Gjuha shqipe mendohet te jete gjuha e trete me e vjeter

Shko poshtė

Gjuha shqipe mendohet te jete gjuha e trete me e vjeter

Mesazh  clee prej 01.06.12 12:41

Gjuha shqipe mendohet te jete gjuha e trete me e vjeter ne EUROPE

Ne universitetet me te njohura Amerikane ku studiojne qe jan ne major "Languages" thuhet se gjuha shqipe ze vendin e 3 si gjuha me e vjeter en europe.
Vendin e pare e ze Armenian, pastaj ajo Germanic dhe pastaj gjuha shqipe.
Gjuha Armene lindi gjuhet qe fliten ne lindje prsh rusishtja, kurse Germanic lindi kto gjuhet skandinaze, dhe te vendeve ne qender te Europes psh, Polonia, Cekia etj.

Ndersa gjuha shqipe lindi gjuhet e sotme te Europes perendimore psh Italishtja, spanjishtja etj.
Keto fakte mund ose nuk mund te jen te sakta por nga qe jan edhe dalluar nga universitete te njohura Amerikane them se kan shum rendesi.

Shume vende te Europes dhe kultura te tjera nuk duan qe ta quan shqipen si nje nga gjuhet e vjetra se na kan inat ose xhelozi qe Shqiperia nji vend kaq i vogel me popullsi dhe e pushtuar gjithnje te ket nje impakt kaq te madhe qe pjesa me e madhe e mohojne vetem prej historise tone!

clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MUAJT E VITIT

Mesazh  clee prej 02.06.12 0:23

Muajt e vitit e kanė burimin nga koha e romakėve tė vjetėr. Muaji Janar (muaji i parė i vitit tek pas vitit 152 p.e.s.) mban emrin e zotit tė shtėpisė Janus (Januarius) i cili kishte dy fytyra. Njėra fytyrė simbolizon hyrjen, tjetra daljen. Me kėtė mbrohej edhe marrje-dhėnia e detyrės sė konzujve tė cilėt merrnin detyrėn e tyre nė Janar.
Muaji Shkurt rrjedh nga romakishtja e vjetėr “Mensis Februarius” gjatė tė cilit kremtohej festa e shpagimit dhe e pastėrtisė.
Deri nė vitin 152 p.e.s. muaji Mars ishte muaji i parė i vitit. Marsi rom. Martius (dedikuar perėndisė sė luftės te romakėt e vjetėr Mars) ishte muaji nė tė cilin fillonin betejat.
Muaji Maj nderon baba-perėndinė romake Jupiter Maius. Ndėrsa qershori (Juni) i ėshtė kushtuar bashkėshortes sė tij Juno.
Nė muajin korrik (Juli) romakėt nderonin Julius Cesarin, ndėrsa nė Gusht (August) pasardhėsin e tij Augustus. Pėr muajin Prill (April) supozohet se rrjedh nga aperire=hape.
Pasiqė deri nė vitin 152 p.e.s. viti fillonte nė muajin Mars, muaji Shtator ishte muaji i shtatė i vitit, Tetori i teti e kėshtu me rradhė. Pra, qė nga viti 152 p.e.s. katėr muajt e vitit shtator-dhjetor quhen ende ashtu edhe pse nuk janė muaji i shtatė, i tetė ...
Gaius Plinius Secundus, i njohur si Plini Plaku (23-79 e.s.)
Natyralist romak i famshėm qė botoi nė vitin 77 e.s. serinė madhėshtore prej 37 vėllimesh pėr historinė natyrore tė titulluar Naturalis Historia.
Kėtu, nė vėllimin VII, ai shkruan: "Ilirėt kanė krijuar tė parin alfabet dhe romakėt shkrimin e tyre e morėn nga ilirėt."


clee

47


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi