Shkaku i parė i vdekjes - Ilaēet

Shko poshtė

Shkaku i parė i vdekjes - Ilaēet

Mesazh  Odin prej 05.06.12 20:31

Shkaku i parė i vdekjes - Ilaēet

“Pacienti qė merr ilaēe duhet tė shėrohet dy herė.
Njė nga sėmundja dhe njė nga ilaēet.”


William Osler, MD,i shekullit tė kaluar 19 – 20.

“Nėse tė gjitha ilaēet nė botė do tė hidheshin nė det,ajo do tė ishte shumė e keqe pėr peshqit dhe shumė e mirė pėr njerėzimin.”


Oliver W. Holmes,Profesor i mjekėsisė nė Harvard nė shekullin 19.

“Arti i mjekėsisė nė 1800 vjet ka vrarė mijėra tė panumėrt.
Historia e mjekėsisė ėshtė historia e gabimeve fatale “.

Magnus Hirschfeld, MD, i shekullit 19- 20.

“Ishte dėmprurėse pėr racėn njerėzore tė zhvillohej mjekėsia nė njė profesion tė veēantė.”


R.T. Trall, MD, nė shekullin 19.

“Mjeku i sė ardhmes nuk do tė jap mė ilaēe,por do tė nxisi interesimin e pacientit pėr trupin e tij,pėr ushqimin e duhur dhe nė drejtim tė shkaqeve e parandalimin e pėsimeve (sėmundjeve).”


Thomas Edison

“Ne duhet tė rrėfejmė se mjekėsia ka dėshtuar turpshėm nė misionin e saj.” Wood, MD
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi