Komploti i Luftes kunder Kanabisit

Shko poshtė

Marihuana

Mesazh  Estilen prej 15.06.10 14:18

Marihuana,armiku kryesor i njeriut...?

Misteret e bimes se marihuanes jane te shumta.Shumkushe nga ne di vetem per perdorim personal,ne forme e nje droge te lehte. Por jo vetem kaq.Kanabis Sativa ose marihuana(kerpi)ka filluar te kultivohet qe para 10.000 vjetesh. ....Eshtė pėrdorur si fije pėr tė bėrė litar dhe rroba, ėshtė pėrdorur si ushqim, sidomos farat u pėrdorėn per te nxjerre karburante prej tyre, pelhura kerpit janė me cilesi tė shkelqyera po keshtu dhe letra kerpit. (letėr qė ėshtė pėrdorur pėr hartimin e Deklaratės sė Pavarėsisė se Amerikes).

Nga kerpi eshte prodhuar etanol, kėrpi eshte pėrdorur si njė burim energjie pėr tė zėvendėsuar tė gjitha derivate e naftes. ...Sot ne te gjith boten vazhdojne te justifikojne veprimet e prodhimet e tyre berthamore duke u mbrojtur se: "Energjia bėrthamore ėshtė e vetmja zgjidhje e mundshme pėr krizėn energjitike.

Kuptohet....."Fuqite e medha duhet ta kenė energjine bėrthamore pėr tė bėrė truket e tyre tė pista'', ...Ne u themi atyre luftenxitesve....se, ju nuk doni te mesoni nga historia,per keto bime te vogla,qe jane shpresa e se ardhmes per nje ambjent te paster.

Nė 1937, Henry Ford-i krijoi Veturen e pare prej kerpi dhe etanolit,kėrp-powered, i cili ndėr tė tjera ishte njė karburant shume miqėsore me mjedisin.Njekohesisht trupi i saj eshte goditur nga njė ēekiē dhe nuk i eshte shkaktuar asnje deformim apo ndonje gervishje,ajo mbetet e paprekur edhe pa njė pullė.Nje veture e prodhuar nga kerpi dhe qe leviz nga energji kerpi.

Arsyet se,pse sot ky lloi mjeti nuk prodhohet e tregetohet,janė shumė, por sigurisht jo per shkak se ai nuk punon dhe nuk eshte i konkurueshem ... Diku tjeter qendron enigma.

Nė mjekėsi, kanabis ėshtė efektiv nė dhimbje neuropathice dhe spasticity, dhimbje nga kanceri, pėr dhimbje te ndryshme, nė skleroza te shumta, si dhe ne permiresimin e cilėsisė sė gjumit.

Pėrdoret kundėr tė pėrzierave dhe tė vjella, anoreksi dhe cachexia,ne ērregullime tė lėvizjes, astma, dhe glaukoma, ka edhe njė ndikim kundėr alergjive, inflammacioneve, infeksioneve, epilepsi, depresion, ērregullim bipolar, ankthi, varėsia, sindromi i tėrheqjes, tani janė kryer kėrkime mbi kėrkesat e mundshme kundėr sėmundjeve autoimune, kancer, neuroprotection, temperaturė dhe ērregullime tė presionit tė gjakut.

Natyrisht nė kėto prodhime,marihuana permban elemente nen nivelin per te dhene efekte psikoaktive. .....Deri kėtu, ju mund tė thuhet se kjo bime ėshtė nje fabrike e mbinatyrshme (dhe ėshtė) me shumė aplikacione .. mjekėsore nė cdo pikė, megjithatė, kjo bime eshte e ndaluar dhe njė nga arsyet e vėrteta pėr kėtė ndalesė janė,......mos prodhimi i derivateve tė naftes dhe e najlonit.

Kur e panė se kanabis ishte duke u bėrė njė burim tė rėndėsishėm ne ekonomi, ekologji dhe ne pėrdorim tė gjerė,.... tė mėdhenjtė e Pushtetit Boteror, tė mėdhenjtė e ekonomisė dhe tė naftės, tė menduar mirė,vendosen ta nxjerrin jashtė loje, pėr tė siguruar vendin e parė tė naftės ne tregun e etur boteror.

Por pėr tė bėrė atė, duhej qe tė gjenin njė pretekst pėr tė bindur njerėzit qė marihuana ishte njė rrezik, dhe sot duket gati te shihet si njė rrezik global nga e cila duhet tė mbrohemi me ēdo kusht.

Keshtu ēdo gjė filloi te propagandohet se kerpi eshte droge e rrezikeshme.Ju dėrgua gazetave, radiove dhe televizioneve mesazhe, qė e shohin kanabis sativen(marihuane)si armikun publik numėr njė,u tha se "marihuana ėshtė rruga mė e shkurtėr drejt vdekjes, "nė disa shkolla filluan transmetimet e nje filmi,qe njerzit sa po pinin hashash,fillonin te cmendeshin dhe fillonin tė vrisnin,ose njė person kryen vetėvrasje duke kėrcyer nga dritarja,sapo thith nje cigare..

Dhe u ngrit ne besimin njerzor se kanabis ishte njė substancė e rrezikshme .....

Ajo qė duhet te sqarohet,eshte se njerėzit duhet tė kuptojnė se kanabisi nuk ėshtė i rrezikshem, askush nuk ka vdekur kurrė nga kanabisi, askush nuk ka shkuar i ēmendur, askush nuk ka vrarė ndonjėherė dikush, sepse ai ka tymosur.

Ai eshte njė rrezik me vogėl nė krahasim me alkoolin, nikotinen apo benzodiazepina(valiumet e perzjera me pije me ngjyra). Krahasoni efektet e kanabisit me efektet e aksidenteve tė shkaktuara nga pėrdorimi i alkoolit ...

Atehere,pse nuk ndalohen gjithe keto pije alkoolike,duhani e preparate te tjera me te rrezikeshme se kanabis...? Misterin e thame me siper...konkurenca e eger e tregut te naftes, dhe jo gjoja kujdesi per shendetin e njeriu.Per te nuk pyet askush.


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 15.06.10 18:16, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Komploti i Luftes kunder Kanabisit

Mesazh  xxxadixxx prej 08.06.12 23:47

Filmi qe SHBA nuk do qe ta shihni!

Ky eshte filmi qe qeveria e Shteteve te Bashkuara te Amerikes nuk do qe ju te shikoni. Ky eshte filmi qe flet per nje levizje… per nje njeri… dhe nje bime te mrekullueshme qe mund te revolucionoje boten mbare.

Libri Best-Seller me titull “The Emperor Wears No Clothes” (perandori nuk vesh rroba) shpertheu kapakun e komplotit anti-kanabis dhe shpjegoi gjithēka qe ka per te ditur per nje bime shume te lehte per tu rritur me efekte te panumerta pozitive dhe jo toksike per shendetin.

Perse kanabisi eshte ilegal? Informacioni eshte ne kete film, dhe nuk keni per ta besuar!

Kjo video eshte rreth luftes per se nje njeriu per te verteten, drejtesine dhe per nje bime. Ajo qe nisi si nje beteje personale eshte kthyer ne nje levizje masive per te edukuar Ameriken per kete bime te dobishme per ambjentin.

“Perandori i Kanabisit” demaskon perpjekjet e qeverive dhe bizneseve te medha per ta konsideruar kete bime si ilegale, dhe ju ēon juve ne linjen e pare te levizjes pro-kanabis.

Takoni “Perandorin e Kanabis,” Jack Herer, autorin e “The Emperor Wears No Clothes.” Mesoni se si filloi udhetimi i tij pasionant. Zbuloni se si kaperceu pengese pas pengese. Pergezoni fitoren e tij te fundit.

Treguar nga Peter Coyote, “Perandori i Kanabisit” mund te ndryshoje boten… nese publiku Amerikan arrin te kuptopje se “Perandori Nuk Vesh Rroba.”

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi