Vrasėsit!

Shko poshtė

Vrasėsit!

Mesazh  Fikrro prej 01.06.12 22:33

Vrasėsit mė tė efektshėm nė botėTė ngarkuar me eliminimin e ēdo kėrcėnimi pėr shtetin e tyre, divizioni elitė i snajperistėve izraelitė konsiderohet si forca mė e efektshme vrasėse nė botė.

Tė themeluar nė vitin 1956, njėsia e quajtur “Egoz”, pjesė elitare e ushtrisė sė vendit hebre, ėshtė kaq e veēantė pėr trajnimin qė ajo merr nė kamuflim.

Sė fundmi, disa fotografi tė publikuara tregonin disa pamje tė zakonshme natyre, nė tė cilėn ishin tė fshehur snajperistėt, ku ishte tėrėsisht e pamundur tė shquaje kėrcėnimin qė tė vinte.

Tė superstėrvitur, “Egoz”, janė nė gjendje tė garantojnė qė pozicioni i tyre tė mos dallohet pavarėsisht vendit ku ata vendosen nė pozicion.

Falė aftėsive tė jashtėzakonshme qė kanė, snajperistėt izraelitė u shquan sė fundmi nė lirimin e disa pengjeve amerikanė, tė marrė peng nė shkretėtirėn egjiptiane.

Duke u kamufluar nė rėrėn e nxehtė tė Sinait, brenda disa sekondash, njėsia “Egoz” eliminoi rreth 20 roje qė mbanin pengjet, duke mos u dhėnė kohė qė tė reagonin dhe tė qėllonin kundėr tyre apo amerikanėve.

Nė tė shkuarėn, ata kanė luajtur njė rol thelbėsor edhe nė eliminimin e shumė kėrcėnimeve terroriste, si dhe nė luftėrat qė Izraeli ka luftuar me fqinjėt e tij nė vitet 1967 dhe 1974.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi