon se Piramida e Diellit, siē e quan ai, ėshtė njė nga mė tė mėdhatė nė botė, 100 metra e larte, pak me e ulet se piramida e Gizes ne Egjipt.
Eshte nje kryeveper ilire qe sipas shkenctareve eshte ndertuar me shume perrpikmeri....
Para disa muajsh, u zbulua njė varr tė njė lloji tė paparė mė parė, nė njė tunel tek Piramida e Diellit nė Ravne,nė grupin e famshėm tė piramidave,zbuluar nė vitin 2005 nė Visoko (Bosnjė Hercegovinė).


Parku arkeologjik i piramidave ne Bosanje

Fondacioni boshnjak(Parku arkeologjik boshnjak i Piramides se Diellit), i cila kujdeset pėr gėrmimet ne piramidat,nė Visoko, ka punuar pak mė shumė se njė vit ne bashkėpunimin me njė grupi studiuesish italian (SB Research Group) i kryesuar nga Prof De Bertolis, i Universitetit te Triestes.Vincenzo Di Gregorio ka siguruar disa pajisje, duke pėrfshirė njė radar GPR te sofistikuar.

Nė tė kaluarėn,disa tė tjerėt kishin tentuar pėr tė kėrkuar ne tė njėjtin vend,me radar, por me pak fat.Por tashti nė sajė tė gjeoradarėve si dhe me pėrvojėn e Di Gregori eshte identifikuar me sukses njė anomali te gjendur nėn dyshemen e njė seksioni tė tnelit te Ravnes.

Nė shikim tė parė struktura e re mund tė jetė njė varr i pėrbėrė nga dy trupa tė vendosura nė thellėsi tė ndryshme: i pari nė 1, 5 metra tė thellė dhe i dytė nė 3 metra.

Dy dhoma bėrė pirg tėrėsisht me gur me njė pamje tė ngjashme me dy rombe,gjurmėt e radarit GPR tregojne zonat e bardha bosh,qe korrespondojnė me ajėr.Mund tė gjykojme pranine e dy varreve nė mes. Madhėsia e varreve duket tė jenė kanonike 1 x 2 metra. Thellėsinė ne tėrė kompleksin,shkon nė rreth 4, 3 metra.

Gėrmimet filluan mė dje me 25 korrik dhe janė ende nė zhvillim e sipėr. Nė qoftė se rezulton se struktura ėshtė nė fakt njė varri i dyfishtė do tė jetė unik nė historinė e arkeologjisė.

Varri ne forme rombi qe rezulton nga radari GPR,ilustrohet nga njė skicė 3D perspektivė, e cila nuk ka qenė pare deri tani nė asnjė kompleks funeral.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Lapsi prej 11.07.12 18:09

Njė ekip i fizikanėve zbuluar njė rreze tė energjisė qė vjen nėpėrmjet krye tė Piramida Boshnjake e Diellit.Rrezja e trare ėshtė 4.5 metra me njė frekuencė prej 28 kHz.Trare ėshtė i vazhdueshėm dhe forca e saj rritet si ajo lėviz lart dhe larg nga tė piramidės. Ky fenomen nė kundėrshtim me ligjet e njohura e fizik dhe teknologjisė. Kjo ėshtė prova e parė e jo-herzian teknologjisė nė Planet. Duket se piramidale tė ndėrtuesit krijuar njė makinė tė vazhdueshme lėvizje njė kohė tė gjatė mė parė dhe kjo "makinė energji" ėshtė ende duke punuar.

Nė labirint nėntokėsor, nė vitin 2010, kemi zbuluar tre dhoma dhe njė liqeni tė vogėl blu. Shqyrtimit Energjisė tregon se niveli jonizmit ėshtė 43 herė mė e lartė se jashtė pėrqendrimit mesatare e cila e bėn edhe dhomat e nėndheshme nė "dhoma tė shėrimit".

Zbulimi mė tej elektromagnetike nė vitin 2011 konfirmoi se nivelet e rrezatimit negativ pėrmes rrjeteve tė Hartman, kerri dhe Shnajder janė tė barabartė me zero nė tunele. Nuk kishte asnjė rrezatim teknike (prej linjave tė energjisė dhe / ose teknologji tė tjera) gjenden nė tunelet dhe pa radioaktivitetit kozmike. Skulptura qeramike janė tė pozicionuar gjatė rrjedhave ujore nėntokėsore dhe energjia negative ėshtė shndėrruar nė pozitive.
Kjo ėshtė e artistit tė ri-krijimin e asaj qė dėshmitarėt panė!
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 18:2127 mije vjet jane ca si teper..iliret nuk kane qene bashkekohes te Homo Neanderthalensis


Edituar pėr herė tė fundit nga gerta gerta nė 11.07.12 18:29, edituar 1 herė gjithsej

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Lapsi prej 11.07.12 18:29

Historia eshte manipuluar
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 18:32

ose piramida eshte ilire ose eshte ndertuar 27 mije vjet me pare
pastaj po te provoni ta shikoni ne google earth 3D ajo duket me shume si koder sesa si piramide pastaj dhe vendi ku eshte ngritur duket si i papershtatshem

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Antin prej 11.07.12 18:34

Normalisht qe Iliret e lashte kane besuar ne Diell, prandaj per nder te tij kane ndertuar nje tempull kaq gjigand sic eshte piramida me te njejtin emer. Njesoj si Stonehange ne Angli qe mendohet se ka qene nje ore diellore.
avatar
Antin

Jetoje jeten ashtu si te vjen

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Lapsi prej 11.07.12 18:46

Ti gerta gerta je shqiptare apo jo?
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Gerta Gerta prej 11.07.12 19:17

lapsi shkruajti:Ti gerta gerta je shqiptare apo jo?
shqipetare jam lapsi

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  xxxadixxx prej 11.07.12 19:49

gerta gerta shkruajti:ose piramida eshte ilire ose eshte ndertuar 27 mije vjet me pare
pastaj po te provoni ta shikoni ne google earth 3D ajo duket me shume si koder sesa si piramide pastaj dhe vendi ku eshte ngritur duket si i papershtatshem

Gerta eshte e provuar tashme nga shkenca nuk eshte koder,por piramide. Madje jane gjetur objekte te ndryshme arkeologjike.
Mendohet te jete piramide Ilire,sepse gjendet ne zonen kur shtriheshin fiset Ilire!


Edituar pėr herė tė fundit nga xxxadixxx nė 11.07.12 19:54, edituar 1 herė gjithsej
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  xxxadixxx prej 11.07.12 19:53
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Jon Sh prej 12.07.12 12:47

gerta gerta shkruajti:

27 mije vjet jane ca si teper..iliret nuk kane qene bashkekohes te Homo Neanderthalensis

Neandertali u zhduk 40 mije vjet me pare. Por pellazget mendohet qe te kene qene edhe me te vjeter se 40.000 vjet. Pastaj c'lidhje ka me neandertalasit?
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Gerta Gerta prej 12.07.12 15:33

iliret nuk kane jetuar 27 mije vjet me pare..

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Jon Sh prej 13.07.12 10:39

gerta gerta shkruajti:iliret nuk kane jetuar 27 mije vjet me pare..
Po. e vertet, por pellazget besohet se kane jetuar. Ka disa zbulime ne shpella qe datojne edhe me pare se 27mije vjet. (Lexo librin e Mathew Aref)
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Gerta Gerta prej 13.07.12 18:52

Jon,studiuesi boshnjak flet per iliret jo pellazget
Sigurisht qe iliret pasardhes jane ,por eshte ndryshe te flitet per iliret dhe ndryshe per pellazget.
Mendoj se duhet te jete bere ndonje gabim

peace and love

Gerta Gerta

PEACE and LOVE

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 13.07.12 22:18

Lidhur me piramidat e zbuluara ne Visoko nuk duhet nxituar me konstatime e referime nga ana jone.
Qe paska patur dhjetera mijera vjet para eres sone nje kulture te avancuar te popullatave shqipfolese apo kulture te ngritur mbi trojet ne te cilat zoter kane qene shqipfolesit kjo duket ashiqare.
A mund ta quajme ne kete periudhe qyteterim te piramidave kete nuk e di sepse nuk kemi as tager e as mundesine per te vendosur per nje gje te tille.
Por kemi forcen per aludim.
Piramida ne Visoko,prej zbulimeve te bera deri me tash krahasimisht me ato te ngritura ne vise te tjera ane e mbane globit(Egjipt,Kine,Meksike,Peru etj.te cilat datohen ndoshta gabimisht se i perkitkan kesaj apo asaj periudhe kohore) tregon acik se eshte nje piramide arkaike.Dhe ky eshte fakt.Nese te tjerat jane aq te perparuara nga ana e konstruksionit kjo na ben te mendojme(per sa kohe nuk kemi fakte te tjera he per he) se Piramidat ne Visoko jane djepi i ketij qyteterimi dhe te jemi krenare qe ndodhen ne truallin e ilireve,pellazgeve apo parapellazgeve te cilet e kane populluar kete truall.Atehere bindemi se vjetersia e popullates shqipfolese(gjuhe te cilen flasim ne sot disa here me te evoluuar se ajo e origjines) qenkerka shume here me e shtyre ne mijera vjecare se ajo qe kemi mesuar ne fletet e historise qe na kane servirur pseudohistorianet.
Derisa tani per tani Piramida e Diellit,qe eshte dhe me e larte se cdo tjeter te zbuluar mbi glob,datohet aty tek 12.000-18.000 vjet para eres sone kjo na ben te lumtur te themi se kultura e vjeter e shqipfolesve i perkitka kesaj periudhe dhe ndoshta duhet pare e lidhur edhe me kulturen e atlantidasve qe mbijetuan pas katastrofes.Pikepyetjet e shumta qe ngrihen lidhur me keto fakte,gradualisht per mua zberthehen dhe shkermoqen perpara gjuhes se folur te shqiptareve, poooor, edhe te shkrimeve qe na vijne nga kohet me se te vjetra.
Per here te pare ne kete forum te nderuar,po publikoj nje studim timin te cilin e kam shume te detajuar ne doreshkrim(te gatshem per botim).Nga ky studim po sjell vetem nje fakt(te cilat jane te pafundme).
Marrim fjalen urban.Kete fjale me keqardhje e them se shume prej gjuhetareve tane e kane percudnuar,e kane mohuar dhe e kane degdisur nuk di si ku e nga e me keq se c'eshte bere me te nuk behet.
Ne fjaloret e shqipes (ne Shqiperi dhe me keq akoma edhe ne Kosove)kete fjale e marrin si te huaj me origjine kryesisht nga gjuhet latine.
Ne kete grope te erret kane rene te tere duke na e perkthyer si:1-urban(urbanizim,urbanistike e te gjitha prejardhjet e kesaj fjale)=qyteterim,qytet e ku di une tjeter...Duke u ndalur ne kete fjale te nderuar anetare spjegoj se:Fjala urban eshte nje fjale e vjeter bile-bile antike e shqipes se folur ne variantin e te folurit te gegerishtes.Ajo eshte rrenje e qyteterimit,eshte nisje,eshte zanafille e tij,ndersa fjala qyteterim te cilen gjuhetaret tane te famshem na e perkthejne prej fjales urban eshte pasoje e saj.Nese e zberthejme fjalen urban per mua do te thote ure ben.
Zanorja a eshte e-ja e sotme.Por ne,kete te folur e ndeshim edhe ne "elbasanishten" te cilet zhargonin e bane ate;e bane kete e kane baras me: e bere ate;e bere kete.
Pra,nisur nga kjo logjike urban-et jane ata qe ndertonin ura,qe lidhnin brigje etj,etj qe ne konkluzion te fundit sillnin qyteterimin sepse lidhnin njerezit dhe rrisnin komunikimin etj.Nese keto argumente e kjo logjike eshte per ju e sakte atehere shume thjeshte dalim ne konkluzionin se ata qe benin nje gje te tille paskerkan qene shqipfolesit... etj,etj,(argumentet vazhdojne)Pra a kam te drejte te them se gjuhetaret tane nuk njohin as gjuhen(dialektet) e tyre.
Ftoj nepermjet ketij forumi ne debat per kete problem cilindo gjuhetareve qe do te mund te me hedh poshte duke me bindur se nuk eshte keshtu publikisht.Nese del se eshte keshtu na takon ne dhe vetem ne qe te germojme sa me shume ne shqipen tone sepse jane fjalet e vjetra qe tregojne vjetersine tone si popull dhe na del per detyre te korrigjojme jo vetem fjaloret tane.
Ju pershendes !


Edituar pėr herė tė fundit nga dimitrov xhunga nė 13.07.12 22:42, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Lapsi prej 13.07.12 22:48

Mendoj qe ne qofte se jeni me te vertete shqiptare duhet te na ndihmoni me kete ceshtje.Shume komplote jane bere ndaj nesh si popull.Aq shum jane bere kundrra nesh saqe dhe na kane fshire dhe historine ton te lavdishme.Un po ju them qe ne akoma jemi ata qe kontrollojeme boten.Ne jemi dhe raca me e zgjuar ne bote jo hebrenjte.Nje nga grupet qe kan bere komplote kundra nesh jane dhe hebrenjte pranaj jemi ne kete gjendje qe jemi sot https://youtu.be/bW0R2BCXhogMe respket Edison Beqiri
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Lapsi prej 13.07.12 22:50

Ne shqiptaret duhet te ngrihemi dhe iher aty ku kemi kemi qene
avatar
Lapsi

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  xxxadixxx prej 13.07.12 23:08

Jane te shumta faktet,ti cilat na cojne ne konluzionin qe Iiliret kane qene i pari civilizim i zhvilluar ne europe,madje ka shume teori te ndryshme qe thone qe gjuha greke rrjedh nga ajo Ilire.Piramida ne Visoko gjendet ne territor Ilir,dhe mesa kam lexuar,piramidat ne egjipt e jane te ndertuara nga pasardhesit e Atlantidas-ve,keshtu qe dhe ato qe ndertuan piramiden ne Bosnie duhet te kene patur po te njejten origjine.Persa i perket zgjuarsise se shqiptareve,mbaj mend te kem lexuar diku(nuk e mbaj mend saktesisht ku),ne nje material,ku thuhej qe shqiptaret ishin nder popujt me inteligjent ne toke.
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  kingmagjik prej 10.01.13 21:49

te pershendes per ket tem dhe kto shkrime qe ke shkru deshta pak me vashdu per ket ne fund qe ke shkru se ne shqiptarve te gjith bota na kan zili per gjith keto pasuri dhe me qdo kush jan mundu me na humb prej ksaj bote
por skan mujt ne asni mnyr por edhe me luftra sepse
ne jemi te paret ne qdo mnyr veq tjemi te bashkuar jemi edhe me te fort sepse ktu kemi deshtuar sepse bota ka kuptu dhe ka perfitu nga kjo duke na perqa ne mes veti prej at,her jemi te coptuar edhe sod eksaj dite sun po dalmi nga kjo kurth e moqme e instalume prej kundershtarve te cilet sod jan prap te ne gjoja si shpetimtar siq jan unmik euleks etj.
sepseedhe sod ne kosov po ndodhin te njejtat historja luften ton po mundohen me naj humb me ksi loj politika dh me disa njerz te ktyre qarqeve te europs te cilet nik na lan herojt e luftes pa i njullos me disa shpiuna te sikurimeve sekrete te huja sa qe esht ba mod qe edhe te njerz eluftes disa pa pa kurgj po mundohen me hi ne histori pa ba kugja kurse ata te cilet kan qen me zemer e shpir per te miren evendit ineperkamin edhe harrojn shpejt sepse mu kjo politik po dominon te ne sod per ket kemi he hum shum ko deri te vim ne bashkim dhe mirqenje per te gjith ne shqiptaret ; ju pershendes te gjithve antarve te forumit per kto njohuri qe po i shkruajn urime vitin 2013 dhe gjith shqiptarve ne gjith univers kudo qe jan
avatar
kingmagjik

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Frymarrja prej 11.01.13 1:04

Ktu shifet se Iliret kan qen me te vjeter se Egjiptasit.
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Piramida ilire ne bosnje

Mesazh  elektronika prej 11.01.13 19:22

xxxadixxx shkruajti:Jane te shumta faktet,ti cilat na cojne ne konluzionin qe Iiliret kane qene i pari civilizim i zhvilluar ne europe,madje ka shume teori te ndryshme qe thone qe gjuha greke rrjedh nga ajo Ilire.Piramida ne Visoko gjendet ne territor Ilir,dhe mesa kam lexuar,piramidat ne egjipt e jane te ndertuara nga pasardhesit e Atlantidas-ve,keshtu qe dhe ato qe ndertuan piramiden ne Bosnie duhet te kene patur po te njejten origjine.Persa i perket zgjuarsise se shqiptareve,mbaj mend te kem lexuar diku(nuk e mbaj mend saktesisht ku),ne nje material,ku thuhej qe shqiptaret ishin nder popujt me inteligjent ne toke.

* Eshte plotesisht e vertete ne shqiptaret jemi populli me inteligjent jo vetem ne Toke por ne Univers.
Te gjitha shpikjet qe nga lashtesia deri me sot ne i kemi bere
Kallain. bakrin, bronxin, hekurin, aluminin etj dhe te gjithe teknologjine e perpunimit ne i kemi shpikur por na i kane vjedhur
Te gjithe teknologjine e avancuar ne e kemi shpikur. Te gjithe shkencetaret, doktoret, profesoret, artistet me te medhenj jane shqiptare . Ne nuk ndyhemi me vogelsira
Te gjithe shkencetaret e botes jane shqiptare: Isak Njuton, Darvini, Albert Ainshtain, Rudolf Hertz, Diessel, Aleksander Volta, Amperi, Bill Gate, Stiv Jobs,etj ,etj etj por edhe keta i kane manipuluar duke ja nderuar shtetesine
Makinen me avull, Lokomotiven, Motorin me diegje te brendeshme. Aeroplanin, Raketat, makinat e garave ,Kompjuterat, telefonat celulare etj,etj,etj ne i kemi shpikur por edhe keto na i kane mare te tjeret.....................................
Ne jemi me trimat, te gjitha lufterat ne i kemi fituar (vetem turku na mbajti 500 vjet) por dhe ate donim vete se ai na solli zhvillim dhe perparim te madh.......................
Ne jemi me te lashtet, Atlantidasit kemi qene ne, dhe te gjitha qyteterimet e lashta ne i kemi ndertuar

Ju ka ikur mendja mor te gjore fluturoni me pr..........ne.......................
Kemi 2012 vjet mbas Krishtit qe nuk bejme dot shtet.
Qendroni me kembe ne toke ju lutem.

avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Marlend prej 11.01.13 19:54

elektronika shkruajti:
xxxadixxx shkruajti:Jane te shumta faktet,ti cilat na cojne ne konluzionin qe Iiliret kane qene i pari civilizim i zhvilluar ne europe,madje ka shume teori te ndryshme qe thone qe gjuha greke rrjedh nga ajo Ilire.Piramida ne Visoko gjendet ne territor Ilir,dhe mesa kam lexuar,piramidat ne egjipt e jane te ndertuara nga pasardhesit e Atlantidas-ve,keshtu qe dhe ato qe ndertuan piramiden ne Bosnie duhet te kene patur po te njejten origjine.Persa i perket zgjuarsise se shqiptareve,mbaj mend te kem lexuar diku(nuk e mbaj mend saktesisht ku),ne nje material,ku thuhej qe shqiptaret ishin nder popujt me inteligjent ne toke.

* Eshte plotesisht e vertete ne shqiptaret jemi populli me inteligjent jo vetem ne Toke por ne Univers.
Te gjitha shpikjet qe nga lashtesia deri me sot ne i kemi bere
Kallain. bakrin, bronxin, hekurin, aluminin etj dhe te gjithe teknologjine e perpunimit ne i kemi shpikur por na i kane vjedhur
Te gjithe teknologjine e avancuar ne e kemi shpikur. Te gjithe shkencetaret, doktoret, profesoret, artistet me te medhenj jane shqiptare . Ne nuk ndyhemi me vogelsira
Te gjithe shkencetaret e botes jane shqiptare: Isak Njuton, Darvini, Albert Ainshtain, Rudolf Hertz, Diessel, Aleksander Volta, Amperi, Bill Gate, Stiv Jobs,etj ,etj etj por edhe keta i kane manipuluar duke ja nderuar shtetesine
Makinen me avull, Lokomotiven, Motorin me diegje te brendeshme. Aeroplanin, Raketat, makinat e garave ,Kompjuterat, telefonat celulare etj,etj,etj ne i kemi shpikur por edhe keto na i kane mare te tjeret.....................................
Ne jemi me trimat, te gjitha lufterat ne i kemi fituar (vetem turku na mbajti 500 vjet) por dhe ate donim vete se ai na solli zhvillim dhe perparim te madh.......................
Ne jemi me te lashtet, Atlantidasit kemi qene ne, dhe te gjitha qyteterimet e lashta ne i kemi ndertuar

Ju ka ikur mendja mor te gjore fluturoni me pr..........ne.......................
Kemi 2012 vjet mbas Krishtit qe nuk bejme dot shtet.
Qendroni me kembe ne toke ju lutem.

hahahahahahaha.......je e madhe...
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Ndriēon Hoxha prej 12.01.13 0:18

Ketu shihet se sa te vjeter jemi sa tradita kemi.Nje fakt interisant eshte se heroglifet e vjetra ne piramidat e Egjiptit mund te deshifrohen nepermjet gjuhes shqipe
avatar
Ndriēon Hoxha

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Olsi Daizi prej 05.02.14 0:28

E vertete eshte.

Me gjuhen shqipe zberthehen shume fjale nga shume gjuhe, qe edhe une ne fillim i kam marre me te qeshura, por pastaj jam thelluar dhe jam menduar, por gjithcka ka ndodhur ne qyteterimet parahomerike, pastaj, te tjeret na i moren te gjitha, ndersa me pas gjithcka flet kunder nesh. P.sh, fjala greke "pyramide" mund te perkthehet "pirg mbi dhe" (pasi shqiptimi ne greqishte ishte piramidhi').

Toka ne greqishte quhej Gjea, qe ishte dhe perendesha e tokes, por shqiptohej Gjia, sepse shkruhej me Emikron. Por ne te gjitha pikturat klasike e me te lashta Toka, Gjea, Gjia, pasqyrohet si grua me gjirin zbuluar (gji, Gji), si shenje e pjellorise femerore.

Ceresi latin eshte Demetriosi/Demetri/Dhemetri/ apo me greqishen e sotme Dhimitrios, qe ishte Zoti i Bujqesise. Pra, ai qe maste (mat, meter) dheun. Dhemetri, Dhematesi. Metri mat.

Jupiteri/Jovi i latineve (ne italisht Giove), kreu i zotave, per greket ishte Zeusi. Per iliret ishte Zojsi/Zoti. Krahasoni pak Zeusin me Theos (Zot ne greqisht) ne greqisht, dhe Zojsin me Zotin ne shqip. Le pastaj Jove, Jupiterin me Deux-in lagtin apo Dio-n italian....shume larg. Zojs/Zot....edhe kur therret mbushet goja  O Zooooooooot! Nga e merr anglishtja Gooood e gjermanishtja Goooooot.

Etj, etj, qe do te habiteshit. Apo qe disa rruge ne Venecia edhe sot e kesaj dite disa rrugicave nuk i thone as via/vie ne shumes, as strada/strade e as viuzzo/i, vietta/e, por......... ruga (me nje r), si rruga. Etj, etj, etj.
avatar
Olsi Daizi
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Luli prej 13.02.14 15:43

Piramida me e madhe dhe me e vjeter ne bote ne Bosnje? Do te rishkruhet historia?Gjithmone eshte menduar qe piramidat jane nje simbol ekskluziv i civilizimeve antike Egjiptiane dhe Amerikano-Qendrore dhe gjithmone teksa degjojme fjalen "piramida" mendja na shkon menjehere tek Egjiptianet antike dhe tek piramidat e Gizes.

Po nese te gjitha keto mund te hidhen poshte?

Ne vitin 2005 Semir Osmanagic, nje arkeolog Boshnjak i ka treguar botes zbulimin e tij me te rendesishem; nje piramide prane Sarajeves, ne qytezen e Visoko qe ndodhet rreth 30 km nga kryeqyteti.

Ne fillim te gjithe u treguan skeptike ne lidhje me zbulimin, pasi kjo piramide do te ishte jo vetem e para e gjetur ne Europe, por do te ishte edhe piramida me  e madhe ne bote.

Piramida ishte e fshehur nga toka dhe nga gjelberimi, dhe kodra ku pretendohej ka nje forme vertet te cuditshme, ne imazhet e saj duket padyshim si ne forme piramide.

Pas teorive te Osmanogic, filluan germimet ne kodren e dyshuar dhe duke hequr pjesen e gjelberimit dhe metra toke, nen kodren, e larte 220 metra, u gjeten blloqe gurash ne forme drejtkendeshe perfekte.
Mbas gjetjes se blloqeve, arkeologu formoi nje hipoteze te re: piramidat jane me shume se nje, ndoshta tre, dhe formojne nje trekendesh barabrinjes. Sipas tij dy piramidat e tjera jane te fshehura nen kodra te tera prane Visoko, por keto te tjerat jane nen studime ndersa e para eshte duke u germuar dhe rezultatet jane shume inkurajuese.

Tre piramidat jane quajtur "piramida e Diellit", "piramida e Henes" dhe "piramida e Dragoit".

Pas afirmimeve te bera nga Osmanagic, mbi te filluan te binin nje bresheri me kritika te arkeologeve, historianeve dhe gjeografeve.

Kerkimet e para qe jane bere kane arritur ne rezultatin qe kjo veper eshte bere rreth 12.000 vjet me pare, gje qe e ben akoma me te cuditshme duke qene se ne ate kohe mbaroi Epoka e Akullnajave. Per kete do te ishte e pamundur qe nje civilizim te kete aritur te ndertoje nje veper kaq te madhe menjehere pas perfundimit te nje Epoke Akullnajash.

Profesori Sejfundin Vrabac, docent gjologjie prane Universitetit te Tulzes, ka pretenduar qe kodra eshte nje formacion gjeologjik natyrore dhe eshte e bere prej sedimenteve klastike dhe se forma e saj eshte pasoje e proceseve endodinamike dhe ezodinamike.

Por a mundet natyra qe te realizoje gjera qe duket te jene gure aq te rregullt, blloqe perfekte drejtkendeshe dhe te gjitha keto te perqendruara ne nje koder te vetme?

Piramida e Diellit eshte ekzaminuar edhe nga eksperti me i madh boteror ne lidhje me kete fushe, Zahi Hawass, sekretari i pergjithshem i Keshillit Suprem te Antikiteteve Egjiptiane, i cili ka pare gjurme te shumta njerezore ne piramide.

Nga germimet jane zbuluar blloqe guresh me perberje qe nuk jane me origjine nga kjo zone, dhe qe si pasoje jane transportuar ne ate vend nga ndertuesit antike, dhe nje shkalle, gje qe do ta bente kete piramide te ngjashme me ato te Amerikes Qendrore.
Sipas arkeologeve qe merren me germimet, ka shume te dhena qe do te bindnin qe eshte nje ndertim i bere nga njerezit, por megjithate komuniteti shkencor eshte ende shume skeptik.

Nese kjo piramide do te ishte e vertete, jo vetem qe ajo do te ishte piramida me e madhe ne bote, por edhe me e vjetra dhe me misteriozja. Per pasoje historia do te rishkruhej serish.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi