Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogėlon

Shko poshtė

Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogėlon

Mesazh  Zattoo prej 31.05.12 22:58

Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogėlonGjumi pas njė pėrvoje tė hidhur apo ngjarjeje tronditėse e pėrforcon mė tepėr ngjarjen, ndėrsa pagjumėsia e largon.

Njė proverb irlandez thotė: “Njė gjumė i mirė tė shėron”. Njė grup studiuesish nė Universitetin e Massachusetts nuk duket tė kenė qenė aspak dakort me kėtė thėnie. Pėr kėtė ata kanė publikuar nė njė revistė tė njohur njė artikull, nė tė cilin shkruhet se gjumi pas njė ndodhie stresante, vetėm sa e zmadhon problemin, nuk e zgjidh atė.

EKSPERIENCA

Fenomeni i pėrforcimit morfeik (“Morpheus” nga greqishtja do tė thotė Zot i Ėndrrave) gjen vend si nė eksperiencat pozitive, ashtu dhe nė ato emocionalisht neutrale. Pėr tė vėrtetuar kėtė, janė marrė nė studim 106 subjekte tė tė dyja gjinive. Subjekteve u janė treguar foto tė ndryshme pėr tė stimuluar reagimet negative (pėr shembull foto qė paraqesin njė aksident rrugor), reagimet pozitive ( foto tė marra nga njė festė fėmijėsh) dhe reagimet neutrale (njė peisazh).

Nga studimi u konstatua se gjatė zgjimit, personat e marrė nė studim ruanin nė kujtesėn e tyre gjurmė pa patur luhatje emocionale si para ashtu edhe pas gjumit. Ēfarė ėshtė EEG (Ezhe-ja)? EEG (Elektroencefalografia) ėshtė njė pajisje qė pėrdoret shpesh nė neurologji e cila mund tė rregjistrojė valėt elektrike tė lėshuara nga truri.

Konsiston nė vendosjen e disa elektrodave nė skalpin e kokės. Pėrdoret gjerėsisht nė diagnostikimin e epilepsive, encefalopative, komave etj. Kėrkuesit donin tė shihnin nėse kur ia tregonin tė njėjtat foto kėtyre personave gjatė ditės, a do tė kishin tė njėjtat reagime pas 12 orėsh, pavarėsisht nėse ata flinin ose jo. Tek subjektet qė kishin fjetur u pa se gjatė gjumit, EEG-ja regjistronte fazėn REM (gjumė me lėvizje tė shpejta tė syve), atė tė ėndėrrave.

Studiuesit konstatuan se EEG-ja tregonte rritje tė aktivitetit elektrik, nė momentin qė individėt pėrjetonin makthet. Impakti i emocioneve tek subjektet ulej gjatė periudhės qė qėndronin zgjuar.

Gjatė gjumit, individėt shfaqnin tė njėjtat reagime emocionale ashtu siē shpreheshin gjatė shfaqjes sė imazheve kur ishin zgjuar. Kjo tregon se gjumi konservon kujtimet dhe emocionet, duke e lidhur kėtė aktivitet edhe me rezultatin e EEG-sė.

MEKANIZMA MBROJTĖS

Forcimi i emocioneve gjatė gjumit mund tė jetė njė mekanizėm mbrojtės i zhvilluar pėr emocionet pozitive, por truri nuk bėn dallime. Pas njė eksperience tė keqe, na kaplon tė gjithėve ndjesia e lodhjes dhe e pėrgjumjes, qė nuk janė gjė tjetėr veēse mekanizma mbrojtės tė pėrdorura pėr tė larguar disa lloje emocionesh.

Njė tjetėr studim i publikuar nė Biological Psychiatry nga kėrkuesit e National Institute of Mental Health nė Tokio ka arritur nė konkluzionin qė mungesa e gjumit ėshtė njė kurė efikase pėr tė ashtuquajturin stres post-traumatik.

Ky i fundit ka tė bėjė me ndjenjėn e fajit qė shkaktohet nė persona qė kanė pėrjetuar ngjarje dramatike e trauma shumė tė rėnda gjatė jetės sė tyre, si aksidentet rrugore, viktimat e njė abuzimi, humbja e tė afėrmve, e sidomos tek tė mbijetuarit e njė lufte apo katastrofe.

Kėshtu nėse dikush iu sugjeron tė flini pėr tė harruar, mos i jepni tė drejtė. Ndonjėherė, gjumi ėshtė thjesht simptomė e frikės sė pėrballjes me realitetin.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogėlon

Mesazh  Jetmira prej 12.07.13 11:40

Justifikimi me i shpeshte qe jepet pėr te mos bere dashuri ėshtė lodhja. Pe perse ndodh kjo? Edhe nėse marrėdhėnia seksuale nuk ėshtė e vetmja qe i jep bukuri jetėn tuaj ne ēift, nėse mirėqenia ėshtė me e rėndėsishmja, serish ėshtė interesante te dihet ndikimi i madh qe ka gjumi tek akti seksual.

Sipas specialisteve niveli i testosteronit tek meshkujt dhe tek femrat ndryshon gjate gjumit. Kur ky i fundit ėshtė i pamjaftueshėm, sasia nuk rritet aq sa duhet dhe kjo mund te ketė njė ndikim negativ tek dėshira dhe ereksioni. Ulja e sasisė te kėtij hormoni mund te sjelle edhe probleme me zemrėn. Nėse njė personi i ndalohet gjumi, ai do te humbasė 4% te aftėsisė se tij joshėse dhe sasia e kortizolit do i rritej me 37%. Ky i fundit ėshtė hormoni i stresit dhe kur sasia e tij ritet, melatonina (hormoni i gjumit qe kontrollon ritmin e sekretimit hormonal) ulet.

Pėr te mos pasur kėto probleme duhen praktikuar veprimtari qe sjellin kėnaqėsi, siē mund te jete kėnga, kėrcimi, sporti apo edhe seksi. Orgazma ne fakt shton me 5 here sasinė e oksitoksines, hormonit te dashurisė dhe te prolaktines, hormoni qe te ēlodh dhe te sjell gjumin. Nga ana tjetėr njė nate e qete ul stresin dhe rrit energjinė.

Po si te flesh sa me mire dhe te besh dashuri apo anasjelltas? Ka disa rregulla te thjeshta qe pėrdoren. Nder to mund te pėrmendim: shmangia e kafesė apo ēajit 4 ore para gjumit, ngrėnia e darkės 2 ore para gjumit, “zbrazja” e dhomės se gjumit nga objektet e panevojshme dhe sidomos nga aparatet elektrike si dhe bėrja masazh ndaj partnerit kur ai nuk ka shume dėshire te beje seks.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi