Veza e gjetur ne nje meteor nga marsi

Shko poshtė

Veza e gjetur ne nje meteor nga marsi

Mesazh  xxxadixxx prej 24.05.12 16:45

Veza e gjetur ne nje meteor nga marsi

Shkencėtarėt pohojnė se ky objekt vezak ėshtė prova e fundit e jetės nė Mars,pasi ai eshte gjetur brenda njė meteorit nga planetin e kuq.

Profesor Chandra Wickramasinghe tha se sfera nga shkėmbi me emrin Tissint ėshtė e pasur me karbon dhe oksigjen dhe kėmbėnguli se ajo mund tė jete prodhuar vetem nga organizmat e gjallė.Gjithashtu ai shtoi se kjo nuk mund te jete shkaktuar nga ndotja kur meteori ra ne toke.

Prof Wickramasinghe, 72 - i njohur pėr idetė e tij te diskutueshme tė tilla si virusi i gripit dhe madje edhe se vete jeta u soll nė planetin tonė nga kometat - ka thėnė: Ėshtė e pamundur imagjinosh qe grimca te tilla,te pasura prej karboni tė madhėsive dhe permasave uniforme,te jene futur brenda nje guri shkembor dhe te mos jene relike algash.Tissint u gjet disa javė pasi ra,dhe ndotja tokėsore duket nje teori e pamundur.Veza e cuditshme u gjet ne brendesi te meteorit,pas prerjes qe ju be atij nga shkencetaret.

Meteori Tissint u emerua sipas emrin te fshatit ku ai ra,ne shkretetiren e Saharase ne Marok korrikun e kaluar.

avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ateher

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 24.05.12 19:54

qenka prove e forte por duhen prap qe shkenctaret te binden
avatar
Ushtari i krishtit

176


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi