Neo nazistet i quanin dikur shqiptaret vellezer!

Shko poshtė

Neo nazistet i quanin dikur shqiptaret vellezer!

Mesazh  xxxadixxx prej 26.05.12 22:13

Neo nazistet grek te 'Agimit te Arte' i quanin dikur shqiptaret vellezer dhe sllavet armiq!!!
Agimi i Artė: “Grekėt dhe shqiptarėt janė vėllezėr tė njė racė”

Nė njė numrat e revistės tė Agimi i Artė nė tetor 1986 shkruhej me shkronja tė madh: “Grekėt dhe Shqiptarėt, njė popull, njė racė, njė atdhe”. Shkrimit nė fjalė revista i kishte kushtuar dy faqe tė saja ku jepeshin tė dhėna mbi lidhjet e dy popujve.

Shkruesi i atikullit thotė se shqiptarėt dhe arvanitasit janė e njėjta gjė. Ai jep disa tė dhėna nė lidhje tė ngjashmėrisė sė gjuhės sė Omerit me gjuhėn shqipe si dhe flet pėr Pirron, Kostandinin e Madh, Justinianin, Kolokotroni etj., tė cilėt ishin ilirė.

Me interes ėshtė fakti se autori i shkrimit tė botuar nė revistės e “Agimit tė Artė” nuk vendos emrin e tij por njė pseudonim nė gjuhėn shqipe me shkronja greke THA E THON.

Nė pėrgjithėsi organizata “Agimi i Artė” pėrdor simbolet e vjetra shqiptare, ajo si ngjyrė kryesore ka fushėn e kuqe me shkronja tė zeza dhe shqiponjėn dy krenare qė ėshtė simboli i familjes sė Kastriotėve.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi