Pėr gjumė tė rehatshėm dhe tė shėndetshėm

Shko poshtė

Pėr gjumė tė rehatshėm dhe tė shėndetshėm

Mesazh  Zattoo prej 06.06.12 19:37

Pėr gjumė tė rehatshėm dhe tė shėndetshėmA dėshironi tė njiheni me produkte qė ju relaksojnė para gjumit, shtojnė cilėsinė e gjumit dhe ju mundėsojnė qė tė zgjoheni me energji? Ja ēfarė duhet tė bėni pėr njė gjumė pa ndėrprerje...

Si bėhet gjumė i rehatshėm dhe i shėndetshėm

Silleni e mbėshtilleni nė shtrat, nuk ju vjen gjumė, zgjoheni shpesh natėn… apo e keni tė vėshtirė tė zgjoheni nė mėngjes, gjithė ditėn shėtisni si njė “i dehur nga gjumi”.

Gjumi luan njė rol shumė tė rėndėsishėm pėr funksionimin e rregullt tė trupit dhe trurit tonė. Sepse e gjithė energjia e pėrdorur gjatė ditės rigjenerohet gjatė gjumit.

Kur mbetemi pėr njė kohė tė gjatė pa gjumė shfaqen probleme fizike dhe emocionale. E keni tė vėshtirė tė perceptoni drejt gjėrat, nuk mund tė pėrqendroheni nė mėsime, ndiheni vazhdimisht tė lodhur dhe tė mėrzitur.

Ne duhet tė kurdisim orėn biologjike pėr tė mos pėrjetuar probleme tė tilla, ja ēfarė mund tė bėjmė...


• Duhet tė flini dhe tė zgjoheni nė tė njėjtin orar dhe kėtė ta shndėrroni nė njė zakon tė pėrditshėm. P.sh zgjimi nė orėn 07.00 dhe fjetja rreth orės 22:30-23:00

• Zhvilloni zakonet tuaja para se tė flini. Lani dhėmbėt, pastroni makiazhin, bėni njė dush tė ngrohtė gjysmė ore para se tė flini.

Gjithė kėto veprime do t’i tregojnė trupit sinjalet e gjumit.

• Pėrpiqu tė mos flesh gjatė ditės.

• Bėj ushtrime nė mėngjes. Nėse nuk ke mundėsi atėherė ec.

• Mbaj ditar! Mund tė thoni se “ē’lidhje ka ditari me gjumin”, por pyetjet e ngecura nė mendje gjatė ditės na shqetėsojnė sapo tė vendosim kokėn nė jastėk. Prandaj duhet diēka pėr tė ēliruar veten. Mėnyra mė e mirė pėr ta bėrė kėtė ėshtė tė shkruarit. Por sigurisht nėse nuk ke ndonjė mik tė ngushtė tė cilit mund t’ia tregosh shqetėsimet tuaja…

• Gjej pozicione tė pėrshtatshme gjumi pėr veten. Sipas studimeve pozicioni mė i mirė i gjumit ėshtė shtrirja nė shpinė ose nė krahun e djathtė. Sepse nė kėtė pozicion zemra dhe organet tjera punojnė mė lehtė.


Krijo ambientin e pėrshtatshėm

• Pėrpiqu tė flesh nė njė dhomė tė errėt dhe pa zhurmė. Mund tė pėrdorni perde tė trasha pėr tė mos u zgjuar herėt nė mėngjes.

• Temperatura e dhomės tė pėrshtatet me temperaturėn e trupit. Nuk duhet tė jetė as shumė e ftohtė e as shumė e nxehtė.

• Nuk duhet tė bezdiseni nga ngjyrat e dhomės. Mund tė preferoni ngjyra si bojėqielli e hapėt apo ngjyrė ulliri.

• Tregohuni tė kujdesshėm nė zgjedhjen e jastėkut dhe dyshekut. Koka nuk duhet tė qėndrojė shumė lart e as tė fundoset nė jastėk. Mos harroni tė ndryshoni shpesh ēarēafėt dhe t’i shkundni ēdo ditė.

• Pėr tė bėrė njė gjumė tė qetė vendoseni shtratin nė njė pozicion nga i cili mund tė shihni derėn e dhomės.


Shpėtoni nga imtėsirat

Sa mė e thjeshtė dhe e pangarkuar tė jetė dhoma aq mė rehat do tė flini. Shpėtoni nga gjėra tė panevojshme sipėr shtratit . Shpėtoni dhe nga arushat apo jastėkėt e tepėrt.

• Mos mėso, mos pėrdor kompjuterin dhe mos ha apo shiko televizor mbi shtrat.

• Fikini tė gjitha pajisjet elektrike para se tė flini. Sepse tė gjitha shpėrndajnė dallgė elektromagnetike dhe ndikojnė negativisht nė trupin tone. Nėse nė dhomėn tėnde ke shumė pajisje elektrike mbuloji para se tė flesh.

Kujdes ushqimin

Mos konsumo ushqim apo produkte me kafeinė si kafeja apo ēaji para se tė flini.

• Preferoni ēajet bimorė. Mund tė pini ēaj lule bliri dhe nė tė hidhni njė rrėnjė karafili.


Mos sforco veten

• Nėse nuk arrin tė flesh pėr 15 minuta mos e sforco veten dhe ngrihu menjėherė nga shtrati.

• Merru me aktivitete tė cilat qetėsojnė mendjen. Zgjidh fjalėkryq ose sudoku, dėgjo muzikė apo lexo ndonjė libėr.

Kėrko ndihmė

Nėse vuani nga pagjumėsia prej kohėsh atėherė duhet tė kėrkoni ndihmėn e njė specialisti. Bimėt dhe vajrat aromatikė mundėsojnė qetėsimin dhe relaksimin e trupit duke arritur nė sistemin nervor me ndihmėn e aromave tė pėrhapura.
Pra ato krijojnė njė ndikim serioz mbi gjendjen tonė emocionale. Prandaj ju mund t’i pėrdorni ato kur bėni banjo.

A.Kokiēi
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi