Komploti kundra demokracisė shqiptare

Shko poshtė

Komploti kundra demokracisė shqiptare

Mesazh  Zattoo prej 24.05.12 0:32

Komploti kundra demokracisė shqiptarePo bėhen 21 vjet nga dita kur shqiptarėt morėn mundimin tė “pėrmbysnin” regjimin hoxhan.

Po bėhen 21 vjet qė besojmė nė demokraci duke e lakuar dhe transformuar nė forma shkencore, popullore apo dhe shpirtėrore kuptimin dhe dėshirėn pėr demokraci. Kemi 21 vjet qė shpresojmė se fjala demokraci do tė vė nė vend traumat e sė kaluarės duke shpresuar nė njė ndėrtim tė sė ardhmes.

Kemi 21 vjet qė aludojmė antikomunizmin, hakmarrjen, drejtėsinė, shqiptarinė, europianizmin, pushtetin ekonomik dhe atė social. Kemi 21 vjet qė bredhim rrugėve tė botės duke dėrguar para dhe shpresa pėr vendin tonė qė njė ditė do tė na thėrras siē thėrret nėna fėmijėt e saj dhe babai familjen e tij.

U bė 21 vjet qė flasim mė nė fund tė lirė shprehemi edhe me britma, ulėrima por nė fund buzėqeshim duke thėnė qė njė ditė do bėhet mė mirė…por nė sytė tanė shihet njė rreze trishtimi sepse nuk jemi tė sigurtė nė atė qė i thojmė fėmijėve tanė dhe nė vetvehte mbledhim tė gjitha forcat qė ti besojmė surealizmit, ėndrrės platonike me nota rrėnqethėse ku vetvehtja tė duket njė aktorė i dorės sė dytė por qė trajtohet sikur tė ishte ai autori kryesorė i dramės. Njė teatėr shpirtėrash kur regjizori luan me ndjenjėn dhe energjinė e tė vėrtetės.

U bė 21 vjet qė memoria e shqiptarit harrohet nė ekspozita, muzeume dhe fjalime sikur shouizmi ėshtė vetėm njė fjalė e huaj pėr tė shprehur modernizmin e tejmodės apo falsitetin e hipokrizisė sė kohės qė tashmė ska mė vend nė jetėn e pėrditshme pasi ekonomia e tregut mori flamurin e kombit dhe duhet ta ndjekim tė gjithė me vrapin e marathonomakut. – Njė ushėtimė kukuvajke mė zgjoj dhe pashė qė isha nė “trans” pse vallė, pyeta vehten mos jam i sėmurė?

Dhe prapė i dhashė pergjigje vehtes JO MUA SMĖ MUNGON ASGJĖ – KAM NJĖ APARTAMENT TĖ BUKUR, NJĖ MERCEDEZ TĖ TIPIT TĖ FUNDIT QĖ MA KANĖ ZILI TĖ GJITHĖ ĒUNAT DHE TĖ GJITHA GOCAT ĖNDĖRROJNĖ TĖ BĖJNĖ QOFTĖ DHE NJĖ XHIRO, KAM IPHONIN E FUNDIT QĖ KUR MA SHOHIN NĖ KAFENE TĖ GJITHĖ MA KANĖ ZILI, NUK PUNOJĖ PASI TĖ PAGUAJNĖ PAK DHE UNĖ SJAM BUDALLA TĖ BIE KAQ POSHTĖ KUR MUNDEM SHUMĖ MIRĖ TĖ NXJERR LEKUN NGA ĒDO “OFERTĖ QĖ BĖN EKONOMIA E TREGUT” PLUS KAM TESĖR PARTIE SI DJATHTAS ASHTU DHE MAJTAS – nė njė moment ndjejė se dikush po mė vėshtronte dhe aty e kuptova qė flisja mė zė tė lartė, mirėpo kur kthej sytė drejtė vėshtrimit shikimi im u ndesh nė atė tė njė plaku tė thinjur qė mė vėshtronte me keqardhje…

Vitet ’70, Shqipėria nuk ishte mė pararojė sepse ajo po ndėrtonte “ATEIZMIN” e njeriut tė ri. U bėmė republika e parė nė botė qė shpallte vehten ateiste. Gjithė bota na kishte zili prandaj e kuptuam qė duhet tė mbroheshim nga kjo smirė qė as fuqitė e mėdha nuk munden tė arrijnė kėshtu qė liderit tonė “ateist” pėrveē ushėheqjes qė i bėnin ēdo ditė njeriut tė ri duhet tė mendonin dhe pėr tė ardhmen e tij. Kėshtu qė u mblodhėn dhe nė shumė diskutime brenda udhėheqjes dolėn nė njė rezultatė tė gjithė sė bashku.

Tė krijojnė njė udhėheqje nėn hije fundja nuk ishte njė shpikje e re pasi ēdo vend qė e kanė lakmi tė tjerėt krijon pėr raste sigurie nacionale dhe njė qeveri paralele nė hije nė qoftė se sulmohet nga armiku papritur. Dhe kėshtu bėn dhe udhėheqėsit tanė gjithmonė nė tė mirė tė njeriut tė ri ai me vlera komuniste i kalitun me vrullin revolucionar qė popullin tonė e ka karakterizuar nė dekada. Filluan tė mendojnė se kush do jenė kėto persona qė do tė zėvendėsojnė udhėheqėsit tanė tė ndritur.

U dha detyrė shtėpie tė gjithė pjestarėve udhėheqės qė tė gjenin pilarėt e sė nesėrmes. Mirėpo ndėr ta shquhej nxėnėsi dhe strategu mė shėmbullorė dhe i sprovuar nė kėto detyra, shoku dhe pionieri i betuar i komunizmit Ramizi qė vinte nga njė qytetė me nje kulturė shekullore dhe traditė tė konservuar me shekuj shqiptare dhe qė kishte demostruar se ai e kishte “pastruar” mė sė miri kėtė qytetė nga “papastėrtit” e njeriu tė vjetėr duke krijuar njeriun e ri. Ramizi solli nė sofrėn udhėheqėse disa kandidatė udhėheqės tė sė nesėrmes por ndėr ta shquhej njė studentė i mjeksisė qė vinte nga njė familje e varfėr malėsore por qė kishte edukuar njeriun e ri djalin e tyre Sali, ēobanin e menēur qė ruante bagėtinė studionte e studionte se dėshira e tij e madhe ishte tė bėhej njė ditė njė mjekė dhe ti vinte nė ndihmė fshatit qė skishte ndihmė mjeksore.

Kurse kandidati tjetėr qė menjėherė mori aprovimin e udhėheqėsve ishte shoku Fatos qė ishte dhe fatosi i bindur i mėsuesit tė madhė. Mirėpo Saliu ishte tip solitarė(natyrė nė vehte) dhe kjo gjė i pėlqente mėsuesit tė madhė, kėshtu qė e futi nė gjirin e familjes sė vetė, i gjeti dhe njė nuse tė bukur Lirinė qė ishte njė tjetėr pioniere shembullore e mėsimeve tė njeriut tė ri.

Kurse Fatosi ishte mė i pėrkėdheluri dhe kishte mė shumė miqė tė ndryshėm si piktorė, gazetarė, profesorė dhe me secilin ndante gjėra tė ndryshme si psh: me mikun e ngushtė Edvin piktorin i pėlqente tė fshiheshin nė liqenin artificial dhe ne kodrat e saj me shoqe tė shfrynin “lodhjen e madhe qė kishin nga gjithė kėto detyra udhėheqėse” dhe kėshtu pėr tė vrarė kohėn e lirė ata “pinin” dhe “pikturonin” femra nudo duke u argėtuar pa masė.

Vitet kalonin dhe pilarėt tonė tė dashur rriteshin mes argėtimit dhe stėrvitjes pėr tu bėrė udhėheqėsit e ardhshėm tė njeriut tė ri.Viti ’89 shėnoi ditėn kur pilarėt tanė i thėrret udhėheqja duke i thėnė se tani erdhi koha qė ata tė mirrnin stafetėn e trashėgimit dhe tė besimit e njeriut tė ri gjithmonė duke pasur si kėshilltarė udhėheqėsit e vjetėr dhe kėshtu ata ju “futėn” punės duke dhėnė shumė rezultate frytdhėnėse saqė ja kaluan edhe mėsuesve duke krijuar pseudodemokracinė qė edhe sot po funksionon pasi njeriu i ri aludon nė shpresėn demokratike tė sė ardhmes.

Pikėrishtė sepse ėshtė i kalitur mė sė miri me durimin dhe besimin e udhėheqjes qė e mbron nga alternativa, patriotizmi, shqiptaria dhe memoria tė gjitha kėto “viruse” tė demokracisė popullore.

Kėshtu qė i dashur njeri i ri duhet tė punosh dhe tė luftosh qė kjo pseudodemokraci tė vazhdojė dhe e tregove vehten edhe me 21 Janarin 2011 ku dole dhe dhč jetėn pėr pseudodemokracinė, pasi tė kanė “udhėzuar” kaq mirė saqė pėr ty, udhėheqja e partisė demokratike dhe e asaj socialiste ėshtė “mėnyra/rruga e vetme” demokratike.

Dhe keni tė drejtė sepse alternativa e tretė siē mund tė jetė njė parti nacional demokratike apo “budalliqe” tė tilla qė shkruhen nėpėr internet janė tė panjohura pėr ju dhe si shqiptarė nuk mund tė tradhėtoni mėsuesit qė me “dashuri” dhe pushkė nė dorė ju kanė mbrojtur nga “virusi” i demokracisė qė ėshtė pushteti i popullit.

Edmond Pjetri
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi