Mekanizmi i Antikytheras

Shko poshtė

Mekanizmi i Antikytheras

Mesazh  xxxadixxx prej 28.05.12 20:04

Nje aparature mekanike e ngjashme me oren. U zbulua ne 1901 nga disa peshkatare ne ujerat prane Antikitheras ne ishullin e izoluar te detit Jon ne Greqi.

Dukej si nje bllok i ndryshkur, por ne fakt kishte nje rendesi te madhe dhe me vone do te zbulohej se objekti ishte llogaritesi me i vjeter ne Bote.Sipas eksperteve mekanizmi i Antikythera ishte ndertuar per te bere llogaritje astronomike, si levizja e Diellit dhe e Henes ne zodiakun e planeteve dhe percaktimin e eklipseve.Mekanizmi, i perbere nga 30 ingranazhe bronxi, mendohet te jete ndertuar 150 vjet para lindjes se Krishtit.Arkeologet thone se eshte nje kryeveper e inxhinierise, duke marre parasysh teknologjine antike.Nderkohe shkencetari Michael Wright, ka ndertuar nje model njesoj si antiku dhe madje e ka vene ate ne funksion.Dhe me e cuditshmja eshte se kjo kopje funksionon njesoj si origjinali




avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi