Obelisku (objekt mason)

Shko poshtė

Obelisku (objekt mason)

Mesazh  xxxadixxx prej 28.05.12 19:26


OBELISKU

Obelisku ėshtė njė nga simbolet e vjetra tė Egjiptit antik qė u huazua nė traditėn masone. Fjala obelisk rrjedh prej gjuhės greke Obeliskos, qė do tė thotė “hell” (shufėr e drejtė qė vjen duke u holluar nė majė), monumente me katėr faqe, tė lartė e boshtorė, qė pėrfundonin nė majė nė formė piramidoni. Perandoria Romake pas vitit 37 deri nė vitin 390, ka shpėrndarė nėpėr Evropė 30 obeliskė.
Por, ēka e lidh masonerinė me tėrė kėtė? Ėshtė e ditur, obeliskėt janė fryt i punės artistike tė vėllezėrve tė lashtė mason. Pastaj lidhet me hieroglifėt dhe me kulturėn e lashtė egjiptiane.154
Tash tė kuptojmė prej nga mbeti kjo figurė dhe pėr ēfarė arsye u ndėrtua. Sipas legjendės egjiptiane, nė luftėn mes Osiris dhe Set-it, Osirisi ishte prerė nė 14 copa nga kundėrshtari i tij Set-i. Kurse mbretėresha Isis i gjeti tė gjitha pjesėt e tij, pėrpos organit gjenital. Pasi nuk mundi ta gjen, e ndėrtoi njė nė mėnyrė artificiale, qė simbolizohet nga obelisku. Pėr kėtė arsye, masonėt ngrenė ngado obeliskė. Kėto ngrihen nė formė adhurimi ndaj kultit tė diellit dhe pėrfaqėsimin e energjisė diellore dhe energjisė mashkullore.155
Kur bijtė e Izraelit e lanė adhurimin e Zotit dhe iu kthyen paganizmit dhe besimit nė idhuj, ku njė ndėr idhujt qė u adhurua ishte edhe Obelisku.156 Obeliskėt qė deri dje rinin nė oborret e mbretėrisė sė faraonėve, besoheshin se janė simbol tė hyjnive tė tyre, sot kėto simbole janė shpėrndarė nėpėr tėrė botėn, ku Obelisk mund tė hasim nė Vatikan, Romė, nė qendrėn e Katolicizmit, e mbushur me idhuj pagan, po ashtu e hasim nė Washington, (e shfaqur nė fotografinė anash), nė New York, gjendet njė edhe nė Munih tė Gjermanisė, dy nė Francė, nė Londėr, nė Sidney tė Australisė, nė Suedi, nė Istanbull, nė Brazil etj.
Nė tė gjitha kėto qytete dhe qendra botėrore, haset ky simbol pagan i cili pėrfaqėson shtrirjen e kėtyre besimeve edhe sot e kėsaj dite.


Por kėtu ėshtė i vetmi vend nė botė ku Obelisku gjuhet me gurrė, d.m.th. ėshtė aty pėr tė simbolizuar shejtanin, andaj edhe Haxhilerėt e gjuajnė me gurrė, si ceremoni pėrbėrėse e Haxhit.avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi