Pasqyra

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pasqyra

Mesazh  wolf27 prej 06.06.12 21:15

Dikur ne nje vend fqinj me eshte thyer pasqyra thjesht duke e pare, pa e prekur . Kjo gje me ka ndodhur 2 here ne shtepi te ndryshme.
A ka ndonje te me shpjegoje cdo te thote dhe pse eshte thyer?
avatar
wolf27

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pershendetje

Mesazh  Muneer prej 27.10.12 16:22

Pyetje me mend por asgje per tu shqetesuar!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

606


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasqyra

Mesazh  Frymarrja prej 28.10.12 0:10

voe t`qukapikit.. dhe gjithqka do shkoj mir me ty i nderuar..
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

?>

Mesazh  Frymarrja prej 28.10.12 0:11

do pish
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

25


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pasqyra

Mesazh  Jetmira prej 04.01.14 9:28

Pasqyra, ēfarė fshihet pėrtej saj?

Supersticiozėt mendojnė se nėse e thyen, shtatė vjet do tė shkojnė ters dhe nuk ėshtė pėr t‘u ēuditur shumė: pasqyra na ndihmon qė tė njohim identitetin tonė. Pėr shekuj me radhė ėshtė besuar se pasqyra "mund tė tė zėrė rob shpirtin" (dhe pėr kėtė dikur mbuloheshin pas vdekjes sė njė familjari). Por pasqyrat nuk janė vetėm objekte tė cilat kanė njė pėrdorim tė pėrbashkėt: shėrbejnė pėr tė mbledhur dhe pėr tė transmetuar dritėn e yjeve, si dhe pėr tė parė vende tė cilat janė tė padukshme pėr syrin (mendoni pėr periskopin), pėr tė prodhuar dritėn lazer dhe pėr tė gdhendur holograme.

E mallkuar" nga Papa

Pasqyra ėshtė zbuluar qė nė antikitet (nė Turqi janė gjendur disa xhama dhe metale tė oksiduara, tė cilat datojnė rreth 6 mijė vjet) dhe pėr shekuj tė tėrė kanė qenė objekt i rrallė dhe shumė i ēmuar. Jo rastėsisht u janė atribuuar fuqi magjike: dokumentacioni i shumė proceseve tė shtrigave tė viteve ‘300 tregon se pasqyra ishte prova mė e mirė pėr tė pranuar fajėsinė. Nė njė letėr tė Papa Giovannit XXII nė vitin 1326 shkruhej: "Ēdokush qė e pėrdor pasqyrėn pėr rite tė veēanta, nė njė farė mėnyre thėrret djajtė". Besohej se pas sipėrfaqes sė kėtyre objekteve mund tė burgosen shpirtrat e kėqij. Nė fakt, pasqyrat deri nė antikitet kanė qenė mjetet qė i vinin nė ndihmė magjistarėve dhe parashikuesve tė fatit, tė cilėt i pėrdornin pėr tė parashikuar tė ardhmen, ose gjatė njė riti tė caktuar.

E ēmuar si toka

Pasqyrat e egjiptianėve, mikenėve, grekėve, etruskėve dhe mė vonė e romakėve, ishin prej metali dhe bronzi (pak i oksiduar) dhe kur nuk pėrdoreshin, mbuloheshin pėr t‘u mbrojtur nga lagėshtira. Pasqyrat prej xhami u shfaqėn nė shekullin e tretė: ishin shumė tė vogla dhe pėrdoreshin zakonisht pėr hajmali. Edhe Gutenbergu (krijuesi i shtypit, i cili vdiq nė 1468), krijoi disa pasqyra tė cilat ua shiste pelegrinėve tė Aix La Chapelle nė Francė, sepse pasqyrat vendoseshin nė kupolėn e kishės pėr tė parė gjithė turmėn e njerėzve. Bumi i pasqyrave filloi nė ‘500, por kėto objekte vazhduan tė mbeteshin tė rralla dhe tė ēmuara pėr dhjetėvjeēarė tė tėrė. Derisa nė fund tė ‘600 njė konteshė fisnike franceze shkruante: "Kisha njė terren qė nuk ishte produktiv, e shita dhe nė kėmbim mora njė pasqyrė. A nuk ėshtė fantastike?". Pėr mė tepėr, njė pasqyrė veneciane kishte trefishin e vlerės sė njė pikture tė famshme tė Rafaelos.

Po nė qoftė se nuk do tė ekzistonte pasqyra?
"Pėr njeriun e sotėm, i cili ėshtė mėsuar qė ta shohė imazhin e tij nė kamera, fotografi dhe televizion, ėshtė shumė e vėshtirė qė tė mendojė si mund tė bėhej mė parė pa tė", thekson Sabine Melchior Bonnet, autore e librit "Historia e pasqyrės". Duke e parė veten nė pasqyrė, secili prej nesh shikon dhe njihet me personalitetin dhe identitetin e saj/tij. "Pasqyra nė fund tė fundit ėshtė terapeuti ynė i parė, nė sensin se na tregon diēka nga vetja jonė, tė cilėn ne nuk mund ta shikojmė, si fytyrėn dhe shprehjet e tjera emocionale. Pėrveē kėsaj, ajo na jep idenė e pafundėsisė. Mjafton qė tė vendosesh para dy pasqyrave tė vendosura, duke krijuar njė kėnd pėr tė parė se imazhi ynė pėrsėritet vazhdimisht. Ajo shėrben edhe si mjeti mė i mirė i komunikimit: "Shpesh herė duke bėrė njė ‘bashkėbisedim‘ me pasqyrėn bėhemi mė bindės pėr vetveten", thotė Antonio Giusti, psikolog dhe terapeut nė Milano. Shkrimtari Milan Kundera ka provuar tė imagjinojė se ēfarė do tė ndodhte nėse nuk do tė ekzistonin pasqyrat. "Ndoshta njerėzit do tė harronin se kush ishin".

Nė realitet edhe kafshėt e kanė parė imazhin e tyre nė njė farė mėnyre, jo me pasqyrė, por me anėn e reflektimit tė ujit. Mjaft tė mendoni pėr ujin e qetė pėr tė parė imazhin qė krijohet. Kėtė e kanė bėrė dhe e bėjnė shpeshherė kafshėt pėr t‘u njohur. "Shqetėsimet e perceptimit tė vetvetes kanė ekzistuar gjithmonė, por janė shpėrndarė sidomos nė dhjetėvjeēarin e fundit pėr shkak tė vėmendjes sė madhe qė i kushtohet vetes nė kohėt e sotme. Vajzave anoreksike pėr shembull, iu duket vetja e shėndoshė edhe kur peshojnė vetėm 40 kg. Nė kėtė rast mund tė pėrdoret pasqyra si terapi, duke vizatuar konturet e trupit tė vajzės dhe mė pas tė zhvendoset", nėnvizon Giusti.

Pasqyra ėshtė pėrdorur edhe pėr tė kuruar disa shqetėsime seksuale: ata qė kanė probleme me arritjen e orgazmės, ose edhe ata qė janė shumė tė turpshėm, mjafton qė gjatė aktit seksual ose gjatė masturbimit tė shikojnė imazhin e tyre nė pasqyrė.
Nga ana tjetėr, tė perceptosh imazhin personal nė pasqyrė nuk ėshtė aq "e thjeshtė" sa duket. Fėmija i vogėl e kupton se ai qė duket nė anėn tjetėr tė pasqyrės nuk ėshtė tjetėr njeri pėrveēse atij vetė. Fillimisht "luan" me figurėn qė reflektohet (e puth, kėrkon qė ta prekė), pas rreth 18 muajsh eviton qė ta shohė veten nė pasqyrė, sepse e kupton se refleksi qė i shfaqet nuk ėshtė gjė tjetėr veēse ai vetė dhe kjo gjė e frikėson. Vetėm pas moshės 2-vjeēare ai e njeh veten dhe nėse shfaqet papritur njė njeri pas tij, pjesa mė e madhe e fėmijėve fillojnė tė ndjekin personin duke vrapuar para pasqyrės dhe duke u mos u kthyer mbrapsht. Fenomeni vazhdon deri nė moshėn 5-vjeēare edhe pse fėmija qė identifikohet nė pasqyrė ende nuk e ka kuptuar konceptin e hapėsirės dhe as fenomenin se ēdo objekt mund tė jetė nė tė njėjtin moment dhe nė tė njėjtin vend tė caktuar.

Sot, pėr tė ndėrtuar pasqyrat e shtėpisė pėrdoren pllaka xhami tė pėrbėra nga strall dhe gėlqere tė thėrrmuar, tė ngrohura deri nė 1500 gradė celsius, ku mė pas fillojnė procesin e ftohjes. Kur pasqyra ėshtė gati, sipėrfaqja e pasme mbulohet me njė shtresė argjendi ose alumini. Mjaftojnė 1,2 gramė argjendi pėr njė metėr katrorė pasqyrė. I njėjti proces ndodh edhe me pasqyrat e mėdha tė cilat pėrdoren pėr tė mbledhur dritėn e yjeve.

Pasqyra mė e madhe...

Pasqyra mė e madhe nė botė gjendet aktualisht nė njė teleskop: ai i cili ėshtė i vendosur nė malin Graham, nė Arizonė. Ajo ka njė diametėr rreth 8,4 metra. Por tė tjerė mė tė mėdhenj se kaq janė nė ndėrtim. Nė ditėt e sotme po mendohet pėr krijimin e pasqyrave shumėfunksionale, tė ndėrtuara nga shumė module afėr njėri-tjetrit, tė cilat mund tė orientohen nė hapėsirė falė disa butonave pėrkatės qė mund tė ndryshojnė pozicion", vazhdon Buēeri. Por pasqyrat kanė pėrdorime tė ndryshme "tė teknologjisė sė lartė". Ekzistojnė nė fakt pasqyra tė vogla dixhitale (tė thėna chip Dmd), tė cilat pėrdoren pėr riprodhuar njė imazh shumė cilėsor. Chipi ėshtė formuar nga miliona pasqyra tė vogla tė cilat janė tė afta tė lėvizin nė mėnyrė tė pavarur nga njėra-tjetra, duke marrė nuanca tė ndryshme. Pasqyra tė veēanta ndėr tė tjera ndihmojnė nė prodhimin e dritės lazer pėr reflektime tė suksesshme. Drita e njė lazeri pėrdoret pėr tė matur me saktėsi tė madhe distancėn nga Hėna nė Tokė.
Perfektja nuk ekziston?

Nė shumė laboratorė po punohet pėr realizimin e tė ashtuquajturės "pasqyra perfekte", e cila ia vlen tė thuhet se ėshtė njė sipėrfaqe e aftė tė reflektojė gjithė dritėn. Studiuesit e MIT (Institutit tė Teknologjisė nė Massachusettsit) kanė realizuar njė material perfekt, i cili bėn mrekulli pėr sa i pėrket iluzionit optik.

Historia. Narcisi dhe pasqyra

Historia e Narcisit ėshtė ndoshta miti mė i famshėm nga antikiteti. Narcisi ishte djali i njė nimfe dhe ishte njė djalosh shumė i pashėm, por qė nuk ishte i vetėdijshėm pėr bukurinė e tij.

Me atė u dashurua njė nimfė, Eco. Narcisi u mėrzit shumė me dashurinė e Ecos. Perėndesha Nemesi, e cila dėnonte dobėsitė e burrave, e dėnoi Narcisin duke e lėnė qė tė shkonte drejt njė pellgu me ujė, nė mėnyrė qė tė mund tė shikonte veten. Ai u dashurua me veten e tij dhe u transformua nė njė Narcis.

Tė njėjtin fat. E gjithė historia ka si kryefjalė pasqyrėn, si dhe dashurinė pėr veten

Edhe mendja ka pasqyrėn e saj

Ėshtė njė nga zbulimet mė tė rėndėsishme tė dhjetėvjeēarėve tė fundit. Edhe truri ka njė "pasqyrė" tė brendshme, e cila riprodhon veprimet qė shikon, tė cilat bėhen nga individė tė tjerė. Autori i zbulimit ėshtė Giacomo Rizzolatti, neurolog nė Universitetin e Parmės.

"Neuronet pasqyrė" (kėshtu quhen) janė qeliza tė trurit, tė cilat aktivizohen sa herė qė individi shikon njė tjetėr person qė bėn njė veprim (duke lėvizur dorėn apo duke ngritur vetullėn). Tė njėjtat qeliza aktivizohen edhe kur veprimi bėhet me tė vėrtetė.
Njė sekret industrial

Pėr shekuj tė tėrė, procesi i prodhimit tė pasqyrės ėshtė mbajtur sekret industrial, i cili ėshtė mbrojtur me fanatizėm. Pasqyrat e para cilėsore (1 metėr tė gjata) u krijuan pėr herė tė parė nė Venecia nė ‘500. Shiteshin me ēmim shumė tė shtrenjtė dhe bliheshin vetėm nga shtresat e larta. Kėshtu qė Venecias nuk mund t‘i shpėtonte kurrsesi njė biznes i tillė. Mjeshtrit venecianė qė punonin me Murano ishin tė mbrojtur dhe mund tė martoheshin me femrat e shtresave tė larta shoqėrore, por nėse atyre do t‘u zbulohej sekreti i fabrikimit, atėherė ato do tė ndėshkoheshin shumė keq.

Njė "politikė" e cila dha rezultate tė mira: Venecia mbeti pas pėr shkak tė prodhimit francez nė fund tė ‘700, nė kohėn kur filluan tė krijoheshin pasqyra shumė tė mėdha. Franca ishte vendi i cili pėrqafoi kėtė risi dhe mbajti vendin e parė nė prodhimin e pasqyrave cilėsore dhe tė bukura.


...pasqyrė e shpirtit dhe e kohėrave

Prej kohėsh janė pėrdorur shumė shprehje pėr pasqyrėn, shprehje tė cilat kanė marrė kuptime tė ndryshme me kalimin e kohės. Shpesh shprehja "e ka shtėpinė pasqyrė", do tė thotė ta mbash shtėpinė pastėr nga tė gjitha anėt. Po kėshtu pėrdorim edhe "pasqyrėn e shpirtit", qė i kemi personifikuar me sytė, pasqyrė e kohės etj.

Gazeta SHQIP
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi