Djalli nga Jersey

Shko poshtė

Djalli nga Jersey

Mesazh  Luli prej 01.05.12 21:38

Djalli nga JerseyNga te gjitha legjendat qe vijne nga shtetet bregdetare te Atlantikut kolonial, ato qe kane te bejne me Djallin e Jersey jane nder me te frikshmet dhe me intrigueset.

Jersey Pine Barrens jane nje rrip djerrinash mocalore dhe pyjore ku mbijetesa eshte ende nje lufte. Sipas nje legjende, ne vitin 1735 nje grua e quajtur Jane Leeds u deshperua shume kur mesoi qe do te lindte femijen e saj te trembedhjete. Ajo deklaroi qe nese femija do te lindte do te ishte nje "Djall".

Sipas legjendes kur femija lindi, u transformua ne nje bishe groteske me nje trup prej zvarraniku, krahe lekure dhe nje bisht te gjate e me nje koke qe dukej si koke kali. Krijesa fluturoi menjehere jashte shtepise dhe u zhduk ne mocalet qe ndodheshin aty prane.

Per vitet ne vazhdim Djallit iu vu faji per cdo fatkeqesi qe ndodhte. Pretendohej se qente, macet dhe kafshe te tjera me te vogla te fermes merreshin dhe konsumoheshin nga bisha. Djalli fajesohej per zhdukjet e femijeve dhe pretendohej qe krijesa mund te thante qumeshtin e lopeve dhe mund te vriste peshqit ne lumenj.

Edhe burrat e kishin frike bishen dhe askush nuk pranonte qe te dilte ne erresire.

Ne vitin 1740 rezidentet e Jersey Pine Barrens ishin te deshperuar per pak lehtesim nga gjithe kjo histori. Nje pastori lokal iu kerkua nga njerezit e vendit qe te bente nje ekzorcizem te krijeses. Shpresohej qe bekimi do te mbante ate zone te qete nga gjuajtjet e Djallit te Jersey per 100 vjet. Fatkeqesisht mbas gjashtedhjete vjetesh Djalli i Jersey filloi te godiste serish.

Nder deshmitaret me te njohur dhe me te besueshem qe e kane pare bishen eshte edhe heroi i U.S. Navy, Commodore Stephen Decatur. Ne vitin 1800 ai ishte per vizite ne Hanover Iron Works duke inspektuar gjuajtjet me kanon qe ato po prodhonin. Gjate nje manovre gjuajtje prove ai dalloi nje bishe te cuditshme qe ishte duke fluturuar. U bene disa gjuajtje dhe nje pjese e tyre u raportuan qe e goditen bishen por krijesa vazhdoi serish ne rrugen e saj sikur te mos ishte goditur fare.

Disa vjet me vone ish mbreti i Spanjes, Joseph Bonaparte, vellai i Perandorit Francez Napoleon Bonaparte, ndodhej ne nje shtepi prane Bordertown. Ai ka raportuar se e ka pare bishen gjate nje udhetimi gjuetie ne Pine Barrens.

Ne vitin 1840 Djalli ishte rikthyer me i forte se kurre dhe edhe njehere ai u rikthye te gjuante. Nderkohe qe raportimet mbi Djallin ishin te pakta gjate fundit te shekullit te nentembedhjete, ne vitin 1909 raportimet mbi Djallin arriten disa porporcione epidemike.

Polica, njerez te njohur dhe njerez te thjeshte jane takuar me bishen ne menyre te drejtperdrejte. Zakonisht bisha largohej edhe pse nuk dukej se kishte frike nga asnje dhe dukej se nuk pesonte asnje demtim nga te shtenat ne drejtim te saj.

Raportime te tjera vazhduan edhe gjate shekullit te njezete dhe arriten nje kulm te aktivitetit ne vitin 1960 me akoma me shume kafshe te vogla qe merreshin nga bisha.

Raportimi zyrtar me i fundit ka shume mundesi qe te jete takimi i vitit 1993 i nga rojtari i pyllit John Irwin i cili e hasi bishen ne nje rruge. Ata u pane ne sy per disa sekonda perpara se Djalli te fluturonte dhe te zhdukej.

Megjithese shume shperblime u ofruan per personin qe do te arrinte te kapte Djallin e Jersey, asnje nuk arriti ta kapte krijesen.

Ne zonen e Jersey Pine Barrens mund te gjenden gjithashtu edhe shume zogj grabitqare dhe skeptiket pretendojne qe jane pikerisht keto zogj ato cfare kane pare njerezit ne vite dhe i kane identifikuar gabim.

Megjithese kohet e fundit jane ulur raportimet mbi Djallin e Jersey, kjo nuk do te thote qe ai nuk ekziston. Ka ende shume njerez qe besojne qe Djalli gjendet akoma i fshehur diku aty prane dhe duhet bere kujdes kur dilni naten vetem ne erresire.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Djalli nga Jersey

Mesazh  Luli prej 21.08.15 22:13

Edhe sot e kėsaj dite ekziston bindja se nė jug tė shtetit amerikan Nju Xhersi, ekziston njė krijesė misterioze, e njohur me emrin Djalli nga Xhersi.

Ka dėshmi tė njerėzve qė thonė ta kenė parė kėtė krijesė, e tė cilėt e pėrshkruajnė atė me thundra, me krahė si tė lakuriqit dhe me kokė si tė kalit. Ai thuhet tė ketė edhe bisht.

Legjenda thotė se, 250 vjet mė parė, njė shtrigė lokale, zonja Shrowds, ishte duke e lindur fėmijėn e saj tė trembėdhjetė. Meqė dhembjet e lindjes ishin tepėr tė mėdha, ajo tha: “Le tė lindė ky dreq”! Kėshtu, fėmija i sapolindur kishte pamje tė ēuditshme.

Zonja Shrowds e mbante atė tė mbyllur, larg shikimit tė fqinjėve kureshtarė. Por, fėmija kishte ikur nga oxhaku.

Thuhet se fėmija kishte shkuar nė njė mal tė afėrt, ku jeton edhe sot e kėsaj dite. Disa e akuzojnė atė pėr masakrim tė bagėtisė, e tė tjerėt thonė se ai piskat si i marrė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi