Zhdukjet e mistershme

Shko poshtė

Zhdukjet e mistershme

Mesazh  Luli prej 31.05.12 20:34

Zhdukja e mistershme e Frederich Valentich pas takimit te mundshem me nje UFOFrederick Valentich ishte nje pilot 20 vjecar i nje avioni Cessna 182L i cili ne 21 tetor te vitit 1978 u zhduk pa lene asnje gjurme. Ai ishte rruges per ne King Island ne Australi per te mare tre apo kater miq te tij dhe me pas do te kthehej ne aeroportin Moorabbin nga i cili ishte nisur.

Gjate fluturimit Valentich lajmeroi Kontrollin e trafikut ajror ne Melbourne, qe ate po e shoqeronte nje objekt fluturues qe po fluturonte siper tij.

Ai pershkroi veprime jo te zakonshme dhe tipare te vecanta te objektit dhe perpara se te zhdukej nga radari qe: "Objekti i cuditshm fluturues eshte serish siper meje. Ai eshte duke levizur dhe nuk eshte nje avion." Megjithate, ne radaret nuk dallohej gje tjeter pervec avionit te Valentich.

Asnje gjurme prej Valentich apo avionit te tij nuk u gjend me dhe hetimet e Departamentit te Transportit arriten ne perfundimin qe shkaqet e zhdukjes nuk mund te percaktoheshin.

Raportimi per nje shfaqje UFO ne Australi terhoqi shume vemendje te shtypit, pjeserisht edhe per shkak te raportimeve te shumta qe ishin bere nga publiku naten e zhdukjes se Valentich.

Valentich ishte nje pilot me eksperience. Ate dite shikueshmeria ishte e mire dhe ererat ishin te lehta. Ai u nis nga Moorabbin ne oren 18.19 me oren lokale. Me oren 19.06 Valentich pyeti Oficerin e Sherbimit te Fluturimit te Melbourne, Steve Robey per informacione mbi objektin tjeter fluturues dhe mori si pergjigje qe nuk kishin asnje informacion per trafik ne ate nivel.

Valentich tha qe ai mund te shihte nje objekt te madh fluturues qe kishte kater drita zbritje. Ai nuk mund te thoshte se cfare lloj objekti ishte po ishte i sigurt qe levizte me shpejtesi te larte.

Me pas Valentich raportoi qe objekti ishte duke iu afruar nga ana lindore dhe tha qe ndoshta piloti i objektit ishte duke luajtur me te.

Robey e pyeti Valentich per me shume detaje dhe Valentich i tha qe objekti ishte i gjate por levizte mjaft shpejt keshtu qe nuk mund te pershkruante me shume detaje.

Valentich mbas pak tha se objekti ishte duke levizur ne forme orbite rrotull Valentich dhe ai kishte nje siperfaqe te shndritshme metalike dhe nje drite jeshile.

Pas kesaj pati rreth 28 sekonda heshtje dhe Valentich raportoi qe objekti ishte zhdukur. Pati perseri pak heshtje perpsara se Valentich te raportonte qe tani objekti ishte duke iu afruar atij nga jugperendimi.

Pak me vone Valentich raportoi qe ai po fillonte te kishte probleme me avionin e tij dhe po vazhdonte udhetimin. Pati nje pushim te shkurter perpara se Valentich te thoshte: "Nuk eshte nje avion apo objekt i njohur."

Me pas pati disa zhurma te paidentifikuara te pershkruara si "tinguj metalike, gervishtes" dhe me pas i gjithe kontakti u humb. Transkripti i bisedes se fundit ndermjet Valentich dhe kontrolluesin e trafikut ajror eshte shume i paqarte.

Mbas kerkimeve te shumta asnje gjurme e avionit nuk u gjend. Dhe deri me sot zhdukja e Valentich se bashku me avionin e tij mbetet ende nje mister.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi